soriko
07.06.08,18:53
Asi pred desiatimi rokmi som odkúpila dom od mojej babičky, pričom v kúpno-predajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno dožitia babičky s dedkom v tomto dome. Všetky babičkine deti, teda strýkovia a tety boli vyplatení. Dom som čiastočne zrekonštruovala, zaviedla som vodu a plyn, urobila chodník a oplotenie od susedov, ktoré chýbalo celé roky. Dom má aj záhradu, v ktorej máme psa. O záhradu aj psa sa staráme, dedkovi pravidelne perieme, takže musíme dom aj často navštevovať.
Po babičkinej smrti zostal v dome bývať dedko so svojim synom, ktorý nikdy v živote nerobil a nemá ani kde bývať. Tvrdí, že tam má trvalý pobyt, je užívateľ domu a tým má väčšie právo ako majiteľ domu. Pred nedávnom nás začal tento môj strýko z domu bezdôvodne vyhadzovať s tým, že do dedkovej smrti dom patrí dedkovi, a my nemáme v dome čo hľadať. Jednoducho, že dedko si nepraje, aby sme tam chodili, aj keď mi sme sa zdržiavali väčšinou len v záhrade a do domu sme chodili len veľmi málo. Vyhodil nám záhradné náradie a vyhráža sa, že vyhodí aj nášho psa. Od dedka vypýta všetky peniaze a stále sa mu vyhráža, že keď mu ich nedá, nechá ho tam samého. Dedko má 98 rokov, bojí sa a na všetko mu prikyvuje. Strýko začal študovať trestný zákon, vyhráža sa paragrafmi a vypisuje na mestský úrad svoje požiadavky. Za dom sa platí domová daň, ktorú od babičkinej smrti platím ja, ako majiteľka.

Poraďte mi prosím, čo mám robiť. Ďakujem.
Chobot
07.06.08,19:20
Asi pred desiatimi rokmi som odkúpila dom od mojej babičky, pričom v kúpno-predajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno dožitia babičky s dedkom v tomto dome. Všetky babičkine deti, teda strýkovia a tety boli vyplatení. Dom som čiastočne zrekonštruovala, zaviedla som vodu a plyn, urobila chodník a oplotenie od susedov, ktoré chýbalo celé roky. Dom má aj záhradu, v ktorej máme psa. O záhradu aj psa sa staráme, dedkovi pravidelne perieme, takže musíme dom aj často navštevovať.
Po babičkinej smrti zostal v dome bývať dedko so svojim synom, ktorý nikdy v živote nerobil a nemá ani kde bývať. Tvrdí, že tam má trvalý pobyt, je užívateľ domu a tým má väčšie právo ako majiteľ domu. Pred nedávnom nás začal tento môj strýko z domu bezdôvodne vyhadzovať s tým, že do dedkovej smrti dom patrí dedkovi, a my nemáme v dome čo hľadať. Jednoducho, že dedko si nepraje, aby sme tam chodili, aj keď mi sme sa zdržiavali väčšinou len v záhrade a do domu sme chodili len veľmi málo. Vyhodil nám záhradné náradie a vyhráža sa, že vyhodí aj nášho psa. Od dedka vypýta všetky peniaze a stále sa mu vyhráža, že keď mu ich nedá, nechá ho tam samého. Dedko má 98 rokov, bojí sa a na všetko mu prikyvuje. Strýko začal študovať trestný zákon, vyhráža sa paragrafmi a vypisuje na mestský úrad svoje požiadavky. Za dom sa platí domová daň, ktorú od babičkinej smrti platím ja, ako majiteľka.

Poraďte mi prosím, čo mám robiť. Ďakujem.


V prvom rade by som zrušil dedkovmu synovi trvalé bydlisko v tom dome. Potom by som za asistencie polície nechať vysťahovať tohto syna.

