medvedik21
08.06.08,13:54
Mám doma túto kvetinu. U priateľok vidím, že už dávno kvitne ale tá moja stále nič. Pravidelne polievam do misky a hnojím podľa návodov v knihách. No jediné, čoho sa dočkám, sú len listy, listy a listy. Už som ju aj preriedila, no nič sa nezmenilo. Stojí na parapete na severovýchodnej strane, tak máme orientovaný celý byt. Prosím o dobrú radu, rada by som toto leto videla jej fialové kvietky. Ďakujem.
Elena Navrátilová
08.06.08,12:08
Môže byť, že má väčší kvetináčik. Súdim podľa veľkosti lístkov. Inak je krásna, zdravá. Takže môžeš skúsiť presadiť do menšieho kvetináčika alebo čakať kým sa vytvorí v celom kvetináčiku koreňový bal a fialka začne kvitnúť. Prajem veľa trpezlivosti. ;)
VladoaKatka
08.06.08,13:35
Nemusí to byť kvetináčom. Ja bežne ich sadím 5-6 ks do veľkého plytkého kvetináča a vždy mi zakvitnú. Fialky sa majú málo polievať, neznášajú premočenú zeminu a vodu v miske.
Takto ich pestujem už roky.
http://www.porada.sk/544130-post15.html
Tiež sa mi zdá, že sú rastlinky zdravé, snáď sa ti odvďačia aj kvietkami.

Niekedy sa mi javia ako veľmi náročné na pestovanie a niekedy ich aj osprchujem vo vani so studenou vodou a nič sa im nestane a to som tiež počula, že sa nemajú polievať z vrchu. Asi naozaj záleží na tom ako sa zakorenili.
JankaKopernicka
08.06.08,13:41
Mám 12 fialiek každú inej farby,no prišla som na to že kvitnú len na izbovom okne.Je na južnej strane.Slniečko tam svieti doobeda a od kedy ich nepestujem podľa príručky kvitnú aj v zime. Zem naberám v záhradke a mením vždy na jar,vôbec nehnojím a polievam vodou bez chlóru.
arizona
08.06.08,14:10
Kamarádke poradil záhradník preriediť listy.Nechala tam asi 4-5 lístkov,potom začali kvitnúť.
Ale tiež si myslím,že pre fialky je dosť dôležité,výber správneho okna a rozpýleného svetla.
Zitulda
09.06.08,13:25
My s manželom ich pestujeme roky ( na vianoce som kytičku z nich prikladala ako ozdobu balíka a každý sa divil že odkiaľ sú). U nás sa im darí najviac na parapete okna na sever. Na východe neboli pekné kvety. Oni majú radi svetlo ale nie slnko- ako písali Zalievať obozretne tak aby na listy sa nedostala voda. Deti mi raz poliali a listy dostali knedú farbu, neboli už pekne zelené.
Elena Navrátilová
09.06.08,13:51
Slniečko na listoch vytvorí kresby žltej až hnedej farby. Voda spôsobí doslovne odhnitie lístkov od koreňa. Ja ich mám aj na východnej aj na severnej strane. Na parapetke. Hnojenie doporučujem. Keď a začnú tvoriť púpätká kvietkov, lístky v strede odštiknem. Vytvorí sa doslova "svadobná kytička" kvietkov.
damati
09.06.08,13:52
Mám doma túto kvetinu. U priateľok vidím, že už dávno kvitne ale tá moja stále nič. Pravidelne polievam do misky a hnojím podľa návodov v knihách. No jediné, čoho sa dočkám, sú len listy, listy a listy. Už som ju aj preriedila, no nič sa nezmenilo. Stojí na parapete na severovýchodnej strane, tak máme orientovaný celý byt. Prosím o dobrú radu, rada by som toto leto videla jej fialové kvietky. Ďakujem.
Mne sa podľa fota zdajú tie kvetináče pre fialky veľké. Ja mám fialky aj na parapete okna aj na skrinkách a kvitnú všetky. Vyžadujú malé kvetináče a mali by sa presádzať do toho istého kvetináča, sú na to citlivé.
Elena Navrátilová
09.06.08,13:54
Mne sa podľa fota zdajú tie kvetináče pre fialky veľké. Ja mám fialky aj na parapete okna aj na skrinkách a kvitnú všetky. Vyžadujú malé kvetináče a mali by sa presádzať do toho istého kvetináča, sú na to citlivé.

