white.head
09.06.08,19:38
Zdravím! Prosím vás, vedel by mi niekto povedať na čo slúži SPDIF OUT? Mám ho vzadu na PC. Je možné prepojiť cez tento výstup 5.1 systém domáceho kina so subwooferom? Ak áno, tak akým spôsobom, čo k tomu potrebujem? Veľmi pekne dakujem za rady...
Chobot
10.06.08,06:34
Zdravím! Prosím vás, vedel by mi niekto povedať na čo slúži SPDIF OUT? Mám ho vzadu na PC. Je možné prepojiť cez tento výstup 5.1 systém domáceho kina so subwooferom? Ak áno, tak akým spôsobom, čo k tomu potrebujem? Veľmi pekne dakujem za rady...

SPDIF OUT (niekde tiež označované ako S/PDIF OUT) je digitálny výstup zvukovej stopy. Skratka pochádza z názvu "Sony/Philips Digital Interconnect Format". Je to výstup digitálneho audia a môžeš ho použiť pre spojenie s domácim kinom, avšak receiver domáceho kina musí mať digital audio koaxial vstup. Bežne mávajú receivery optický digitálny vstup alebo koaxiálny, treba si pozrieť v návode, ktorý je ten digital audio in - koaxial.

Ale to, že PC má digital audio výstup ešte neznamená, že budeš mať priestorový zvuk. Pokiaľ zdorojový súbor (napr. DivX film) má len stereovýstup, tak z neho 5.1 kanálový neurobíš. Jedine "pseudo" priestorový zvuk.

Inak 5.1 kanálový audio zvuk je v podstate to, že kým stereo zvuk má 2 nezávislé stopy, 5.1 má 5 nezávislých stôp. MP3 kodek nedokáže uložiť zvuk v 5 nezávislých kanáloch, jedine v stereo (2kanálovom) lebo mono (1 kanálovom) výstupe. Takže pokiaľ máš zdroj len stereo, je jedno, či použiješ SPDIF out alebo AUDIO out, vždy bude výstup dvoch stôp.

Uložiť 5.1 formát zvuku dokážu iné kodeky, napr. Dolby DIgital alebo DTS (Digital Theatre System). Nenechajte sa zmiasť slovom "Digital" v názve, nie je to nič svetoborné. Samotný zvuk je rovnako digitálny ako napr. MP3, len má viacej stôp a môže dosahovať vyšší bitrate.
mpca
10.06.08,07:35
len doplnim:
5.1 zvuk sa da ulozit ako *.AC3
zaujimavy free soft je WAV to AC3 Encoder (http://thefrontend.sourceforge.net/EncWAVtoAC3/) ktory dokaze spojit 6 rozdielnych waw suborov do jedneho AC3,, velmi vhodne pre testovanie spravnosti zapojenia audio systemu,,,
white.head
10.06.08,08:54
Ďakujem pekne - som o niečo múdrejší! :-) Našiel som teda na DVD prehrávači Coaxial digital audio output, prepojil som ho so spomínaným SPDIF Outom na PC, ale nehrá to.. Treba na to nejaký špeciálny kábel, alebo mám ešte niečo nastaviť? Ďakujem. A ešte som rozmýšľal, či by sa nedal pripojiť subwoofer priamo k PC (nie cez DVD prehrávač), ale taký výstup aký je na subwoofer, na PC nemám.. Posielam aj foto zadnej časti subwoofera a kábla, ktorým sa sw pripája k DVD prehrávaču... dakujem.
Chobot
10.06.08,08:59
Ďakujem pekne - som o niečo múdrejší! :-) Našiel som teda na DVD prehrávači Coaxial digital audio output, prepojil som ho so spomínaným SPDIF Outom na PC, ale nehrá to.. Treba na to nejaký špeciálny kábel, alebo mám ešte niečo nastaviť? Ďakujem. A ešte som rozmýšľal, či by sa nedal pripojiť subwoofer priamo k PC (nie cez DVD prehrávač), ale taký výstup aký je na subwoofer, na PC nemám.. Posielam aj foto zadnej časti subwoofera a kábla, ktorým sa sw pripája k DVD prehrávaču... dakujem.

Ale veď tam máš jasne napísané "Coaxial digital audio output", to znamená, že na DVD prehrávači je to zase len výstup. Teda ty si spojil dva výstupy!!!:eek: Jasné, že ti to nepôjde!

Prečo chceš na DVD prehrávači pripojiť výstup z PC??? Na DVD prehrávači Audio vstup nebudeš mať. Tam by bol zbytočný. Audio vstup bude jedine na Receiveri alebo domácom kine. Pokiaľ to je zosilovač, tak by tam mohol byť audio vstup, ale možno tam ani nie je. Aký máš zosilovač alebo domáce kino - napíš značku a typ?

Ten subwofer síce môžeš pripojiť na PC, ale len keď máš na zvukovej karte výstup pre subwofer. Z obrázkov bohužiaľ nevidím o aký typ konektoru ide - sú strašne rozmazané. Ani tie konektory na DVD prehrávači nevidno.
white.head
10.06.08,09:47
Značka domáceho kina:
elta 5.1 Channel Home Theatre System
MODEL NO: 8905CS
PART NO: ET-400

Sorry, ja som úplný imbecil do takýchto vecí, preto som sa obrátil na túto stránku... Takže ešte raz sa ospravedlňujem za moje blbé otázky... ale skúste mi ešte poradiť, ak sa dá.... Tu sú aj nejaké lepšie foto. Dakujem za trpezlivosť! :-)
Chobot
10.06.08,10:10
Značka domáceho kina:
elta 5.1 Channel Home Theatre System
MODEL NO: 8905CS
PART NO: ET-400

Sorry, ja som úplný imbecil do takýchto vecí, preto som sa obrátil na túto stránku... Takže ešte raz sa ospravedlňujem za moje blbé otázky... ale skúste mi ešte poradiť, ak sa dá.... Tu sú aj nejaké lepšie foto. Dakujem za trpezlivosť! :-)

Teraz to je lepšie. Ešte mi doplň:

Tie konektory sú na ktorom zariadení. TO ploché predpokladám je samotný DVD rpehrávač a to veľké, kde sú pod sebou tie audio out konektory - to je čo? Subwofer?

Alebo urob ešte 2 zábery - z každého zariadenia ako celok zo zadu, nech vidím, ktoré konektory k čomu patria.

A kde je tam Coaxial Digital Audio Outoput - ja to tam nevidím...?
white.head
10.06.08,12:08
Áno - to ploché je samotný DVD prehrávač a to veľké je subwoofer. (zasielam foto ako ste chceli). Ten Coaxial digital audio output je vzadu na DVD prehrávači - pod ním je napísané "COAXIAL". (na fotkách som ho označil červeným krúžkom). Avšak v návode je tento výstup opísaný ako spomínaný "Coaxial digital audio output".... to len aby vás to neplietlo... posielam foto. Ďakujem
Chobot
10.06.08,13:17
Áno - to ploché je samotný DVD prehrávač a to veľké je subwoofer. (zasielam foto ako ste chceli). Ten Coaxial digital audio output je vzadu na DVD prehrávači - pod ním je napísané "COAXIAL". (na fotkách som ho označil červeným krúžkom). Avšak v návode je tento výstup opísaný ako spomínaný "Coaxial digital audio output".... to len aby vás to neplietlo... posielam foto. Ďakujem

Tak teraz je mi už všetko jasné.

Asi ťa sklamem, ale to, čo chceš urobiť (prepojiť PC a DVD prehrávač), to pri tomto modeli nebude možné. Totižto to nie je reciever ani zosilovač, je to čisto DVD prehrávač, ktorý nemá žiadne vstupy. Ako si všimneš, tak tam máš nasledovné konektory (na obrázku zľava):
- videovýstup koaxiálny (anténa)
- audiovýstup 5.1 (na zosilňovač) - ten konektor je neštandardný, teda nie ani samotný konektor, ale jeho použitie pre 5.1 audio. Pôvodne ten konektor je určený skôr pre s-video kombinované s kompozitom, ale v tomto modeli to použili čisto na prepojenie DVD prehrávača so zosilňovačom.
- klasický stereo CINCH audio výstup
- video výstup YUV (ten modrý, zuelený a červený CINCH konektor)
- video výstup kompozit
- video výstup s-video
- kombinovaný audio-video výstup SCART, kde audio je lon stereo
- a posledný koaxiálny audio digital výstup.

Nemáš tam žiadny audio vstup, lebo DVD prehrávač je len prehrávač, ale nie je robený na príjem z vonkajšieho zdroja. Samotný DVD prehrávač nemá dokonca ani zosilňovač zvuku, ten je zabudovaný v telese subwofera a je to veľmi jednoduchý 5 cestný zosilňovač bez samostatného dekodéra. Táto posledná veta ti príde asi ako keby som to napísal španielsky, že? :D Vysvetlím.

V subwoferi je zosilňovač, ktorý dokáže zosilniť signál, ktorý príde cez ten čierny konektor 5.1 audio. Tam prichádza každý kanál v samostatnom kábli, takže zosilňovač zosilní každý jeden signál osobitne. Má len tento jeden vstup, takže pripojiť niečo iné tam nie je možné, resp. by si musel prirobiť ďalšie konektory - čo ti nedoporučujem.

Dobré zosilňovače majú zabudovaný dekodér, ktorého úlohou je, vstupný signál Digital Audio (to je ten výstup z PC alebo aj z DVD prehrávača ten žltý CINCH Koaxial Digital Audio), v ktorom sú všetky kanále zhrnuté, rozčleniť na jednotlivé individuálne kanály a tie následne zosilniť. Pretože zosilňovač zabudovaný v tom subwoferi nemá dekodér, nemáš ako pripojiť výstup z PC Digital Audio - SPDIF out.

Zo subwoferu máš u len výstupy na jednotlivé repráky zo zosilňovača.

Je to bohužiaľ starší model domáceho kina, ktorý bol riešený za účelom zníženia výrobných nákladov takto. Klasické zosilňovače mávajú digitálny vstup. lebo majú zabudovaný aj dekodér. Tu má len DVD prehrávač dekodér, ale len pre výstup a bez zosilňovača. Signál do dekodéra nedostaneš zvonku, jedine ten, čo je na DVD disku.

Tu si môžeš prečítať niečo o štandardoch pripojení - čo je čo:

http://www.sonydigital-link.com/tv/tutorials/connectivity/connectivity.aspx?l=sk&ct=tv
white.head
10.06.08,13:29
aha.......... no to si ma fakt nepotešil:-( ale nič sa nedá robiť! Som rád, že si mi pomohol a vysvetlil mi to. Skúsim si zohnať niečo iné...Ešte raz ti dakujem! Maj sa! :-)
Chobot
10.06.08,13:41
aha.......... no to si ma fakt nepotešil:-( ale nič sa nedá robiť! Som rád, že si mi pomohol a vysvetlil mi to. Skúsim si zohnať niečo iné...Ešte raz ti dakujem! Maj sa! :-)

Myslíš inú zostavu? Tebe by stačilo zohnať si len samotný zosilňovač, ktorý by mal rôzne audio vstupy.
mpca
11.06.08,07:31
hmm,, predpokladam ked mas na pc vystup SPDIF tak budes mat aj vystupy na 5.1 (7.1) na 3,5mm jack-y farebne rozlysene (zelena predne repro, cierna subwofer..),,
v tom pripade by sa dal vyrobit kabel ktory by mal 4 kusy 3,5mm jackov a na druhej strane tu podivnu 9 pinoku koncovku,, len este taku koncovku zohnat,,,,
vyr skalny
11.06.08,16:39
Taky kabel som mal ja pribaleny pri kupe reprakov (genius) - na jednej strane 3x jack a na druhej strane ta podivna koncovka takze zohnat by sa asi dal.
Katabaticky
11.06.08,21:48
hmm,, predpokladam ked mas na pc vystup SPDIF tak budes mat aj vystupy na 5.1 (7.1) na 3,5mm jack-y farebne rozlysene (zelena predne repro, cierna subwofer..),,
v tom pripade by sa dal vyrobit kabel ktory by mal 4 kusy 3,5mm jackov a na druhej strane tu podivnu 9 pinoku koncovku,, len este taku koncovku zohnat,,,,


koncovku zozenes normalne je to obycajny 9 pinovy din ktory sa pouziv na atinach ako VIVO :)

tak s chutou do toho :)
Mafian999
01.11.08,16:15
Zdravim! Vedel by mi niekto poradit ako nastavit SPDIF OUT aby mi cez opticky kabel prenasl 5.1 zvuk?(obr. priloha) Mam zvukovu kartu SupremeFx X-Fi (7.1) a receiver Ferguson AV-560. Neviem si poradit ,stale mi ide len stereo.Za radu vopred DAKUJEM.