jojinkoh
07.06.08,21:00
Už druhý rok nemáme nášho zástupcu vlastníkov bytov a náš správca veľmi dobre o tom vie. Za 2 roky správca nezvolal žiadnu domovú schôdzu.
Náš správca /s.r.o./ odovzdal ročné vyúčtovania osobe z nášho "paneláku", ktorú sme si nikdy nezvolili za nášho zástupcu, aby nám ich rozdal.
30.5.2008 som si bola osobne u správcu pre ročné vyúčtovanie a bolo mi povedané horeuvedené.
Ja osobne doteraz ešte doteraz nemám ročné vyúčtovanie. Po viacerých telefonických urgenciách mi bolo povedané v piatok 6.6.2008, že mi ho správca poslal poštou.
Pýtam sa:
1. môže správca bez môjho súhlasu dať moje ročné vyúčtovanie osobe, ktorej som tiež nedala súhlas na prevzatie /ide o veľmi nedôveryhodnú osobu, bývajúcu nado mnou, ktorá mi už pár rokov znepríjemňuje bývanie- správca o tomto vie/,
2. kde a ako sa môžem dovolávať svojich práv,
3. aké zákony, vyhlášky a pod. porušil správca a aj preberajúca osoba ?
Orim
07.06.08,19:07
Zákon 182/1993 Z.z.
cervena
11.06.08,09:25
Dom ako je Váš, musí byť radosť spravovať. Prečo ste si nezvolili zástupcu vlastníkov? Ak sa nemýlim, správca musí do konca mája doručiť vyúčtovania vlastníkom, nie je dané akou formou. Ak nemáte zástupcu vlastníkov, správca nemá s kým komunikovať, čo môže byť občas výhodné, alebo použije ako sprostredkovateľa kohokoľvek z domu, ako v tomto prípade. Nemyslím, že by správca porušil nejaký zákon, to že ste si nezvolili zástupcu je Váš problém.
Alena
GABRIELA
11.06.08,11:29
Nemyslím si ,že keď tam nie zástupca domu, tak správca to môže odovzdať komukoľvek z baráku. Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.
Karas Milan
11.06.08,16:39
Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.

Najmä keď nemajú náladu zvoliť si zástupcu.

Ahoj
Ka Mil
Milan.Žiška
11.06.08,18:28
Celá vec nie je absolútne na smiech. "jojinkoh " sami ste sa vzdali všetkých svojich práv ako vlastníkov bytov. Veľmi mi to pripomína časy za socializmu, vtedy to nebolo dobrovolné. (skorej narodený vedia o čom hovorím.)

PS: Nechápem ako vlastne funguje váš dom.
Elena Navrátilová
11.06.08,18:32
Nemyslím si ,že keď tam nie zástupca domu, tak správca to môže odovzdať komukoľvek z baráku. Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.

Gabika určite chcela napísať náklady...
SVB nemá zástupcu ale predsedu. Zástupcu vlastníkov majú domy, kde majú so správcom uzavretú zmluvu o výkone správy.
anonym222
12.06.08,19:34
Gabika určite chcela napísať náklady...
SVB nemá zástupcu ale predsedu. Zástupcu vlastníkov majú domy, kde majú so správcom uzavretú zmluvu o výkone správy.
Ak spomína správcu, nemôžu mať súčasne SVB. Podľa súčasne platného zákona to nie je možné. Buď majú správcu, a zastupcu vlastníkov, alebo majú SVB a predsedu.
lubica_02
12.06.08,20:38
ale aj SVB môže mať podpísanú mandátnu zmluvu na správu SVB, s presne stanovenými podmienkami v zmysle zákona a podľa rozhodnutia zhromaždenia SVB a kontaktnou osobou nie je poverený zástupca domu , ale predseda alebo rada.
anonym222
13.06.08,20:23
ale aj SVB môže mať podpísanú mandátnu zmluvu na správu SVB, s presne stanovenými podmienkami v zmysle zákona a podľa rozhodnutia zhromaždenia SVB a kontaktnou osobou nie je poverený zástupca domu , ale predseda alebo rada.
Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: " (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné." Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe.
Orim
13.06.08,20:35
Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: " (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné." Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe.

