nikanaj
07.06.08,13:41
ahojte
chcem sa opytat....ideme rekonstruovat dom..davame dole strechu, celkovo menime jej tvar, burame priecky... je nutne v tomto pripade poziadat o stavebne povolenie? ak ano a neurobili by sme tak, dostaneme nejaku mastnu pokutu? vdaka
wagner
07.06.08,19:08
2) Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto

a) ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
b) užíva stavbu v rozpore s kolaudačným rozhodnutím, prípadne stavebným povolením alebo ako vlastník stavby či iný oprávnený na jej užívanie umožní inej osobe užívanie stavby pred vydaním kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,
d) napriek výzve stavebného úradu predlžuje bez vážneho dôvodu dokončenie stavby nad lehotu určenú v stavebnom povolení,
e) nepredloží v určenej lehote dokumentáciu potrebnú na nevyhnutné úpravy alebo nevykoná nariadené nevyhnutné úpravy (§ 87).

Na rekonštrukciu domu, teda konkrétne na strechu, pokiaľ ju dávate dolu celú je potrebné stavebné povolenie. A výšku pokuty si si už prečítala
bebusyk
10.06.08,18:51
prechadzame, teda zaciname podobnou rekonstrukciou. no uz teraz by som sa odvazila povedat, ze si treba 2x premysliet, ci sa pustat do takej rozsiahlej rekonstrukcie. je nutne ratat, ze k tomu potrebna projektova dokumentacia a technicke udaje, vyjadrenie zivotneho prostredia, poziarnikov, statika, energ., plyn., telekom. pripadne "hydrometeorologov" (neviem na co vsetko som este zabudla) a az tak stavebneho uradu. je to zdlhave a stoji to aj peniazky. ale bez tohoto vsetkeho stavebne povolenie nedostanete, teda nemozete zacat s rekonstrukciou. ak ste napriek tomu zacali a "pridu vam na to", alebo vas nejaky "dobrak" uda, tak sa tej pokute asi nevyhnete. uprimne prajem vela stastia :-)
skypie
11.06.08,06:35
A ak ste manželia ako stavebníci, tak dvojnásobnej :) My to riesime tiež, odovzdali sme projektovú dokumentáciu, ale nebola dostatočná (chýbala nám technická dokumentácia o materiáli, ktorý bol použitý, bude použitý,..) mysleli sme si, že je to jjednoduchšie, ako keď staviame od začiatku, ale nie :( Ale počula som, že závisí od obce. Tak keďže ešte nemáme komplet dokumenty, tak robíme na čierno a čakáme kedy nejaký dobrák narobí problémy. A okrem toho nám to nepodpísali susedia :) Radosť budovať.
anklar
11.06.08,08:05
... Ale počula som, že závisí od obce.

... A okrem toho nám to nepodpísali susedia.

Tak, a teraz som na pochybách. Tiež idem rekonštruovať strechu, presnejšie, celú ju idem meniť. Na úrade som to aj takto prezentovala, že všetko, čo strecha potrebuje, má byť nové a že ju chcem aj znížiť.

Mala som len vyplniť tlačivo "Ohlásenie stavebných úprav".
Skutočne to závisí od miestnych úradov? Alebo, ak bude strecha hotová a úrad zistí, že sa zmýlil, budem platiť pokutu? (jeden sa v tom nevyzná:))
adradic
11.06.08,12:53
ak ide o zásah do stavebnej konštrukcie - v tomto prípade krovu, malo by na to byť stavebné povolenie, tak ma inštruoval môj architekt. ak by ste s krovom nič nerobili - iba menili krytinu, malo by stačiť ohlásenie.
bebusyk
11.06.08,17:30
Tak, a teraz som na pochybách. Tiež idem rekonštruovať strechu, presnejšie, celú ju idem meniť. Na úrade som to aj takto prezentovala, že všetko, čo strecha potrebuje, má byť nové a že ju chcem aj znížiť.

Mala som len vyplniť tlačivo "Ohlásenie stavebných úprav".
Skutočne to závisí od miestnych úradov? Alebo, ak bude strecha hotová a úrad zistí, že sa zmýlil, budem platiť pokutu? (jeden sa v tom nevyzná:))
ak je omyl na úrade, tak ty predsa nemozes zaplatit pokutu. ale aj ked len ohlasujes stavebnu upravu mala by si mat aj nejaky nakres a popis. ja som tak chcela zacat len s ohlasenim aby som sa vyhla papierovackam a pracovnicka mi hned povedala, ze na to treba stavebne povolenie. :-( smola
bebusyk
11.06.08,17:35
ak ide o zásah do stavebnej konštrukcie - v tomto prípade krovu, malo by na to byť stavebné povolenie, tak ma inštruoval môj architekt. ak by ste s krovom nič nerobili - iba menili krytinu, malo by stačiť ohlásenie.
presne tak. aj ja som sa chcela vyhnut papierovackam a ked som chcela ohlasit stavebnu upravu, tak mi pracovnicka stavebneho uradu povedala, ze na to potrebujem stavebne povolenie. hold smola. a tak papierovacky a obehovanie uradov ostava.
Milan.Žiška
11.06.08,18:19
"Benevolencia úradníkov štátnej správy nepozná hraníc", alebo koľko ludí toľko chutí. Výklad zákona podľa paragrafov je niekedy prekvapivo rozmanitý.
Sú značné regionálne rozdiely v stavebných úradoch, rozhodne by som začínal konzultáciou s kompetentnou osobou s možnosťou ohlasovacej povinnosti ( výhoda - rýchlosť, nízka nákladovosť, ..).
V popisovano prípade sa celkom určite vyžaduje stavebné povolenie.
Je potrebné sa slušne a jemne informovať čo vo veci konať a ako legalizovať už započaté práce ( nedefinovať stavbu, ale informovať že sa investor rozhodol o zmenu a doplniť dokumentáciu.... a ostatné). Žiaľ zákon vyžaduje zastavenie prác - kedže sa jedná o strešnú konštrukciu aby nedošlo v prípade poveternosti k znehodnoteniu majetku a hmotným škodám, dalo by sa apelovať na urýchlené konanie.

