inge57
13.04.05,07:49
Ahojte! Možno sa Vám bude zdať moja otázka primítívna, ale kto sa nepýta nevie. Takže v Zákonníku práce sa píše §85-pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Ale to je čistý čas čiže bez prestávok alebo vrátane prestávok? A ak uvediem pracovný čas 40 hodín týždenne v pracovnej zmluve, tak to sa tiež berie ako čistý čas bez prestávok alebo vrátane prestávok. Prichádzam totiž na to čím viac sa nad viacerými vecami zamýšľam, tým som z toho väčší "jeleň". Máme dvojzmennú prevádzku. Jeden týždeň / pondelok až piatok / pracujú ráno, druhý poobede. Ďakujem.
nikulik
13.04.05,06:36
Podľa mna to je uz s prestavkou na obed. Ale nie som si ista, lebo mi to v prac. zmluve mame uvedene takto: Rozvrhnutie pracovného času a prestávky v práci su stanovené v sulade s ustanoveniami §86 až 99 Zákonníka prace.
A mame 8 hodinový pracovny cas vratane prestavky, cize laicky povedane 7,5 hodin sa robi a 30 min. je pauza.
Pekny den
Jana Motyčková
13.04.05,06:42
Je to čistý prac. čas - bez prestávky v práci - aj v Zákonníku práce, aj v pracovnej zmluve. Viď §91 - prestávky v práci. Bod 5 - prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.
Jara
13.04.05,07:10
podľa ZP po 4 hod. je povinná prestávka, teda 8 hodín bez prestávky a 8,5 s prestávkou.
jonnie
13.04.05,07:11
Podla mojho nazoru (§91 ZP) - je to bez prestavky.

Tie v podstate treba akoby "nadrabat".

U nas funguje system, ze na obede sme vzdy viac ako 30 min.-lebo je nerealne stihat ist do mesta sa naobedovat, zapisujeme sa do osobitnej knihy - kto je kolko na obede - a to si musime odpracovat. Neviem,ci je to spravne, ale zo svojho pohladu nevidim ziadne porusovanie.
anka1
10.05.05,05:50
Sme SBS ktorá poskytuje bezpečnostné služby (ochrana objektov) podľa požiadaviek zákazníka. Neviem ako definovať v pracovnej zmluve pracovný čas. Ide mi o to, že v priebehu mesiaca je to pracovný fond napr. 168 hod ale keď to rozrátam na týždne tak mi nevychádza na každý týždeň 40 hod, ale jeden týždeň to je napr. 30 hod a druhý 50 hod. Môžem do pracovnej zmluvy uviesť týždenný pracovný čas 40 hod? Alebo to je nerovnomerne rozvrhnutý čas? Neviem sa z toho vymotať. Poradte mi prosím.
Chobot
10.05.05,06:17
Pre inge: pracovný cas je bez prestávok. Ak majú zamestnanci polhodinovú prestávku, tak denne pracujú napr. od 8:00 do 16:30.

Pre anka1: áno, v tom prípade to je nerovnomerne rozvrhnutý prac. cas a platia nanho ustanovenia § 87 ZP.
Livia2
10.05.05,06:52
... Máme dvojzmennú prevádzku. Jeden týždeň / pondelok až piatok / pracujú ráno, druhý poobede. Ďakujem.
Pri dvojzmennej prevádzke je pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne (§ 85, ods. 5 ZP).