My sme tak v pohode fungovali. Mali sme podpísanú mandátnu zmluvu na konkrétne veci a podľa nej nás "spravovali" robili to čo bolo dohodnuté.
Elena Navrátilová
14.06.08,03:17
anonym222 Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné. Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe. (zmenšila som Tvoj príspevok) dúfam, že nevadí

Tým, že SVB uzavrie mandátnu zmluvu kde sú špecifikované činnosti, na ktoré je oprávnená druhá strana konať v prospech SVB ešte neznamená žiadne porušenie § zákona 182/1993. Stále sa pletú pojmy zmluva o výkone správy a mandátna zmluva. SVB nesmie mať uzavretú zmluvu o výkone správy so žiadnym správcom ale môže uzavrieť mandátnu zmluvu. Tým neporušuje žiadny zákon. Nevzniká tým druhá forma správy. Len aby sme to uviedli na správnu mieru a nikoho neuviedli do omylu. Je to tu už rozoberané niekoľkonásobne. Mandátna zmluva nie je totožná so zmluvou o výkone správy. Mandátnou zmluvou je pre SVB mandatár a nie správca, ktorý môže vykonať pre SVB len to čím ho SVB mandátnou zmluvou poveruje, splnomocňuje.
sthruska
14.06.08,07:40
Dokonca to nemusí byť ani mandátna zmluva.
jojinkoh
14.06.08,17:54
Prepáčte, ale ja som sa pýtal na niečo celkom iné, ako pokračujete v diskusii.
peton
14.06.08,18:18
Už druhý rok nemáme nášho zástupcu vlastníkov bytov a náš správca veľmi dobre o tom vie. Za 2 roky správca nezvolal žiadnu domovú schôdzu.
Náš správca /s.r.o./ odovzdal ročné vyúčtovania osobe z nášho "paneláku", ktorú sme si nikdy nezvolili za nášho zástupcu, aby nám ich rozdal.
30.5.2008 som si bola osobne u správcu pre ročné vyúčtovanie a bolo mi povedané horeuvedené.
Ja osobne doteraz ešte doteraz nemám ročné vyúčtovanie. Po viacerých telefonických urgenciách mi bolo povedané v piatok 6.6.2008, že mi ho správca poslal poštou.
Pýtam sa:
1. môže správca bez môjho súhlasu dať moje ročné vyúčtovanie osobe, ktorej som tiež nedala súhlas na prevzatie /ide o veľmi nedôveryhodnú osobu, bývajúcu nado mnou, ktorá mi už pár rokov znepríjemňuje bývanie- správca o tomto vie/,
2. kde a ako sa môžem dovolávať svojich práv,
3. aké zákony, vyhlášky a pod. porušil správca a aj preberajúca osoba ?

K Tvojmu problému len toľko. Čím skôr si urobte poriadok v baráku, zvoľte si zástupcu vlastníkov, ktorý bude mať isté povinnosti a zodpovednosť a bude žiadať po správcovi veci, o ktoré majú vlastníci záujem. Inak, bude s vami správca kývať tak ako mu dovolíte. Dôležité je zapamätať si, správca nie je generál. Pokiaľ mu to však dovolíte, tak sa tak aj bude správať a uľahčovať si dosť náročnú robotu. A to nepoctivý správca ako vidíš veľmi rád robí.

Ad. 1. Myslím, si že v tomto správca pochybil. Minimálne už z dôvodu ochrany osobných údajov. Ale....
Ad. 2. a 3. Vyznie to trochu ironicky, ale odvolávaj sa kde len chceš. Otázka znie čo Ti to pomôže a čo chceš vlastne dosiahnuť. Chceš od správcu ospravedlnenie, vytĺcť nejaký kapitálik, alebo dosiahnúť len jeho zmenu v správaní alebo úplnú zmenu správcu. Ak chceš prvé až tretie nedočkáš sa, ak tretie - jednoducho si nájdite nového a začnite sa o svoj dom zaujímať aj inak, nielen hľadaním svojich práv.

Prepáč viem, že to znelo tvrdo, ale inak Ti nemožno pomôcť. Len keď sa začnete (všetci) zaujímať o svoj dom. Takže ako Ti bolo hneď v prvom príspevku odpovedané - zákon 182/1993 v z.n.p.
Halli
14.06.08,18:21
Prepáčte, ale ja som sa pýtal na niečo celkom iné, ako pokračujete v diskusii.
No neviem, čo ti mám napísať...Všetko ako to píšeš nie je v poriadku...ale zbytočne to budeš riešiť osobnými nedorozumeniami a vystrahami pre , susedu a správcu, čo má robiť. Ani on to nemá ľahké, kedže si neviete v dome zvoliť ani zástupcu. Tá komunikácia je potom veľmi zlá.
Ak máš problemov viac zorganizuj stretnutie, skús navrhnúť, že zastupcu zoberieš ty , podpíšeš so spravcom prehlásenie o "ochrane osobných údajov", ktoré by mal dodržiavať každý zástupca domu a budeš mať o všetkom prehľad a nakoniec zistiš u správcu prečo je s Vaším domom toľko problémov.


Peton, skoro sme sa trafili, len si bol šikovnejší :D
Karas Milan
14.06.08,18:55
.. zorganizuj stretnutie, skús navrhnúť, že zastupcu zoberieš ty.. :D


Ahoj.