Veď práve. Keď ich presádzam sú krásne, veľké ale koreňový bal majú oproti lístkovej ružici malý. Fialka nemusí mať veľký kvetináč kým sa rozrastie. Skôr kvitnú v menšom kvetináčiku ale koreňový bal býva v celom kvetináčiku rozrastený.
medvedik21
09.06.08,16:46
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, zo všetkých si je čo vziať. Chystám sa rozšíriť zbierku fialiek o ďalšie farby a tak keď budete mať dobré tipy na ich pestovanie určite nielen ja ich tu uvítam. Už sa teším na výsledky. Určite priložím foto, keď sa im podarí rozkvitnúť. Ešte raz díki všem. :) A píšte píšte píšte ... Spolu vieme viac ;)
Tweety
09.06.08,17:12
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, zo všetkých si je čo vziať. Chystám sa rozšíriť zbierku fialiek o ďalšie farby a tak keď budete mať dobré tipy na ich pestovanie určite nielen ja ich tu uvítam. Už sa teším na výsledky. Určite priložím foto, keď sa im podarí rozkvitnúť. Ešte raz díki všem. :) A píšte píšte píšte ... Spolu vieme viac ;)
Ja tieto fialôčky pestujem už dosť dlho, mám z nich asi 6 farieb, ešte sa mi nestalo aby nezakvitli, a mám ich na každej parapete na okne. Chcú skoro každý deň zálievku do mištičky, slnečné svetlo a starostlivosť. :)
lindusaaa
10.06.08,09:37
My mame doma tiez rozne farby, (chyba mi len biela) a najviac sa im dari na okne, kde sice je svetlo ale nie slnko, mame ich na zapadnom okne, kde slnko svieti vecer a iba chvilu a druhe okno je uplne "neslnecne" a kvitnu tam asi od februara. Ked sme ich prelozili na juznu stranu, tak do roka bolo po nich. Zalievam ich velmi malo, asi 2x do tyzdna a zvacsa do misky. Ani ich nehnojim, len na jar(kazdy druhy rok) dam novu zeminu a otrham spodne listy, necham len tie pekne navrchu. Kvitnu cely rok.
medvedik21
16.06.08,16:17
Ahojte ahojte,
práve som sadila fialky. Od švagrovej som dostala lístky niekoľkých druhov. Dala som ich spolu do jedného kvetináčika. Znesie sa viac druhov v jednom kvetináči? Konkrétne tri druhy v šiestich lístkoch v kvetináči s priemerom 11cm.
z.l.a.t.a.
08.11.08,22:36
Na listoch fialkach mam taku mučku,mam 5 kvitnucich peknych fialiek,ale na každej sa na listoch tvori take biele, čo mam robiť poradi mi niekto ?
Meggi 1
08.11.08,23:29
Na listoch fialkach mam taku mučku,mam 5 kvitnucich peknych fialiek,ale na každej sa na listoch tvori take biele, čo mam robiť poradi mi niekto ?
Zdá sa to byť nejaké hubovité ochorenie, spôsobené teplým a vlhkým prostredím.
Skús odstrániť napadnuté listy, a presadiť. Potom ich daj do suchého prostredia s dostatkom svetla.
arizona
09.11.08,06:41
Ahojte ahojte,
práve som sadila fialky. Od švagrovej som dostala lístky niekoľkých druhov. Dala som ich spolu do jedného kvetináčika. Znesie sa viac druhov v jednom kvetináči? Konkrétne tri druhy v šiestich lístkoch v kvetináči s priemerom 11cm.
Trošku neskorá odpoveď,ale...
Fialky sa znesú aj viac koreňov v jednom kvetináči, ale živoria a nevyvýjajú sa pekne. Každá totiž potrebuje svoj priestor nielen na tvorbu koreňov, ale aj korunky v dospelosti. Keď ich máš veľa v malom priestore,majú zväčša iba drobné, slabé lístky
Na 11cm kvetináč je vhodné mať jeden koreň. :)
VladoaKatka
09.11.08,07:15
Ahojte ahojte,
práve som sadila fialky. Od švagrovej som dostala lístky niekoľkých druhov. Dala som ich spolu do jedného kvetináčika. Znesie sa viac druhov v jednom kvetináči? Konkrétne tri druhy v šiestich lístkoch v kvetináči s priemerom 11cm.
Ja viac koreňov sadím do plytkého kvetináča s priemerom 25-30 cm. Dávam tam 6-7 koreňov a potom sú takéto, a vydržia 2-3 roky a stále ich obnovujem.
Meggi 1
28.03.09,23:40
Poraďáci, kto by mi vedel poradiť, kto má skúsenosti s fialkami - senpóliami. Ja ich pestujem už dosť dlho, nemala som s nimi žiaden problém, ale teraz si neviem rady.
Od tej doby, čo sme si dali plastové okná, na jednej z nich začali listy strácať zelenú farbu. Preliata nie je, slnko tiež nie je príčinou. Pripomína mi to nejaké hubovité ochorenie - ale na ostatných to nie je, len na tej jednej. Starám sa o ne rovnako. Teraz som tú postihnutú :rolleyes: ostrihala dohola, zostali jej len kvety a pár zdravých lístkov. Ďakujem vopred.
Prikladám foto lístkov.
Meggi 1
30.03.09,20:12
Poraďáci, kto by mi vedel poradiť, kto má skúsenosti s fialkami - senpóliami. Ja ich pestujem už dosť dlho, nemala som s nimi žiaden problém, ale teraz si neviem rady.
Od tej doby, čo sme si dali plastové okná, na jednej z nich začali listy strácať zelenú farbu. Preliata nie je, slnko tiež nie je príčinou. Pripomína mi to nejaké hubovité ochorenie - ale na ostatných to nie je, len na tej jednej. Starám sa o ne rovnako. Teraz som tú postihnutú :rolleyes: ostrihala dohola, zostali jej len kvety a pár zdravých lístkov. Ďakujem vopred.
Prikladám foto lístkov.
Nemá nikto skúsenosti s týmto problémom, čím to môže vzniknúť, keď je to len na tej jednej?
arizona
30.03.09,20:16
Nemá nikto skúsenosti s týmto problémom, čím to môže vzniknúť, keď je to len na tej jednej?
Meggi, mňa napadlo premokrenie,ale to vylučuješ.
Skús odtŕhať poškodené lístky a presadiť,skontrolovať korienky. Ak nie sú poškodené korene, mala by sa spamätať.Držím palce.
Meggi 1
30.03.09,20:28
Meggi, mňa napadlo premokrenie,ale to vylučuješ.
Skús odtŕhať poškodené lístky a presadiť,skontrolovať korienky. Ak nie sú poškodené korene, mala by sa spamätať.Držím palce.
Arizona, ďakujem. Nie, nemala by byť premokrená, nepolievam ich nadmerne a ani často. Poškodené lístky som jej už ostrihala. Práve však kvitne a má plno ďalších pukov, preto som ju nechcela vyberať z kvetináča. Ale po odkvitnutí skontrolujem korienky a skúsim presadiť. Ešte raz vďaka.
Chokma
08.11.10,11:17
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, zo všetkých si je čo vziať. Chystám sa rozšíriť zbierku fialiek o ďalšie farby a tak keď budete mať dobré tipy na ich pestovanie určite nielen ja ich tu uvítam. Už sa teším na výsledky. Určite priložím foto, keď sa im podarí rozkvitnúť. Ešte raz díki všem. :) A píšte píšte píšte ... Spolu vieme viac ;)


