bethuska
08.06.08,13:16
Zamestnanec od r. 2002 do konca r. 2007 zamestnaný na dobu neurčitú. Od začiatku r. 2008 zamestnaný na dobu určitú, PP končí 30.6.2008. Bude mať nárok na vyplácanie podpory v nezamestnanosti? Počas akej doby a v akej výške? Ďakujem všetkým vopred za rady...
Jozef Mihál
08.06.08,11:32
Pozrite § 104 až 108 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Nárok by mal mať a to po dobu 6 mesiacov odo dňa prihlásenia sa do evidencie nezamestnaných.

Výška dávky je (zjednodušene) 50% z jeho priemerného VZ, z ktorého platil poistné v nezamestnanosti za posledné 3 roky.
arizona
08.06.08,14:01
Nie som si istá na 100%, ale zdá sa mi, že posledné dve zamestnania musia byť na dobu určitú.
Jana Motyčková
08.06.08,15:38
Nie som si istá na 100%, ale zdá sa mi, že posledné dve zamestnania musia byť na dobu určitú.
Nie .
bethuska
09.06.08,18:12
Ešte jedna otázka na vás všetkých, ktorí sa v tom vyznáte. Aj keď to možno bude vyzerať ako špekulácia, ale predsa len, človek to viac ako 20 rokoch zapojených v pracovnom procese zvažuje všetky výhody a nevýhody: od toho r. 2002 do konca r. 2007 mzda vždy takmer vo výške minimálnej mzdy (teda na konci roka, keď PP končil vo výške 8.200,- brutto) a od januára 2008 do konca júna 2008, kedy PP končí (doba určitá) vo výške 28.000,- brutto. Nie je výhodnejšie radšej po skončení PP začať PN.....alebo je nutné sa hlásiť do evidenciu uchádzačov o zamestnanie ..... alebo čo je vlastne výhodnejšie? Ďakujem všetkým za odpovede, ktoré budú faktické a k veci.:o
brčko
09.06.08,19:15
Ak vznikne dôvod na dočasnú PN a PN vznikne do 42 kalendárnych dní po ukončení PP, tak má nárok na nemocenské v ochrannej lehote z ukončeného PP (ak nebude mať iné nem.poistenie!). Potom začne poberať nemocenské a prerušia mu poberanie podpory v nezamestanosti, ak sa predtým zaevidoval na UP.
Výška nemocenského, ak jeho PP skončí 30.6.08 a " PN mu vznikne" v období od 1.7. do 11.8.08 bude 55% z denného vym.základu na nem.poistenie v období 1.1.-31.5.08.

Ak by mu však PN vznikla 1.7.08, tak ho už potom nezaregistrujú na UP, až po ukončení PN.
Napadá ma rozdiel, či sa pred začiatkom PN zaregistruje na UP len v tom, že počas evidencie na UP si môže aj dodatočne doplatiť dôchodk.poistenie za obdobie evidovania na UP. Pokial bude na PN a nebude evidovaný na UP, podla mna takáto možnosť dodatočné nie je. NO neviem, či je to pre neho podstatné.

Ak sa prihlási na UP do 7kal.dní od ukončenia PP, tak ho zaevidujú odo dna nasledujúceho po ukončení PP. Ak sa prihlási neskôr, tak ho zaevidujú odo dna, kedy sa prihlási a aj od toho dna (zaevidovania) za neho začnú platiť zdrav.poistenie.
Zdrav.poistený bude - bud ako uchádzač o zamestnanie alebo ako osoba poberajúca nemocenské. Ak tam bude mať medzeru, musí si ZP za toto obdobie zaplatiť sám.
bethuska
09.06.08,20:45
Ak vznikne dôvod na dočasnú PN a PN vznikne do 42 kalendárnych dní po ukončení PP, tak má nárok na nemocenské v ochrannej lehote z ukončeného PP (ak nebude mať iné nem.poistenie!). Potom začne poberať nemocenské a prerušia mu poberanie podpory v nezamestanosti, ak sa predtým zaevidoval na UP.
Výška nemocenského, ak jeho PP skončí 30.6.08 a " PN mu vznikne" v období od 1.7. do 11.8.08 bude 55% z denného vym.základu na nem.poistenie v období 1.1.-31.5.08.

Ak by mu však PN vznikla 1.7.08, tak ho už potom nezaregistrujú na UP, až po ukončení PN.
Napadá ma rozdiel, či sa pred začiatkom PN zaregistruje na UP len v tom, že počas evidencie na UP si môže aj dodatočne doplatiť dôchodk.poistenie za obdobie evidovania na UP. Pokial bude na PN a nebude evidovaný na UP, podla mna takáto možnosť dodatočné nie je. NO neviem, či je to pre neho podstatné.

