didovic
09.06.08,08:44
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, či je možné ignorovať dedičské konanie. Nejedná
sa o veľký majetok a chcem sa vyhnúť poplatkom pre notára, či už za samotné konanie alebo aj za splnomocnenie.
Hrozí mi za to nejaký postih? Ak áno, podľa akého zákona.

Vopred ďakujem za odpoved.
iriska
09.06.08,10:28
:) samozrejme, že sa to nedá obísť. A v prípade, že sa nejedná o veľký majetok, tak ani tie poplatky nebudú vysoké. Tiež ak sa jedná hlavne o nehnuteľnosti, tak s nimi nemôže nikto nič robiť, lebo stále budú zapísané na toho zomretého. Celkom dobre nechápem logiku tejto otázky.
Petra Nová
09.06.08,10:39
A dodávam, že ani tej ankety.
hanelie
09.06.08,10:44
odmena notára - vyhláška
http://www.notar.sk/leg_vseob_vykon_pred_vyhlaska_1.html

dedičské konanie je právny úkon, ktorému predchádzajú zákonom stanovené podmienky - ignorovanie konania je "marenie úradného výkonu"
didovic
09.06.08,12:29
A dodávam, že ani tej ankety.
Ospravedlňujem sa za anketu, nejako sa mi samotná otázka vo fóre nezobrazovala, preto som to skúšal aj s anketou.
Jozef I
09.06.08,12:33
Dedičstva sa dá aj zriecť a neprijať ho.
didovic
09.06.08,12:35
:) samozrejme, že sa to nedá obísť. A v prípade, že sa nejedná o veľký majetok, tak ani tie poplatky nebudú vysoké. Tiež ak sa jedná hlavne o nehnuteľnosti, tak s nimi nemôže nikto nič robiť, lebo stále budú zapísané na toho zomretého. Celkom dobre nechápem logiku tejto otázky.
Ide o nehnuteľnosť, ktorá nemá pre mňa osobitný význam. Myslím si, že by vznikli ďalšie výdavky. Je nás viacej, určite o ňu bude mať niekto záujem.
Prečo by som mal platiť notárovi za niečo, o čo nestojím
Eulalia
09.06.08,12:39
Ide o nehnuteľnosť, ktorá nemá pre mňa osobitný význam. Myslím si, že by vznikli ďalšie výdavky. Je nás viacej, určite o ňu bude mať niekto záujem.
Prečo by som mal platiť notárovi za niečo, o čo nestojím
Ak sa dedičstva zriekneš, nič neplatíš. Poplatky platí ten, kto dedičstvo prijme.
didovic
09.06.08,12:48
Ak sa dedičstva zriekneš, nič neplatíš. Poplatky platí ten, kto dedičstvo prijme.
Stačí poslať nejaký formulár s overeným podpisom notárovi?
Eulalia
09.06.08,15:28
Stačí poslať nejaký formulár s overeným podpisom notárovi?
Ja na Tvojom mieste by som sa toho konania u notára zúčastnila, aspoň na prvom sedení, aby si presne vedel, čo je obsahom dedičstva. Ak to bude tak, že je to nehnuteľnosť, o ktorú nestojíš, priamo môžeš notárovi vyhlásiť, že sa dedičstva zriekaš. Notár to uvedie do zápisnice o prejednaní dedičstva. Ak vôbec nechceš ísť k notárovi, tak stačí čestné prehlásenie s overeným podpisom, že sa zriekaš dedičstva po zomrelom. A pošleš to notárovi, ktorý je poverený prejednaním dedičstva. Ale musíš si uvedomiť, že ak sa dobrovoľne zriekneš dedičstva, nemáš šancu ani nikdy v budúcnosti si z tohto titulu voči ostatným dedičom uplatňovať akékoľvek nároky.