Mona Lisa
09.06.08,13:10
Ahojte,

potrebujem poradiť.
Mali by sme prijať pracovníka do skladu - predavača, ktorý by mal mať aj hmotnú zodpovednosť. V prípade PN alebo dovolenky by ho mal zastupovať majiteľ spoločnosti resp. aj v čase keď je v predajni viac zákazníkov tak sa môže stať, že by vypomáhal / pri predaji, reps. nahadzovaní do pokladne,.../.
Pracovník však odmieta podpísať hmotnú zodpovednosť s vysvetlením, že môže sa pri predaji pomýliť aj majiteľ a môže vzniknúť nejaký schodok.
Ako to riešiť v týchto situáciach. Robiť neustále inventúry pred PN, pred dovolenkou, po PN, .... . Veď aj keď odíde na obed napr. a v pokladni nechá nejakú hotovosť môže nastať situácia, že sa vráti y obeda a povie, že mu nesedí pokladňa/úplne logicky má majiteľ od obchodu kľúče/.

Ako to riešiť?

Ďakujem
Martin Mocko
09.06.08,11:11
Ahojte,

potrebujem poradiť.
Mali by sme prijať pracovníka do skladu - predavača, ktorý by mal mať aj hmotnú zodpovednosť. V prípade PN alebo dovolenky by ho mal zastupovať majiteľ spoločnosti resp. aj v čase keď je v predajni viac zákazníkov tak sa môže stať, že by vypomáhal / pri predaji, reps. nahadzovaní do pokladne,.../.
Pracovník však odmieta podpísať hmotnú zodpovednosť s vysvetlením, že môže sa pri predaji pomýliť aj majiteľ a môže vzniknúť nejaký schodok.
Ako to riešiť v týchto situáciach. Robiť neustále inventúry pred PN, pred dovolenkou, po PN, .... . Veď aj keď odíde na obed napr. a v pokladni nechá nejakú hotovosť môže nastať situácia, že sa vráti y obeda a povie, že mu nesedí pokladňa/úplne logicky má majiteľ od obchodu kľúče/.

Ako to riešiť?

Ďakujem

Ani sa mu necudujem. Pokial by som k zverenym veciam nemal bezvyhradny pristup iba ja, urcite by som tiez nepodpisal hmotnu zodpovednost.
Zoltán Kovács
09.06.08,11:15
Jedine spoločnú hmotnú zodpovednosť. Všetci, ktorý majú prístup k zvereným predmetom + pokl. hotovosti by mali mať podpísanú hmotnú zodpovednosť.
Martin Mocko
09.06.08,11:17
Jedine spoločnú hmotnú zodpovednosť. Všetci, ktorý majú prístup k zvereným predmetom + pokl. hotovosti by mali mať podpísanú hmotnú zodpovednosť.

Spolocna hmotna zodpovednost tiez funguje - svagrina pracuje v mensich potravinach (cca 8zamestnancov tam je) - taktiez maju spolocnu hmot. zodpovednost. Ale tam je to viac-menej o dôvere. Musia si všetci dôverovať.
Nadena
09.06.08,11:17
S hmotnými zodpovednosťami je to ťažké. Ani v našej spoločnosti nemá nikto podpísanú HM za skladové zásoby, nakoľko do skladu chodia aj majitelia.
Mona Lisa
09.06.08,11:28
Ani sa mu necudujem. Pokial by som k zverenym veciam nemal bezvyhradny pristup iba ja, urcite by som tiez nepodpisal hmotnu zodpovednost.
Ale potom ako by sa do obchodu dostal ten majiteľ, ak by nemal mať vstup do predajne? To určite tak nefunguje. To má podpísať vari aj ten majiteľ so zamestnancom kolektívnu hmotnú zodpovednosť? To ale zákonník práce neobsahuje. A ako potom fungujú tie ostatné malé predajne, kde je len majiteľ a jedna predavačka, to robia stále inventúry.
Martin Mocko
09.06.08,11:40
Ale potom ako by sa do obchodu dostal ten majiteľ, ak by nemal mať vstup do predajne? To určite tak nefunguje. To má podpísať vari aj ten majiteľ so zamestnancom kolektívnu hmotnú zodpovednosť? To ale zákonník práce neobsahuje. A ako potom fungujú tie ostatné malé predajne, kde je len majiteľ a jedna predavačka, to robia stále inventúry.

To čo ja pozám je Jednota - takže tam majiteľ nepáchne - pretože by ho za svoje mzdy predavačky rozniesly v zuboch. Ale štandardne sa hmotná zodpovednosť robí iba tam, kde máš všetko pod zámkom a nikto ti nehchodí do "hmotne zodpovedných vecí". Ale poznám v mojom okolí jeden bar. Pracujú tam dvaja barmani - striedajú sa. A ak mám pravdu povedať, tak 3x za týždeň robia inventúru - preberajú nepredaný tovar navzájom.
Mona Lisa
09.06.08,12:19
No ale stále neviem, čo robiť. To má mať len pracovník vstup do predajne. A čo teda v prípade ak je na tej PN, dovolenke. Budú sa robiť inventúry pred každým odchodom a príchodom ako je PN, dovolenka. Veď obchod nemôže byť zatvorený keď bude na PN, či dovolenke len zato aby tam nikto nemohol byť urobiť chybu pri predaji resp niečo zobrať.
Čo sme my jediný prípad?