tomas_123
10.06.08,09:03
Dobry den,
mal by som nejaky ten dotaz k plateniu dani z prijmu. Som studentom a viacmenej stabilne pracujem v roku 2008 v dvoch firmach. Jedna firma mi strhava celu dan zrazkou, u druhej mi strhavaju len preddavok z dane. Uz teraz mi je viacmenej jasne, ze zarobim viac ako je nezdanitelna ciastka (teda povedzme nieco okolo 95 000) a sem smeruje moj dotaz ... ako to vlastne bude potom s platenim dane .... vratia mi peniaze z tych cca 95 000 co je nezdanitelna ciastka a z tych sa ako keby doplati to co bude nad 95 000? Dufam, ze som to moc nepoplietol a je aspon trochu jasne naco sa pytam:).

Len dodam, ze tu nezdanitelnu ciastku neprekrocim nejak radikalne, pocitam s prijmom cca 120 000 - 130 000.
Vladimír Ozimý
10.06.08,07:27
ty ako študent môžeš podpísať u jedného zo zamestnváateľov (tak kde ti strhávajú preddavkovú daň odporúčam) vyhlásenie ku zdaneniu príjmov, kde vyhlásiš že si chceš uplatňovať nezdaniteľnú čiastku priebežne. To znamená že zamestnávateľ ti zohľadní nezdaniteľnú čiastku mesačne nie raz za rok. čo sa týka príjmu, ktorý máš zdanený zrážkovou daňou máš dve možnosti:
a) buď to nebude mať efekt na vrátenie dane a nebudeš robiť s tým nič a požiadaš o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa, ktorý ti zrážal preddavkovú daň, pričom príjem zdanený zrážkovou daňou budeš považovať za príjem daňovo vysporiadaný (§47 ods. 7)
b) ak by ti vychádzalo vrátenie zrážkovej dane potom ale musíš podať daňové priznanie typu A, kde sa rozhodneš považovať zrážkovú daň za preddavkovú a započítaš si ju s celkovou daňovou povinnosťou ako preddavok, ktorý ti celý alebo časť vráti štát. V takomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie pretože zamestnávateľ nemôže zahrnúť takýto príjem do ročného zúčtovania.
dara
27.03.09,07:29
chcem sa poradit, studentka poberala prijem z brigady, otec si, na nu uplatnuje v dp bonus, je to v poriadku? Mozem jej urobit dp?
mzdarka renca
27.03.09,07:38
chcem sa poradit, studentka poberala prijem z brigady, otec si, na nu uplatnuje v dp bonus, je to v poriadku? Mozem jej urobit dp?

na všetko je odpoveď áno
dara
27.03.09,07:43
Dakujem, co vsetko od nej potrebujem? Tlacivo potvrdenie o prijme? Vypisujem tlacivo a dp, a mozem jej odpocitat dan aj poistne od prijmu vsak? A este saa spytam ako je to s nezd.ciastkou ma narok na celu ? A este otaxocka ten danovy bonus s tym nema suvis cize o nom nikdr v dp neinformujem, vsak
mzdarka renca
27.03.09,07:45
Dakujem, co vsetko od nej potrebujem? Tlacivo potvrdenie o prijme áno ? Vypisujem tlacivo a dp, a mozem jej odpocitat dan aj poistne od prijmu vsak? A este saa spytam ako je to s nezd.ciastkou ma narok na celu áno ? A este otaxocka ten danovy bonus s tym nema suvis cize o nom nikdr v dp neinformujem, vsak áno, DB nespomínaš nikde

odpoveď v texte
ivka70
27.03.09,07:45
ano, ma narok na celu nezdanitelnu cast ....
dara
27.03.09,07:49
dakujem vam moc za rady
dara
27.03.09,08:30
este mam dotaz prijem za rok z dvoch brigad mala 41.500 sk a 8.500 sk, v tom prvom pripada za ju odvadzali iba odvody do sp, je to tak spravne? Neplatila dan.
mzdarka renca
27.03.09,08:33
este mam dotaz prijem za rok z dvoch brigad mala 41.500 sk a 8.500 sk, v tom prvom pripada za ju odvadzali iba odvody do sp, je to tak spravne? Neplatila dan.

v oboch prípadoch za ňu zamestnávateľ z dohôd odvádzal do SP úrazové a garančné poistenie. Ale s daňovým to nemá nič spoločné.

Daň neplatila asi preto, lebo si u zamestnávateľa uplatnila NČZD
dara
27.03.09,08:37
Takze nebolo treba platit dan? Sa ma na to pytala, nerozumiem dobre co tym myslela, aby neprekrocila prijem...
dara
27.03.09,08:39
na paskach ma uvedenu iba sumu celkom hrubej mzdy a nic viac... Tam nema nezdan. Cast.
mzdarka renca
27.03.09,08:46
na paskach ma uvedenu iba sumu celkom hrubej mzdy a nic viac... Tam nema nezdan. Cast.

