beo_lysá
07.06.08,15:00
Ahojte.

Viete mi niekto zhrnúť pozitíva a negatíva väzníkového krovu (krov z priehradkových väzníkov - tak je tuším oficiálny názov) v porovnaní s klasickým krovom?

Pre info - mám dom 11x11,8, strecha bude A-čková so štítmi, podkrovie nevyužívané (kvôli väzníkom).
Gyures001
07.06.08,13:46
hello,

niesom odbornik ale aj ja som si vybral vaznikovy krov . vyhody su ze nemas v dome nosne steny len priecky ,nemusis robit zaklad pod nosne steny len pod obvodove mury. mozes mat vacsie otvorene priestory ( az do 30m) , je to rychlejsia ,presnejsia robota, krov donesu na stavbu a zmontuju to za 1 den ...

vsak nam to poradaci napisu presnejsie ;)
Miru
08.06.08,10:26
ľahšie /váha/, rýchlejšie /montáž/, lacnejšie .ja som spokojná
pupkin
08.06.08,17:42
Miru prosím Vás aj ja sa chystám robiť väzníkovú strechu. píšete lacnejšie. môžete upresniť. môj dom bude mať rozmery 9,5 x 6,5 m. prosím Vás cez koho ste to robili. ak môžete poraďte. Ja som z Lučenca. vďaka
iriska
08.06.08,18:05
výhody sú tie, čo popísal gyures001 inak je to krov ako každý iný, len väzníky sa používajú vtedy ak nevyjde dobre statika pri použití obyčajného krovu. nevýhoda - nevyužívateľné podkrovie. cenovo si stále myslím, že klasický krov je lacnejší
Gyures001
08.06.08,18:15
aj podla mna je klasicky krov lacnejsi ,ale ked si to spocitas ze nerobis zaklady pod nosne steny(kopanie,beton,betonove tvarnice) a nemusis zhanat drevo, prosikat a potom cakat na tesarov mesiace tak to je asi to iste ;)

to ze je nevyuzivatelne podkrovie to je pravda ,ale ako ulozny priestor sa este stale da pouzit na mensie veci ako napr. krabice,lyze atd...
jaruj
09.06.08,08:47
Tu sa nejedna o cenu ale o unosnost krovu. Obycajne tramy maju max. velkost ca.20/26cm, Z toho si mozete spocitat na aky max rozpon sa da tram pouzit. Nad tento rozpon bud musite vytvorit medzi ulozenie (stenu, stlp a ine) alebo (pokial chcete mat otvoreny priestor) vaznikovy popr. lepeny nosnik. Odhadom (zalezi podla krytiny, oblasti atd.) do 6-7m sa da pouzit tram, nad tento rozpon uz by mal ist priehradovy nosnik (vaznik)
iriska
09.06.08,10:01
gyures, ale nemusíš vždy stavať nosné steny, niekedy ich máš už aj postavené :) A na tesárov sa tiež nemusí čakať ak si ich zajednáš včas. Keď na konci augusta zháňaš tesára, aby ti v septembri začal robiť krov, tak bohužiaľ. Každý sa spamätá až na jeseň a potom sa musí makať až do prvých snehov. Tiež postavenie jednoduchého až mierne zložitého krovu trvá max. 4 dni. A v čase keď si každý prerába podkrovia na obytné, ja osobne by som si radšej dala naprojektovať taký dom, aby som tam to podkrovie mohla mať, pričom nemusím mať obývačku 9x9 metrov.
tommi_d
10.06.08,06:22
Ďalšia ešte nespomenutá výhoda strechy z priehradových väzníkov je tá, že nepotrebujete robiť strop, nakoľko na väzníky zavesíte podhľad zo sadrokartónu a ten zateplíte. Pokiaľ je strecha jednoduchá, sedlová a nepotrebujete využivať podkrovie je to lacnejšie riešenie ako robiť krov a strop.
sky59
14.09.08,08:45
a uplne najvacsia vyhoda vaznikoveho krovu je to, ze ked zafuka vietor tak je v pi.....

tak sa to stalo mne 15 augusta 2008 v Trencine na Novinach

martin.stransky zavinac post.sk



PS:zaujimalo by ma, ako je nakresleny projekt na ukotvenie niecoho co sa ukotvit neda
chandler
14.09.08,09:18
Ďalšia ešte nespomenutá výhoda strechy z priehradových väzníkov je tá, že nepotrebujete robiť strop, nakoľko na väzníky zavesíte podhľad zo sadrokartónu a ten zateplíte. Pokiaľ je strecha jednoduchá, sedlová a nepotrebujete využivať podkrovie je to lacnejšie riešenie ako robiť krov a strop.

presne tak a ked ti odfukne tie vazniky aj so sadrokartonom tak sa mozes opalovat priamo v obyvacke... a to uz je poriadna vyhoda
tommi_d
15.09.08,17:09
presne tak a ked ti odfukne tie vazniky aj so sadrokartonom tak sa mozes opalovat priamo v obyvacke... a to uz je poriadna vyhoda

Vidím, že si " odborník " na stavby domov. Každý kto má všetkých pokope, si dá väzníky navrhnúť konštruktérovi ktorý to vie správne spočítať, navrhnúť tvar, spôsob spájania, kotvenia a zavetrenia. Samozrejosťou by mala byť výroba u firmy ktorá sa tým zaoberá, nie spoliehať sa na slovo vzatých odborníkov najdených v krčme pri pive. A na montáž nevolať laikov, len aby sme ušetrili.
sky59
16.09.08,04:47
a ty vies povedat ako to ma byt kotvene?

ako sa pocita drevo na take zvlastne namahanie?
chandler
16.09.08,06:14
Vidím, že si " odborník " na stavby domov. Každý kto má všetkých pokope, si dá väzníky navrhnúť konštruktérovi ktorý to vie správne spočítať, navrhnúť tvar, spôsob spájania, kotvenia a zavetrenia. Samozrejosťou by mala byť výroba u firmy ktorá sa tým zaoberá, nie spoliehať sa na slovo vzatých odborníkov najdených v krčme pri pive. A na montáž nevolať laikov, len aby sme ušetrili.

podla meteorologov sa mame pripravit aj u nas na tornada a hurikany, takze aj dobre navrhnute strechy spadnu... preto je podla mna lepsie, ked je tam ZB strop
tommi_d
16.09.08,06:22
Väzníky sa kotvia oceľovými vinklami a kotvami do pomúrnice a medzi sebou sa zavetrujú pozinkovanými zavetrovacími pásmi.

Každý väzník by mal byť navrhnutý konštruktérom z oblasti drevostavieb, kde každý väzník má svoj výkres v rámci dielenskej dokumentácie. Konštruktér určuje triedu reziva a jeho tvar, hrúbku atď. použitého pri výrobe každého väzníka a samozrejme jeho spájanie (klincami, sponkami atď.)
Jeden z výkresov dielenskej dokumentácie je i rozmiestnenie väzníkov v rámci strešnej konštrukcie (ich raster čiže vzájomná vzdialenosť) spôsob uchytenia a spôsob zavetrenia medzi sebou.

To CHANDLER : Zle spravenú strechu ti odfúkne i vtedy ked je tvorená klasickým dreveným krovom
iriska
16.09.08,06:24
tommi_d musím ti oponovať. aj ja som zaregistrovala ten sfúknutý krov, ktorý spomenul ski59 a ten teda stavala firma, ktorá sa tým zaoberá a má naslovovzatých odborníkov.
tommi_d
16.09.08,06:44
tommi_d musím ti oponovať. aj ja som zaregistrovala ten sfúknutý krov, ktorý spomenul ski59 a ten teda stavala firma, ktorá sa tým zaoberá a má naslovovzatých odborníkov.

Oponovať mi môžeš, ale to neznamená že nemám pravdu. Je potrebné si uvedomiť, že kvalitne prevedená strecha zo strešných väzníkov nie je menej stabilná ako strecha tvorená klasickým krovom. Opakujem, zle spravený krov takisto pri víchrici ide dole.
Mimochodom pre stavbe bungalovov používame strešné väzníky a ani jedna strecha nám nespadla.
iriska
16.09.08,06:46
Veď ani im nespadla. Až doteraz :)
tommi_d
16.09.08,07:06
Veď ani im nespadla. Až doteraz :)

Vidím, že používaš "pádne" argumenty, takže ďaľšia debata je asi zbytočná.

To je presne ako by si videla stáť pri ceste pokazené auto nejakej konkrétnej značky a vyhlásila si, že všetky autá tejto začky sú zlé lebo si jedno videla pokazené.
Asi tak. Len ma zaráža, že v týchto debatách poväčšine reagujú ľudia ktorý ku konkrétnym otázkam a problémom nemajú čo povedať a nezdráhajú sa trieskať sprostosti len preto, aby niečo napísali.
iriska
16.09.08,07:11
Ďakujem za pochvalu, ale ja už som svoj názor napísala na prvej strane. Tiež ani nevravím, či taký alebo onaký krov je lepší ako iný, ale ty to vravíš, lebo ich vyrábaš.
tommi_d
16.09.08,07:40
Ďakujem za pochvalu, ale ja už som svoj názor napísala na prvej strane. Tiež ani nevravím, či taký alebo onaký krov je lepší ako iný, ale ty to vravíš, lebo ich vyrábaš.

Zle čítaš moje príspevky nikde som nenapísal že ich vyrábam.
chandler
16.09.08,09:43
To CHANDLER : Zle spravenú strechu ti odfúkne i vtedy ked je tvorená klasickým dreveným krovom

to je jasne, ale je lahsie pokazit priehradovy vaznik ako klasicku strechu, ta je tak povediaz blbu vzdorna :)
jaruj
16.09.08,11:19
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.
tommi_d
16.09.08,11:31
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.

Konečne niekto s argumentmi.
sky59
16.09.08,16:45
jaruj,

som rad ze si sa ozval!

kde najdem prosim ta nieco o tom, ako sa ma ukotvit vaznikovy krov?

nechapem, ze pri navrhu sa necha hranol lezat na betone (na holom?)
ale voci odleteniu sa len lehce priklincuje a pritom je koeficient zatazenia pre take strechy -1 ?
chandler
16.09.08,20:22
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.

problem je casto v tom ze v tych jednoduchych programoch to nedimenzuje skuseny statik, ale neskuseny konstrukter... pretoze skuseny statik sa nezivy dimenzovanim priehradovych drevenych vaznikov.
tommi_d
17.09.08,05:02
problem je casto v tom ze v tych jednoduchych programoch to nedimenzuje skuseny statik, ale neskuseny konstrukter... pretoze skuseny statik sa nezivy dimenzovanim priehradovych drevenych vaznikov.

Nikde v príspevku Jaruja som sa nedočítal, že ide o jednoduché programy na návrh priehradových väzníkov.
To som ani netušil, že statik nemôže byť i konštruktérom !?
A nesmiem zabudnúť povedať našemu statikovi, že návrh strešných väzníkov ho neuživí, aby si začal hľadať inú prácu.
Ja neviem o čom vlastne táto debata je. Že niekde spadla strecha tvorená priehradovými väzníkmi ? Je to smutné, tých ľudí mi je ľúto a viem, že oni za to nemôže, ale vyhlásiť, že za to môže typ strechy a nie jej nesprávne navrhnutie, alebo vyrobenie alebo montáž, tak to je choré.
sky59
17.09.08,05:18
tommi,

to sa prave pytam:

ako sa ma ukotvit taka vaznikova pultova strecha? je mi jasne, ze na zatazenie ked vsetko lezi na venci je to OK, ale co ak to nadvihuje bernoulliho efekt?! ako sa to ma pripevnit?

POCITA VOBEC NIEKTO TOTO???!!!!!

a pri pultovej streche je koeficient -1 to znamena ze pre III vetrovu oblast je to 0.45kN/m2 co pri streche 18x48 m = 864m2 reprezentuje 388kN co sa da predstavit ako 39 ton zataze co to dviha do neba!

ako je to mozne ze sa tomuto vobec nevenuje pozornost?!
chandler
17.09.08,05:38
Nikde v príspevku Jaruja som sa nedočítal, že ide o jednoduché programy na návrh priehradových väzníkov.
To som ani netušil, že statik nemôže byť i konštruktérom !?
A nesmiem zabudnúť povedať našemu statikovi, že návrh strešných väzníkov ho neuživí, aby si začal hľadať inú prácu.
Ja neviem o čom vlastne táto debata je. Že niekde spadla strecha tvorená priehradovými väzníkmi ? Je to smutné, tých ľudí mi je ľúto a viem, že oni za to nemôže, ale vyhlásiť, že za to môže typ strechy a nie jej nesprávne navrhnutie, alebo vyrobenie alebo montáž, tak to je choré.
.
su to jednoduche programy.
moze byt aj konstrukter ale je to krok spat.
ak je niekto skuseny tak zarobi urcite viac ako ked bude pre dodavatela vyrabat nosniky.
a debata je o tom ze priehradove vazniky, nie su take super ako sa zda. su komplikovane, napr. na osadenie, a budu napr. komplikovane na opravy.
jednoducho priehradove nosniky sa maju navrhovat len ked to inac nejde.
chandler
17.09.08,05:40
tommi,

to sa prave pytam:

ako sa ma ukotvit taka vaznikova pultova strecha? je mi jasne, ze na zatazenie ked vsetko lezi na venci je to OK, ale co ak to nadvihuje bernoulliho efekt?! ako sa to ma pripevnit?

POCITA VOBEC NIEKTO TOTO???!!!!!

a pri pultovej streche je koeficient -1 to znamena ze pre III vetrovu oblast je to 0.45kN/m2 co pri streche 18x48 m = 864m2 reprezentuje 388kN co sa da predstavit ako 39 ton zataze co to dviha do neba!

ako je to mozne ze sa tomuto vobec nevenuje pozornost?!

samozrejme ze sa to pocita... a v statike predsa 39 ton nie je vobec vela.
sky59
17.09.08,05:51
OK a ako sa pocita, ze kolko takto unesie "smerom dohora" hranol, ked ho zboku "ukotvis" 60mm L-kom s 5timi klincami kolmo na vlakna v dreve 50mm
od konca hranolu 50x160mm?

cize klince ho stiepu..... moze sa vobec drevo takto pouzit?!
jaruj
17.09.08,08:58
Vela otazok a maly priestor.
1. Samozrejme ze sa strecha pocita na vertikalny tah, tlak a horizontalne sily.
2.Program na vypocet priehradovyn je komplexny zlozity program ktory dimezuje drevo, ocel, beton.
3.Kvalitna firma ma staticky vypocet a presne vykresy ktore im urobil statik. V tychto vykresoch sa nachadza vsetko vcetne klincovania a kotvenia. Mal by si si ich vypitat aby si vedel ci isli podla vykresov alebo pouzili spravne vykresy na danu vetrovu oblast.
4.Klincovanie a kotvenie predpisuje norma (napr. Önorm B4100 - slovensky ekvivalent nepoznam - ale ked si pozries tieto normy, vsade su detaily prevedenia)
5. Pokial pouzijes hotove kotviace prvky (uz som ich vymenoval viac na inom mieste - ale napr. BMF Holzverbinder) najdes tam udaje aky smyk a aky tah udrzia tieto kotvenia a podmienky ich ukotvenia aby tieto sily preniesly. Tam mas tie pozadovane detaily.
6. Odporucam ti pozbierat zvysky strechy - zlozit ukotvenie tak ako bolo urobene a dat to posudit statikovi - najlepsie sudnemu znalcovi.
Ich zoznam najdes na strankach Slovenskej komory stavebnych inzinierov a na stranke sudnych znalcov.
7. Priehradove krovy patria k jednym z najkrajsich stavebnych prvkov a su (pri spravnom prevedeny a pokial nas nezasiahne orkan IKE) absolutne bezpecne.
Ale do 6-7 m niesu ekonomicke.
chandler
17.09.08,09:39
OK a ako sa pocita, ze kolko takto unesie "smerom dohora" hranol, ked ho zboku "ukotvis" 60mm L-kom s 5timi klincami kolmo na vlakna v dreve 50mm
od konca hranolu 50x160mm?

cize klince ho stiepu..... moze sa vobec drevo takto pouzit?!

to kotvenie bolo pravdepodobne urobene zle.... myslim ze chyba bola bud u dodavatela vaznikov -ak to tak navrhol... alebo u stavebnej firmy, ktora urobila ten zly detail
ale to ti povie ten znalecky posudok
sky59
17.09.08,11:54
jaruj,

dik za info. Myslim, ze si trafil tak trosku klincek po hlavicke: mam pocit, ze tie L-uholniky boli od firmy BMF holzferbinder, nevedel by si povedat part number?

viem iba anglicky a taliansky a ich stranka je akasi divna :-(
jaruj
18.09.08,06:46
Huch to je problem.
Napriklad BMF vyraba firma Simpson Strong a maju aj anglicku stranku. Lenze tam som ja vedla. Tak isto neviem ci to boli prave tieto uchyty.
http://www.wz-befestigungssysteme.de/p_simpson_strong.php je v nemcine ale tam vidis ake tie uchyty mozu byt.
Ked by si si stiahol katalog tak uvidis ze kazda diera ma cislo apresne rozpisane kde sa ma klincovat podla zatazenia
sky59
18.09.08,10:09
jaruj,

sme tomu na stope!

je to presne ten "winkelverbinder" spolu s "betonwinkel knaggen"

je to asi v polovici tej strankym ale som debil neviem stiahnut pdf ku tomu kusu, ak by to bolo v english asi by som to zvladol, nevies PROSIM TA pomoct?

diky!

a vyzera to tak, ze ten winkelverbinder je iba na drevo-drevo nie na beton-drevo?
jaruj
19.09.08,05:04
Skus to tu:http://www.strongtie.com/ Je tam katalog v PDF a v anglictine.
Ten Winkelverbinder je naozaj na drevo - drevo, ale exzistuju aj podobne drevo-beton len ta cast co ide k betonu sa neklincuje ale kotvi sa. Mozes ich vidiet na tej predoslej adtrese (nemeckej) pod nazvom betonbinder. Su to tie ktore maju dolu jednu podlhovastu dieru na kotvu a na bokoch diery na klince. KLincovat sa nesmie v dierach oproti sebe ale je presne predpisane ktore diery sa smu pouzit na kazdej strane.
Najlepsie keby si vyfotil tu patku ktorou boli drevene tramy prichytene k betonu-odtie by malo bit vidiet ci sa jedna o spravne pouzity typ. Ale ako som pisal najidealnejsie by bolo tam zavolat staika nech si to pozrie
jaruj
19.09.08,05:06
Betonwinkel je jeden a ma dve diery a druhy je betonanker - ten ma zboku diery na klince a zospodu jednu dieru na kotvu ale ta na obrazku nieje vidiet lebo je prekryta plechom aby kotva nezavadzala drevu
vxyz
24.09.08,08:19
výhody sú tie, čo popísal gyures001 inak je to krov ako každý iný, len väzníky sa používajú vtedy ak nevyjde dobre statika pri použití obyčajného krovu. nevýhoda - nevyužívateľné podkrovie. cenovo si stále myslím, že klasický krov je lacnejší


podkrovie sa z časti dá využiť aj pri krove z priehradových väzníkov, len o tom musí firma, ktorá ho bude ralizovať vedieť!!!!:)
vxyz
24.09.08,08:23
a uplne najvacsia vyhoda vaznikoveho krovu je to, ze ked zafuka vietor tak je v pi.....

tak sa to stalo mne 15 augusta 2008 v Trencine na Novinach

martin.stransky zavinac post.sk



PS:zaujimalo by ma, ako je nakresleny projekt na ukotvenie niecoho co sa ukotvit neda

kto ti ho robil :eek:, normalne tieto krovy nelietaju.....
vxyz
24.09.08,08:37
jaruj,

som rad ze si sa ozval!

kde najdem prosim ta nieco o tom, ako sa ma ukotvit vaznikovy krov?

nechapem, ze pri navrhu sa necha hranol lezat na betone (na holom?)
ale voci odleteniu sa len lehce priklincuje a pritom je koeficient zatazenia pre take strechy -1 ?

normalne by sa mala kotvit pomurnica na betonovy veniec, pokial to podmienky dovoluju,a do nej nakotvit jednotlive vazniky, tie sa musia podla projektu zavetrit v rovine stresnej, na miestach ktore utci STATIK Krov musi byt dokonale stabilny. Pod hrebenom je rieseny koli stuzeniu ondrejsky kriz, cez vsetky vazniky. Toto je len zaklad, ktory musi byt bezpodmienecne dodrzany! Vaznik sa diemenzuje na nahodne zatazenie od vetra v danej oblasti osadenia a na zatazenie od snehu podla snehovej oblasti. Okrem toho sa vazniky dimenzuju na specialnym programom na zatazenie v tahu, tlaku, klze, atd. Podla tohto su dane presne rozemry jednotlivych prirezov. Existuju urcite pravidla, preto DAJTE SI ROBIT VAZNIKY RENOMOVANEJ FIRME, ktora vie co robi, je jedno ktora, len nech vie co robi!!!!!
v
sky59
24.09.08,12:12
to je prave to, ze sa nevie kto to robil pretoze neexistuje stavebny dennik

a ak uz existuje tak ho medzicasom vyrobili :-)

cim viac citam, tym viac zistujem kolko veci nebolo dodrzanych a boli porusene pravidla..... takze som viac a viac kludny...... pripustam ale ze to bude trvat dlho co urcite nie je dobre pre ziadnu stranu a dufam ze su si toho vedomi a ze sa budu chciet dohodnut...
day
16.05.10,13:04
ma niekto nove skusenosti?
day
28.08.10,12:14
ma niekto nove skusenosti?
ake su cenove rozdiely vaznik verzus klasika?
ciners
28.08.10,12:50
ake su cenove rozdiely vaznik verzus klasika?

To je uplne jedno, ide o mnozstvo dreva. Pracne su oboje.
day
28.08.10,13:38
pri vaznikoch predpokladam, ze objednavas v jednom drevo + montaz, zostava krytina, k tomu odratas, nepotrebujes vnutorne nosne, zaklad pod ne, lahsie sa robi SDK strop, vaznik mi pride odolnejsi voci chybam pri montazi

... ked som to spravne napisal, rozdiel musi vzniknut, len kde?!
ciners
28.08.10,13:50
To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.
day
28.08.10,16:48
To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.

... a tymto si mi "zrutil" dom
tommi_d
30.08.10,05:37
To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.

Tej poslednej vete nerozumiem. Existuje klasická bungalov strecha ? čo je to? valba, sedlo, ihlan, polvalba ?
S tvojou druhou vetou súhlasím, že väzníky sú pri zložitej streche na príťaž, hlavne z finančného hladiska. Ale pri jednoduchej sedlovej streche sú podľa mňa výhodou, nakoľko vypadne konštrukcia stropu a zatepľuješ len podhľad
ciners
30.08.10,12:37
Tej poslednej vete nerozumiem. Existuje klasická bungalov strecha ? čo je to? valba, sedlo, ihlan, polvalba ?
S tvojou druhou vetou súhlasím, že väzníky sú pri zložitej streche na príťaž, hlavne z finančného hladiska. Ale pri jednoduchej sedlovej streche sú podľa mňa výhodou, nakoľko vypadne konštrukcia stropu a zatepľuješ len podhľad

Bungalovova strecha neexistuje ako oficialny pojem, ale tu nie sme na strecharskej konferencii, treba proste laikom povedat tak, aby si vedeli predstavit.
ciners
30.08.10,12:37
... a tymto si mi "zrutil" dom

preco? :)
day
30.08.10,12:55
preco? :)

to srandujem,

ked mi moj projektant dokonci projekt a dohodnem sa na stretnuti so statikom, prejdeme spolocne krov, uvidim na akom sa dohodneme, co bude vyhodnejsie, urcite Vas budem informovat
(Teba uz nebudem muset ...;))
day
16.10.10,18:49
ozivujem :)

osobne skusenosti:

vyhody vs. nevyhody vaznikov?

cenove porovnanie klasika vs. vaznik?

dakujem
ciners
16.10.10,19:27
Ten vaznik je na to, ze ked mas rozpon 20m, tak tam krov nespravis. To nie je cosi bezne pre RD. Odborne je to priehradovy nosnik, nemusi byt vyslovene sucastou stresnej konstrukcie, moze to byt kludne napriklad most. Na ten tvoj domek to je zbytocne. Prpste si predstav, ze na 20m rozpon by si potreboval nosnik 2m vysoky, tak ho nebudes robit plny,lebo by zatazoval sam seba, ale nepotrebne vynechas a vznikne priehradovy nosnik, to co sa nazyva vaznik pri strechach. Totalne ti to zrusi povalu a treba tam kadejake horizontalne stuzidla.
pi3ta
17.10.10,09:00
Výhody:
- väzník negeneruje v podperách horizontálne sily- nerozťahuje ti dom
- menšia spotreba dreva
- väčšie rozpätia krovov
Nevýhody:
- svojpomocne ťažko vyrobitelný
- nevyužitelný priestor pod strechou - i keď aj to neplatí vždy
- podkrovie takmer nemožné

Cenovo
- treba posúdiť projekt od projektu - najrozumnejsie je si dat nacenit jednotlive typy firmam - oni to radi spravia zadarmo.

U nás je tradícia krovov (narozdiel napr. od severských krajín), takže tie sa preferujú a sú častokrát aj lacnejšia varianta. Ale pri RD typu bungalov podľa mňa sú vyhodnejšie väzníky - ušetríš na inyćh veciach ako napr. nepotrebuješ vnútorné múry teda ani základy pod ne, strop ti tvoria hneď spodné pásy vazníkov a pod.
ciners
17.10.10,09:46
Ja som zvedavy, ako chces ten vaznikovy "krov" urobit na valbovu strechu. Dat sa da, no nie pre nejaku svojpomoc. Nehovoriac o tom, ze celu tu valbu bude drzat ten krajny vaznik a bude to treba riadne horizontalne stuzit.
day
17.10.10,11:25
Ja som zvedavy, ako chces ten vaznikovy "krov" urobit na valbovu strechu. Dat sa da, no nie pre nejaku svojpomoc. Nehovoriac o tom, ze celu tu valbu bude drzat ten krajny vaznik a bude to treba riadne horizontalne stuzit.

ja som tiez zvedavy, asi takto?:

http://www.techwood.sk/referencia/4-valbova-strecha-na-bungalov
ciners
17.10.10,13:04
To akoze tato priestorova vec setri drevo? :D
220870
17.10.10,13:59
Nechcem sa vám do toho moc montovať ale cez zimu som si doma postavil moju "pasívnu šopu" a ako nosnú konštrukciu strechy som si doma zhotovil klincovaný nosník,myslel som si že ušetrím .Bačovu fujaru som ušetril.Na dreve vlastne áno ale ak som do toho zarátal klince tak moc nie.Ak by som mal použiť aj tie ploché spojky tak by som určite prerobil a to do toho nerátam extrémnu časovú náročnosť pri zhotovovaní nosníkov.
day
18.10.10,06:14
To akoze tato priestorova vec setri drevo? :D

:D tiez som pozeral :eek:

cakam na ponuky, zatial mam z tectumnovum 5tis€ aj s montazou/dopravou, podla toho sa rozhodnem

architekt hovori, ze by bol "problem" s uchytenim pomurnice so stropnicami (priecny hranol)

ale zatial som 60 - 40 pre klasiku
ciners
18.10.10,08:41
Ked to specializovana firma navrhne, oni maju urcite svojho statika, tak uchytenie uz architekta zaujimat nemusi. 5tisic€ je to material aj s pracou?
day
18.10.10,09:22
Ked to specializovana firma navrhne, oni maju urcite svojho statika, tak uchytenie uz architekta zaujimat nemusi. 5tisic€ je to material aj s pracou?

5tis€ je komplet s DPH, bez zeriavu, ale teraz som dostal ponuku na 10tis€ ;)

uz som sa rozhodol:
idem cestou klasickeho krovu, predpokladam, ze je lahsie zmenit projekt s klasickym krovom na vaznik ako opacne
Stefčo
21.10.10,12:57
Dobry den.Vedel by mi niekto poradit ohladom strechy na dom 18x12,5m?
Chcel by som klasiku (krovy),ale stropy zo sadrokartonu,aby som nemusel robit strop z keramiky ci betonu.Ide mi o to,ze mam moznost velmi lacno zakupit krov.Chcel som najprv pouzit vaznikový krov,ale by ma to vyslo velmi draho.A bez toho,aby som musel podbetonovat kazdu priecku v dome okrem nosnej.Ak by mi tu mohol niekto poradit ohladom tejto strechy a sposobu montaze,bol by som velmi vdacný.
ciners
21.10.10,17:00
Treba vidiet podorys, moze byt dreveny strop len treba par veci prisposobit.
olemark
13.11.10,11:14
5tis€ je komplet s DPH, bez zeriavu, ale teraz som dostal ponuku na 10tis€ ;)

uz som sa rozhodol:
idem cestou klasickeho krovu, predpokladam, ze je lahsie zmenit projekt s klasickym krovom na vaznik ako opacne


10 000 eur? a to si este pripocitaj nejake OSB dosky, alebo sadrokarton na strop + izolacia.
Mozem sa spytat aky velky je ten tvoj dom? ja mam projekt na bungalov 9x15m a cenovu ponuku na strop som si dal urobit v porfixe co ma vyslo 4000 eur + zelezna vystuz a beton cca 2000eur. Na odber v takomto mnozstve davaju aj velke zlavy okolo -30%. Odhadovana cena dreva na klasicky krov (Ackova strecha) je 2000eur.
Strop z porfixu je teplejsi ako zelezobeton o 20%, samozrejme este izolacia, takze znova nejaka ta uspora tepla navyse.

Ja sa tiez este len rozhodujem medzi klasickym krovom a vaznikmi, ale projekt uz mam hotovy na klasiku. A tiez ma teraz dostala ta tvoja cenova ponuka 10 000, je to dost a za tu cenu mozes mat klasiku.
day
13.11.10,21:09
10 000 eur? a to si este pripocitaj nejake OSB dosky, alebo sadrokarton na strop + izolacia.
Mozem sa spytat aky velky je ten tvoj dom? ja mam projekt na bungalov 9x15m a cenovu ponuku na strop som si dal urobit v porfixe co ma vyslo 4000 eur + zelezna vystuz a beton cca 2000eur. Na odber v takomto mnozstve davaju aj velke zlavy okolo -30%. Odhadovana cena dreva na klasicky krov (Ackova strecha) je 2000eur.
Strop z porfixu je teplejsi ako zelezobeton o 20%, samozrejme este izolacia, takze znova nejaka ta uspora tepla navyse.

Ja sa tiez este len rozhodujem medzi klasickym krovom a vaznikmi, ale projekt uz mam hotovy na klasiku. A tiez ma teraz dostala ta tvoja cenova ponuka 10 000, je to dost a za tu cenu mozes mat klasiku.

ahoj,

ponuky na vaznik som mal od 5tis€ do 10tis€, rozne firmy z SK, CZ. V com je rozdiel som zatial nezistil.

Na klasicky krov mam ponuku na komplet t.z. drevo, krytina Tondach rumba engoba cierna, odkvapovy system, praca = 12.500€

Ides stavat bungalov, porozmyslaj nad SDK stropom, nemusis robit dalsiu platnu. Tuto moznost mozes zrealizovat aj pri klasike, aj pri vaznikoch.

Nas dom 12x12,5m
olemark
14.11.10,09:37
ahoj,

ponuky na vaznik som mal od 5tis€ do 10tis€, rozne firmy z SK, CZ. V com je rozdiel som zatial nezistil.

Na klasicky krov mam ponuku na komplet t.z. drevo, krytina Tondach rumba engoba cierna, odkvapovy system, praca = 12.500€

Ides stavat bungalov, porozmyslaj nad SDK stropom, nemusis robit dalsiu platnu. Tuto moznost mozes zrealizovat aj pri klasike, aj pri vaznikoch.

Nas dom 12x12,5m


Diky za info, ale ja mam navrhnuty pochodzny strop vzhladom na to, ze chcem mat hore ulozny priestor. Ale ak teoreticky by sa dalo mat ulozny priestor aj na drevenom (sadrokartonovom) strope, tak by som nad tym porozmyslal. Ale je tu potom znova jeden problem. Neviem ci dreveny strop dokaze uniest tlak strechy (klasickeho krovu) (vazniky som uz vylucil).
olemark
14.11.10,13:03
pre day - este mam otazku, ty si staval tento rok? lebo ja sa chystam stavat na jar a mozno by si mi mohol z niecim poradit, len uz neviem ci to patri sem do tejto temy. Ak by si mal zaujem a trocha casu, tak sa prosim ozvi a daj mi tvoj e-mail. Diky
220870
14.11.10,13:21
Diky za info, ale ja mam navrhnuty pochodzny strop vzhladom na to, ze chcem mat hore ulozny priestor. Ale ak teoreticky by sa dalo mat ulozny priestor aj na drevenom (sadrokartonovom) strope, tak by som nad tym porozmyslal. Ale je tu potom znova jeden problem. Neviem ci dreveny strop dokaze uniest tlak strechy (klasickeho krovu) (vazniky som uz vylucil).

Vhodne navrhnutá konštrukcia strechy a stropu dokaze uniest tlak strechy (klasickeho krovu).
day
14.11.10,13:45
kludne napis ss, pripadne priamo do temy
v pripade, ze by som robil betonovy strop tak by som riesil podkrovie, cenovy rozdiel je zanedbatelny
olemark
14.11.10,14:32
Vhodne navrhnutá konštrukcia strechy a stropu dokaze uniest tlak strechy (klasickeho krovu).



ja uz mam projekt na murovany strop, len teraz neviem ci sa to oplati menit, pretoze pravdepodobne ak chcem zmenit strop, tak by sa musela zmenit aj konstrukcia strechy (krovu)
olemark
14.11.10,14:41
kludne napis ss, pripadne priamo do temy
v pripade, ze by som robil betonovy strop tak by som riesil podkrovie, cenovy rozdiel je zanedbatelny


praveze nechcem uz byvanie naviac, len to co mi poskytne prizemie - povalu chcem vyuzit, len ako odkladaci priestor........ takze skor by ma zaujimal cenovy rozdiel medzi murovanym a drevenym alebo sadrokartonovym stropom...... momentalne mam cenovu ponuku na stropny system od porfixu, tak ak ma niekto nejake cerstve info o cene z dreva napiste pls
220870
14.11.10,16:00
Drevenný strop cca 1/3 z montovaného napr porfixového.Len medzi nami vybrali ste si najhorší materiál na strop.
ciners
14.11.10,16:02
ja uz mam projekt na murovany strop, len teraz neviem ci sa to oplati menit, pretoze pravdepodobne ak chcem zmenit strop, tak by sa musela zmenit aj konstrukcia strechy (krovu)

To je aky murovany strop? :rolleyes:
olemark
14.11.10,17:05
Drevenný strop cca 1/3 z montovaného napr porfixového.Len medzi nami vybrali ste si najhorší materiál na strop.