Držím palce. Iné čierne stavby sa v tomto štáte už legalizovali.
bebusyk
11.06.08,18:21
"ankar" urad by ti mal dat pisomne vyjadrenie k tvojmu oznameniu a ked to mas na papierti...... nieje co riesit. a ked pridu na chybu este teraz na zaciatku, tak ta vyrozumeju o tom, ze to stavebne povolenie potrebujes. ale treba prihliadat aj na to ako pise "milan.ziska" nechcela by som, aby mi niekto zastavil prace na stavbe ked budem mat dole strechu. vela stastia
Milan.Žiška
11.06.08,18:30
POZOR!!
Neznalosť zákona neospravedlňuje.
anklar
12.06.08,09:58
Všetkým Vám s úctou ďakujem za príspevky. Podľa Vašich vysvetlení jednoznačne bude potrebné stavebné povolenie.

Tak, a teraz mi povedzte: čo by som robila bez Porady a skvelých Poraďákov? (Odpoveď: narobila by som si veľa a veľkých problémov).

Vďaka, Poraďáci.
skypie
13.06.08,11:45
[quote=Milan.Žiška;750988
Je potrebné sa slušne a jemne informovať čo vo veci konať a ako legalizovať už započaté práce ( nedefinovať stavbu, ale informovať že sa investor rozhodol o zmenu a doplniť dokumentáciu.... a ostatné).

Ako sa dajú zlegalizovať už započaté práce? To by som rada spravila, keďže sme už začali bez povolenia, bo nás náhlia termíny a stále im niečo chýba na úrade? Ďakujem
Milan.Žiška
13.06.08,12:23
Skúsil by som sa informovať čo treba ak chcem zmeniť vnútorný priestor povale(podkrovia) - zobytniť ( ohláška - nič nie je vidnio z vonku, mení sa len počet obytných miestností alebo priečkami ich poloha). Potom sa posunúť ďalej s tým, že sa investor rozhodol po obhliadke opraviť konštrukciu krovu a následne zistil nutnosť výmeny niektorých častí a z priestorového hladiska a technického riešnia navrhol úpravy - pozor - predpoklad zmena projektu ( ak nebol navrhnúť vypracovanie a vyžiadať si ďalší postup na legalizáciu bez podmienky zastavenia prác ),a ako sa dostať k stavebnému povoleniu - zrýchlené stavebné konanie. Havárijný stav by asi neprešiel, ale zatial som sa nestretol s tým že by niekto neporadil ( ak za ním prídem v dobrom čase a hlavne slušne urobím zo seba nevedomého laika a jeho požiadam o odbornú fundovanú radu.) Ono je to totiž všetko o ludoch, teda o nás a chuti pomôcť druhému alebo ho potopiť.
V krajnom prípade existuje " dohoda o technickej pomoci ", ktorá rieši velkosť " odbornej pomoci.

Možno to bude chcieť chodiť chvílu na úrad ako na hodiny klavíru ale už by nikto nemal napadnúť fakt, že sú veci v jednaní a spomínaná stavba je v riešení.

Veľa zdaru, málo problémov.:)
Karas Milan
13.06.08,13:16
V krajnom prípade existuje " dohoda o technickej pomoci ", ktorá rieši velkosť " odbornej pomoci.



Ahoj Milan.

Ja som počul , že dobrým konzultantom býva niekto vážený (nadporučík ; generál).

Ahoj
Ka Mil
Milan.Žiška
13.06.08,13:38
Ahoj Ka Mil,

Ja som zasa počul, že výraz úplato je neoficiálny a je na to paragraf ale zmluva o technickej pomoci je vraj právne čistá.
Je to všetko vec názoru, Iba neviem prečo tei vojenské hodnosti. Ja to skôr vidím niekde bližšie k akademickej pôde.

Milan.:)
evka-janekova
09.07.08,06:24
Mala by som otázočku k tejto téme...

Ide o postavnie schodov na dvore... no chceme ich postaviť kamenné na terasu, lebo ona je taká vyvýšená. Na toto treba povolenie? Do domu zasahovať nebudú... a ešte potrebujem povolenie,aj ked chcem meniť strechu aj krov na hospodárskej budove? Je murovaná, je tam elektrina, voda a je vyuzívaná ako pivnica, dielnička a tak... na odkladanie všetkého možného...

Diky, hadam ma niekto pochopí..zasa som to napísala ako cvok...
chandler
09.07.08,06:49
na schody podla mna netreba - na ten krov by malo byt, ale mozes napisat ohlasenie ze budete menit len krytinu.... max. potom ked vam na to pridu poviete ze ked to dali dolu povedali vam ze treba vymenit aj ten krov tak bol zhnity
wagner
09.07.08,16:18
A naparia jej za to pokutu a ešte si bude musieť vybaviť dodatočné stavebné povolenie:( Iba neviem, prečo niekoho chceš dostať do problémov. Čo je možné u Vás, to nemusí byť možné inde. Keď má dobrého :mad: suseda, tak sa nedoplatí.