vadimo
10.06.08,07:45
Dobrý deň. Dlho som prehladával internet aj toto fórum a stále nie som si istý s odpovedou na otázku, ktorú Vám položím.
Som živnostník, ktorý nie je plátca DPH. Hodlám sa z Polska zakúpit strojné zariadenie v hodnote 10.000 PLN. Táto cena je uvádzaná bez ich DPH (asi 22%).
Tazke bude to správne takto?:
Príde faktura na 10.000 + 2.200 PLN, ktoré zaplatím. Budem mat nárok ako nepátca DPH o vrátenie ich DPH od Polského predajcu? Alebo tu na Slovensku na úrade, aj ked nie som plátca? Alebo nemám žiadny nárok? Bude ma to stát tých 12.200 PLN?

Mám v záujme ostat aj nadalej neplátcom DPH, kedze moj "bussines" je malý. Dakujem Vám za prípadné odpovede.

Michal.
Vladimír Ozimý
10.06.08,05:52
ano poľský dodávateľ vám dodá stroj aj s poľskou DPH. Vy ako neplatiteľ môžte žiadať DPH len od poľského štátneho rozpočtu nie od slovenského. to jest podať žiadosť do poľska.
vadimo
10.06.08,16:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte by som sa chcel opýtať, ako je to v praxi. Či stačí požiadať o to dodávateľa zariadenia a on pošle za mňa žiadosť (samozrejeme ak bude ochotný), alebo treba to vybaviť osobne a do akej doby treba o to požiadať.