miropekar
07.06.08,16:18
Rád ba som Vás požiadal o Váš nazor. Som SZČO a sprostredkovávam predaj pre realitku. Za takto vykonanú prácu som realitke vystavil faktúru. Teraz realitke po mne chce aby som fakturu za svoju činnosť vytvaral ich softverom a s ich číslovaním, čo sa mne nezdá. Akým spôsobom mám potom taketo faktúry zaevidovať do svojho učtovníctva. Ďakujem za odpoveď.
Iwett
07.06.08,14:28
Neviem aký majú na to dôvod, svoje faktúry si vystavuješ ty a im môže byť uplne jedno či ručne, alebo v nejakom programe, hlavne nech majú všetky náležitosti. Nechápem ich požiadavku. Pre nich sú to dodávateľské faktúry a tie isto nemajú len od teba .
ego.mc
07.06.08,14:28
Ak by ste mali v rámci realitky unikátne číslovanie, t.j. rad bez medzier, bolo by to možné.
V inom prípade by to bolo porušenie Postupov JÚ.
miropekar
08.06.08,07:26
Rad by som sa este spytal, co sa mysli pod radom bez medzier??? V pripade, ze by som na to ich cislovanie pristupil ako ich zaradim do svojho uctovníctva???
Melnick
08.06.08,07:48
Nepristúp na ich podmienky- ja to tiež robím, ale je to prevzaté účto po inej účtovníčke a môžem Ti povedať, že ma to pekne ..... / hnevá/.
Veď je to obyčajné dirigovanie Tebe , ako máš číslovať. :(

Ja si tiež nedovolím nikomu hovoriť a nariaďovať ako má číslovať vystavené faktúry pre mňa. Je to aj o drzosti .
betka
08.06.08,10:42
Zákon o DPH

§ 75
Vyhotovenie faktúry


(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.

(2) Vyhotovenie faktúry môže platiteľ zabezpečiť aj prostredníctvom inej osoby, pričom faktúra musí byť vyhotovená v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.

(3) Faktúru v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, môže vyhotoviť aj jeho zákazník za podmienky, že medzi platiteľom a zákazníkom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené zákazníkom.

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.
R.evita
08.06.08,11:49
Dobrý deň,

možno troška odbočím od témy, ale týka sa to tiež fakturácie. Ako správne určovat deň dodania služby? Keďže napríklad prenájom vozidla a s tým súvisiace práce - začali 29.05 a končia 20.06. - ja vystavujem faktúru jednu s dátumom dodania ku 20.06 - alebo maly by byt vystavené dve faktúry ku 31.05 a potom druha ku 20.06.???
A ešte keď vystvujete zahraničnú faktúru v cudzej mene - musí byt prepočítana aj v slovenskej mene. Potom aký kurz použijete ku dnu zdanitelného plnenia alebo ku dnu vystavenia faktúry???

A inak podľa mňa číslovanie faktúr je vecou internej smernice firmy a nie vecou nášho odberateľa. keby si mal každý odberateľ určit ako mám číslovat faktúry - tak aký chaos by sme v tom maly.ˇ

Prajem príjemný dník a ďakujem za odpovede?
R.evita
08.06.08,16:13
neodpovie mi nik?
erika_H
08.06.08,17:24
Dobrý deň,

možno troška odbočím od témy, ale týka sa to tiež fakturácie. Ako správne určovat deň dodania služby? Keďže napríklad prenájom vozidla a s tým súvisiace práce - začali 29.05 a končia 20.06. - ja vystavujem faktúru jednu s dátumom dodania ku 20.06 - alebo maly by byt vystavené dve faktúry ku 31.05 a potom druha ku 20.06.???
A ešte keď vystvujete zahraničnú faktúru v cudzej mene - musí byt prepočítana aj v slovenskej mene. Potom aký kurz použijete ku dnu zdanitelného plnenia alebo ku dnu vystavenia faktúry???

A inak podľa mňa číslovanie faktúr je vecou internej smernice firmy a nie vecou nášho odberateľa. keby si mal každý odberateľ určit ako mám číslovat faktúry - tak aký chaos by sme v tom maly.ˇ

Prajem príjemný dník a ďakujem za odpovede?

1. deň dodania služby
je deň dodania služby-teda keď ukončíš dodávku služby,príp.ak ti zaplatia pred dodaním služby,tak deň príjmu peniažkov..
ale taktiež môžeš vystaviť faktúru aj keď dáš vozidlo do prenájmu,tzn. 29.5 a uvedieš,že prenajímaš vozilo na obdobie 29.5-20.6..

2. zahraničná faktúra
kurz NBS - z hladiska DPH kurz daň zdaniteľného plnenia..
ty vystavuješ faktúru v 2 menách??

3. číslovanie faktúr
od začiatku roka si TY čísluješ v tvojom poradí tvoje vystavené faktúry
napr. začnej 2008/01 a ideš 2008/02 atd.. až po koniec roka, napr. 2008/050
R.evita
21.06.08,13:31
Dobrý deň,,

chcem sa opýtať či mi nevie ešte niekto poradiť - dostala som došlu faktúru na ktorej je napísané - PRI UHRADE DO 3 DNI ZLAVA 5%

Ja som ju uhradila, že som si odpočítala z celkovej sumy tých 5 % - a oni mi nevysavili žiadný dobropis - povedali že len na základe tej vety si mám znížit závazok.
Ale teraz ako je to s DPH - znižuje sa aj to - kedze nie je vyčíslené na faktúre - musela by som ho sama prepočítař? a ako to správne zúčtovat???
R.evita
21.06.08,17:47
nestretol sa niekto s takým niečim?????