Ahoj, mne sa nepacia na tvojich fialkach listky, podla mna su dost zdeformovane :-/ a pod jednou vidim aj akusi bielu plesen na zemine. Osobne by som sa radsej pokusila rozmnozit dalsie fialky a nerobila nic s tou konkretnou. Inak, ked nekvitnu, tak nepomoze preriedenie listkov, ale skor to presadenie do mensieho kvetinaca, fialky maju radi, ked su tak trocha natlacene. A potom uz len sem-tam zaliat hnojivom na kvitnuce rastliny a to svetle miesto. ;-)
Chokma
08.11.10,11:22
Poraďáci, kto by mi vedel poradiť, kto má skúsenosti s fialkami - senpóliami. Ja ich pestujem už dosť dlho, nemala som s nimi žiaden problém, ale teraz si neviem rady.
Od tej doby, čo sme si dali plastové okná, na jednej z nich začali listy strácať zelenú farbu. Preliata nie je, slnko tiež nie je príčinou. Pripomína mi to nejaké hubovité ochorenie - ale na ostatných to nie je, len na tej jednej. Starám sa o ne rovnako. Teraz som tú postihnutú :rolleyes: ostrihala dohola, zostali jej len kvety a pár zdravých lístkov. Ďakujem vopred.
Prikladám foto lístkov.
Moze ist o virusove ochorenie, ked sa tvoria taketo skvrny na listoch a pricinou nie je priame slnko a ani voda na listoch. V tom pripade je uplne najlepsim riesenim vyhodit celu fialku, aby sa to neprenieslo na ostatne. Alebo nemilosrdne vsetky napadnute listky. Blbe je, ze ak ide o to virusove ochorenie, je pritomne pravdepodobne v celej fialke, hoci este nemusia byt vidiet skvrnky. :-(
Meggi 1
08.11.10,21:42
Moze ist o virusove ochorenie, ked sa tvoria taketo skvrny na listoch a pricinou nie je priame slnko a ani voda na listoch. V tom pripade je uplne najlepsim riesenim vyhodit celu fialku, aby sa to neprenieslo na ostatne. Alebo nemilosrdne vsetky napadnute listky. Blbe je, ze ak ide o to virusove ochorenie, je pritomne pravdepodobne v celej fialke, hoci este nemusia byt vidiet skvrnky. :-(

