Marryna
08.06.08,14:56
Zaujima ma správny postup v nasledujucej veci:
vybrala som si realitku, ktora zacala vystavbu bytoveho domu.
Po kontakte s realitnym maklerom som sa rozhodla razervacnu zmluvu podpisat. Zaujimala ma moznost hybania s cenou zo strany predavajuceho, pričom som bola upozornena, ze cena sa bude pohybovat iba v pripade, ze sa rozloha bytu po dodatocnom premerani zmensi - zvacsi o 2%. Toto sa mi zdalo prijatelne, preto som zlmuvu podpisala a rezervacný poplatok 50000.- Sk vcas zaplatila.
V Zmluve o buducej zmluve vsak predavajuci konecnu sumu spochybnil tym, ze pridal do moznosti zvysovania ceny bytu dalsie body: - zvysenie DPH (ok), Index stavebnych prac, ktory sa pohybuje cca 105%.
Tieto podmienky su pre mna neprijatelne, pretoze dovoluju predavajucemu, bez mojho vedomia (ale s mojim suhlasom, ked zmluvu podpisem!!!) zvysovat cenu, dokonca aj spätne.
Mám podpisat teda zmluvu, ktora mi nezarucuje ziadnu konecnu kupnu cenu, s cim absolutne nemozem suhlasit.!
Je mozne, aby v rezervačnej zmluvve boli diametralne odlisne body, ako v naslednej Zmluve o buducej zmluve?
Je mozne, aby som po odstupene od zmluvy pre tento bod prisla o rezervacny poplatok?
Budem vdacna za kazdu pravnu radu, pripadne osobnu skusenost.
Vdaka Marryna
amzlerova
17.06.08,17:11
Je to mozne, my sme prave aj kvoli takemuto bodu radsej ozeleli zalohu vo vyske 100.000,- nez sa dostat do platobnej neschopnosti z dovodu nami neovplyvnitelneho zvysenia ceny. No a dalsi bod zmluvy o buducej kupnej zmluvy bol ze ak sa dostaneme do platobnej neschopnosti tak nam hrozi pokuta 500 tis. Takze stava sa to, treba si dat pozor. :(
charonme
18.06.08,05:58
zalezi od presneho znenia oboch zmluv - napr. je mozne, ze by sa to dalo odmietnut a o zneni zmluvy moze rozhodnut sud a ten uz asi bude vychadzat z rezervacnej zmluvy a platnych predpisov. alebo je naopak mozne ze uz samotna ta rezervacna zmluva bola taka zla ze ste uz len jej podpisom prisli o ten rezervacny poplatok
chandler
18.06.08,10:19
podla mna ak si zaplatila zalohu ale nakoniec sa nedohodla na zmluve o buducej zmluve, tak ti musia zalohu vratit - ale zalezi na tom ako je to v tej rezervacnej zmluve... ale pochybujem ze tam je vyslovene napisane ze zaloha je nevratna
Marta_
30.10.08,09:16
Je to možné, že v rezervačnej zmluve, je uvedené, že ak odstúpiš od zmluvy, tak záloha bude považovaná za pokutu a prepadne ti. (Mne konkrétne sa to stalo pri kúpe pozemku). Ja by som už nikdy nepodpisovala rezervačnú zmluvu.