Ak sa prihlási na UP do 7kal.dní od ukončenia PP, tak ho zaevidujú odo dna nasledujúceho po ukončení PP. Ak sa prihlási neskôr, tak ho zaevidujú odo dna, kedy sa prihlási a aj od toho dna (zaevidovania) za neho začnú platiť zdrav.poistenie.
Zdrav.poistený bude - bud ako uchádzač o zamestnanie alebo ako osoba poberajúca nemocenské. Ak tam bude mať medzeru, musí si ZP za toto obdobie zaplatiť sám.

Brčko ďakujem za odpoveď, ak keď mi nie je ešte všetko celkom jasné a zrozumiteľné..... Ešte otázka - tých 42 dní ochrannej doby po skončení PP sa vzťahuje aj na PP, ktorý je uzavretý na dobu určitú (končí 30.06.2008)?
Andyke
09.06.08,20:56
Ešte otázka - tých 42 dní ochrannej doby po skončení PP sa vzťahuje aj na PP, ktorý je uzavretý na dobu určitú (končí 30.06.2008)?
Áno.(ochr.lehota v rozsahu 42 dní sa vzťahuje aj v tomto prípade)
bethuska
20.06.08,06:14
Ak vznikne dôvod na dočasnú PN a PN vznikne do 42 kalendárnych dní po ukončení PP, tak má nárok na nemocenské v ochrannej lehote z ukončeného PP (ak nebude mať iné nem.poistenie!). Potom začne poberať nemocenské a prerušia mu poberanie podpory v nezamestanosti, ak sa predtým zaevidoval na UP.
Výška nemocenského, ak jeho PP skončí 30.6.08 a " PN mu vznikne" v období od 1.7. do 11.8.08 bude 55% z denného vym.základu na nem.poistenie v období 1.1.-31.5.08.

Ak by mu však PN vznikla 1.7.08, tak ho už potom nezaregistrujú na UP, až po ukončení PN.
Napadá ma rozdiel, či sa pred začiatkom PN zaregistruje na UP len v tom, že počas evidencie na UP si môže aj dodatočne doplatiť dôchodk.poistenie za obdobie evidovania na UP. Pokial bude na PN a nebude evidovaný na UP, podla mna takáto možnosť dodatočné nie je. NO neviem, či je to pre neho podstatné.

Ak sa prihlási na UP do 7kal.dní od ukončenia PP, tak ho zaevidujú odo dna nasledujúceho po ukončení PP. Ak sa prihlási neskôr, tak ho zaevidujú odo dna, kedy sa prihlási a aj od toho dna (zaevidovania) za neho začnú platiť zdrav.poistenie.
Zdrav.poistený bude - bud ako uchádzač o zamestnanie alebo ako osoba poberajúca nemocenské. Ak tam bude mať medzeru, musí si ZP za toto obdobie zaplatiť sám.

A ešte jedna doplňujúca otázka - má na prihlásenie sa do evidencie nezamestnaných, na priznanie podpory, resp. na nemocenské dávky v situácii, ktorú som vyššie popisovala, vplyv skutočnosť, je dotyčná osoba je spoločníkom a konateľom v SRO (z ktorej však nemá žiaden príjem....) ?
veronikasad
20.06.08,06:17
Nie som si istá na 100%, ale zdá sa mi, že posledné dve zamestnania musia byť na dobu určitú.
To by platilo v prípade, ak nesplňa podmienku poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 3 roky poistenia. Vtedy musia byť ale všetky zamestnania na dobu určitú
bethuska
03.07.08,11:21
Keďže mi doteraz nikto neodpovedal k tomuto:
"A ešte jedna doplňujúca otázka - má na prihlásenie sa do evidencie nezamestnaných, na priznanie podpory, resp. na nemocenské dávky v situácii, ktorú som vyššie popisovala, vplyv skutočnosť, je dotyčná osoba je spoločníkom a konateľom v SRO (z ktorej však nemá žiaden príjem....) ?" Živnostenskiý list ako FO vydaný nemala ani nemá.

...tak posúvam..... vie mi niekto poradiť???
Jana Motyčková
03.07.08,12:34
Nemá .
bethuska
03.07.08,12:38
Nemá .

Janka, znamená to, že jeho figurovanie v SRO ako spoločníka a konateľa, nemá na to vplyv a dotyčná osoba má nárok na podporu v nezamestnanosti ?? Ďakujem.