martina10
09.06.08,12:28
neviem na koho sa obrátiť kto by mi poradil ohľadom dedičstva.Problém je v tom,že som zdedila po ocinovej smrti auto v predbežnom osvedčení dedičstva ho nadobúdam ako dcéra poručiteľa.Lenže ocino mal pohľadávky voči daňovému úradu aj v sociálnej poisťovni,ale túto pohľadávku si v dedičskom konaní neuplatnili,takže ani neviem o akú sumu sa jedná.Chcem sa spýtať či majú úrady nárok vymáhať odo mňa tie pohľadávky keď si to neuviedli v dedičskom konaní a do akej doby?ďakujem
Zoltán Kovács
09.06.08,10:33
neviem na koho sa obrátiť kto by mi poradil ohľadom dedičstva.Problém je v tom,že som zdedila po ocinovej smrti auto v predbežnom osvedčení dedičstva ho nadobúdam ako dcéra poručiteľa.Lenže ocino mal pohľadávky voči daňovému úradu aj v sociálnej poisťovni,ale túto pohľadávku si v dedičskom konaní neuplatnili,takže ani neviem o akú sumu sa jedná.Chcem sa spýtať či majú úrady nárok vymáhať odo mňa tie pohľadávky keď si to neuviedli v dedičskom konaní a do akej doby?ďakujem

Dlhy otca si mala uviesť ty, ako dedička.
Petra Nová
09.06.08,10:37
Dlhy otca si mala uviesť ty, ako dedička.
Skôr by som povedala, že to nie je vecou dediča.
martina10
09.06.08,10:39
Dlhy otca si mala uviesť ty, ako dedička.
Ja som o tom ani nevedela, zistila to vlastne až notárka tak ako som to mala uviesť?10 rokov žil v čechách tak vlastne ani neviem čo mal na slovensku
Zoltán Kovács
09.06.08,10:40
Skôr by som povedala, že to nie je vecou dediča.

Ako mali vedieť uvedené inštitúcie o úmrtí. Nie je náhodou tak, že dedič, ktorý vybavuje má nahlásiť majetok aj dlhy poručiteľa, ktoré môžu byť predmetom dedenia?
Chobot
09.06.08,10:41
Skôr by som povedala, že to nie je vecou dediča.

Isté ale je, že pokiaľ sa nevzdá dedičstva, tak zdedí aj dlhy po otcovi. Či nie?
Petra Nová
09.06.08,10:44
Ak blokuje niekto moje odpovede ťažko sa dá odpovedať.
Zoltán Kovács
09.06.08,10:47
Ak blokuje niekto moje odpovede ťažko sa dá odpovedať.
:confused::eek: Aj to sa dá?
Chobot
09.06.08,10:47
Ak blokuje niekto moje odpovede ťažko sa dá odpovedať.

Kto ti blokuje odpovede? Na také niečo by mal právomoc jedine Richard.:confused:
martina10
09.06.08,10:58
Isté ale je, že pokiaľ sa nevzdá dedičstva, tak zdedí aj dlhy po otcovi. Či nie?
tie dlhy sú však v dedičstve napísané neni tak ako postupovať?
Zoltán Kovács
09.06.08,10:59
tie dlhy sú však v dedičstve napísané neni tak ako postupovať?

Ak ich notárka zistila prečo neuvidla do dedičstva? Nie je to jej pochybenie? (básnická otázka)
martina10
09.06.08,11:06
Ak ich notárka zistila prečo neuvidla do dedičstva? Nie je to jej pochybenie? (básnická otázka)
povedala toľko,že si to neuplatnili v dedičskom konaní ako nárok na vyplatenie pohľadávky
iriska
09.06.08,12:01
To je bežné, že nejaká spoločnosť zistí, že dlžník jej zomrel a už je aj skončené dedičské konanie. Dedič nemusí nič nahlasovať - hlavne ak o tom nevie. Je to úplne normálna situácia. Skôr by ste mohli radiť ohľadom toho, čo bolo predmetom otázky - ja konkrétne som ešte nevidela ako exekútor postupuje pri vymáhaní pohľadávky od dediča, takže ak to niekto viete, nech sa páči.
martina10
09.06.08,16:16
To je bežné, že nejaká spoločnosť zistí, že dlžník jej zomrel a už je aj skončené dedičské konanie. Dedič nemusí nič nahlasovať - hlavne ak o tom nevie. Je to úplne normálna situácia. Skôr by ste mohli radiť ohľadom toho, čo bolo predmetom otázky - ja konkrétne som ešte nevidela ako exekútor postupuje pri vymáhaní pohľadávky od dediča, takže ak to niekto viete, nech sa páči.
ďakujem
martina10
09.06.08,16:51
skutočnosť je taká,že som sa nikdy nezaújmala o rodičovské dlhy ani majetky,nemám záujem ani o to auto ani o tie peniaze,ide mi vlastne o to,že keď si otec auto neužil chela by som mu dať za tie peniaze spraviť pomník a deku na hrob.Sama mám dve deti a mám sa čo obracať,takže ak by ma po čase obháňali úrady deku a pomník predám úradom?Chcem len poradiť či majú na to úrady nárok ak si to neuviedli ako pohľadávku v dedičskom konaní.Ak môžte a viete poraďte mi prosím.Ďakujem
Petra Nová
10.06.08,08:41
Neviem, aké veľké sú terajšie(a možno ešte budúce) dlhy Tvojho otca a aká je trhová hodnota zdedeného auta. Ale pre Teba by bola najlepšia alternatíva, keby dedičské konanie ešte neskončilo a mohla si dedičstvo odmietnuť.
Najhoršia je pre Teba tá možnosť, ak už dedičské konanie právoplatne skončilo a viacerí veritelia (aj tí prioritní), začali uplatňovať svoje pohľadávky až teraz , mimo dedičského konania. Môžu tak urobiť v súdnom konaní a budú pravdepodobne úspešní, ak ich pohľadávky nie sú premlčané.
Za istých okolností sa Ti môže dokonca stať, že veriteľom zaplatíš viac, než bola hodnota prijatého dedičstva.
martina10
10.06.08,21:55
Neviem, aké veľké sú terajšie(a možno ešte budúce) dlhy Tvojho otca a aká je trhová hodnota zdedeného auta. Ale pre Teba by bola najlepšia alternatíva, keby dedičské konanie ešte neskončilo a mohla si dedičstvo odmietnuť.
Najhoršia je pre Teba tá možnosť, ak už dedičské konanie právoplatne skončilo a viacerí veritelia (aj tí prioritní), začali uplatňovať svoje pohľadávky až teraz , mimo dedičského konania. Môžu tak urobiť v súdnom konaní a budú pravdepodobne úspešní, ak ich pohľadávky nie sú premlčané.
Za istých okolností sa Ti môže dokonca stať, že veriteľom zaplatíš viac, než bola hodnota prijatého dedičstva.
Vďaka za radu.dedičské konanie už skončilo,zatiaľ nikto žiadne pohľadávky nehlásil ani si nikto nič neuplatňoval.Ccela by som vedieť ak sa dá poradiť,že keď si to nikto neuviedol do dedičského konania,tak či to môžu tak urobiť po čase a kedy sa ráta doba za premlčanú?Hodnota auta je cca 70 000 korún.Auto bolo kúpené v čechách na ocinovu prechodnú adresu-českú s českými ŠPZ.Bol tam braný úver ale bol poistený,takže čo som vedela to som povybavovala a potrebné doklady im zaslala čiže tam to je o.k.Ale aj tak to je strašne komplikované.Jedná sa mi len o to,že auto vrátim odkiaľ bolo kúpené,vyplatia mi peniaze a dám spraviť hrob-deku,pomník a čo ak po čase si niekto začne uplatňovať nárok na pohľadávky o ktorých nemám ani šajnu?
Petra Nová
11.06.08,07:33
Vďaka za radu.dedičské konanie už skončilo,zatiaľ nikto žiadne pohľadávky nehlásil ani si nikto nič neuplatňoval.Ccela by som vedieť ak sa dá poradiť,že keď si to nikto neuviedol do dedičského konania,tak či to môžu tak urobiť po čase a kedy sa ráta doba za premlčanú?Hodnota auta je cca 70 000 korún.Auto bolo kúpené v čechách na ocinovu prechodnú adresu-českú s českými ŠPZ.Bol tam braný úver ale bol poistený,takže čo som vedela to som povybavovala a potrebné doklady im zaslala čiže tam to je o.k.Ale aj tak to je strašne komplikované.Jedná sa mi len o to,že auto vrátim odkiaľ bolo kúpené,vyplatia mi peniaze a dám spraviť hrob-deku,pomník a čo ak po čase si niekto začne uplatňovať nárok na pohľadávky o ktorých nemám ani šajnu?
Áno, aj keď si veritelia neuplatnili svoje pohľadávky v dedičskom konaní, tak si ich môžu uplatniť na súde. A ak veritelia preukážu ich dôvodnosť, súd o nich rozhodne a môže Ťa zaviazať na ich úhradu. Myslím, že to vyplynulo už toho môjho predchádzajúceho príspevku.

Ak už je dedičské konanie právoplatne skončené, tak ako jediný dedič, si za otca prevzala všetky dlhy, ktoré nezanikajú smrťou poručiteľa, samozrejme do výšky prijatého dedičstva. Ak by si za peniaze, ktoré dostaneš za auto dala upraviť hrob otca, môže sa stať , že po piatich rokoch daňový úrad, sociálna poisťovňa alebo zdravotná poisťovňa sa zobudí a bude uplatňovať proti Tebe nárok na zaplatenie nedoplatkov.
Premlčacie lehoty sú rôzne. V občianskoprávnych je všeobecná premlčacia lehota trojročná, ale aj desaťročná, v obchodných vzťahoch štvorročná a tiež aj desaťročná, v daňových veciach a vo veciach poistenia v rozsahu od šesť až desať rokov, atď. Začiatok plynutia týchto lehôt je tiež rozdielny, takže zo šesťročnej lehoty môže byť aj sedemročná a pod.. Samozrejme, že u každej pohľadávky sa začatie a skončenie plynutia lehoty posudzuje individuálne, takže tie lehoty , čo som uvádzala , nech Ti slúžia ako lehoty orientačné. Je možné peniaze minúť na úpravu otcovho hrobu, ale potom musíš počítať s tým, že jeho dlhy budeš vyrovnávať zo svojho.

Keďže otec bol podnikateľom, bolo by dobré zistiť, aké dlhy mal v účtovníctve vedené, aby si mala aspoň predstavu o rozsahu jeho oficiálnej zadĺženosti a o poradí pohľadávok jeho veriteľov. To poradie pohľadávok je veľmi dôležité preto, aby sa Ti nestalo, že uspokojíš z dedičstva pohľadávku, ktorá má poradie xxx, pričom prioritná pohľadávka aaa, zostane neuhradená . To by si potom zaplatila na úhradu otcových dlhov viac, než si z dedičstva získala. Určite by bolo dobré, keby si sa išla poradiť s niekým, kto týmto veciam rozumie. Predpokladám, že aj notárka, ktorá prejednávala dedičstvo po otcovi , Ti to takto vysvetlila.
Karas Milan
11.06.08,07:59
1, ..Áno, aj keď si veritelia neuplatnili svoje pohľadávky v dedičskom konaní, tak si ich môžu uplatniť na súde.
2, ..ako jediný dedič, si za otca prevzala všetky dlhy, ktoré nezanikajú smrťou poručiteľa, samozrejme do výšky prijatého dedičstva.
3, ..Ak by si za peniaze, ktoré dostaneš za auto dala upraviť hrob otca,
4, .. poradie pohľadávok je veľmi dôležité preto, aby sa Ti nestalo, že uspokojíš z dedičstva pohľadávku, ktorá má poradie xxx, pričom prioritná pohľadávka aaa, zostane neuhradená . To by si potom zaplatila na úhradu otcových dlhov viac, než si z dedičstva získala.


Ahoj.

Zvýrazním podklad od Peťky :
1, Po dedičskom konaní - nezabudni na to.
3, Toto ti (prípadný) veriteľ nezohľadní.
Či platí 2, absolútne , alebo ju prebije?? 4, - povie ti právnik.

Ahoj
Ka Mil
martina10
11.06.08,08:04
Áno, aj keď si veritelia neuplatnili svoje pohľadávky v dedičskom konaní, tak si ich môžu uplatniť na súde. A ak veritelia preukážu ich dôvodnosť, súd o nich rozhodne a môže Ťa zaviazať na ich úhradu. Myslím, že to vyplynulo už toho môjho predchádzajúceho príspevku.

Ak už je dedičské konanie právoplatne skončené, tak ako jediný dedič, si za otca prevzala všetky dlhy, ktoré nezanikajú smrťou poručiteľa, samozrejme do výšky prijatého dedičstva. Ak by si za peniaze, ktoré dostaneš za auto dala upraviť hrob otca, môže sa stať , že po piatich rokoch daňový úrad, sociálna poisťovňa alebo zdravotná poisťovňa sa zobudí a bude uplatňovať proti Tebe nárok na zaplatenie nedoplatkov.
Premlčacie lehoty sú rôzne. V občianskoprávnych je všeobecná premlčacia lehota trojročná, ale aj desaťročná, v obchodných vzťahoch štvorročná a tiež aj desaťročná, v daňových veciach a vo veciach poistenia v rozsahu od šesť až desať rokov, atď. Začiatok plynutia týchto lehôt je tiež rozdielny, takže zo šesťročnej lehoty môže byť aj sedemročná a pod.. Samozrejme, že u každej pohľadávky sa začatie a skončenie plynutia lehoty posudzuje individuálne, takže tie lehoty , čo som uvádzala , nech Ti slúžia ako lehoty orientačné. Je možné peniaze minúť na úpravu otcovho hrobu, ale potom musíš počítať s tým, že jeho dlhy budeš vyrovnávať zo svojho.

Keďže otec bol podnikateľom, bolo by dobré zistiť, aké dlhy mal v účtovníctve vedené, aby si mala aspoň predstavu o rozsahu jeho oficiálnej zadĺženosti a o poradí pohľadávok jeho veriteľov. To poradie pohľadávok je veľmi dôležité preto, aby sa Ti nestalo, že uspokojíš z dedičstva pohľadávku, ktorá má poradie xxx, pričom prioritná pohľadávka aaa, zostane neuhradená . To by si potom zaplatila na úhradu otcových dlhov viac, než si z dedičstva získala. Určite by bolo dobré, keby si sa išla poradiť s niekým, kto týmto veciam rozumie. Predpokladám, že aj notárka, ktorá prejednávala dedičstvo po otcovi , Ti to takto vysvetlila.
veľmi pekne ďakujem za radu,určite sa ešte s niekym poradím a pôjdem sa informovať po úradoch ako to vlastne je.díky moc ešte raz
vieroslava
11.06.08,16:23
Ak bol otec podnikateľ, bolo potrebné do 3 mesiacov od jeho smrti urobiť daňové priznanie. A vtedy by vyskočili aj jeho dlhy - pri urobení účtovníctva (myslím dlhy z podnikania).
martina10
11.06.08,18:52
Ak bol otec podnikateľ, bolo potrebné do 3 mesiacov od jeho smrti urobiť daňové priznanie. A vtedy by vyskočili aj jeho dlhy - pri urobení účtovníctva (myslím dlhy z podnikania).
práveže nebol podnikateľ posledných 5 rokov pracoval v čechách u toho istého zamestnávateľa,zdravotnú a sociálnu mal riadne platenú od zamestnávateľa,viem to lebo som ho nemohla dať previesť na Slovensko do nemocnice pokiaľ mal českú zdravotnú poisťovňu a tá mu platila len v čechách,dve mať nemohol a na Slovensku by ho ani neošetrili.Možno podnikal keď som bola malá,pretože si to nepamätám,tak fakt neviem
janhargas
26.06.08,06:12
Ako mali vedieť uvedené inštitúcie o úmrtí. Nie je náhodou tak, že dedič, ktorý vybavuje má nahlásiť majetok aj dlhy poručiteľa, ktoré môžu byť predmetom dedenia?
Povinnostou dedica je nahlasit majetok, ktory mu je znamy. Nemusi vediet o vsetkych dlhoch. Preto je v OSP par. 175n ustanovene, ze notar vyhlasi na uradnej tabuli moznost prihlasit pohladavky voci porucitelovi. Ak sa po skonceni dedicskeho konania objavi novy majetok, sud ho prejedna ako dedicstvo. Ak sa objavia nove dlhy sud ich tiez prejedna ako dedicstvo okrem pripadu ak bolo dedicstvo predlzene (viac dlhov ako aktiv) a suma aktiv uz bola pouzia na uhradu prihlasenych dlhov.
Dedic ktory zdedil 100 000 aktiva a 300 000 dlhy, ruci len do vysky 100 000. Ak sa objavia nove dlhy, t.j. suma sa zvysi na napr. 350 000, dedic bude stale rucit len do 100 000. Ak uz dlhy do hodnoty 100 000 splatil, novo objavene dlhy sa neberu v uvahu.
janhargas
26.06.08,08:43
Áno, aj keď si veritelia neuplatnili svoje pohľadávky v dedičskom konaní, tak si ich môžu uplatniť na súde. A ak veritelia preukážu ich dôvodnosť, súd o nich rozhodne a môže Ťa zaviazať na ich úhradu. Myslím, že to vyplynulo už toho môjho predchádzajúceho príspevku.

Ak už je dedičské konanie právoplatne skončené, tak ako jediný dedič, si za otca prevzala všetky dlhy, ktoré nezanikajú smrťou poručiteľa, samozrejme do výšky prijatého dedičstva. Ak by si za peniaze, ktoré dostaneš za auto dala upraviť hrob otca, môže sa stať , že po piatich rokoch daňový úrad, sociálna poisťovňa alebo zdravotná poisťovňa sa zobudí a bude uplatňovať proti Tebe nárok na zaplatenie nedoplatkov.
Premlčacie lehoty sú rôzne. V občianskoprávnych je všeobecná premlčacia lehota trojročná, ale aj desaťročná, v obchodných vzťahoch štvorročná a tiež aj desaťročná, v daňových veciach a vo veciach poistenia v rozsahu od šesť až desať rokov, atď. Začiatok plynutia týchto lehôt je tiež rozdielny, takže zo šesťročnej lehoty môže byť aj sedemročná a pod.. Samozrejme, že u každej pohľadávky sa začatie a skončenie plynutia lehoty posudzuje individuálne, takže tie lehoty , čo som uvádzala , nech Ti slúžia ako lehoty orientačné. Je možné peniaze minúť na úpravu otcovho hrobu, ale potom musíš počítať s tým, že jeho dlhy budeš vyrovnávať zo svojho.

Keďže otec bol podnikateľom, bolo by dobré zistiť, aké dlhy mal v účtovníctve vedené, aby si mala aspoň predstavu o rozsahu jeho oficiálnej zadĺženosti a o poradí pohľadávok jeho veriteľov. To poradie pohľadávok je veľmi dôležité preto, aby sa Ti nestalo, že uspokojíš z dedičstva pohľadávku, ktorá má poradie xxx, pričom prioritná pohľadávka aaa, zostane neuhradená . To by si potom zaplatila na úhradu otcových dlhov viac, než si z dedičstva získala. Určite by bolo dobré, keby si sa išla poradiť s niekým, kto týmto veciam rozumie. Predpokladám, že aj notárka, ktorá prejednávala dedičstvo po otcovi , Ti to takto vysvetlila.

Podla mojho nazoru by nemali mat veritelia moznost uplatnovat pohladavky na dedicoch po skonceni dedicskeho konania ak ich vcas neoznamili. Par 175n OSP hovori:
§ 175n
Na návrh dedičov vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí, a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky včas neoznámili, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva, ktoré dedičia nadobudli. Uznesenie súd uverejní vyvesením na úradnej tabuli súdu.


Nedava mi to zmysel, pretoze takto by clovek vobec nevedel co vlastne prijima v dedicstve. Stale by tam bola moznost, ze sa objavi veritel, ktory bude ziadat splatenie pohladavky po skonceni dedicskeho konania.
T.j. - dedic by mal vzdy rucit len do vysky aktiv dedicstva (v kazdom pripade). Ak uz bola suma aktiv pouzita na splatenie nahlasenych dlhov, novo nahlasene dlhy, resp. novo uplatnovane dlhy na dedicoch sa nemozu brat do uvahy.
CI nie? Tuto temu inak riesim v teme "Dedenie sudnych sporov"
Petra Nová
05.07.08,16:00
Povinnostou dedica je nahlasit majetok, ktory mu je znamy. Nemusi vediet o vsetkych dlhoch. Preto je v OSP par. 175n ustanovene, ze notar vyhlasi na uradnej tabuli moznost prihlasit pohladavky voci porucitelovi. Ak sa po skonceni dedicskeho konania objavi novy majetok, sud ho prejedna ako dedicstvo.


Podla mojho nazoru by nemali mat veritelia moznost uplatnovat pohladavky na dedicoch po skonceni dedicskeho konania ak ich vcas neoznamili. Par 175n OSP hovori:
§ 175n
Na návrh dedičov vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí, a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky včas neoznámili, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva, ktoré dedičia nadobudli. Uznesenie súd uverejní vyvesením na úradnej tabuli súdu.
Nedava mi to zmysel, pretoze takto by clovek vobec nevedel co vlastne prijima v dedicstve. .....
Mojim príspevkom č.18 som odpovedala na problém Matrinky a prípadných veriteľov v čase, keď dedičské konanie bolo právoplatne skončené. Z jej zadania a doplňujúcich informácii bolo zrejmé, že nepodala návrh v zmysle ustanovenia § 175n O.s.p. . Preto prípadným veriteľom, ktorí v dedičskom konaní po Martininom otcovi neprihlásili svoje pohľadávky, nič nebráni, aby svoje pohľadávky vymáhali v občianskoprávnom konaní voči dedičovi, až do výšky prijatého dedičstva a tam je na dedičovi, aby uspokojil tieto pohľadávky v správnom poradí. Takže na svojej rade v príspevku č. 18 nemám dôvod nič meniť.

Iná vec je, keď dedičia vedia o dlhoch poručiteľa. Potom je rozumné, aby v rámci zisťovania aktív a pasív dedičia podali návrh, aby súd vydal uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v zmysle ustanovenia § 175n O.s.p. . Treba si uvedomiť, že takéto uznesenie súd vydá len na návrh dedičov, nie automaticky alebo z vlastnej iniciatívy. Ak dedičia o dlhoch poručiteľa nevedia , potom asi takýto návrh nebudú podávať. Voči tejto nevedomosti ich chráni jedine ustanovenie § 470 Občianskeho zákonníka o rozsahu ich zodpovednosti za dlhy poručiteľa do výšky ceny prijatého dedičstva.

Zmyslom ustanovenia § 175n O.s.p. je uzavrieť okruh veriteľov a stanoviť výšku pasív dedičstva tam, kde je predpoklad, že dedičstvo je predĺžené. Áno, v prípade, že na návrh dedičov súd vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v zmysle § 175n O.s.p., potom dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky včas neoznámili. Ale nie je však vylúčené, aby po právoplatnom skončení dedičského konania, veritelia úspešne uplatnili svoje pohľadávky voči dedičom, aj keď ich predtým neoznámili v dedičskom konaní. Je to možné vtedy, ak uspokojením pohľadávok oznámených podľa § 175n O.s.p. nebola vyčerpaná celá cena dedičstva.

Na druhej strane , ak postupom podľa §175n O.s.p. sa zistí predĺženie dedičstva, najrozumnejšou alternatívou dedičov je uzavrieť dohodu o prenechaní takéhoto dedičstva veriteľom podľa § 175p O.s.p., ktorú musí schváliť súd. Potom aj vysporiadanie pohľadávok veriteľov vykoná súd. Ak dedičia takúto dohodu s veriteľmi neuzavrú a príjmu dedičstvo, potom sa budú oni trápiť s uspokojovaním veriteľov.

A ešte jednu vec. Notári, ako súdni komisári, v dedičskom konaní, nemajú žiadnu rozhodovaciu právomoc. Tá prislúcha jedine súdu. Notári len osvedčujú.
monitor klavesnica
01.09.08,16:13
dobry den sledujem tuto temu uz dlhsie a stale mi nieje jasne ak zosnuly nezanechal ziadny majetok iba dlhy a notarka na predbeznom setreni napisala nula dlhov co to znamena pre dedicov ,kedze dedic zodpoveda za dlhy iba do vysky nadobudnuteho majtku vie mi niekto poradit? som tu nova
Petra Nová
02.09.08,09:00
dobry den sledujem tuto temu uz dlhsie a stale mi nieje jasne ak zosnuly nezanechal ziadny majetok iba dlhy a notarka na predbeznom setreni napisala nula dlhov co to znamena pre dedicov ,kedze dedic zodpoveda za dlhy iba do vysky nadobudnuteho majtku vie mi niekto poradit? som tu nova
Klavesnica monitor, asi si tu nová , ale téma je stará. Ak dedič nezanechal žiadny majetok, a to je to podstatné, podľa Obč. súdneho poriadku by to malo malo znamenať nasledovné:
§ 175h
(1) Ak poručiteľ nezanechal majetok, súd konanie zastaví.
(2) Ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb, a konanie zastaví.
(3) Proti uzneseniu podľa odsekov 1 a 2 sa nemožno odvolať.
monitor klavesnica
02.09.08,14:53
dakujem,ale veritelia mozu este dedica nejako napadnut ohladom tych dlhov?
Petra Nová
02.09.08,17:19
dakujem,ale veritelia mozu este dedica nejako napadnut ohladom tych dlhov?
Ak poručiteľ nezanechal žiadny majetok, ale len dlhy, veritelia nemôžu napadnúť dediča ohľadne týchto dlhov. Samozrejme, že to platí dovtedy, kým sa neobjaví nejaký majetok poručiteľa a neprejedná sa v novom dedičskom konaní.
monitor klavesnica
03.09.08,15:34
dakujem, a ak mozem chcem sa opytat ked mal zosnuly ucet v banke ako to je s jeho zrusenim , ze vraj to bude problem...
monitor klavesnica
03.09.08,16:21
len pre ujasnenie zosnuly nema majetok, notarka o vsetkom vedela napisala nula dlhov mali dedicia nahlasit na sud jeho dlhy ako sa to robi vtedy ked je nejaky majetok_vetdy mozu dedicia taketo dedicstvo odmietnut. cize ak tomu rozumiem v podstate ani neprebehlo dedicske konanie ,lebo nebolo co dedit /bola spisana len zapisnica/ mam to chapat tak ze ty veritelia maju smolu? zda sa mo to prilis jednoduche........chcem trocha pomoct kamoske vopred dakujem
Petra Nová
03.09.08,17:44
len pre ujasnenie zosnuly nema majetok, notarka o vsetkom vedela napisala nula dlhov mali dedicia nahlasit na sud jeho dlhy ako sa to robi vtedy ked je nejaky majetok_vetdy mozu dedicia taketo dedicstvo odmietnut. cize ak tomu rozumiem v podstate ani neprebehlo dedicske konanie ,lebo nebolo co dedit /bola spisana len zapisnica/ mam to chapat tak ze ty veritelia maju smolu? zda sa mo to prilis jednoduche........chcem trocha pomoct kamoske vopred dakujem
Ak poručiteľ nemá majetok, len dlhy a dedičia nič nededia, tak potom veritelia nemôžu mať nič iné ako smolu. Asi Ti to neviem vysvetliť tak, aby si to pochopila. Možno skúsi niekto iný.
monitor klavesnica
04.09.08,15:34
nie nie ja som to pochopila dakujem
Petra Nová
04.09.08,17:28
nie nie ja som to pochopila dakujem
Tak to som ozaj rada, že sa to podarilo.:D
Lídia
05.09.08,04:59
Jednoznačne by som vyhľadala odbornú pomoc právnika. Aj ukončenie dedičského konania sa dá opäť otvoriť a z inej strany napadnúť, mám s tým skúsenosti. Treba postupovať uvážlivo a na to je ideálny fundovaný odborník.
Netreba zabúdať na fakt, že pohľadávky voči štátu sú na prvom mieste pri splácaní a neznalosť zákona neospravedlňuje.
Petra Nová
05.09.08,08:44
Jednoznačne by som vyhľadala odbornú pomoc právnika. Aj ukončenie dedičského konania sa dá opäť otvoriť a z inej strany napadnúť, mám s tým skúsenosti. Treba postupovať uvážlivo a na to je ideálny fundovaný odborník.
Netreba zabúdať na fakt, že pohľadávky voči štátu sú na prvom mieste pri splácaní a neznalosť zákona neospravedlňuje.
:confused:
iriska
05.09.08,10:30
Nevšimla som si, či tu niekto odpovedal na tú vec so zrušením účtu - ak tam nie sú nejaké veľké peniaze tak ho netreba rušiť, banka si ho zruší sama, keď už tam nič nebude, ale ak tam peniaze sú, asi by bolo vhodné dať návrh na dodatočné prejednanie dedičstva, aby sa dalo s účtom disponovať alebo, aby sa mohlo toto dedičstvo odmietnuť - Aha, vlastne, tak či tak dedičia prídu o peniaze z účtu...
Ak poručiteľ nemal majetok a konanie bolo zastavené pre nemajetnosť tak už nikto nemôže nič vymáhať až dovtedy kým by sa nepreukázalo, že poručiteľ ešte mal nejaký majetok. Takže by som sa neobávala.
monitor klavesnica
05.09.08,13:43
no zosnuly jej asi mesiac pred necakanou smrtou daroval byt.Byt nieje nicim zatazeny ,ziadne zalozne pravo a tak.Co sa tyka toho uctu myslim ,ze tam je trvaly prikaz na uhradu tych poziciek a na druhom ucte nic.Tie pozicky su z nebankovych subjektov ako iste viete dnes pozicaju kazdemu aj dochodcovi...Bola za pravnickou a ta jej povedala ,ze zatial nema robit nic ,ale ze ju mozu napadnut ty veritelia.bolo jej poradene ,ze len sud ju moze vyzvat ohladom tych dlhov. a ze tam uz bude potrebny pravnik .cize dokazovanie typu ,ze co s tym ona ma a tak ....mozno keby bola vedela ,ze ma tie dlhy tak neprijme ten byt....no na druhej strane moze ten byt predat a vyplatit tie dlhy....
Chobot
05.09.08,13:51
no zosnuly jej asi mesiac pred necakanou smrtou daroval byt.Byt nieje nicim zatazeny ,ziadne zalozne pravo a tak.Co sa tyka toho uctu myslim ,ze tam je trvaly prikaz na uhradu tych poziciek a na druhom ucte nic.Tie pozicky su z nebankovych subjektov ako iste viete dnes pozicaju kazdemu aj dochodcovi...Bola za pravnickou a ta jej povedala ,ze zatial nema robit nic ,ale ze ju mozu napadnut ty veritelia.bolo jej poradene ,ze len sud ju moze vyzvat ohladom tych dlhov. a ze tam uz bude potrebny pravnik .cize dokazovanie typu ,ze co s tym ona ma a tak ....mozno keby bola vedela ,ze ma tie dlhy tak neprijme ten byt....no na druhej strane moze ten byt predat a vyplatit tie dlhy....

Darovaný byt nie je dedičstvom, preto tí veritelia majú smolu. Nemôžu argumentovať, že nech to vyplatí bytom. Jedine keby mali záložné právo na byt.
monitor klavesnica
05.09.08,14:41
nie nieje tam zalozne pravo .tak z akeho dovodu by ju mohli ty veritelia napadnut
Petra Nová
05.09.08,17:50
no zosnuly jej asi mesiac pred necakanou smrtou daroval byt.Byt nieje nicim zatazeny ,ziadne zalozne pravo a tak.Co sa tyka toho uctu myslim ,ze tam je trvaly prikaz na uhradu tych poziciek a na druhom ucte nic.Tie pozicky su z nebankovych subjektov ako iste viete dnes pozicaju kazdemu aj dochodcovi...Bola za pravnickou a ta jej povedala ,ze zatial nema robit nic ,ale ze ju mozu napadnut ty veritelia.bolo jej poradene ,ze len sud ju moze vyzvat ohladom tych dlhov. a ze tam uz bude potrebny pravnik .cize dokazovanie typu ,ze co s tym ona ma a tak ....mozno keby bola vedela ,ze ma tie dlhy tak neprijme ten byt....no na druhej strane moze ten byt predat a vyplatit tie dlhy....
Monitor..., keby si nedávkovala informácie po kvapkách, nemuseli sme si vymieňať rady, ktoré v prípade Tvojej kamošky nie sú vôbec podstatné. Pravdu má Chobot, keď tvrdí, že darovaný byt nie je dedičstvom. A určite notárka zastavila konanie podľa § 175h Obč. súdneho poriadku. Ak budeme vychádzať z toho, že po formálnej stránke bolo darovanie v poriadku, novou vlastníčkou bytu sa stala Tvoja kamarátka.
Pretože neverím veľmi tomu, že nebankové subjekty by si nezabezpečili návratnosť úveru záložným právom, záložné právo prechádza na nového majiteľa, ktorý je povinný strpieť to, že záložný veriteľ celkom legálne predá byt a z výťažku si uhradí svoju pohľadávku s príslušenstvom. Ak by táto ich pohľadávka s príslušenstvom bola nižšia než výťažok z predaja bytu, rozdiel by bol vyplatený Tvojej kamarátke. Ak však výťažok z predaja by bol nižší, ako by bola pohľadávka nebankovky, kamarátka by im už nemusela nič platiť. Ale tento postup nemá nič spoločné s dedičstvom a dedičským konaním. Išlo by o realizáciu záložného práva, ktoré sa riadi Občianskym zákonníkom.
Ak by nebankovka predsa len nezriadila pri poskytnutí úveru záložné právo na byt a na byte neviaznu žiadne ťarchy, potom by situácia bola trochu iná, ale len z hľadiská právneho dôvodu, nie faktická. Pretože otec daroval byt dcére, hoci mal dlhy, ktoré zrejme nedokázal splácať, úmyselne sa zbavil majetku, aby znemožnil veriteľom úhradu ich pohľadávok. Právne dôsledky tohto jeho konania sú podrobnejšie popísané v téme Záchrana rodinného domu. Pripájam link. http://www.porada.sk/t84345-zachrana-rod-domu.html (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=812872). Dúfam, že bude fungovať, keď nie, tak si pohľadaj. Preto je pravdepodobné, že k predaju bytu dôjde v dôsledku neúčinného právneho úkonu- darovacej zmluvy podľa § 42a Občianskeho zákonníka. Ale to taktiež nemá nič spoločné s dedičským konaním.
Veritelia budú Tvoju kamarátku naháňať nie preto, že je dedička po otcovi, ktorý má u nich dlhy, ale z úplne iného právneho dôvodu. Preto rada Lídie, že bude potrebovať právnika, je veľmi dobrá rada.
monitor klavesnica
06.09.08,07:49
no je mi luto ,ale take informacie po kvapkach som dostala aj ja no co uz .Este by som sa chcela spytat ci je mozne aby kamoska oslovila tie nebankovky a dohodla sa s nimi ,ze ked byt preda tak ich vyplati /nechce sa tahat po sudoch/ ci je mozna taka dohoda zaujima ma vas nazor .Ak by cakala stalo by ju to podla mna viac penazi,casu a nervou ,samozrejme odporucala som jej aby znova zasla za pravnickou....no a vam vsetkym dakujem za rady z ktorych som mudrejsia aj aj
Chobot
06.09.08,12:46
no je mi luto ,ale take informacie po kvapkach som dostala aj ja no co uz .Este by som sa chcela spytat ci je mozne aby kamoska oslovila tie nebankovky a dohodla sa s nimi ,ze ked byt preda tak ich vyplati /nechce sa tahat po sudoch/ ci je mozna taka dohoda zaujima ma vas nazor .Ak by cakala stalo by ju to podla mna viac penazi,casu a nervou ,samozrejme odporucala som jej aby znova zasla za pravnickou....no a vam vsetkym dakujem za rady z ktorych som mudrejsia aj aj

Urobiť to môže, ale bola by hlúpa. Je vecou nebankovky, že poskytla úver a nezabezpečila si ho. Potom ak zomrie dlžník a neexistuje veriteľ ani záložné právo na vec, tak sa im úver nikdy nevráti.

Ale v nebankovkách budú veľmi radi a vďační, že im dlh niekoho iného uhradí dobrovoľne.:D

Ale pretože nepoznáme celú pravdu, a máme len informácie nepresné a z druhej ruky, tak skutočnosť môže byť úplne iná. Bez presných informácií sa ťažko radí.