Tento problém s listami som mala pred 1,5 rokom, v marci 2009. Je to už vyriešené, v poriadku. Ako som písala, ostrihala som všetky napadnuté listy a potom vyhnala už len zdravé. Pomohlo to neľútostné ošklbanie ;)

Ale aj tak ďakujem za objasnenie a radu, určite pomôže niekomu s podobným problémom.
A celkom by ma zaujímalo, ako k takému vírosovému ochoreniu rastlinka príde, keď má starostlivosť takú, ako aj ostatné a im nič nie je.
Chokma
10.11.10,14:14
Ako novacikovi mi zakazuje vkladat webove adresy, tak kopirujem cast o chorobach z webu istej zahradkarskej organizacie venujucej sa fialkam. Su tu dobre info aj o chorobach, ako sa prejavuju a co na ne. ;-)


Nemoci fialek
Na listech se objevují skvrny – nejčastěji žluté, způsobené buď popálením sluncem nebo postřikem sluncem vyhřátých listů vodou – to v lepším případě, v horším - naštěstí méně častém, jsou virologického původu.
Virové choroby - příznaky:


změna ve zbarvení listů (mozaiková skvrnitost, žlutá skvrnitost, kroužkovitost, pruhovitost)
deformace listů a květů (zakrňování, asymetrický vývin)

Virózy jsou infekční choroby, přenášejí se člověkem, nástroji, hmyzem, půdou… Jedinou účinnou ochranou, aby se infekce dále nešířila, je odstranění nemocných rostlin.
Bakteriální choroby
Nejsou pravděpodobně tak časté, objevují se nejčastěji u poraněných fialek nebo pěstovaných ve špatných podmínkách. Kromě postřiku je nejlepší prevencí odstraňování poškozených a odumírajících částí – květů i listů.
Houbové choroby
Vyskytují se častěji, rozdělit je můžeme na:


Houby poškozující podzemní orgány rostlin, přenáší se zeminou nebo napadenými rostlinami, způsobují hnilobu kořenů. Ochranou je dezinfekce napadených částí a přesazení.
Houby poškozující lodyhy, výhony a kmínky, přenáší se opět zeminou a napadenými rostlinami. Způsobují vadnutí, srdéčkovou hnilobu, hnědnutí kmínku a častou hnilobu kořenového krčku. Ochranou je opět dezinfekce, přesazení a v nejhorším případě seříznutí krčku a nové zakořenění. Vyvarovat se přelévání a zlepšit větrání.
Houby poškozující listy a květy, nejčastější je plíseň šedá. Dobře se množí při vysoké vzdušné vlhkosti a plísňovým povlakem (šedým chmýřím) znetvořuje květy a listy. Ochranou je omezení zálivky a hnojení, větrání a postřik. Hlavně odříznutí napadených částí.
Houby poškozující listy (např. nepravé padlí, které není tak nebezpečné) způsobují různé skvrny a povlaky na listech a květech. Ochranou je postřik a ničení napadených částí a zlepšení větrání kolem rostliny

· Živočišní škůdci:
· Z hmyzu na fialkách hodují nejčastěji třásněnky, háďátka, roztoči...

· ROZTOČÍK JAHODNÍKOVÝ



Drobní, žlutobílí, sklovitě lesklí a pomalu se pohybující roztoči žijí mezi chloupky a v srdéčkách listů. Při sání vylučují do rostlin jedovaté látky, listy se deformují, zakrňují, svinují a tvrdnou. Při silnějším výskytu listy hnědnou a usychají. Napadené rostliny nasazují v následujícím roce podstatně méně květních poupat a plody se špatně vyvíjejí. Bez ošetření rostliny během dvou až tří let hynou.
Na okolní rostliny se rozšiřuje většinou aktivním přelézáním, ale i větrem, hmyzem, nářadím, člověkem a zejména sadbou. Jeho vývoj a šíření podporuje suché a teplé počasí.



K ošetření je možné použít přípravek Sumithion Super.
Ošetření je možné opakovat, avšak poslední ošetření smí být provedeno nejpozději před začátkem tvorby poupat.
Ošetření je třeba provádět zblízka, pod tlakem a postřiky je třeba směrovat především do středu listových srdíček.


· TŘÁSNĚNKY



Třásněnky jsou čárkovitý, černý, asi 1 mm velký hmyz s křídly. Spolu se svými žlutými larvami způsobuje skvrnitost listů, deformace, korkovatění a zakrnění rostlinných pletiv.


Ochranou je postřik Actellic nebo Biool.
Ošetření je třeba provádět zblízka, pod tlakem a opakované postřiky je třeba směrovat především do středu listových srdíček.



· ČERVCI NA OKRASNÝCH ROSTLINÁCH



Červci jsou stejnokřídlý hmyz, který se velmi intenzivně rozmnožuje. Samičky červců jsou bezkřídlé, samečci jsou okřídlení. Napadají pokojové rostliny. Dospělí i larvy vysávají pletiva listů a stonků a tím se napadené rostliny deformují, zaostávají v růstu a při přemnožení často hynou. Většina červců vylučuje medovici, na které rostou černě houbového původu. Někteří červci (především vlnatí) žijí i na kořenech rostlin.



Ošetření se provádí na začátku prvních výskytů škůdců.
K postřikům je možné použít přípravky Mospilan 20 SP nebo Sumithion Super. Dále Applaud 25 WP, Biool, Leptopar.

