perfecto
07.06.08,08:07
Mam nasledovny dotaz: 3 zamestnanci sa rozhodnu zalozit s.r.o. V tejto s.r.o. budu figurovat ako spolocnici (z toho 1 aj ako konatel).
Ich prijem bude len dividenda zo zisku, t.j. rozdelenie zisku.

V takomto pripade treba platit odvody do socialnej a zdravotnej poistovne?

+ Akym sposobom sa da zabezpecit, ze sa prijem chape len ako dividenda a nie ako prijem zo zavislej cinnosti podla paragrafu 5 z. o dani z prijmov?

Dopredu dakujem.
perfecto
07.06.08,06:38
Aby som to upresnil...
Sme zamestnanci, ale v inych spolocnostiach. Chceme si zalozit novu s.r.o., kde by sme boli len ako spolocnici (z toho 1 aj konatel). Prijem z sro si chceme zabezpecit len cez vyplatenie dividend.
Preto ma zaujima, ci v tomto pripade sa dividenda nechape ako prijem zo zavislej cinnosti, co by malo vplyv na zdravotne i soc. poistenie.
Resp. kedy sa dividenda da chapat ako prijem zo zavislej cinnosti?
Dakujem.
KEJKA
08.06.08,16:18
pochopila som to tak, že ide o zamestnancov vo vzťahu k iným spoločnostiam.
Spoločná sro bude len "bokovka" a s pojmom zamestnanec nebude mať nič spoločné. Spoločníci novej sro budú iba spoločníci plus jeden z nich bude aj konateľ bez nároku na akúkoľvek odmenu.
Poistení sú - lebo poberajú príjmy zo závislej činnosti "niekde inde".
Dividendy spoločníkov v tomto prípade nie sú príjmom, z ktorého sa platia odvody.
goosesk
26.06.08,09:27
JA to skusim napisat tak ,ze to vsetci pochopime a ja v tom zacnem mat jasno. ...


Ja pracujem pre firmu ,kde dostavam pravidelne plat, som zamestnany na plny uvazok na dobu neurcitu. Platim vsetky odvody ako klasicky zamestnany clovek.

moj kamos (spolocnik) je rovnako "normalne" zamestnany (len v inej spolocnosti) , len na rozdiel odomna ma uz ZIVNOST. uz ju ma rok a prave mu konci ten rok "bez odvodov". Preto tuto zivnost ide zrusit. Chcel by to stihnut do konca mesiaca, aby nemusel zacat platit dvojite odvody.

Spolu zakladame s.r.o. (Dakujem za vsetky rady ,ktore som tu na porade nasiel ,na zaklade ktorych zvladam zalozit s.r.o. uplne sam )
Obaja budeme rovnocenni spolocnici a k tomu obaja konatelia.

1. co to znamena pre mna?
Ake vydavky budem mat ako spolocnik,resp. konatel. Musim odvadzat dalsie (dvojite) odvody ? Myslim ,ze prave to je vyhoda sro, ze sa tam neplati socialne. a zdravotne je 0.

ako to bude v pripade ,ze by sme si chceli dat odmenu (plat) jednoducho zisk z sro. ? jednoducho pri buducorocnom danovom priznani si ho spravim sam a spocitam prijem z mojej prace + prijem z sro ?

momentalna situacia:
budem zamestnany + konatel a spolocnik v s.r.o.

buduca situacia:
co v pripade ak odidem zo zamestnania ? zamestnam sa v sro a tym padom si budem davat plat a odvody ako kazdy iny zamestnany clovek ? alebo je nejaky elegantnejsi postup.


pre mojho spolocnika to zrejme znamena to iste ako pre mna (ak uzavrie predchadzajucu zivnost)


Viem ,ze tam je viac otazok a odpovede zrejme budu obsirne,,ale tato tuto temu som nikde nevidel rozpracovanu , a ludia co chcu podnikat popri zametnani by taketo info urcite velmi ocenili.

Preto dakujem za rady.

J.
mon
26.06.08,09:49
Kým si zdravotne poistený vo svojom trvalom PP, tak zdravotnú poisťovňu nemusíš riešiť. Vo svojej sro budeš vystupovať ako konateľ bez nároku na odmenu - neplatíš zdravotné ani sociálne poistenie. Ak sro-čke výde na konci roka zisk - ten sa zdaní sro-čke a zdanený zisk si môžu spoločníci rozdeliť a ten nie je predmetom dane z príjmu - nebudeš už z neho platiť daň.
Situácia sa zmení ak sa chceš zamestnať v sro-čke - budeš musieť za seba platiť zdravotné, sociálne, daň z príjmu - ako v normálnom zamestnaní. Iná možnosť je ešte dať si odmenu konateľa - z toho sa platí iba zdravotná poisťovňa.
Hádam takto v skratke.
liba2
26.06.08,10:34
JA to skusim napisat tak ,ze to vsetci pochopime a ja v tom zacnem mat jasno. ...


Ja pracujem pre firmu ,kde dostavam pravidelne plat, som zamestnany na plny uvazok na dobu neurcitu. Platim vsetky odvody ako klasicky zamestnany clovek.

moj kamos (spolocnik) je rovnako "normalne" zamestnany (len v inej spolocnosti) , len na rozdiel odomna ma uz ZIVNOST. uz ju ma rok a prave mu konci ten rok "bez odvodov". Preto tuto zivnost ide zrusit. Chcel by to stihnut do konca mesiaca, aby nemusel zacat platit dvojite odvody.

Spolu zakladame s.r.o. (Dakujem za vsetky rady ,ktore som tu na porade nasiel ,na zaklade ktorych zvladam zalozit s.r.o. uplne sam )
Obaja budeme rovnocenni spolocnici a k tomu obaja konatelia.

1. co to znamena pre mna?
Ake vydavky budem mat ako spolocnik,resp. konatel. Musim odvadzat dalsie (dvojite) odvody ? Myslim ,ze prave to je vyhoda sro, ze sa tam neplati socialne. a zdravotne je 0.
Musíš sa na seba pozerať raz ako na spoločníka, raz ako na konateľa a prípade raz ako na zamestnanca.
Ako spoločník si zainteresovaný na zisku = výsledku hospodárenia. Z vyplateného zisku sa už nič neodvádza, ani daň ani odvody.
Má to len tú nevýhodu, že sa môže vyplatiť až v nasledujúcom roku po schválení účtovnej závierky valným zhromaždením; nie je možné vybrať zálohu na tento zisk, aj keď je evidentné, že bude dosiahnutý.

ako to bude v pripade ,ze by sme si chceli dat odmenu (plat) jednoducho zisk z sro. ? jednoducho pri buducorocnom danovom priznani si ho spravim sam a spocitam prijem z mojej prace + prijem z sro ?
NIE. Ako som už uviedla vyššie, zisk z výsledku hospodárenia nie je ani odmena, ani mzda, nemôžete si ho "dať", musí sa najskôr dosiahnúť, z neho odviesť niečo do rezervného fonu (viď Obchodný zákonník), prípadne ak sa v predchádzajúcom roku dosiahla strata a nebola spoločníkmi uhradená, tak najskôr sa musí uhradiť táto strata a až zvyšok sa delí medzi spoločníkov.
Vyplatený zisk sa neuvádza v daňovom priznaní, takže súčasný zamestnávateľ ti môže urobiť ročné zúčtovanie príjmu zo závislej činnosti (ak nemáš ešte iné ďalšie príjmy).

momentalna situacia:
budem zamestnany + konatel a spolocnik v s.r.o.

buduca situacia:
co v pripade ak odidem zo zamestnania ? zamestnam sa v sro a tym padom si budem davat plat a odvody ako kazdy iny zamestnany clovek ? alebo je nejaky elegantnejsi postup.
Napriek tomu že si spoločníkom v svojej s.r.o., môžeš v nej byť aj zamestnancom, napr. riaditeľom pre obchod, alebo pre výrobu... Uzatvoríš s s.r.o. (teda nie sám so sebou) riadnu pracovnú zmluvu, z ktorej ti budú vyplývať určité práva aj povinnosti a určíš si mzdu. Ďalej sa bude postupovať ako u iných zamestnancov, vrátane dane aj odvodov.

pre mojho spolocnika to zrejme znamena to iste ako pre mna (ak uzavrie predchadzajucu zivnost)
........nie ak uzavrie predchádzajúcu živnosť, ale ak uzavrie s s.r.o. pracovný pomer založený na pracovnej zmluve.

Viem ,ze tam je viac otazok a odpovede zrejme budu obsirne,,ale tato tuto temu som nikde nevidel rozpracovanu , a ludia co chcu podnikat popri zametnani by taketo info urcite velmi ocenili.

Preto dakujem za rady.
J.
Ako konatelia môžete pracovať pre s.r.o. bez nároku na odmenu. Ale poznám to, že takého "kamarátstvo" funguje len na začiatku činnosti s.r.o. Neskôr začnú nezhody na tému: kto pracuje pre firmu viac. A určite práca konateľa nebude - ani nemôže byť - rovnako rozdelená. Pre tento účel je vhodné, aby obidvaja konatelia uzatvorili s s.r.o. Zmluvu o výkone funkcie konateľa, v ktorej primerane k rozsahu povinností ako konateľa, si určia odmenu za výkon funkcie. Takto vyplácaná odmena sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti, podlieha 19% dani z príjmu a odvodom do ZP: 4% konateľ + 10% s.r.o.
goosesk
26.06.08,12:50
dakujem za odpovede.. .

zhody, nezhody ,,v principe si kazdy robime vlastne obchody. ale chapem o com hovorite,, to budeme riesit neskor :))

hlavnu ideu som pochopil.. zisk sa zdanuje pre samotnu sro a co sa stane s uz zdanenym ziskom stat nezaujma a ani v danovom priznani sa neuvadza..

Dakujem !
michalea
01.07.08,09:51
Ahojte, mňa by ešte zaujímala aj varianta, ak sa spoločník nechce zamestnať vo firme, nie je zamestnaný nikde a chce poberať iba odmenu za výkon funkcie, prípadne podiel zo zisku. Ako je to so sociálnym a zdravotným poistením? V tomto prípade za neho nebude odvádzať poistenie nikto (okrem ZP z odmeny konatela)?
liba2
01.07.08,14:22
Ahojte, mňa by ešte zaujímala aj varianta, ak sa spoločník nechce zamestnať vo firme, nie je zamestnaný nikde a chce poberať iba odmenu za výkon funkcie, prípadne podiel zo zisku. Ako je to so sociálnym a zdravotným poistením? V tomto prípade za neho nebude odvádzať poistenie nikto (okrem ZP z odmeny konatela)?Pri každej výplate odmeny za výkon funkcie treba odviesť do ZP 4% + 10% - tak ako u zamestnanca (tiež odviesť daň z príjmu ako u zamestnanca).
Konateľ má možnosť sa poistiť v SP dobrovoľne, bude to jeho súkromná aktivita; ale tiež sa nemusí v SP poistiť - dopad to bude mať na budúci dôchodok.
Z vyplateného podielu zo zisku spoločníka sa nerobia žiadne odvody do ZP, SP, ani daň z príjmu (tento podiel je už zdanený právnickou osobou = s.r.o.).