Súhlasím s tým , čo som z citácie vynechal , ale tu by som použil iné slová :
- normálnym spôsobom vybav zvolanie schôdze
a pod.

Ahoj
Ka Mil
Halli
14.06.08,19:02
Ahoj.

Súhlasím s tým , čo som z citácie vynechal , ale tu by som použil iné slová :
- normálnym spôsobom vybav zvolanie schôdze
a pod.

Ahoj
Ka Mil


jasne, tak to malo byt "pane mluvčí" :D vďaka ;)
nezaleží na forme-stretnutie, schôdza,zhromaždenie,hlavný je výsledok :D
Zitulda
23.06.08,04:47
Prepáčte ak budem mimotemy Aké vysokoškolské alebo ekonomické vzdelanie má mať predseda členskej samosprávy odborne nazývaný zástupca vlastníkov bytov?! - tak aby bol dôstojnou (v mojich kruhoch tzv.odborne spôsobilý inžinier vo výstavbe) osobou v styku so správcom?! :mee:
peton
23.06.08,06:38
To sa pýtaš vážne, alebo si robíš srandu? Zástupcu môže robiť ktokoľvek, koho si zvolíte. Je na Vás či zvolíte človeka s minimálnym vzdelaním alebo človeka s vysokoškolským vzdelaním. Dôležité je, aby robil všetko pre dobro baráka a zastupoval vlastníkov na úrovni. A nedal si skákať správcom i vlastníkmi po hlave, pani inžinierka.
Karas Milan
23.06.08,08:27
Prepáčte ak budem mimotemy Aké vysokoškolské alebo ekonomické vzdelanie má mať predseda členskej samosprávy odborne nazývaný zástupca vlastníkov bytov?! - tak aby bol dôstojnou (v mojich kruhoch tzv.odborne spôsobilý inžinier vo výstavbe) osobou v styku so správcom?! :mee:

Ahoj.

Keby mal mať titul IngLTT , tak to radšej niekto normálny.
A inteligencia nemá veľa spoločného so vzdelaním.

Ahoj
Ka Mil
IngLTT = inžinier len tak tak (aj to na nejakej električkovej škole)
lubica_02
23.06.08,08:43
Pri funkcii zástupcu domu nezohráva úlohu titul pred a za menom, ide tu o človeka, ktorý má dobrý rozhľad, čo - to z odbornosti, vie hranicu spravodlivosti, dobre komunikuje a je spravodlivý a ochotný svoj voľný čas obetovať / väčšinou bezplatne / pre dom.
Zitulda
24.06.08,19:24
peton, Ka Mil, lubica 02 a ostatní poraďáci, ktorí ste súhlasili s príspevkom č. 20.
Tak ako vy ste boli prekvapení a pýtal si sa, či to myslím vážne...., som bola ja (predsedníčka) prekvapená a zaskočená vyjadrením pána vlastníka bytu v našom bloku (podotýkam, že môj príspevok tu a v téme "schôdzka v bytovke úzko súvisia) V mojich dotazoch v oboch témach, som citovala len a len jeho výroky, ktoré aj mňa zaskočili, lebo som nerátala s takým vyjadrením od pána s právnickým vzdelaním a ktorého som si vážila. Jeho invektívy boli nasmerované proti mojej osobe, že ja (musím sa obhájiť pán peton, ja nie som inžinierka, som iba stredoškoláčka aj tá už na dôchodku) nemám byť tá osoba, čo bude jednať so správcom, ale tá čo bude robiť údržbára, policajta, upratovača poštára atď...(veľmi dobre napísané v časopise Správa budov č.2). Ľutujem ľudí ako je on, pretože znevažujú ľudí čo nemajú titul ( pred, či za menom-ten pán ich má všade. Preto dovoľte mi ospravedlniť sa nebol to z mojej strany žart (bola som veľmi znechutená...aaa nebudem sa ľutovať) to by som si na tak výborných stránkach ako je porada a z ľudí na nej nikdy nedovolila. Čoho sa v živote držím je v mojom podpise.
Nie som múdra, ale som hrdá stredoškoláčka. Mala som časť poznať veľa mužov, ktorí si mysleli, že žena nemôže mať technický rozum - čiže žena je nič moc. Teraz trocha veselého :D - niekedy, po predstavení v debate ma mnohí oslovili "pani inžinierka", ja som im na to odpovedala, " prepáčte prosím nie som inžinierka som docentka". Na ich udivené pohľady, som odpovedala " áno vážení som docentka, dva kilá mi chýbajú do centa".
Ka Mil - si tam?! :) nemám titul Ing.LTT, som len tá normálna - a na dôvažok ešte k tomu žena.
Karas Milan
24.06.08,23:01
1, peton, Ka Mil, lubica 02 a ostatní poraďáci, ktorí ste súhlasili s pr. č.20.
2, pána s právnickým vzdelaním a ktorého som si vážila
3, obhájiť pán peton, ja nie som inžinierka, som iba stredoškoláčka
4,(bola som veľmi znechutená...aaa nebudem sa ľutovať)
5, Nie som múdra, ale som hrdá stredoškoláčka
6, čiže žena je nič moc
111, Ka Mil - si tam?! :) 1nemám titul Ing.LTT, som len tá 1normálna - a na dôvažok ešte k tomu 1žena.