·
· SVILUŠKY NA OKRASNÝCH ROSTLINÁCH



Svilušky jsou velmi drobní, světle žlutí nebo i červení, ovální roztoči, kteří sají na rostlinách, především na spodní straně listů, kde si vytvářejí jemné pavučinky. Z okrasných rostlin napadají především azalky, gerbery, saintpaulie, aj. Vlivem sání vznikají na listech tečkovité skvrny. Napadené listy většinou postupně žloutnou a zasychají.
Rozvoj svilušek urychluje suché a teplé počasí. V bytech je vývoj často nepřetržitý. Svilušky se přemnožují zejména v zimním období, kdy rostliny jsou vysíleny nedostatkem světla a příliš suchým vzduchem (především v bytech s ústředním topením).



S ochranou je třeba začít při prvním výskytu svilušek nebo při prvních příznacích napadení. Vzhledem k tomu, že aplikace některých insekticidů v obytných prostorách je nepřípustná, měly by být všechny rostliny důkladně ošetřeny ve venkovním prostředí koncem léta, tj. před příchodem zimy.
K ochraně je možné použít přípravky Omite 570 EW, Talstar 10 EC nebo Vertimec 1,8 EC.

·
· MOLICE SKLENÍKOVÁ



Molice skleníková je jeden z nejobávanějších škůdců pokojových rostlin. Z okrasných rostlin bývají nejvíce ohroženy gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty. Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi.
Dospělé molice jsou velké kolem 1 až 1,5 milimetru. Larvy jsou šedožluté, elipsovitého tvaru. Všechna vývojová stádia se zdržují na spodní straně listů.



Ochrana proti molici skleníkové je velmi obtížná, protože některé populace jsou již vůči insekticidům odolné.
K ochraně je možné použít přípravky Admiral 10 EC, Mospilan 20 SP nebo Talstar 10 EC.
Při aplikaci přípravků je třeba důkladně ošetřit celé rostliny, zejména pak spodní strany listů.


· SMUTNICE



Smutnice jsou malé černé mušky, které poletují kolem rostlin a jsou neškodné. Pro fialky jsou ale nebezpečné jejich larvičky (asi 5 až 7 mm dlouhé), které se vylíhnou z vajíček nakladených do substrátu a mohou se také živit mladými kořínky.


Ochranou je postřik Biolitem. Dobré je také občasné vyschnutí substrátu.
Účinné je také vysazení parazitických hlístic, které se larvami živí, ale pro samotnou fialku jsou neškodné.



· Optické lapače

· Mnoho škůdců je opticky lákáno výraznými barvami květů. Podle atraktivity pro jednotlivé skupiny škodlivého hmyzu se používají různé barvy lepových desek.
· Žluté lepové desky - používají se proti mšicím, molicím, vrtalkám, smutnicím, jak k signalizaci výskytu škůdců, tak k přímé ochraně rostlin.
· Modré lepové desky - jsou vhodné k signalizaci a částečné přímé ochraně proti třásněnkám.
· Další chemické přípravky pro boj s chorobami a škůdci

· Insekticidy - chemické přípravky proti živočišným škůdcům

Actellic
třásněnky, mšice
Agrion Delta
saví a žraví hmyzí škůdci
Applaud
molice
Aztec
mšice
Demetran
poprašek proti savému a žravému hmyzu
Magus
svilušky
Metanion
květilka, mšice, saví a žraví škůdci
Nissorun
proti všem vývojovým stádiím svilušek
Omite
hálčivci, vlnovci a svilušky
Talstar
svilušky, obaleči, molice skleníková
Zolone
saví a žraví škůdci, obaleč, květopas, dřepčíci
Biool
saví a žraví škůdci






Fungicidy - chemické přípravky proti houbovým chorobám

Beaton
padlí
Discus
padlí, černá skvrnitost, padlí americké
Euparen
plíseň šedá
Fundazol
moření, padlí americké, rez
Hattrick
perenospora, padlí, plíseň
Champion
plíseň
Karathane
padlí
Merpan
plíseň, razantní desinfekce půdy
Ridomil
plísně
Previcur
zálivka při výsevu semen, při přepichování
Rubigan
padlí




