koalko
13.04.05,11:09
Prosím ako robíte od 1.1.05 valutové pokladne? NA školeniach hovorili metodu FIFO alebo váž.aritmetickým priemerom. Môj program MRP to však nerobí. Musím tam zavolať. Začala som to robiť v exceli ale je to strašne pracné. VIete mi niekto poradiť ako rýchlo a bez námahy by som mohla spracovávať tieto valutové pokladne mám ich 4. Ďakujem.
Makina
13.04.05,09:13
Ja som ich robila v roku 2004 metódou FIFO. Neodporúčam. Od tohto roku budem požívať kurz NBS vyhlásený v deň uskutočnenia prípadu, iba nákup valút v hotovosti budem účtovať podľa komerčnej banky. Metóda FIFO je hrozne pracná, tiež som to robila v exceli a .... neskutočný chaos.
koalko
13.04.05,09:24
Ja viem, ale to Ti ukladá novela zákona o účtovníctve., už sa nedá prepočítavať kurzom NBS. je to par.25 ods.3 Zákona o účtovníctve.
Makina
13.04.05,09:43
A čo par. 24 ods. 2 a 3? V par. 25 sa hovorí o tom, že je MOŽNÉ za spôsob oceňovania považovať aj............
Danielam
13.04.05,17:21
Ja som ich robila v roku 2004 metódou FIFO. Neodporúčam. Od tohto roku budem požívať kurz NBS vyhlásený v deň uskutočnenia prípadu, iba nákup valút v hotovosti budem účtovať podľa komerčnej banky. Metóda FIFO je hrozne pracná, tiež som to robila v exceli a .... neskutočný chaos.Súhlasím, ja tiež používam kurz NBS a tiež iba nákup valút učtujem podľa kurzu uvedeného na doklade z banky v ktorej boli valuty zakúpené.
jojka
13.04.05,17:27
Danielam má pravdu na 100 % súhlasím.
lenkak
13.04.05,17:39
Podľa kurzu NBS. Ako Danielam.
katarina26
30.07.07,09:22
Prosím vás milí poraďáci, zmenilo sa niečo v účtovaní valutových pokladni?
Môžem používať počas roka 2007 riadne kurz NBS pri vyplácaní záloh na ZPC?
Nemusím robiť FOFO metódu?

ďakujem.
ala13
30.07.07,10:14
Nie, ani fofo ani fifo, len nbs s vynimkou nakupu valut v hotovosti. A aj ich predaju v hotovosti.
katarina26
30.07.07,10:34
Sorry... bol to preklep. Jasné že som myslela FIFO.

Ďakujem za pomoc.
Silvia123
04.02.09,10:32
Prosím vás ako účtujete valutové pokladne? Teraz účtujem podvojné v MRP a chcela by som to robiť priamo v programe,ale neviem ako na to, mám nasledovný problém: Ja som v jednoduchom valutovú p. účtovala cez excel nasledovne:
Vodič odovzdal ním podpísané vyúčtovanie, ktorý slúžil ako Výdavkový doklad -na základe tohoto jedného výdavkového som zaúčtovala všetky meny nasledovne: napríklad minul 30EURx kurz, 25 PLNxkurz, 5000 HUFxkurz, na konci bolo sčítané prepočet výdavkov na Sk, toto vyúčtovanie som v exceli napísala do jedného jediného riadku, prípadne nejaké výmeny som zase napísala do druhého riadku s tým, že som mala v stlcoch rozdelenú menu, proste jednoduché, ale prácne, lebo potom som si musela túto pokladnu prepočítanú už v korunách nahodiť do účtovného denníka v MRP a jednej spoločnej valutovej pokladne. Neviem si predstaviť, keď budem účtovať priamo v MRP v jednotlivých valutových pokadniach, tak toto vyúčtovanie budem musieť rozdeliť podľa jednotlivých mien na 3 výdavkové??? -každý bude mať svoje číslo? Proste budem musieť nahodiť každý blok zvlášť? Takže to podpísané vyúčtovanie už nemôžem použiť? Každá valutová pokladna musí mať zvlášť číslovanie že? Nemôžem použiť to isté číslo v eurovej aj v ostatných pokladniach, keď mám na jednom doklade zaúčtované všetky meny pravda? Lebo to by znamenalo, že napríklad v pokladni EUR budem mať možno všetky výdavkové čísla, ale v PLN pokladni budem mať len výdavkové číslo 42,63,71 atď. Neviete mi poradiť ako na to idete? Viac menej si myslím, že budem musieť rozdeliť tie bločky a to vyúčtovanie od vodiča zahodiť... pravda? Ale aj tak zase vymýšľať aj v ostatných pokladniach číselné rady...to tiež je otrasné...
lenkak
04.02.09,13:22
každú valutovú pokladňu mám zvlášť číselný rad, aj zvlášť anal. účet a účtujem v nej iba vtedy keď czdziu menu mám aj fyzicky v pokladni.
Silvia123
04.02.09,14:10
Tak si to našla :) Hm, ja som si myslela, že musí byť zvlášť číselný rad a to nie je také jednoduché, tých mien je viac než dosť, tak najlepšie východisko by bolo zaúčtovať ako celé vyplatené z korunovej pokladne, lebo inak by som musela to vyúčtovanie pokaziť, rozhádzať bločky z neho a vypisovať kopec ďalších výdavkových a to by bola zase robota navyše...a ešte by som to nemala ani podpísané...
Ďakujem Leni
ckv
03.03.09,13:48
Dobry den,
uz som toho precitala dost a mozno sa opytam na to iste, ale chcem si overit:
nakupim 100.-EUR v zmenarni kurzom 30.-Sk, zauctujem:
261/211 v Sk pokladni = 3000.-Sk
211/261 v EUR pokladni = 3000.-Sk
mozem robit vydaje z pokladne kurzom komercnym 30,-Sk az
kym sa celej sumy nezbavim alebo musim pouzit kurz NBS?
Ak kurz NBS, na konci roku uctujem KR voci 211 (EUR pokladna)?
Pripadne mozem vzdy pri vyplacani valut pouzit kurz komercny,
ked mam viac nakupov valut a naslednych vyplat s tym, ze odpisujem vyplaty vzdy najstarsim kurzom komercnym?
Dakujem
ckv
03.03.09,13:58
Este prosim k predchadzajucej otazke - nic mi nehovori metoda FIFO, je to vlastne ten sposob vydaja valut v komercnom kurze,
akym boli valuty zakupene?
A rozumiem tomu dobre, ze ak takymto sposobom mam na konci
roka nulovy valutovy zostatok, mal by byt nulovy aj korunovy
zostatok (po prepocte komercnym kurzom) a nebudem mat
k 31.12.08 ziadny kurzovy rozdiel?