dalida
09.06.08,13:18
Ahojte poraďáci! Potrebujem poradiť v takejto veci:
Otec postavil nový dom vo dvore domu a na pozemku, ktorý patrí jeho sestre. Tento novopostavený dom však nedal zapísať do katastra nehnuteľností. Teraz otec zomrel a deti majú problém - novopostavený dom podľa katastra fakticky nejestvuje, v katastri je zapísaný iba starý dom a záhrada, ktorého vlastníčkou je otcova sestra. Vie niekto prosím poradiť, čo treba urobiť? Ďakujem.
Petra Nová
10.06.08,08:47
Ahojte poraďáci! Potrebujem poradiť v takejto veci:
Otec postavil nový dom vo dvore domu a na pozemku, ktorý patrí jeho sestre. Tento novopostavený dom však nedal zapísať do katastra nehnuteľností. Teraz otec zomrel a deti majú problém - novopostavený dom podľa katastra fakticky nejestvuje, v katastri je zapísaný iba starý dom a záhrada, ktorého vlastníčkou je otcova sestra. Vie niekto prosím poradiť, čo treba urobiť? Ďakujem.
Keby si trochu v Porade zalistovala, možno by si našla odpoveď na svoju otázku v starých témach. Ale keďže máš nicka, ktorý mi pripomína francúzsku speváčku, ktorej hlas a piesne neskutočne milujem, tak nech sa páči, skúsim to zosumarizovať:
1. geodetovi dáte vyhotoviť geometrický plán, ktorý bude riešiť oddelenie parcely, na ktorej je dom umiestnený, spolu s ďalšími parcelami, ktoré s domom užívali rodičia. Ak tie parcely treba od tety odkúpiť, potom geometrický plán by mal byť jednak na oddelenie alebo rozdelenie parciel a na ich majetkoprávne vysporiadanie.
2. Keďže ide o novostavbu, tak s kolaudačným rozhodnutím treba na obecnom (mestskom) úrade vybaviť pridelenie súpisného čísla na stavbu.
3. Ak pozemky súvisiace s užívaním stavby nie sú doteraz majetkoprávne vysporiadané, treba pozemky kúpiť, podať návrh na vklad vlastníctva k pozemkom, aby sa predišlo prípadným budúcim sporom o užívanie nehnuteľností s tetou.
4. Inak možno dať zapísať stavbu aj samostatne, len s rozhodnutím o pridelení súpisného čísla a geometrickým plánom.
dalida
10.06.08,12:16
Ďakujem, Petra Nová!
Aj som hľadala v Porade odpoveď, ale nejako sa mi nepodarilo nájsť takú informáciu, ktorá by mi pomohla.

Problém je v tom, že otec zomrel prednedávnom, stavebné resp. kolaudačné povolenie bolo vystavené na neho, môžu deti vybavovať tieto veci, keď ešte nie sú vlastníkmi ? Zrejme by mohol ten, kto je uvedený v úmrtnom liste?
A vlastne ani nevieme, či bolo vôbec vydané stavebné povolenie resp. kolaudačné rozhodnutie alebo ide o čiernu stavbu.
Ešte raz vďaka!
Petra Nová
10.06.08,12:54
Ďakujem, Petra Nová!
Aj som hľadala v Porade odpoveď, ale nejako sa mi nepodarilo nájsť takú informáciu, ktorá by mi pomohla.

Problém je v tom, že otec zomrel prednedávnom, stavebné resp. kolaudačné povolenie bolo vystavené na neho, môžu deti vybavovať tieto veci, keď ešte nie sú vlastníkmi ? Zrejme by mohol ten, kto je uvedený v úmrtnom liste?
A vlastne ani nevieme, či bolo vôbec vydané stavebné povolenie resp. kolaudačné rozhodnutie alebo ide o čiernu stavbu.
Ešte raz vďaka!
Snažila som sa odpovedať na Tvoju otázku poctivo a úprimne tak, ako som najlepšie vedela. Pýtala si sa na nehnuteľnosť nezapísanú v katastri , z čoho logicky vyplynulo, že asi chceš vedieť, ako to spraviť, aby do katastra zapísaná bola. Nepostrehla som, že by si sa pýtala na nehnuteľnosť nezapísanú v KN v súvislosti s dedičským konaním. Žiaľ jasnovidec nie som. Okrem toho, nehnuteľnosť nezapísaná v KN, nemôže byť problémom v dedičskom konaní. Tak mi prosím Ťa prepáč, že som sa netrafila do Tvojej predstavy o správnej odpovedi.
mimotemy Druhý raz si veľmi rozmyslím, či sa dám zlákať na odpoveď nickom , pripomínajúcich slávnych ľudí, s ktorými ale tieto nicky majú len málo čo spoločné.
dalida
10.06.08,13:47
[QUOTE=Petra Nová;749753]Snažila som sa odpovedať na Tvoju otázku poctivo a úprimne tak, ako som najlepšie vedela. Pýtala si sa na nehnuteľnosť nezapísanú v katastri , z čoho logicky vyplynulo, že asi chceš vedieť, ako to spraviť, aby do katastra zapísaná bola. Nepostrehla som, že by si sa pýtala na nehnuteľnosť nezapísanú v KN v súvislosti s dedičským konaním. Žiaľ jasnovidec nie som. Okrem toho, nehnuteľnosť nezapísaná v KN, nemôže byť problémom v dedičskom konaní. Tak mi prosím Ťa prepáč, že som sa netrafila do Tvojej predstavy o správnej odpovedi.

Petra Nová, prepáč ale pochopila si moje vyjadrenie nesprávne. Poďakovala som sa ti, určite mi tvoja odpoveď pomohla. Uviedla som vo svojej otázke, že otec zomrel, myslela som, že je súvislosť jasná. Môžeš mi odpustiť zlú formuláciu?Neviem, prečo sa hneď urážaš.
A že podľa teba nehnuteľnosť nezapísaná v KN nemôže byť problémom v dedičskom konaní, neznamená, že nie je problémom pre ľudí, ktorých sa to týka, ktorí nemajú s podobnými vecami žiadne skúsenosti, pre ktorých zháňam informácie.

mimotemy Druhý raz si veľmi rozmyslím, či sa dám zlákať na odpoveď nickom , pripomínajúcich slávnych ľudí, s ktorými ale tieto nicky majú len málo čo spoločné.

[B]A nemusíš ani urážať iných. Môj nick som si vybrala preto, že má nejaký význam pre mňa, a nie preto, čo pripomína tebe.
robovi
11.06.08,07:47
mimotemy No, vsak aj muzi maju svoje dni, nielen zeny.:---