Enyma
06.06.08,12:21
Dobrý deň,chcela by som sa uistiť, či učtujem správne, nakoľko som v JU začiatočník.

Reštaurácia - ubytovanie - penzión

VOZD - chlieb, zelenina,ovocie, potraviny na prípravu jedál / materiál /
- alkohol, tyčinky, čokolády, cigarety, zápalky,mapy, suveníry
pivo, obaly, nealko vo fl, aj kegy na čapovanie /tovar /
- čistá mzda vyplatená zamestnancom / mzdy /
- odvody zaplatené za zamestnávateľa aj zamestnanca / odvody /
- tvorba soc. fondu zo miezd podľa rekapitulácie / soc.fond /
- čist. prostr., servítky, sviečky, pranie prádla, údržb.materiál,
žiarovky, provízia postterminál zapl.banke, telefon,internet,
konces.poplatky, eletrina,plyn, debetné úroky z poskytnutého
úveru, odhrňanie snehu,poplatky banke za ved.účtu,
PHM - služ.auto, benzín - pilky, náklady na opr.auta služ.,
poistky na majetok / réžia /
- hal.vyr, kreditené úroky na BU, / iné /

VNZD - kavovar, vysavač / DM /
- preddavky na daň zamestnanci, daň z príjmu SZČO / Daň z príjmu /
- zaplatená DPH daňovému úradu, na vstupe od
dodávateľov / DPH /
- splátka úveru / Iné/

Za skontrolovanie vopred ďakujem - určite to pomôže aj iným účtovníkom,
ktorí sú začiatočníci a učtujú podobné zariadenia.


enyma
abel
06.06.08,10:26
Preddavky na daň zrazené zamestnancom sú VOZD a idú do kolónky mzdy.
Kreditný úrok si pravdepodobné myslela iné príjmy, áno? Lebo je to zdaniteľný príjem.
Ešte je dôležité, či máš tak presne rozlíšené aj tržby z ERP, že koľko je za predaj "tovaru" a koľko za predaj "materiálu". Je to dosť diskutabilné, ja osobne v reštaurácii dávam všetok nákup - tovar aj materiál, ako nákup materiálu, pretože samozrejme že tržbu rozlíšenú nemám. A vlastne aj predaj alkoholu je predaj materiálu, pretože ho nepredávaš v nezmenenom stave, ale otvoríš fľašu a nalievaš.
Adkah
06.06.08,10:44
Debetny urok- Ostatné neodcitatelne náklady
Kreditny urok- Ostatnné zdanitelne prijmy

P.S. Skuste pozriet aj tu na porade, urcite najdete vela informacii. Ja osobne som nasla ;)
karpis
06.06.08,11:15
Debetny urok- Ostatné neodcitatelne náklady
Kreditny urok- Ostatnné zdanitelne prijmy

P.S. Skuste pozriet aj tu na porade, urcite najdete vela informacii. Ja osobne som nasla ;)
Debetný úrok je VOZD
Adkah
12.06.08,13:51
Debetný úrok je VOZD

Dakujem, za upozornenie a ospravedlnujem sa za chybnu informaciu.
Janurka
12.06.08,17:18
Odvody za zamestnanca patria do hrubej mzdy.
apsgroup
13.06.08,07:44
SZCO predal tovar, k tomu nauctoval dopravne. V JU mám celú faktúru nauctovat ako predaj tovar, alebo rozdelit predaj tovaru + sluzba.
Dakujem za radu, viac robim PU.
Adkah
03.07.08,09:31
Dobrý deň, prosím Vás o konzultáciu, pretože nie som si istá či to robim spravne a s koleginou sa nevieme dohodnut.
Keď účtujem príjem ERP a na doklade je Celkový súčet 1132,66,- Suma bez DPH 951,82 a DPH 19% 180,84. Viem že s DPH nemôžem hýbať. Otázka znie či zaokruhliť celkovú sumu na napr. 1132,70 alebo na 1133,- alebo ako to riešiťe? Ďakujem
Zoltán Kovács
03.07.08,09:37
SZCO predal tovar, k tomu nauctoval dopravne. V JU mám celú faktúru nauctovat ako predaj tovar, alebo rozdelit predaj tovaru + sluzba.
Dakujem za radu, viac robim PU.

Celý príjem bude za predaj tovaru.
evina
03.07.08,10:12
Dobrý deň, prosím Vás o konzultáciu, pretože nie som si istá či to robim spravne a s koleginou sa nevieme dohodnut.
Keď účtujem príjem ERP a na doklade je Celkový súčet 1132,66,- Suma bez DPH 951,82 a DPH 19% 180,84. Viem že s DPH nemôžem hýbať. Otázka znie či zaokruhliť celkovú sumu na napr. 1132,70 alebo na 1133,- alebo ako to riešiťe? Ďakujem

Ja stále nerozumiem ako môžu vydávať takéto bloky v rozpore so zákonom o DPH a v rozpore aj s našou menou, nakoľko 16 hal u nás neexistuje a je ich stále spústa:eek:

účtuješ cez pokladňu
951,82
180,84
0,16 hal zaokrúhlenie
1132,50 výsledná suma
alebo zaokrúhliš na 1133, t.j. 0,34 hal zaokrúhlenie
SAIVI
03.07.08,10:13
Dobrý deň, prosím Vás o konzultáciu, pretože nie som si istá či to robim spravne a s koleginou sa nevieme dohodnut.
Keď účtujem príjem ERP a na doklade je Celkový súčet 1132,66,- Suma bez DPH 951,82 a DPH 19% 180,84. Viem že s DPH nemôžem hýbať. Otázka znie či zaokruhliť celkovú sumu na napr. 1132,70 alebo na 1133,- alebo ako to riešiťe? Ďakujem
....suma DPH má byť podľa zákona na dokladoch uvádzaná-zaokrúhlená na desať haliere
evina
03.07.08,10:17
....suma DPH má byť podľa zákona na dokladoch uvádzaná-zaokrúhlená na desať haliere

Áno, ale bohužiaľ veľa, dokonca veľkých firiem, nemá správne nastavenú registračnú kasu, čomu sa čudujem už niekoľko rokov. My však nemôžeme uvedenú DPH na bločku upravovať.....
Adkah
03.07.08,10:24
Súhlasim, a ďakujem. Je to realita. Blíži sa EURO,tak nik sa neobťažuje prestaviť pokladňu, prípadne ju vymeniť.
SAIVI
03.07.08,10:25
hovorí o tom §26 ods.3 ...ale od 01.01.2009, by tam mala byť zmena - lebo sa to vraj aj tak nedodržuje : ) ...a v rámci úprav zákonov z dôvodu zavedenia EUR by sa mala DPH zaokruhlovať na 2 desatinné miesta.
Adkah
03.07.08,12:56
Ahojte, ešte ma napadlo. Keď som to 1Q/2008 zaúčtovala Suma celkom 2627,88 a ja som dala 2627,90, bude to veľký problém keby nám prišla daň. kontrola?
Sarah1
15.11.08,20:41
Splátka úveru je VOZD
tinaM
15.11.08,20:47
Splátka úveru je VOZD
Sarah, to je otázka?
Lebo ak by to bola odpoveď, tak nie je správna.:)