simonka1
09.06.08,13:08
Prosím o nejaký po lopate podaný výklad ako účtujeme DFa z tretích krajín.
Martin Mocko
09.06.08,11:15
Prosím o nejaký po lopate podaný výklad ako účtujeme DFa z tretích krajín.

tovar: 131MD
material: 111MD
HIM: 042MD
zaväzok: 321D
clo: 131(111,042)/379

Uctovanie DPH:
1. ak si neplatca DPH - ide na horeuvedene ucty (131, 111, 042)
2. ak si platca - 343/379
simonka1
09.06.08,11:27
No vďaka, ale ber to prosím, že ešte som takú faktúru v živote nedržala v rukách, takže dalo by sa to opísať obšírnejšie?
Martin Mocko
09.06.08,11:31
No vďaka, ale ber to prosím, že ešte som takú faktúru v živote nedržala v rukách, takže dalo by sa to opísať obšírnejšie?

Konkretizuj - čo je vyfakturované. Čím sa zaoberá tvoja firma. Odkiaľ je to faktúra?
simonka1
09.06.08,11:33
Chcela som to skôr vo všeobecnosti, ale konkrétnejšie ide o dovoz z Číny a je to materiál.
Martin Mocko
09.06.08,11:37
Chcela som to skôr vo všeobecnosti, ale konkrétnejšie ide o dovoz z Číny a je to materiál.

No..to som potreboval.

fa zaúčtuješ 111 (ak učtuješ spôsobom A) 501 (ak spôsobom B) / 321

K tomu by si mala mať výmer z colnice (keďže tovar z územia mimo EU musí ísť cez colnicu a precliť)
Tento výmer zaúčtuješ:
clo 111 (501) / 379
DPH (ak si platca DPH) 343/379
DPh (ak si neplatca DPH) 111(501)/379
kalkulka
09.06.08,11:41
Dovoz z tretích krajín musí prejsť colným konaním, čiže k faktúre ti pribudne JCD, kde bude vymerané clo a DPH. Clo môže byť vymerané aj nemusí. Toto JCD účtuješ zvlášť clo 111 alebo 131/379 podľa toho o čo ide./materiál, tovar/. DPH 343/379.
Faktúru účtuješ normálne ako ostatné, ibaže bez DPH.
111,131/321. /klasika/ A následne úhrada fa 321/221,211 a úhrada colného dlhu 379/221, 211.
simonka1
09.06.08,11:42
a 379 zlikvidujem ako? prepáč, písali sme asi naraz......
simonka1
09.06.08,11:49
čo to znamená, že clo môže byť vymerané aj nemusí?
Martin Mocko
09.06.08,11:54
a 379 zlikvidujem ako? prepáč, písali sme asi naraz......

úhrada colného dlhu alebo DPH colnému úradu:

379/221
Martin Mocko
09.06.08,11:55
čo to znamená, že clo môže byť vymerané aj nemusí?

Existujú tovary alebo služby oslobodné od cla. Ale o tom rozhodne colný úrad. Musíš všetko precliť a colný úrad ti vystaví JCD. Tam sa dočíťač, či budeš platiť i clo alebo iba DPH.
simonka1
09.06.08,11:59
aha, a ešte z praxe by som rada vedela, tie JCD bývajú vystavené hneď pri prechode na Slovensko, alebo sa to nejak dodatočne vybavuje?
Martin Mocko
09.06.08,12:05
aha, a ešte z praxe by som rada vedela, tie JCD bývajú vystavené hneď pri prechode na Slovensko, alebo sa to nejak dodatočne vybavuje?


Záleží od špedičnej firmy (prepravcovi) a od dohody s ním. Ak preclenie neurobí prepravca - je potrebné naložiť materiál (nerozbalený) do auta, zaviesť na colnicu (samozrejem najprv dohodnúť termín) a s transportnými dokladmi predložiť colnici na colné konanie. Inak na niektoré tovary má slovensko určené dovotné kvóty a preto treba licenciu od ministerstva hospodárstva na dovoz tohoto tovaru (to už ale povedia na colnici či áno alebo nie). Ak máš materiál už na SR zisti, či už bol preclený. Ak nebol - ihneď zavolaj na colnicu (skôr, ako ho niekto spotrebuje vo výrobe).
simonka1
09.06.08,12:15
takže mám tomu rozumieť tak, že prepravca ak tovar preclí, tak mi s tovarom donesie aj tie JCD?
Martin Mocko
09.06.08,12:20
takže mám tomu rozumieť tak, že prepravca ak tovar preclí, tak mi s tovarom donesie aj tie JCD?

Mal by. Ale môj predpoklad je taký, že ak tovar ide z China, tak určite nie je preclený. Vtedy ide cez X špedičiek a im je úplne jedno, kam ide. Takže to nepreclievajú a nechajú túto povinnosť na slovenskú firmu. A mám pocit, že colnica JCD nevystaví skôr, ako nezaplatíš clo + DPH. Musíš im to vydokladovať poštovou zloženkou, že to bolo uhradené. Ale robil som to iba 2x a asi pred pol rokom - istejšie bude, keď zavoláš na colný úrad. Oni musia ten materiál zatriediť do klasifikácie až podľa toho vzniká výška cla. Samozrejem materiál musí byť v pôvodnom obale nerozbalený!!!
simonka1
09.06.08,12:26
no takže zasa tomu nerozumiem, predtým si spomýnal, že výška cla a DPH je uvedená na JCD a teraz, že najprv mám zaplatiť a potom mi dajú JCD. Na základe čoho to zaplatím? prepáč, že sa moc vypytujem, ale v tomto nemám ani predstavu.....
Martin Mocko
09.06.08,12:46
no takže zasa tomu nerozumiem, predtým si spomýnal, že výška cla a DPH je uvedená na JCD a teraz, že najprv mám zaplatiť a potom mi dajú JCD. Na základe čoho to zaplatím? prepáč, že sa moc vypytujem, ale v tomto nemám ani predstavu.....

Veď som tu vetu začal slovami, že nie som isty. :D Nie som colník. A preto si ti už asi 3x napísal, že máš zavolať na miestne príslušnú colnicu.
http://www.quazell.com/slovensky/colnice.htm
Pamätám si iba to, že keď známy išiel raz vybavovať colné konanie zo Švajčiarska, tak si musel zobrať zo sebou i peniaze na úhradu cla a DPH. Colnica mu vymerala clo a DPH, dostal poštovú poukážku, išiel na poštu zaplatiť a potom s ústrižkom späť na colnicu, aby dostal JCD - čo je potvrdenie o preclení materiálu.
simonka1
09.06.08,13:01
No vidíš už som zasa v obraze....... tvoj výklad bol úplne super, myslím, že zatial mi to postačuje.....potrebovala som iba trošku bližšie spoznať túto tému, pretože si chcem svoje vedomosti rozšíriť, nakoľko tam kde pracujem teraz sa zaoberáme iba tuzemskom a ja hľadám novú prácu a tú čo som našla sa zaoberá týmto dovozom. Takže preto som chcela úplne polopatistický výklad.
gita
25.06.08,06:31
Colný dlh sme uhradili aj zaúčtovali, ale máme problém, že nám to nezoberie do daňového priznania- v deň úhrady? - pracujeme v Omege. do ktorého riadku a ako sa to tam dostane? vie niekto poradiť?
gita
25.06.08,06:52
Ešte na doplnenie - predpis bol v 5. mesiaci, úhrada 2. 6. Poraďte, prosím, ešte dnes
Vladimír Ozimý
25.06.08,07:17
Ešte na doplnenie - predpis bol v 5. mesiaci, úhrada 2. 6. Poraďte, prosím, ešte dnes

ak bola úhrada 2.6. tak vám to ten program zahrnie až do 6. mesiaca, pretože daň pri dovoze si môžte uplatniť až po zaplatení
gita
25.06.08,08:08
Ďakujem pekne. Ktorý § hovorí, že po zaplatení? keď čítam § 51, ods.1 písm. d, tak ten hovorí, " ak má doklad potvrdený colným úradom" a ten máme v 5. mesiaci
Vladimír Ozimý
25.06.08,08:55
Ďakujem pekne. Ktorý § hovorí, že po zaplatení? keď čítam § 51, ods.1 písm. d, tak ten hovorí, " ak má doklad potvrdený colným úradom" a ten máme v 5. mesiaci

hovorí o tom § 49 ods. 2 písm. d)
j.u.l.i.a
28.10.08,10:23
Prosím Vás,
dá sa uplatniť vrátenie cla na materiál dovážaný z tretích krajín ak výrobky vyrobené z tohto materiálu predávame v rámci SR a ČR?
zuzu247
20.01.09,11:13
Ahojky, prosím Vás, ak som doviezla tovar z Číny, faktúra bola vystavená v 11.-tom mesiaci 2008, špeditérska firma mi poslala oznámenie o vzniku colného dlhu v januári 2009, ten bol okamžite uhradený, z colnice zatiaľ nič neprišlo, v ktorom mesiaci mi to ovplyvní DPH?
Dik
dasasopi
29.04.09,05:54
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Slovenská firma s.r.o. kupovala kamióny z tretej krajiny. Preclievali ich v Rakúsku a tam sa aj platilo DPH. V JCD sme nemali uvedené žiadne dly ani clo ani DPH. Slovenská firma už len uviedla výšku DPH vo výkaze DPH plusom aj mínusom.Takto doviezli asi 10 kamiónov. Teraz chceli doviesť jedenásty a na colnom úrade im vraveli že majú doniesť doklad o zaplatení DPH. JCD vyzerá ako predtým clo nula, DPH nula. Rakúska colnica ho postila do voľného obehu. Neviete náhodou či nebola nejaká zmena v zákone o dovoze z tretích krajín,ale aj tak tomu nerozumiem že chcú odo mňa niečo čo nemám vymerané na JCD. Skúste mi prosím poradiť. Dáša
Ester plus
21.07.09,04:44
Na ktorý riadok DP ide fa za leteckú prepravu tovaru z Chiny?
tigaki
28.09.09,19:50
Prosím poraďte ako zaúčtujem v JU zaplatenú zálohovú faktúru za tovar do tretích krajín a následne ostrú faktúru. Ďakujem
nika.sum
19.10.09,07:24
Ahoj, prosim poradi mi niekto ohladne dovozu tovaru zo Svajciarska. S dovozom vobec nemam skusenosti. Mam v rukach fakturu vyst. 25.9.09, postou odosl.30.9.09, prevzatie na poste v 10/2009. Zasielka bola v prepocte 147 EUR. K fakture mam zolldokumente. Zasielky postou vraj prejdu kontrolou na colnici, tym ze bola suma pod 150 EUR tak to islo na postu v mieste sidla. Co teraz s tym, odberatel ma dan.povinnost kedy, asi v 10/2009, aspon myslim ze by to malo ist podla §21 a).? na fakture mam poznamku ze dane, cla a vsetky poplatky je na ucet kupujuceho.
nika.sum
19.10.09,11:15
Prosim neviete mi nikto poradit. Volala som aj na DU, ale mala som pocit, ze to pani ovlada asi tak ako ja.
nika.sum
19.10.09,14:53
Naozaj sa nenajde nikto kto mi poradi, ja viem ze sa asi pytam jednoduchu vec, ale este som s tymto nerobila a nechcem spravit chybu. Moze to byt takto:
kedze mi tovar prisiel v 10/2009, nebol precleny ani colnym uradom nebola urcena DPH, dam to do 4.Q/2009 danova pov. a tiez budem mat narok na odpocet podla §49. Prosim opravte ma ked sa mylim.
kalkulka
20.10.09,04:47
Nika, treba to vycliť, zaplatiť DPH z dovezeného tovaru. Mala by si mať dovozné JCD. Ak je tovar iba do 150 EUR, tuším je tam výnimka, ale keď si dobre pamätám, to neplatí pre podnikateľské subjekty. Niekedy bolo oslobodenie do 6000 SK, ale to je induviduálne. Nárok na odpočítanie dane máš v tom zdaňovacom období v ktorom zaplatíš DPH colnému úradu.
kalkulka
20.10.09,05:02
Ešte dodám, vycliť to treba do 5 dní. Ináč budete platiť pokutu a poplatky za správne konanie.
nika.sum
20.10.09,10:22
Nika, treba to vycliť, zaplatiť DPH z dovezeného tovaru. Mala by si mať dovozné JCD. Ak je tovar iba do 150 EUR, tuším je tam výnimka, ale keď si dobre pamätám, to neplatí pre podnikateľské subjekty. Niekedy bolo oslobodenie do 6000 SK, ale to je induviduálne. Nárok na odpočítanie dane máš v tom zdaňovacom období v ktorom zaplatíš DPH colnému úradu.

Takze, volala som na colny urad. Asi sa stal omyl ked to klientovi prislo priamo na obyc.postu. Musi s tym ist na colnicu, clo asi platit nebude ale DPH mu musia vycislit, ma si priniest JCD. Takze klient je uz informovany, vsetko daju do poriadku a ku mne sa snad dostanu kompletne papiere na zauctovanie :-). Dakujem za pomoc.
kalkulka
21.10.09,05:33
Nemáš za čo, rado sa stalo. Dík za bodík.
tigaki
19.11.09,19:50
Poradí mi niekto, ako zaúčtovať zaplatenú zálohu za tovar do tretích krajín ? Jeto VOZD ? Prosím poraďte.
Kvietocek
30.11.09,12:14
Aky postup ma zvloti podnikatel v nasledujucom pripade:?
Vycestuje do Afriky (cize mimo EU) a za hotovost nakupi oblecenie u viacerych predajcov. Ti mu vystavia pokladnicny doklad. Aky je dalsi postup co s tovarom?
Tamila
30.11.09,12:20
Zákon o DPH
§ 12
Dovoz tovaru

Dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskych spoločenstiev. Pri dovoze tovaru do tuzemska sa na daň vzťahujú ustanovenia colných predpisov, ak tento zákon neustanovuje inak.


Tovar treba precliť a na základe JCD sa odvedie DPH.
Kvietocek
30.11.09,12:25
Z akej hodnoty ho colnici preclia? Z tej co bude na tom nakupnom blocku alebo z nejakej ich "tabulkovej" hodnoty?
Tamila
30.11.09,13:11
Nie som si istá, či pri dovoze môže byť tovar nakúpený na bločik, skôr na faktúru a clo a DPH sa počíta z hodnoty tovaru na faktúre.
Kvietocek
30.11.09,13:17
Ma niekto skusenost pri dovoze tovaru z Afriky?
konti
13.01.10,12:00
Ja by som mal otázku:
Stále sa tu hovorí o tom, že pri dovoze z 3tích krajín sa na colnici vyrubí clo a zaplatí DPH. Prelúskal som už zopár tém ohľadom toho, ale nikde som nenašiel vysvetlené, či sa tam nejak rozlišuje, či niekto je alebo nie je platcom DPH.
Príklad:
doveziem tovar trebárs z Číny za 1000 USD + prepravné náklady. Som registrovaný ako platca DPH. Clo je dajme tomu 5%. Ako bude vyzerať nasledovný postup???
PS: som amatér, tak prosím nejakou jednoduchou formou :rolleyes:
nika.sum
19.01.10,09:29
Takze, volala som na colny urad. Asi sa stal omyl ked to klientovi prislo priamo na obyc.postu. Musi s tym ist na colnicu, clo asi platit nebude ale DPH mu musia vycislit, ma si priniest JCD. Takze klient je uz informovany, vsetko daju do poriadku a ku mne sa snad dostanu kompletne papiere na zauctovanie :-). Dakujem za pomoc.

Takze pokracovanie, Klient zabudol ist na colnicu s JCD, takze mu nebola vycislena DPH. Tovar bol dodany v 4Q/2009. Ako to budem teraz riesit, ked to vybavia az teraz v januari? Asi musim dat do danovej povinnosti DPH v 4Q/2009. Ale kedze neviem presne v ktorom dni tovar prisiel podla coho urcim datum dodania? viem ze bol odoslany 30.9. zo Svajciarska.
nika.sum
19.01.10,19:24
Prosim neviete mi poradit?
nika.sum
20.01.10,06:42
Prosim poradite mi prosim niekto?
Vladimír Ozimý
20.01.10,06:53
Takze pokracovanie, Klient zabudol ist na colnicu s JCD, takze mu nebola vycislena DPH. Tovar bol dodany v 4Q/2009. Ako to budem teraz riesit, ked to vybavia az teraz v januari? Asi musim dat do danovej povinnosti DPH v 4Q/2009. Ale kedze neviem presne v ktorom dni tovar prisiel podla coho urcim datum dodania? viem ze bol odoslany 30.9. zo Svajciarska.

daň pri dovoze z tretích krajín si môžete nárokovať až po zaplatení. to znamená, že ak to dáte precliť v januári a v januári daň zaplatíte, tak to uvediete do dp za prvý kvartál 2010. Dovtedy to nikam neuvádzam na účely DPH.
samozrejme je možné že vás budú sankcionovať podľa colných predpisov. Ale to s DPH nemá nič spoločné.
nika.sum
20.01.10,07:27
daň pri dovoze z tretích krajín si môžete nárokovať až po zaplatení. to znamená, že ak to dáte precliť v januári a v januári daň zaplatíte, tak to uvediete do dp za prvý kvartál 2010. Dovtedy to nikam neuvádzam na účely DPH.
samozrejme je možné že vás budú sankcionovať podľa colných predpisov. Ale to s DPH nemá nič spoločné.

Dakujem velmi pekne, to ze bude nejaka pokuta, na to som klienta upozornila. Robim pre nich externe, ked im ten tovar prisiel, prebrali to bez mojho vedomia, ale oboznamila som ich, ze s tym musia ist na colnicu aj s JCD, zabudli nato, takze zial budu musiet platit pokutu...Este raz dakujem
konti
20.01.10,19:42
daň pri dovoze z tretích krajín si môžete nárokovať až po zaplatení. to znamená, že ak to dáte precliť v januári a v januári daň zaplatíte, tak to uvediete do dp za prvý kvartál 2010. Dovtedy to nikam neuvádzam na účely DPH.
samozrejme je možné že vás budú sankcionovať podľa colných predpisov. Ale to s DPH nemá nič spoločné.
Takže tomu môžem rozumieť tak, že ak doveziem tovar z 3tích krajín, zaplatím clo + DPH pri dovoze, ale ak som platcom DPH, a dovezené veci predávam ďalej, tú DPH si môžem odpočítať (čiže mi ju vrátia)?
Rozumiem tomu správne? Vie mi to niekto nejak jednoducho vysvetliť?
zuzu247
22.01.10,09:31
Ahojky, neviem či v tomto dátume bude mať niekto čas, ale ak sa ku mne teraz dostali faktúry a ostatné doklady z colnice vystavené v 6., 10. a 11. - tom mesiaci, v daných mesiacoch bol colný dlh s DPH uhradený, môžem si DPH uplatniť až v DP za december alebo je potrebné dodatočné DP? Ďakujem moc :(