Na dom nemá žiadny právny nárok, lebo nie je majiteľ ani nájomníkom. Nenechajte sa zastrašiť.
Eulalia
08.06.08,03:53
A podľa občianskeho zákonníka môže v dome bývať akákoľvek osoba len so súhlasom majiteľa. Že dedko má právo trvalého dožitia v dome je v poriadku, slúži Vám ku cti, že sa o dedka staráte. Ale nie ste povinní starať sa aj o jeho syna. Môže študovať trestný zákon koľko chce, nie je mu to nič platné. Majiteľka si Ty a Ty môžeš rozhodnúť, či takéhoto príživníka budeš vo svojom dome trpieť.
arizona
08.06.08,20:17
Asi pred desiatimi rokmi som odkúpila dom od mojej babičky, pričom v kúpno-predajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno dožitia babičky s dedkom v tomto dome. Všetky babičkine deti, teda strýkovia a tety boli vyplatení. Dom som čiastočne zrekonštruovala, zaviedla som vodu a plyn, urobila chodník a oplotenie od susedov, ktoré chýbalo celé roky. Dom má aj záhradu, v ktorej máme psa. O záhradu aj psa sa staráme, dedkovi pravidelne perieme, takže musíme dom aj často navštevovať.
Po babičkinej smrti zostal v dome bývať dedko so svojim synom, ktorý nikdy v živote nerobil a nemá ani kde bývať. Tvrdí, že tam má trvalý pobyt, je užívateľ domu a tým má väčšie právo ako majiteľ domu. Pred nedávnom nás začal tento môj strýko z domu bezdôvodne vyhadzovať s tým, že do dedkovej smrti dom patrí dedkovi, a my nemáme v dome čo hľadať. Jednoducho, že dedko si nepraje, aby sme tam chodili, aj keď mi sme sa zdržiavali väčšinou len v záhrade a do domu sme chodili len veľmi málo. Vyhodil nám záhradné náradie a vyhráža sa, že vyhodí aj nášho psa. Od dedka vypýta všetky peniaze a stále sa mu vyhráža, že keď mu ich nedá, nechá ho tam samého. Dedko má 98 rokov, bojí sa a na všetko mu prikyvuje. Strýko začal študovať trestný zákon, vyhráža sa paragrafmi a vypisuje na mestský úrad svoje požiadavky. Za dom sa platí domová daň, ktorú od babičkinej smrti platím ja, ako majiteľka.
Poraďte mi prosím, čo mám robiť. Ďakujem.


Prepáč,ale niektoré veci sú mi nejasné. Nepýtam sa zo zvedavosti, ale je to dôležité vedieť pre správnu odpoveď:
-píšeš,že si dom kúpila od babičky. ( dom nemôže predať iba jeden z manželov,ale obaja)Dedka nespomínaš,ale píšeš o dedkovom synovi:confused:.Ten dedkov syn to je tvoj strýko?
Ak áno,tak píšeš, že všetci strýkovia a tety boli vyplatení.
Takže, ak bol tento strýko už raz z domu vyplatený, nemá právo si nárokovať ešte aj na bývanie a pod.

Alebo dom patril iba babke a "dedko" a jeho syn nie sú pokrvní príbuzní? V tom prípade by to menilo situáciu...
soriko
09.06.08,19:36
[V kúpno-predajnej zmluve figuruje dedko s babkou. Spomínaný dedkov syn je môj strýko, ktorý bol vyplatený a má v dome len trvalý pobyt. Nie je dedkov opatrovateľ, je len príživník, ktorý žije s dedkovho dôchodku.
arizona
09.06.08,19:55
[V kúpno-predajnej zmluve figuruje dedko s babkou. Spomínaný dedkov syn je môj strýko, ktorý bol vyplatený a má v dome len trvalý pobyt. Nie je dedkov opatrovateľ, je len príživník, ktorý žije s dedkovho dôchodku.

