zuzubalu
12.04.05,19:01
Čo všetko musí urobiť zamestnavateľ, ak ide zamestnať nového zamestnanca, kam všade ho musi registrovať (o problémoch so SP som si už prečítala :) ), kam odvádza odvody a atď.

Viete mi to prosim v skratke zhrnúť? Alebo sa môžete aj rozpísať ak máte chuť.

Ďakujem.

Zuzu
anto
12.04.05,17:47
Je toho viacej.:
- Nahlásiť podnikateľa ako platiteľa odvodov do zdravotnej poisťovne a na sociálnu poisťovňu na ich tlačivách.
- pred prijatím zamestnanca v prvom rade nahlásiť na sociálnu poisťovňu, že nastupuje nový pracovník
- vypísať a prihlásiť pracovníka do zdravotnej poisťovne
- po výplate dodržať termíny na odvody a tieto odviesť na daňový úrad preddavok na daň zo závislej činnosti ak vyjde, odviesť odvod do sociálnej poisťovne, poslať tam hlásenie, odviesť odvod, teraz preddavok na zdravotné poistenie a tiež tam poslať hlásenie.
Tiež nezabudnúť na zdravotnú prehliadku zamestnanca pred nástupom do zamestnania.
BEATA7777
12.04.05,18:03
je nutná zdravotná prehliadka zamestnanca pred nastupom do zamestnania
anto
12.04.05,18:08
zdravotná prehliadka nie je potrebná, ale pre ochranu zamestnávateľa je to potrebné, pretože zamestnanec môže po čase prísť s tým, že vplyvom práce, ktorú vykonáva, ochorel, stal sa invalidným a pod, hoci predtým už mohol byť v takom stave, že bol schopný byť invalidom atď, takže zamestnávateľ má záruku, že prijal človeká, ktorý je zdravotné schopný na ponúkaný druh práce. Lekár môže povedať, že pracovník má obmedzenia, o ktorým zamestnanec neinformuje zamestnávateľa, ten mu dá nejakú prácu, pracovník skolabuje a zamestnávateľ ma nekonečný problém, pretože mu dal prácu, na ktorú pracovník nie je vhodný. Napríkla u lešenárov a pracujúcich vo výškach je to nutné. Ak má pracovník závraty, nemôže takúto prácu vykonávať.
ondrejvla
12.04.05,18:11
Prihlásiť sa aj na DÚ na plátcu dane zo závislej činnosti. A na SP, keď ideš prihlásiť firmu, tak žiadajú aspoň jednu pracovnú zmluvu-kópiu. V Žiline určite!
babenko1
12.04.05,18:17
Hlavnetreba najprv zaregistrovať firmu ako platcov sociálneho a zdravotného poistenia a k tomu potom prihlásiť zamestnanca... v sociálke aj zdravotke chcú kópiu výpisu z obch. registra, ak je to PO, kópiu ŽL, ak je to SZČO a samozrejme zaregistrovať sa aj na DÚ
ondrejvla
12.04.05,18:23
No myslím Zuzubalu, že už sme ti poradili všetko. Tak si obuj pohodlné topánočky, vypíš tlačivá a bežkom po meste prihlasovať všade, kde treba.
zuzubalu
13.04.05,17:54
Dakujem za reakcie, boli poucne. Len do tych topanok sa mi nejako nechce ;)
brm
13.04.05,18:03
Dakujem za reakcie, boli poucne. Len do tych topanok sa mi nejako nechce ;)čo tak dať zarobiť mzdárkam-živnostníčkam? ty pomôžeš jej a ona tebe....
Richard
13.04.05,20:02
Dakujem za reakcie, boli poucne. Len do tych topanok sa mi nejako nechce ;)
Môžeš to poslať aj poštou a požiadať o vrátenie potvrdenej kópie...
kukučka
13.04.05,20:16
A ešte ho preškoliť čo smie a čo nesmie - aby prežili v zdraví aj on, aj zamestnávateľ, myslím BOZP a PO :D
ivetas
14.04.05,05:39
