claudi
09.06.08,09:08
cestujem do Petrohradu na 10 dní, máte nejaké skúsenosti ? čo si so sebou zobrať, čomu sa vystríhať............budem rada za každú radu ;) ďakujeeeeeeeeem!!!!!!!!!!!
arizona
09.06.08,10:54
Claudi, to je môj sen-navštíviť ruské pamiatky Petrohrad, Moskva atď.
Len nemôžem nikoho nahovoriť:mee:,každý na mňa divne pozerá,že na dovolenku do Ruska?:eek:
Ale budem rada, ak po návrate nám napíšeš,aké to bolo a priložíš nejaké fotočky.

Skús nejaké české stránky,tam som videla zopár debát...
m.hladka
09.06.08,13:09
Práve dnes som si to pozerala v katalógu - poznávacie zájazdy. Aj mne sa to páči, tiež by som tam rada išla, ale nič o tom neviem, dokonca sa tam píše o povinných vízových poplatkoch? Budem rada, ak niekto napíše o tom niečo viac.
A, Claudi, ak sa vrátiš, budem netrpezlivo čakať na dojmy.
Ď.
claudi
09.06.08,14:20
ja sa veľmi teším na tie pamiatky, máme to taký spoznávací zájazd, ukončili sme štúdium , kde hlavný predmet bola ruská a anglická kultúra .
Arizona - škoda že som nevedela skôr, mali sme voľné miesta, šupla by som ťa k nám :)
a za víza sme platili 1200 sk.......... no čo človek neurobí pre "zážitok".
GABRIELA
09.06.08,14:56
Claudi, úprimne Ti závidím. Ja som bola cez vysokú školu (1988) 10 dní Moskva, 10 dní Kijev, 10 dní Petrohrad. Môžem Ti len povedať, že na Petrodvorec,Ermitáž, Zimný palác a pod som nikdy nezabudla. Je to niečo nádherné. A obavy myslím nemusíš mať iné ako vo veľkých iných západných mestách. Už vtedy keď som tam bola tam bol ZÁPAD.
Dcéru som mala tento rok na 10 dní v Moskve.Išla s grimasou ( blbá 17-tka), a vrátila sa úžasom, že ešte nič také krásne nevidela. Teraz sa začala učiť súkromne a dobrovoľne ruštinu. A navyše aj moskovčania vravia že Petrohrad je najkrajšie mesto v Rusku .
Pekný výlet a dúfam že napíšeš keď sa vrátiš.
claudi
10.06.08,14:25
Gabika ďakujem ;), a ako to mala dcéra z telefonovaním? mala roaming? ako pozerám na internete tak su poriadne ceny za hovory :eek:

samozrejme, napíšem ako bolo ;)
GABRIELA
10.06.08,14:40
Roaming mala, ale ceny sú naozaj nehorázne. Dostala sa k internetu a odtiaľ písala, ale komunikovali sme aj cez SMS.
endrju
10.06.08,19:52
V tomto období sa hlavne priprav na "biele noci". Je to super zážitok.
Nočné zdvíhanie mostov na Neve treba v každom prípade vidieť.
Výlet do Petrodvorca alebo do Puškina máte, predpokladám, naplánovaný.
Okrem toho nevynechať Ermitáž a prechádzku po Nevskom prospekte.
V prípade lepšieho počasia nie je zlý nápad aj nejaký výlet loďou popri pobreží. Neviem však, za akých podmienok je to realizovateľné teraz. Kedysi to bolo problematické (de facto pohraničné pásmo s Fínskom).
No a potulky po "starom Pitere" sú tiež zážitkom na celý život.
Nevynechať ani metro. Mnohé stanice (najmä v centre) sú skutočnými umeleckými dielami.

Neznalým miestnych pomerov a najmä ovládajúcim iba "kuchynskú" ruštinu odporúčam nepúšťať sa na potulky po odľahlých miestach. Väčšina tých, ktorí sa ruštinu kedysi aj učili v škole viac rokov, prvých niekoľko dní nerozumejú miestnym obyvateľom skoro vôbec.
V prípade perfektnej znalosti ruštiny a miestnych zvykov (reálií) sa dá spoznať veľmi veľa zaujímavých miest a informácií, o ktorých sa v žiadnom knižnom turistickom sprievodcovi nedá nič prečítať. Domáci obyvatelia sú v takom prípade veľmi priateľskí.
Ale znalci reálií o týchto veciach už vedia a väčšinou im netreba ani radiť. Informácie zvyknú čerpať už zo "svojich" zdrojov.
No a na inšpiráciu a aj pobavenie odporúčam nezávisle od toho, či práve niekto (ne)cestuje do Ruska, azda najsamlepší blog písaný expertom na miestne pomery, ktorý som mal príležitosť čítať: http://tropko.blog.sme.sk
Bránica čitateľa dostane poriadne zabrať. :D
Olice
11.06.08,06:53
Súhlasím s Andrejom, všetko čo spomínal je úžasný zážitok. Ja som tam bola pred hmmmm... rokmi na svadobnej ceste, presne v tom období bielych nocí. Vtedy sme išli loďou do Petrodvorca cez Finsky záliv. Pamätám si, že tá loď mala presklené dno, a viem, že som sa poriadne bála :).
claudi
11.06.08,11:48
my máme naplánovanú plavbu v noci, takže sa teším :cool:

stravovať sa budeme ale sami, keďže v zájazde máme iba raňajky, a celý deň "potulky", ako je to so stravou? je oveľa drahšia ako u nás? a sme informovaní že si máme zobrať Eura, teda do teraz som bola v tom že ruble, alebo doláre.
endrju
11.06.08,16:04
my máme naplánovanú plavbu v noci, takže sa teším :cool:

stravovať sa budeme ale sami, keďže v zájazde máme iba raňajky, a celý deň "potulky", ako je to so stravou? je oveľa drahšia ako u nás? a sme informovaní že si máme zobrať Eura, teda do teraz som bola v tom že ruble, alebo doláre.

Dáááááávno som nebol na "mieste činu". Naposledy som bol ešte v Leningrade. Zabezpečenie stravovania určite nebude spôsobovať problémy. Ceny sú možno o trochu vyššie ako u nás (ak vynecháme reštaurácie, ktoré sú podstatne drahšie ako u nás). Zariadení typu FastFood tam asi nájdeš viac ako u nás. Osobne by som uprednostnil špeciality ruskej kuchyne. Treba si však dať pozor na to, aby to bolo v prijateľných hygienických podmienkach. Rozhodne nekonzumovať čokoľvek z mletého mäsa. Výnimkou môžu byť azda iba hamburgery v McDonalds. Tam je kvalita sledovaná a nehrozia následky v podobe dlhodobého pobytu v maličkej miestnosti alebo v horšom prípade aj hospitalizácia s vážnymi problémami zažívacieho ústrojenstva. To isté platí o pití tekutín iba z overených zdrojov. Najlepšie konzumovať minerálky a nápoje aj u nás známych značiek. Globalizácia spotreby už dávno urobila veľké kroky smerom na východ. No a Eurá alebo doláre sú už podľa mojich informácií v Rusku akceptované skoro rovnako. Používajte zásadne zmenárne v bankách. Aj keď kurz bude menej výhodný, ale vyhnete sa prípadným opletačkám s miestnymi policajtami, ktorí dokážu byť veeeeeeeeeeeeľmi nepríjemní, ak cudzinec porušuje miestne zákony.
GABRIELA
12.06.08,04:56
Krátka skúsenosť z nedávnej cesty mojej dcéry v Moskve. Potraviny sa tam v obchodoch dali kúpiť za prijateľné ceny. Reštaurácie sú vraj príšerne drahé. Ako vždy aj tam platí čím ďalej od centra, tým lacnejšie. Ale dcéra kupovala potraviny aj niekde blízko úplneho centra a dalo sa.
Brala si so sebou doláre aj eurá, výmenný kurz bol v tom období porovnateľný s nami. Len pri dolároch si daj pozor- nechceli jej vymeniť jednu 50 dolárovku(ani nevymenili), lebo bola to bankovka zo staršej šarže tlače. Takže ak doláre, tak najnovšie bankovky .
Ozaj všade si so sebou berte doklady, neviem či by ste nemali mať aj nejaký doklad že vás tam prihlásili ( asi cudzinecká polícia) .Ich tam policajti normálne kontrolovali, Na červenom námestí, a vyhrážali sa im zatknutí, že nemajú bumážku. Nakoniec ich pustili, asi chceli len nejaký úplatok.
claudi
02.07.08,11:19
zdravím;)
tak som z výletu späť. bolo fantasticky!!!!!!!!!!!!!!!! ešte mám plnú hlavu myšlienok, chceli sme zažiť čo najviac. išli sme autobusom, dni sme strávili v Rige, Talline - do tohto mesta som sa zamilovala :rolleyes:, 5 dní v Petrohrade a cestou späť sme boli znovu v Talline a vo Vilniuse. Petrohrad - samozrejme iná kultúra, a o to mi to bolo lepšie lebo som ju 3 roky študovala / byť tak v Rusku pred štátnicami, hneď by bolo lepšie......../, samozrejme nesmela chýbať Ermitáž v ktorej sme strávili 3 hodiny, plavba po Neve, po kanáloch, veeeeeeeeľa pamiatoch , Petrodvorec - dom fontán. a biele noci - teda do teraz som tomu nevedela pochopiť, mali sme noc - no ak sa to dá nazvať noc - šero 2 hodiny.........spali sme len 3 hodiny, ale stálo to za to.
vložím tu aj fotky, ale neskôr, ked budem mať viac času. idem sa venovať rodine .
Petrohrad - určite odporúčam ;):cool: