beatsmol
09.06.08,16:56
Dobrý deň,
mám jeden problém, ktorý neviem ako mám riešiť. Som riaditeľkou školy druhý rok. Jednu zamestnankyňu mám na MD. Môj predchodca ju prijal na dobu neurčitú. Lenže mne sa jej práca nepáči. Odmieta chodiť na semináre, lebo ona sa v NZ stratí. No hrozné. Na sebe nepracuje vôbec. Od septembra 2007 som prijala 2 zamestnancov, ktorých práca sa mi páči. Robia si školy a pod. Moja otázka je: Ak sa vráti z MD musím jej dať triednictvo?
Ak ju už na škole nechcem, ako ju mám prepustiť?
Pretože títo dvaja nový sú pre školu užitoční a chcela by som im dať dobu neurčitú. Môžem ja mať na škole 5 prvostupniarov?
Prosím o radu. Ďakujem.
polka
09.06.08,16:19
Dobrý deň,
mám jeden problém, ktorý neviem ako mám riešiť. Som riaditeľkou školy druhý rok. Jednu zamestnankyňu mám na MD. Môj predchodca ju prijal na dobu neurčitú. Lenže mne sa jej práca nepáči. Odmieta chodiť na semináre, lebo ona sa v NZ stratí. No hrozné. Na sebe nepracuje vôbec. Od septembra 2007 som prijala 2 zamestnancov, ktorých práca sa mi páči. Robia si školy a pod. Moja otázka je: Ak sa vráti z MD musím jej dať triednictvo?
Ak ju už na škole nechcem, ako ju mám prepustiť?
Pretože títo dvaja nový sú pre školu užitoční a chcela by som im dať dobu neurčitú. Môžem ja mať na škole 5 prvostupniarov?
Prosím o radu. Ďakujem.
Byť riaditeľkou školy je obrovská zodpovednosť. RŠ musí ovládať príslušné zákony, aby vedel zaujať voči svojim zamestnancom kvalifikované stanovisko v rôznych situáciách, a to nielen čo sa týka výchovno-vzdelávavieho procesu, ale aj personálne záležitosti, materiálne, atď.
Trochu ma zarazil názor, že tí zamestnanci, ktorí si robia školy, sú lepší. Vo Vašom prípade je to možné, ale nemusí to byť vždy smerodajné. Poznám učiteľov, ktorí si už ďalšie školy nerobia, napriek tomu vykonávajú svoju prácu kvalitnejšie a zodpovednejšie ako niektorí takí, čo neustále len študujú, no pedagogickému umeniu sa v živote nenaučia, pretože jednoducho na to nemajú. Tí, čo si už školy nerobia, majú k tomu určite svoje dôvody, to však neznamená, že nepracujú na sebe a na svojom profesionálnom raste napr. individuálnym štúdiom prostredníctvom internetu, študovaním odborných pedag. časopisov a pod.
Čo sa týka Vašej otázky o triednictve, o tom, kto bude mať triednictvo rozhodujete vy ako riaditeľka školy, aj o tom, akých zamestnancov s akou kombináciou predmetov prijmete. Po návrete z materskej dovolenky by mala pracovníčka dostať prácu adekvátnu svojmu vzdelaniu, nemusí dostať triednictvo, ak to nemá zakotvené v pracovnej zmluve. Môžete mať aj 5 prvostupniarov, mali by ste im však dať prácu zodpovedajúcu ich vzdelaniu, v súlade s Vyhláškou č. 41/1966 o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedag. zamestnancov tak, aby ste mali odborne odučené predmety na škole. Učiteľ 1. stupňa, ktorému nemôžete naplniť úväzok na 1. stupni, môže učiť na 2. stupni predmety ako HV, TV a VV, čo je v súlade s uvedenou vyhláškou, prípadne ak má ďalší aprobačný predmet, môže ho učiť, a pritom nestratiť svoju platovú triedu.
beatsmol
09.06.08,17:20
No nemyslela som to tak, že sú lepší.:)
Daná učiteľka na MD si neplnila svoje povinnosti tak, ako mala.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ukludnili ste ma.
A ano, byť RŠ je naozaj veľmi veľká zodpovednosť a človek by nechcel ublížiť ani jednému zo zamestnancov, ktorích má.
Ešte raz ďakujem.:)
RENATAW
17.09.08,08:42
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či je možné aby mi zamestnávateľ svojvolne zmenil
moju pracovnú zmluvu z doby neurčitej na dobu určitú - zastupovenie MD

som učiteľka na ZŠ

prosím vás o skorú odpoveď

ďakujem
Chobot
17.09.08,08:48
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či je možné aby mi zamestnávateľ svojvolne zmenil
moju pracovnú zmluvu z doby neurčitej na dobu určitú - zastupovenie MD

som učiteľka na ZŠ

prosím vás o skorú odpoveď

ďakujem

Nie, nemôže to urobiť.