Ahoj Zitka.

1, Nie že by na tom najako zvlášť záležalo ale :
- ja som s 20 nesúhlasil
- peton ju písal,takže nie je jasné,či s ňou súhlasil (on je taký mladý a...)
- písal som 21
2, menovite prečo???
3, a čo ťa na tom irituje (mne tiež občas doma povedia šibnutý - no a?)
4, Ale dobre mi to padlo , takto od pľúc si povedať
5, Nesúhlasím,súhlasím
6, A ja som zas počul , že je to najlepší priateľ človeka
111, skrátka jednička
7, Asi som to dobre vycítil (na 2 príspevky nereagovať ako na vážne)

Ahoj
Ka Mil
P.S. A už ťa niekedy VEREJNE odvolávali ???????
Elena Navrátilová
25.06.08,03:03
mimotemyZitka vôbec si sa nestrápnila... :D Napísala si to super tak ako si to cítila. Takže pohodička, pohoda... všetkým pohodový dníček. ;)
peton
25.06.08,04:21
mimotemy
Zitka, keby si nenapísala /v mojich kruhoch atď./ tak by ma to neevokovalo napísať tie záverečné dve nešťastné slová. Vieš, nemám veľmi v obľube, keď sa niekto s titulom cíti byť nadradenejší alebo dôležitejší a dáva to nešetrným spôsobom najavo. Vtedy reagujem dosť impulzívne. Poznám kvantum ľudí bez vysokoškolského vzdelania, ktorí mnohonásobne prekračujú svojimi vedomosťami, skúsenosťami či praxou tzv. "intelektuálov". Tým sa samozrejme zase nechcem dotknúť týchto ľudí. Uznávam ich všetkých pokiaľ je to v medziach normálneho správania a nevyvyšovania sa nad druhými z dôvodu, že majú titul. Ale, veď všetci dobre viete a vieme čo tým myslím, sú medzi nami aj takí, aj onakí. Touto cestou sa Ti ospravedlňujem.

Dotyčnému pánovi vlastníkovi pošli srdečný pozdrav, že ak sa cíti byť fundovaný na všetky úkony týkajúce sa správy domu, tak prečo nezaloží SVB a nespravuje dom sám ako predseda spoločenstva. Vyšlo by to (možno) lacnejšie a takto musíte všetko riešiť externe a často zdĺhavo (česť výnimkám - Elenka, Ľubka, Slavica). A tiež mu pekne vysvetli, že si vlastníkmi právoplatne zvolený zástupca na bezproblémovú komunikáciu so správcom a poznáš na rozdiel od neho práva a povinnosti z tohto vyplývajúce a nie dievčatko na zavolanie, ktoré zatancuje ako mu písknu.

Prijmi teda ešte raz moje ospravedlnenie. Ďakujem. Peton
jarecko
01.07.08,15:40
Ked som si precital zakon o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov c. 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov zaujimal som sa o pargrafy kde sa pise o spravcovi nakolko byvam v takom bytovom dome kde nie je zalozene spolocenstvo vlastnikov bytov, o zastupcovi vlastnikov bytov a nebytovych priestorov som sa docital v § 8a ods. 4 kde sa pise co je ulohou toho zastupcu, mna by zaujimalo ci moze zastupca vlastnikov sam z vlastnej vole zvolat schodzu vlastnikov o tom som sa v zakone nic nedocital iba ze v § 8b ods. 2 pism. g sa pise ze raz rocne ma zvolat schodzu spravca alebo ked ho o to poziada 1/4 vlastnikov, ked tak neurobi do 15 dni spravca od poziadania ma 1/4 vlastnikov pravo zvolat schodzu sama. Poradte mi moze zastupca vlastnikov zvolat schodzu sam z vlastnej vole alebo ho o to musi poziadat 1/4 vlastnikov?
Jozef I
02.07.08,05:22
Ide o to, čo chce zástupca riešiť. Ak sa všetci vlastníci zídu a o niečom rozhodnú, nevidím vôbec žiadny dôvod riešiť to, kto zvolal schôdzu. Problém je väčšinou v tom, že vlastníci sa nestretnú bez ohladu na to, kto ich pozve. :o