vlcke
06.06.08,10:25
Mam pozemok na ktorom chcem stavať. Za mojím pozemok je susedov, ktorý nemá k nemu prístup a zatiaľ chodí cez môj. Ja mojou stavbou by som mu zabránil prístupu k pozemku. Je to pozemok ktorý vlastnili naši predkovia a on tvrdí, že má právo využívať prístup k nemu cez môj. Pritom to nemá nikde spomenuté a ja nemám vecné bremeno na mojom pozemku. On sa vyjadril, že mi nepodpíše stavbu. Moja otázka je: Môžem stavať na tomto pozemku ak dodržím zákonom stanovený odstup od hranice pozemku bez toho aby som mal od neho povolenie? Môže sused právne napadnúť moju stavbu? Musím mu umožniť prístup k jeho pozemku?
mlaco
06.06.08,08:39
Mam pozemok na ktorom chcem stavať. Za mojím pozemok je susedov, ktorý nemá k nemu prístup a zatiaľ chodí cez môj. Ja mojou stavbou by som mu zabránil prístupu k pozemku. Je to pozemok ktorý vlastnili naši predkovia a on tvrdí, že má právo využívať prístup k nemu cez môj. Pritom to nemá nikde spomenuté a ja nemám vecné bremeno na mojom pozemku. On sa vyjadril, že mi nepodpíše stavbu. Moja otázka je: Môžem stavať na tomto pozemku ak dodržím zákonom stanovený odstup od hranice pozemku bez toho aby som mal od neho povolenie? Môže sused právne napadnúť moju stavbu? Musím mu umožniť prístup k jeho pozemku?

Podla informacii z porady viem toto: ked dodrzis odstupy tak ti nemoze zabranit stavat.
Mozno vsak moze sused docielit vecne bremeno na prechod na jeho pozemok cez tvoj pozemok (tusim vydrzanim?).
Zoltán Kovács
06.06.08,08:43
Podla informacii z porady viem toto: ked dodrzis odstupy tak ti nemoze zabranit stavat.
Mozno vsak moze sused docielit vecne bremeno na prechod na jeho pozemok cez tvoj pozemok (tusim vydrzanim?).

Vydržaním určite sa nedopracuje k vecnému bremenu. Výsledok vydržania je vlastníctvo. Aj keď dodržíš odstup od hranice pozemku, môže vzniesť námietky a naťahovať vydanie stavebného povolenia.
elaurie
06.06.08,08:56
Vydržaním určite sa nedopracuje k vecnému bremenu. Výsledok vydržania je vlastníctvo. Aj keď dodržíš odstup od hranice pozemku, môže vzniesť námietky a naťahovať vydanie stavebného povolenia.

Podľa § 151o ods. 1 Občianskeho zákonníka vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
iriska
06.06.08,09:54
Pozor, ale v prípade, že sa bude chcieť súdiť. Poznám prípad, že chalan chcel rozšíriť starý dom a susedia, ktorí majú pozemok s domčekom za jeho pozemkom na neho dali žalobu, že sa nebudú mať ako dostať na svoj pozemok a prebehlo dokazovanie svedkami, či sa tade chodilo už dávno, či tam v minulosti boli nejaké prekážky a aj mu zakázali stavať.
Milan.Žiška
06.06.08,10:56
Ked dodrzis zákonom stanovené odstupy tak ti nemoze zabranit stavat. Chcelo by to viac informácii o tej prístupovej ceste alebo chodníčku k susedovmu objektu. Podľa podmienok to môže skomplikovať situáciu. Nie je k susedovmu pozemku iná prístupová komunikácia?
vlcke
06.06.08,12:10
Myslim, ze nie. A co keby som ten pozemok predal. Co potom?
AndrejG
06.06.08,15:41
A co nechat na jednej strane nejaky chodnik a plot urobit az o tej meter dalej? Popripade aj 2,5m, aby sa dalo prejst autom. Teraz sa ti to mozno zda vela, ale musis brat ohlad aj na neho, kedze to je jediny pristup, chces mu ho zrusit? Ako by si sa ty citil na jeho mieste? Navyse nieje nad dobre susedske vztahy, zle ti skratia zivot o 5-10 rokov, to nestoji za ziadne peniaze.