erika_H
08.06.08,18:38
Ahojte,rada by som sa s vami poradila:
účtujem spoločnosť s r.o..
Konateľ firmy (sídlo v Považskej Bystrici) často vykonáva práce v Bratislave. Za týmto účelom si v BA prenajal byt. Platí na základe nájomnej zmluvy prenajímateľa s jeho s.r.o. pevnú čiastku 15tis Sk mesačne.
Môžem mu túto sumu účtovať v plnej výške na účet 512 ako cestovné?
ďakujem pekne
HankaS
08.06.08,17:07
A koľkokrát do mesiaca využíva tento byt na podnikateľské účely, ? ak to nieje stále, len občas, zrejme nebude možné dať si do nákladov celé nájomne, iba ak by v tom byte mal trebár uložený materiál, alebo veci k neakej práci, ktorú tam bude vykonávať.
erika_H
08.06.08,17:17
A koľkokrát do mesiaca využíva tento byt na podnikateľské účely, ? ak to nieje stále, len občas, zrejme nebude možné dať si do nákladov celé nájomne, iba ak by v tom byte mal trebár uložený materiál, alebo veci k neakej práci, ktorú tam bude vykonávať.
No ako kedy-niekedy tam je aj 2 týždne v kuse,potom príde do Pov.Bystrice na pár dní,a zas ide do BA..
niekedy je v BA týždeň v mesiaci a pod..
podľa zákaziek..
HankaS
08.06.08,17:24
Mám skúsenosť, že firma mala prenajatú kanceláriu, v inom meste, v ktorom robila zakázky a boli v dosť veľkom pomere vzhľadom na celý objem zákaziek.
DU nájomné uznal.
erika_H
10.06.08,19:08
Aj táto firma má zákazky-momentálne iba Bratislavské,takže by to mohlo byť v poriadku..
A budem účtovať na účet 518 ako ost.služby-nájomné?
ďakujem
Tweety
10.06.08,19:10
Aj táto firma má zákazky-momentálne iba Bratislavské,takže by to mohlo byť v poriadku..
A budem účtovať na účet 518 ako ost.služby-nájomné?
ďakujem
Jednoznačne 518AE.
Denda
10.06.08,19:28
Aj táto firma má zákazky-momentálne iba Bratislavské,takže by to mohlo byť v poriadku..
A budem účtovať na účet 518 ako ost.služby-nájomné?
ďakujem
A kto si prenajal byt konateľ to znamená fyzická osoba alebo spoločnosť?
erika_H
11.06.08,14:41
A kto si prenajal byt konateľ to znamená fyzická osoba alebo spoločnosť?
faktúra za nájom aj nájomná zmluva je prenajímateľ a spoločnosť s.r.o.
Petra29
11.06.08,20:51
faktúra za nájom aj nájomná zmluva je prenajímateľ a spoločnosť s.r.o.
Podľa môjho názoru ide o daňový výdavok s.r.o., ja mám prípad: a.s. prenajíma byt pre štatutára,ktorý býva mimo mesta sídla a.s. Viac ako 1/2 mesiaca trávi na služobke /v súvislosti s výkonom svojej funkcie/ v meste sídla spoločnosti. Náklady na preplácanie ubytovania /hotel/ by boli niekoľkonásobne vyššie.
skús aj tu
http://www.porada.sk/t37303-cestak-ubytovanie-sr.html
Denda
11.06.08,20:58
Súhlasím, ale cestovné príkazy sú nevyhnutné, aby nebolo spochybnené plnenie pre štatutára.
Petra29
11.06.08,21:12
Súhlasím, ale cestovné príkazy sú nevyhnutné, aby nebolo spochybnené plnenie pre štatutára.
Samozrejme, ja mám každý jeho "pohyb" v cest.príkaze :-)
maroskoq
12.06.08,06:15
to je dost podstatne ci je prenajimatel s.r.o. alebo fo obcan, lebo ak je PO alebo FO a normal odvedie dan, tak nie je co riesit kludne odpocitat DPH a na 518 najomne
natalakovac.
12.06.08,16:34
Konateľ može mať prenájom na firmu? Bude tam bývať aj obchodovat. Konateľ je z toho istého mesto ako prenájom, ale ma aj kancelariu vtom istom meste. Je to možné?
erika_H
12.06.08,17:18
Ďakujem Vám všetkým moc za rady.Pekný deň prajem:)