sonda_ss
06.06.08,11:20
ahojte.
snad nezakladam duplicitnu temu, ale nenasla som tu vyjadrenia k novele zakona o DPH v suvislosti s lizingom.
zmenou §8 ods.1 c) sa zmenila situacia pri uplatneni DPH z lizingu.
bola som v pondelok na skoleni a tam sme dostali taketo vysvetlenie:
treba rozlisovat otvoreny a uzavrety lizing.
otvoreny - v zmluve je opcia na kupu PL, teda PL sa moze a nemusi predat najomcovi
uzavrety - prevod vlastnictva je vopred pevne dohodnuty a isty
potom plati, ze otvoreny lizing je povazovany za dodanie sluzby ako to bolo doteraz a uzavrety lizing je povazovany po novom za dodanie tovaru.
a tu je pre mna problem. danova povinnost vznika dnom dodania tovaru, a vznika aj pravo na odpocitanie (teda ak nejde o osobne vozidlo alebo iny pripad, ked odpocitat dan nie je mozne). to znamena ze pri uzavretom lizingu sa DPH odpocita v plnej vyske ku dnu odovzdania PL. pri otvorenom lizingu sa nadalej odpocitava z kazdej splatky. takto to bolo prezentovane aj na skoleni. co ale nebolo doriesene je to, ci mam jednorazovo odratat DPH iba zo vstupnej ceny PL, alebo aj z urokov a poistneho. Pretoze zaklad dane sa pri dodani tovaru urci ako celkova dohodnuta odplata za najom a nasledny predaj tovaru - tak rataju sa sem aj tie uroky? poistne zrejme nie.
mate s tym uz niekto skusenosti? v tomto roku som este lizing nemala a az do skolenia som nikde ani nezachytila upozornenia na takuto zasadnu zmenu.
budem vdacna za kazdu radu. :)
montecristo
06.06.08,10:14
Predmetné ustanovenie definuje dodanie tovaru aj ako:
odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

V takomto prípade je samozrejme zdaniteľným plnením odovzdanie tovaru, pričom daňová povinnosť sa viaže k hodnote tovaru - vstupnej cene. Následne počas nasledujúcich splátok vznikajú daňové povinnosti viažúce sa k finančnej činnosti a poistnému.

Je však potrebné upozorniť, že väčšina leasingov je koncipovaná tak, že vlastníctvo predmetu nájomnej zmluvy sa nenadobúda najneskôr pri zaplatení poslednej splátky, ale pri zaplatení kúpnej ceny, ktorá väčšinou býva symbolická. Pre takéto prípady by uvedené ustanovenie tak nemalo platiť.
Petra29
06.06.08,11:33
Tak z tej info som paf, zľakla som sa, že som neuplatnila celú DPH, ale ďakujem montecristo za doplnenie.
sonda_ss
16.06.08,10:08
nasla som aj metodicky pokyn na DRSR k tej novele, ale problem s kupnou cenou tam neriesia. podla tvojich slov potom najcastejsie nastava pripad, kedy sa na zmluvu nevztahuje ani jedno ustanovenie - ani tovar, ani sluzba.
je teda podstatne, ci je alebo nie je osobitne dohodnuta kupna cena? podla mna by mal byt smerodajny len prevod vlastnickeho prava - ci je mozny alebo povinny, bez ohladu na to, ci vlastnictvo preslo pri poslednej splatke alebo osobitnou kupnou cenou. nemozno kupnu cenu povazovat za splatku, ak je tiez vopred dohodnuta?
dokelu nemozu to napisat tak, aby to bolo jednoznacne?
cize podla teba montecristo, ak aj mam vopred natvrdo dohodnuty prevod vlastnictva, ale neprejde pri poslednej splatke ale osobitnou kupnou cenou, tak je to stale sluzba?
Petra29
16.06.08,14:16
nasla som aj metodicky pokyn na DRSR k tej novele, ale problem s kupnou cenou tam neriesia. podla tvojich slov potom najcastejsie nastava pripad, kedy sa na zmluvu nevztahuje ani jedno ustanovenie - ani tovar, ani sluzba.
je teda podstatne, ci je alebo nie je osobitne dohodnuta kupna cena? podla mna by mal byt smerodajny len prevod vlastnickeho prava - ci je mozny alebo povinny, bez ohladu na to, ci vlastnictvo preslo pri poslednej splatke alebo osobitnou kupnou cenou. nemozno kupnu cenu povazovat za splatku, ak je tiez vopred dohodnuta?
dokelu nemozu to napisat tak, aby to bolo jednoznacne?
cize podla teba montecristo, ak aj mam vopred natvrdo dohodnuty prevod vlastnictva, ale neprejde pri poslednej splatke ale osobitnou kupnou cenou, tak je to stale sluzba?
Trochu som si to doštudovala, pravdupovediac, tiež už nie som presvedčená, že kúpna cena je kritériom či ide o tovar alebo službu. Rozhodujúca by mala byť spomínaná povinnosť kúpy /dodanie tovaru/ resp. právo kúpy /dodanie služby/. Nedostala som som ešte k tomu, aby som preštudovala leasing.zmluvy uzavreté po 1.1.2008 /Na leasingy do 31.12.2007 sa podľa §85d prihliada ako na dodanie služby/.
montecristo
16.06.08,20:45
Je to presne tak, ako som uviedol vo svojom príspevku. Otázka sa zaoberala novým ustanovením v par. 8 zákona o DPH. V prípade, ak vlastníctvo prejde z prenajímateľa na nájomcu uhradením poslednej splátky, ide o nadobudnutie tovaru. Avšak, ak vlastníctvo prechádza až úhradou kúpnej ceny (samozrejme po úhrade všetkých splátok), ide o službu, ako to bolo doteraz, t.j. predmetné ustanovenie sa na takého leasingy nevzťahuje. Úhrada kúpnej ceny sa môže považovať ako uplatnenie práva na kúpu predmetu leasingu - čo je príklad č. 1 v metodickom pokyne k predmetnému ustanoveniu - je tu právo uplatniť kúpu, vlastnícke právo nevzniká automaticky, vzniká až uplatnení práva, t.j. uhradením kúpnej ceny. Kúpnu cenu avšak nie je možné v žiadnom prípade považovať za splátku, keďže splátka leasingu je odlišná - pozostáva z úhrady istiny, finančnej časti a napríklad aj poistného.

v praktickom vyjadrení to vyzerá asi takto: nájomca uhradí všetky splátky, vlastníctvo je ešte stále na prenajímateľovi, prenajímateľ zašle nájomcovi list, oznámenie, faktúru (alebo niečo iné), v ktorom ho vyzve uplatniť si právo na prevod vlastníctva k predmetu leasingu a oboznámi ho so spôsobom, ako toto právo uplatniť, čo zväčša býva uhradením kúpnej ceny v stanovenej lehote. V príklade č. 1 metodického pokynu je to uvedené ako uplatniť si právo na kúpu predmetu lízingu, čo v preloženej reči znamená: uhradiť kúpnu cenu.