LubosH
08.06.08,21:17
Zdravim,

predal som byt za rovnaku sumu, za aku som ho kupil a to svojej rodine. Jedna sa o novostavbu v Bratislave a predal som ju hned po kolaudacii.
Je mi jasne, ze nebudem platit ziadnu dan z prijmu, ale chcem sa spytat, ci musim v tomto pripade podavat danove priznanie na DU a ak ano, dokedy od predaja.

Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
08.06.08,19:24
Zdravim,

predal som byt za rovnaku sumu, za aku som ho kupil a to svojej rodine. Jedna sa o novostavbu v Bratislave a predal som ju hned po kolaudacii.
Je mi jasne, ze nebudem platit ziadnu dan z prijmu, ale chcem sa spytat, ci musim v tomto pripade podavat danove priznanie na DU.

Dakujem za odpoved.

DP podávať musíš. Nakoľko nesplňaš podmienku oslobodenia, tak príjem sa musí uviesť v DP. Príjem sa bude rovnať s výdajom, výsledok nula.
LubosH
08.06.08,19:30
Diky za odpoved. Dokedy musim danove priznanie podat?
Zoltán Kovács
08.06.08,19:34
Diky za odpoved. Dokedy musim danove priznanie podat?

Ak predaj sa uskutočnil v r. 2008 tak do 31.03.2009, do DP zahrnieš všetky svoje zdaniteľné príjmy. Teda zo zamestnania (§5), z podnikania (§6), z kapitálového majetku (§7), ostatné príjmy (§8) - sem patrí aj predaj bytu.
LubosH
08.06.08,19:45
Danove priznanie bude podavat manzelka, pretoze ja pracujem mimo Slovenska, takto to bude jednoduchsie. Manzelka je SZCO, znamena to, ze bude podavat iba jedno danove priznanie, kde jednoducho zahrnie aj byt? Predsa byt predavala ako sukromna osoba, nema davat dve priznania? Jedno z prijmov z podnikania a druhe za predaj bytu?
Zoltán Kovács
08.06.08,19:55
Danove priznanie bude podavat manzelka, pretoze ja pracujem mimo Slovenska, takto to bude jednoduchsie. Manzelka je SZCO, znamena to, ze bude podavat iba jedno danove priznanie, kde jednoducho zahrnie aj byt? Predsa byt predavala ako sukromna osoba, nema davat dve priznania? Jedno z prijmov z podnikania a druhe za predaj bytu?

Pri fyzickej osobe sa uvádza všetky príjmy v jednom priznaní. Ona predsa nie je 2x daňovníčkou, len raz.

To, že pracuješ mimo Slovenska ešte neznamená, že ty nemusíš podávať DP. Ak si daňový rezident SR, tak máš povinnosť podávať DP, a zdaniť celosvetové príjmy.
LubosH
08.06.08,20:05
Dakujem za odpoved. Co sa tyka mna, platim dane v Rakusku, kde pracujem ako zamestananec. Musim ich zdanovat aj na Slovensku? Asi by sice islo iba o formalitu, kedze plati dohoda o dvojitom zdaneni a v Rakusku su vyssie dane, ale preco by som to vobec mal robit?
Mne uz davnejsie na danovom urade povedali, ze ak budem pracovat vonku cely kalendarny rok a nebudem mat na Slovensku ziadne prijmy, nemusim danove priznanie podavat.
Su vobec danove urady v Europe prepojene? Existuje vobec sanca, ze by slovensky danovy urad zistoval moje prijmy v zahranici?
Zoltán Kovács
08.06.08,20:32
Dakujem za odpoved. Co sa tyka mna, platim dane v Rakusku, kde pracujem ako zamestananec. Musim ich zdanovat aj na Slovensku? Asi by sice islo iba o formalitu, kedze plati dohoda o dvojitom zdaneni a v Rakusku su vyssie dane, ale preco by som to vobec mal robit?
Mne uz davnejsie na danovom urade povedali, ze ak budem pracovat vonku cely kalendarny rok a nebudem mat na Slovensku ziadne prijmy, nemusim danove priznanie podavat.
Su vobec danove urady v Europe prepojene? Existuje vobec sanca, ze by slovensky danovy urad zistoval moje prijmy v zahranici?
Ak máš trvalé bydlisko na Slovensku, máš tu rodinu, tak si daňovým rezidentom Slovenska. Podávať DP musíš. Rakúskom máme podpísané zmuvu o zamedzení dvojitého zdanenia. A pre príjmy z Rakúska platí metóda vyňatia príjmov. To znamená, že zdanené to nebude 2x, ale priznať ich musíš aj na Slovensku. Odporúčam to dať čo najskôr do poriadku, nakoľko nepodanie DP má za následok sankciu 2 tisíc Sk. A myslím si, že daňové, resp. finančné úrady EU sú určitým spôsobom prepojené.
Petra29
08.06.08,21:26
Ak máš trvalé bydlisko na Slovensku, máš tu rodinu, tak si daňovým rezidentom Slovenska. Podávať DP musíš. Rakúskom máme podpísané zmuvu o zamedzení dvojitého zdanenia. A pre príjmy z Rakúska platí metóda vyňatia príjmov. To znamená, že zdanené to nebude 2x, ale priznať ich musíš aj na Slovensku. Odporúčam to dať čo najskôr do poriadku, nakoľko nepodanie DP má za následok sankciu 2 tisíc Sk. A myslím si, že daňové, resp. finančné úrady EU sú určitým spôsobom prepojené.
Aj keď má trvalý pobyt v SR, neznamená to, že je automaticky daň.rezidentom SR. Rozhraničenie daň.rezidencie býva riešené v medzinárod.zmluvách a s týmto rozhraničením súvisí podanie DP. Napr. ak občan SR pracuje v cudzom štáte, ktorý ho podľa vnútroštátnych predpisov považuje za rezidenta /teda požaduje zdanenie príjmov celosvetových/ ale zároveň aj SR si nárokuje zdanenie celosvetových príjmov, vtedy je pre posúdenie rezidencie rozhodujúci výsledok rozhraničenia dvojitej rezidencie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je SR viazaná. Berie sa do úvahy nielen trvalý pobyt /ten môže byť v oboch štátoch/, stredisko ekonomických záujmov, životných záujmov atd. Aj keď v tomto prípade si myslím, že Smith má pravdu, daň.priznanie asi malo byť podané v SR. Píšem to preto, lebo mám sestru žijúcu, vyštudovanú a pracujúcu roky v zahraničí, s trvalým pobytom v SR aj v zahraničí, a isto nemusí podávať DP doma /teda vlastne kde je doma?/ :-)
LubosH
08.06.08,21:27
Nieco som si o tom pozeral a nie je to az take jednoznacne. Vsetko je zavisle od toho, kde mam danovy domicil a je komplikovane ho urcit. Podla Oznámenia k zdaňovaniu príjmov zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/zahrprij.pdf) u mna vzniká konflikt dvojitej rezidencie. Ta sa potom podla zmluvy o dvojitom zdaneni urcuje takto:

"Rozhraničovacie kritériá sa použijú pri posudzovaní určitého prípadu v poradí, v akom sú uvedené v odseku 2 článku 4 zmluvy: stály byt, stredisko životných záujmov, miesto kde sa obvykle osoba zdržiava, štátne občianstvo, vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov."

Staly byt mam v obidvoch statoch a stredisko zivotnych zaujmov si odovodnim tak, ze ho mam v Rakusku, aj ked manzelka zije na Slovensku. Napr. sa moze casto v Rakusku tiez zdrziavat...

Takze nevidim az taky velky problem.