Jak na škůdce

· hlízenka obecná /sclerotinia/ - FUNDAZOL 50 WP, PREVICUR 607 SL, ROVRAL FLO
· houbové choroby hlíz a cibulí /ošetřují se mořením/ - DITHANE DG, DITHANE M 45, FUNDAZOL 50 WP, NOVOZIR MN 80, ROVRAL FLO
· housenky - KARATE 2.5 WG
· molice - APPLAUD 25 WP, KARATE 2.5 WG, MOSPILAN 20 SP, TALSTAR 10 EC
· mšice - AZTEC 140 EW, KARATE 2.5 WG, MOSPILAN 20 SP, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER
· odolné dvouděložné plevele mezi tulipány a narcisy - STARANE 250 EC
· padání - FUNDAZOL 50 WP, PREVICUR 607 SL
· padlí - BEATON 25 WP, FUNDAZOL 50 WP, KARATHANE LC, ROSENMIX, RUBIGAN 12 EC
· perenospora /nepravé padlí/ - PREVICUR 607 SL
· plíseň šedá - FUNDAZOL 50 WP, ROVRAL FLO
· plísňové choroby kořenů - PREVICUR 607 SL
· ploštice - KARATE 2.5 WG
· půdní škůdci - DURSBAN 10 G
· rez karafiátová - DITHANE DG, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80
· saví a žraví škůdci - DECIS FLOW 2.5, ROSENMIX, SUMITHION SUPER
· skvrnitosti listů - DITHANE DG, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80
· slimáci, plzáci, hlemýždi - VANISH SLUG PELLETS
· svilušky - NISSORUN 10 WP, OMITE 30 W, OMITE 570 EW, TALSTAR 10 EC
· třásněnky - DECIS FLOW 2.5, KARATE 2.5 WG, TALSTAR 10 EC

Jak škůdci vypadají a jak vypadá napadená fialka

· hlízenka obecná /sclerotinia/ - hnilobné skvrny na lodyhách, ty uvnitř černají, rostliny nad skvrnami vadnou, usychají, plody hnijí, mají bílý povlak; optimální vyšší teplota a vlhkost
· houbové choroby hlíz a cibulí /ošetřují se mořením/ - na hlízách a cibulích se tvoří okrouhlé skvrny různé barvy
· molice - bílý hmyz do velikosti 0,9 mm, na spodní straně listů, někdy rezistentní k chemickým přípravkům; vylučují medovici, kterou prorůstají plísně
· mšice - listy se svinují, výhonky chřadnou, usychají
· padání - semenáčky nebo malé sazenice mají zaškrcený kořenový krček, ten nekrotizuje, rostlina hyne; při nadměrné zálivce a za vyšších teplot
· perenospora /nepravé padlí/ - na listech olejovité rozplývavé skvrny bez ostrých okrajů, rostliny vadnou
· plíseň šedá - hnědé mokvavé skvrny na listech, stoncích i květech, za vlhka přímo šedohnědý plísňový povlak
· půdní škůdci - půdní škůdci, např. drátovci, larvy nosatců, ponravy chroustů atd. okusují kořínky rostlin
· rez karafiátová - žluté podélné skvrny na listech často s kupkami výtrusů; často při přehnojení dusíkem
· saví a žraví škůdci - dřepčíci, klopušky aj.
· skvrnitosti listů - žlutozelené, šedohnědé až hnědé skvrny na listech, skvrny nekrotizují a trhají se
· svilušky - na líci listů světlé skvrny s vpichem uprostřed, postupně stříbrné až hnědé, rostliny nerostou, jemné pavučinky na spodku listů, zelené až žluté mušky cca 0,5 mm
· třásněnky - hmyz délky 1,5 mm, saje na listech a květech, poškozená místa žloutnou, zasychají, barevné lístky květů v místě poškození zbělí
Chokma
12.11.10,17:11
Fialkári, fialkárky,
velmi by som chcela mat vo svojej zbierke fialku Emerald Love alebo Frozen in Time - pripadne ine so zeleno-bielymi kvietkami. Mal by niekto na predaj, vymenu?:)