Takže sa budem opakovať: keď už bol vyplatený ,nemôže si robiť ďalšie nároky...
Keď Vám robí to čo spomínaš,tak Vám ničí vaše vlastníctvo.Čim dlhšie mu to budete tolerovať, tým bude horšie.
Dajte mu zrušiť trvalý pobyt, vy ako majitelia nehnuteľností už nepotrebujete jeho súhlas. Stačí zájsť na obecný (mestský)úrad, podpíšu sa všetci majitelia,(napr.ty a manžel)priložíte list vlastníctva a podáte písomne.
Je to síce tvrdé, ale vy ste ho riadne vyplatili a chránite si svoj majetok.
Eulalia
10.06.08,03:49
Mimochodom, ako sa na to pozerajú ostatní rodinní príslušníci? Nedalo by sa s ich pomocou tohto "milého strýka" trochu spacifikovať? Veď ubližuje vlastnému otcovi, to je osstatným súrodencom ľahostajné?
heja3
10.06.08,04:42
Mala by si začať konať čo najskôr. Ide o to, že tento tvoj strýko terorizuje vás, ale aj svojho zostarnutého otca. Hovoríš, že sa ho otec bojí a pritaká mu na všetko. Nevieš, čo sa tam robí v čase, keď tam nie ste. Vieš, niečo napovedá to, že celý život nepracuje, a berie dedkovi peniaze.......neviem, ale láskavý a jemný človek to myslím nie je.
Skúste sa s ním porozprávať po dobrom. Keď je taký znalý trestného zákona, tak mu dajte čítať aj občiansky zákon a iné zákony, čo sa týkajú vašeho prípadu. Možno sa upokojí....
A keď to nepôjde po dobrom, môžeš uplatniť svoje právo.
Treba si uvedomiť aj to, čo bude robiť strýko, keď dedko zomrie. Nechcem byť necitlivá, ale vzhľadom na vek (98) to môže byť hocikedy, a potom budete mať iné starosti, ako vybavovať papiere okolo "nechceného nájomníka". On stratí "svoj príjem" a môže byť nepríjemný. Tohoto sa môžeš dopredu vyvarovať, aj keď to nebude príjemné.
anklar
10.06.08,06:12
Toto je tvrdá situácia. Soriko musí veľmi-veľmi zvažovať, čo urobí. Radikálne riešenie, ako navrhuje Chobot, by bolo najúčinnejšie. Soriko však berie ohľad na starého pána. Preto sa jej ťažko rozhoduje. Starý pán je vo veľmi vysokom veku, je veľmi pravdepodobné, že vníma síce prítomnosť svojho syna negatívne, ak mu musí dávať svoje peniaze, na druhej strane mu pritakáva, lebo sa bojí zostať sám. V takomto veku (ale už aj v nižšom starom veku) sa osoby boja samoty a radšej strpia aj zlé nažívanie, len, aby nezostali v samote ani deň. Heja3 podotýka vo svojom príspevku, že Soriko nemôže vedieť čo sa tam robí, keď nie je prítomná. Nedá sa vyriešiť, aby starý pán nezostal ani jeden deň sám? Ak áno, ihneď možno pristúpiť ku kroku zrušenia trvalého bývania a vysťahovania nepríjemného strýka. Teraz sa pozerám na situáciu, ako sa bude cítiť starý pán, keď budú jeho nepodareného syna vysťahovávať z rodinnej nehnuteľnosti za asistencie polície: slzy? bôľ? infarkt? A ako sa pri pohľade na neho bude cítiť Soriko?
Podľa toho, aký charakter má citový vzťah medzi starým pánom a jeho synom.
To, že pre Soriko je tento strýko plným právom nepohodlný a nepríjemný, je úplne jasné. Soriko, je aj starému pánovi prítomnosť jeho syna na príťaž? Keby áno, táto skutočnosť by ti uľahčila rozhodovanie a s ľahkosťou by si mohla učiniť tak, ako ti tu radia.
robovi
10.06.08,06:26
som zastancom radikalnych rieseni, ale v tomto pripade treba mat istu davku diplomacie, aby bol dedko usetreny zbytocneho bolu. A teda, je potrebne stryka zavolat niekam nabok, vyjasnit mu situaciu, predlozit mu kopie dokladov, kde bol vyplateny z nehnutelnosti a oznamit mu, ze ak neprestane, ako s nim bude podla prava nalozene. Dalej by som mu oznamil, aka bude jeho buducnost v tomto dome po dedkovej smrti. Dedko co nevidi-nebolí a stryko mozno dojde k rozumu. Ak nie, treba nad nim zlomit palicu a vyrazit ho z toho domu, samozrejme zakonnymi prostriedkami.
anklar
10.06.08,06:32
som zastancom radikalnych rieseni, ale v tomto pripade treba mat istu davku diplomacie, aby bol dedko usetreny zbytocneho bolu. A teda, je potrebne stryka zavolat niekam nabok, vyjasnit mu situaciu, predlozit mu kopie dokladov, kde bol vyplateny z nehnutelnosti a oznamit mu, ze ak neprestane, ako s nim bude podla prava nalozene. Dalej by som mu oznamil, aka bude jeho buducnost v tomto dome po dedkovej smrti. Dedko co nevidi-nebolí a stryko mozno dojde k rozumu. Ak nie, treba nad nim zlomit palicu a vyrazit ho z toho domu, samozrejme zakonnymi prostriedkami.

Takto som to chcela povedať.