Hm, a preco je porfix najhorsi? Este niesom rozhodnuty aky material pouzijem, zatial som si dal vypracovat ponuku v porfixe a rozhhodovat sa budem neskor.

Este sa spytam aky material podla teba je najlepsi z hladiska technologickeho a zhladiska cenoveho?
olemark
14.11.10,17:11
To je aky murovany strop? :rolleyes:


Kedze tu niesme na odbornej porade, tak som ako murovany strop myslel, bud zelezobeton, alebo v mojom pripade stropny system porfix, ktory som uz vyssie spominal.
ciners
14.11.10,17:33
Ok, uz som v obraze
220870
14.11.10,19:36
Cenovo si to musíte ujasniť sám.Odporúčam deku.Montovaný je bezkonkurenčne najlepší z betónovych vložiek tzv.Dubnický.Existujú aj predpäté stropy to je niečo medzi tým.Jeho výhoda je v jednoduchej motáži,myslím že by ju mal zvládnuť aj priemerný amatér.
olemark
14.11.10,22:51
Cenovo si to musíte ujasniť sám.Odporúčam deku.Montovaný je bezkonkurenčne najlepší z betónovych vložiek tzv.Dubnický.Existujú aj predpäté stropy to je niečo medzi tým.Jeho výhoda je v jednoduchej motáži,myslím že by ju mal zvládnuť aj priemerný amatér.


ak sa mozem spytat, aky je to "dubnicky,,? a "montovany,, mate namysli, ze tam dame nejake stropne nosniky a medzi ne nahadzeme nejake stropne vlozky typu napr. porotherm, porfix ci premac? a zalejeme 5-6 cmetrovym poterom?
mendo933
15.11.10,05:08
dubnický - premaco

pri vyberani montovaneho stropu by som doporucil sa aj poinformovat ohladom nadbetonaze, lebo pri premacu sice to nevizera ale zhltne to kopu betonu. Pri predpätom -PM strope ide toho betonu menej. Ak pôjde len o strop , kde bude ulozeny bordel a nepôjdu zo stropu stlpiky do venca pomurnice tak by zalievka pri niektorych druhoch stropoch nebola treba. To treba vziat do uvahy,lebo ten beton tiez nieco stoji a na vyslednej cene to dokaze dost spravit ale to musi uz rozhodnut niekto iny.
Ja som pôvodne mal v projekte premaco, lebo ma ktomu naviedol projektant. Nakoniec sa prerobil projekt a liala sa deka spolu aj s prekladmi na okna /vchodove dvere. Deka svojpomocne viazana pumpou liata :) ma stala sakomprask do poslednej pur-peny 2500€, len material na preklady + strop som mal naceneny na 2000€ bez vystuze
olemark
15.11.10,08:17
dubnický - premaco

pri vyberani montovaneho stropu by som doporucil sa aj poinformovat ohladom nadbetonaze, lebo pri premacu sice to nevizera ale zhltne to kopu betonu. Pri predpätom -PM strope ide toho betonu menej. Ak pôjde len o strop , kde bude ulozeny bordel a nepôjdu zo stropu stlpiky do venca pomurnice tak by zalievka pri niektorych druhoch stropoch nebola treba. To treba vziat do uvahy,lebo ten beton tiez nieco stoji a na vyslednej cene to dokaze dost spravit ale to musi uz rozhodnut niekto iny.
Ja som pôvodne mal v projekte premaco, lebo ma ktomu naviedol projektant. Nakoniec sa prerobil projekt a liala sa deka spolu aj s prekladmi na okna /vchodove dvere. Deka svojpomocne viazana pumpou liata :) ma stala sakomprask do poslednej pur-peny 2500€, len material na preklady + strop som mal naceneny na 2000€ bez vystuze


Uz by som sa len spytal, ze aka stara je ta informacia o cene a aky rozmer domu (ja mam 9x15m) diky
mendo933
15.11.10,08:28
Uz by som sa len spytal, ze aka stara je ta informacia o cene a aky rozmer domu (ja mam 9x15m) diky
riesil som to tento rok, tam slo skôr o porovnanie ako mna vysiel montovany vs. ZB deka, dom 9x10 s podkrovym.
V tvojom pripade to môze byt uplne inak, debnenie som mal svoje, viazal som si sam, 1/2 zeleza som mal este za stare ceny...ale zas nemusis mat dosku hrubu 18cm ale len 10cm .....