Zdravim, ja by som sa chcela spytat na obdobnu temu ale na dohodara. Prisla som do firmy, ktora ma dohodarov, a zaujimalo by ma ci sa im musia robit vyplatne pasky (tu to nefunguje). Su prihlaseny na SP, DU, vykazy a to vsetko mam. Ale mam dokladat aj mzdove spracovanie alebo nieco take(odrobene hodiny)???
petra:-)
14.04.05,05:50
Podľa môjho názoru áno. Mali by mať aj mzdové listy. ( §39 zákona o DzP)
:)
Bionda
14.04.05,06:17
Budem vám ohľadne dohodárov musieť čiastočne odporovať čo sa týka odpracovyných hodín,keď som nedávno bola na školení (nelegálna práca a pracovné pomery vo všeobecnosti) JUDr. čo robila školenie (nakoľko mi mám dosť veľa dohodárov) mi výslovne radila, aby naši dohodári si pracovný čas ako taký určite neviedli, lebo tým pádom sa tam jedná o riadenú prácu a v prípade kontroly nám bude vytknuté , že sa jedná o závislú prácu a t.j. disimulované pracovné úkony a to jest má byť pracovná zmluva (aj keď len na polovičný úväzok).
Veď u dohody je vykonaná práca, kde je stanovené len do kedy sa má odovzdať výsledok práce.
evelien
14.04.05,06:20
Prihlásiť sa aj na DÚ na plátcu dane zo závislej činnosti. A na SP, keď ideš prihlásiť firmu, tak žiadajú aspoň jednu pracovnú zmluvu-kópiu. V Žiline určite!
Pracovnú zmluvu? Preboha, to sa mi ešte nestalo. I keď som z tetami z sociálky v ZA mala všelijaké skúsenosti, tak pracovnú zmluvu ešte nechceli. A zo všetkých skúseností so sociálkom mi vyplynulu jedno - netreba tam chodiť, treba tam tlačivá zasielať poštou. Mala som z Olympu vytlačené výkazy, ktoré mi na prízemí nechceli prevziať, lebo že vraj tie panie, ktoré to spracuvávajú, im to nechcú zobrať a majú problém s ich načítaním. Ale raz som mala nejakú chybu vo výkaze, tak mi pani "spracovávateľka" volala, bola som za ňou a pochválila vytlačené výkazy, že takto nemusí lúštiť písmenká. - ale to bolo len tak bokom o sociálke v Za :D
Janna
14.04.05,07:05
Budem vám ohľadne dohodárov musieť čiastočne odporovať čo sa týka odpracovyných hodín,keď som nedávno bola na školení (nelegálna práca a pracovné pomery vo všeobecnosti) JUDr. čo robila školenie (nakoľko mi mám dosť veľa dohodárov) mi výslovne radila, aby naši dohodári si pracovný čas ako taký určite neviedli, lebo tým pádom sa tam jedná o riadenú prácu a v prípade kontroly nám bude vytknuté , že sa jedná o závislú prácu a t.j. disimulované pracovné úkony a to jest má byť pracovná zmluva (aj keď len na polovičný úväzok).
Veď u dohody je vykonaná práca, kde je stanovené len do kedy sa má odovzdať výsledok práce.

Ale veď keď sa nebudú evidovať odpracované hodiny z dohody o vykonaní práce, tak sa nemôže vedieť, či prekročil alebo neprekročil stanovených 300 hodin v kalendárnom roku §226 ZP. Veď aj na samotnej dohode je napísané dojednaný rozsah práce v hodinách.
urs
14.04.05,07:10
Budeš vychádzať z toho čo je na dohode. A keď je pomalý a trvá mu to 10x dlhšie Ty za to nemôžeš.
bodliak
14.04.05,07:18
A podobna otazka, ake je poradie a ake su terminy na podanie papierov v spominanych instituciach pri odchode zamestnanca na matersku ?