Mala by mať potvrdenie a z toho by si mala vychádzať
dara
27.03.09,08:46
a este sa spytam nepovhopila som rozdiel medzi preddavkovou a zraovou danou, nerobim mzdy iba ma to zaujima
dara
27.03.09,08:49
preto pisem, ze nemala vobec strhavanu dan, za prijem 41.500 od akej sumy je tato povinnost a je to v poriadku? Ja jejteda nahodim prijmy minus nezdanitelna cast ci ako? Tie odvody za nu platil zamest. Jej sa nestrhalo nic.
veronikasad
27.03.09,08:49
a este sa spytam nepovhopila som rozdiel medzi preddavkovou a zraovou danou, nerobim mzdy iba ma to zaujima
v profile máš mzdár, ale ak ťa to teda zaujíma :
- preddavková daň = ak príjem presahuje 5000sk mesačne alebo aj pri nižšom príjme, ak má zamestnanec podpísané vyhlásenie.

- zrážková daň = pri príjme do 5000sk
dara
27.03.09,08:51
No tak to som si ani nevsimla, mzdy som robila 10 rokov dozadu
dara
27.03.09,08:55
a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?
veronikasad
27.03.09,08:59
a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?
Práve preto jej daň nestrhol, že má podpísané vyhlásenie a jej mesačný príjem nepresiahol mesačnú nezd.časť základu dane.
gabriela2579
27.03.09,08:59
a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?

aby jej mohol uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
dara
27.03.09,09:02
takze to vyhlasenie musi byt kazfopadne pofpisane, ci uplatnuje mesacne alebo rocne ? Je prilohou dp? co z toho vyplyva pre zamestnavatela a ju? Spravne tom rozumiem keby to nemala podpisane, nemoze si uplatnit nezd. Ciadtku?
veronikasad
27.03.09,09:05
takze to vyhlasenie musi byt kazfopadne pofpisane, ci uplatnuje mesacne alebo rocne ? Je prilohou dp? co z toho vyplyva pre zamestnavatela a ju? Spravne tom rozumiem keby to nemala podpisane, nemoze si uplatnit nezd. Ciadtku?
Nepochopila si to.
Ak má podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, zamestnávatel jej nezrazí daň, dostane vyššiu výplatu.
Ak nemá podpísané vyhlásenie, zamestnávatel jej zrazí daň, odvedie ju na daňový úrad. Ak si sama podá daňové priznanie, uplatní si v ňom celú ročnú nezd.časť základu dane a daňový úrad jej zrazenú daň vráti.
gabriela2579
27.03.09,09:06
takze to vyhlasenie musi byt kazfopadne pofpisane, ci uplatnuje mesacne alebo rocne ? Je prilohou dp? co z toho vyplyva pre zamestnavatela a ju? Spravne tom rozumiem keby to nemala podpisane, nemoze si uplatnit nezd. Ciadtku?

- vyhlásenie musí byť podpísané a na ňom vyznačené, či si uplatňuje alebo neuplatňuje NČZD
- vyhlásenie nie je prílohou žiadneho DP, musí byť u zamestnávateľa
- keby ho nemala podpísané a vyznačené, že uplatňuje NČZD na daňovníka , nemôže si uplatniť NČZD

čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa ? v mzdovom programe si do karty zamestnanca zadefinuje, či zamestnanec má/nemá v zmysle podpísaného vyhlásenia nárok na NČZD.
dara
27.03.09,09:07
ak tomu spravne rozumiem ak by mesacne presiahol prijem vysku nezd. Ciadtky musi sa zrazit dan? Pytam sa ako tatar, ale chcem to pochopit. A chcem vediet suvislosti. Mesacna nzd ciastka je 8208sk?
gabriela2579
27.03.09,09:10
ak tomu spravne rozumiem ak by mesacne presiahol prijem vysku nezd. Ciadtky musi sa zrazit dan? Pytam sa ako tatar, ale chcem to pochopit. A chcem vediet suvislosti. Mesacna nzd ciastka je 8208sk?



Od 1. marca 2009 bude zamestnávateľ uplatňovať 1/12 nezdaniteľnej časti základu
dane zo sumy 4 025, 70 eura takto: 335,475 eura, po zaokrúhlení 335,47 eura.

Ak po odpočítaní zákonného poistného do SP a ZP jej ostane čiastka prevyšujúca túto sumu - NČZD - platí z nej daň.
dara
27.03.09,09:10
Uz to chapem, dakujem za rychlo kurz opat som sa nieco nove naucila. Ale este sa spytam je nejaky strop do akej vysky mozu byt prijmy z dohody?
dara
27.03.09,09:11
a za minuly rok?
gabriela2579
27.03.09,09:11
Uz to chapem, dakujem za rychlo kurz opat som sa nieco nove naucila. Ale este sa spytam je nejaky strop do akej vysky mozu byt prijmy z dohody?


nie, dohoda je dohoda a na odmene za vykonanú prácu sa treba "dohodnúť"
gabriela2579
27.03.09,09:12
a za minuly rok?

na celý rok 98.496,- Sk
veronikasad
27.03.09,09:13
Uz to chapem, dakujem za rychlo kurz opat som sa nieco nove naucila. Ale este sa spytam je nejaky strop do akej vysky mozu byt prijmy z dohody?
pokial sa nejedná o uchádzača evidovaného na úrade práce, nie je žiadny strop z dohody.
Dobrovolne nezamestnaný-Samoplatitel zdr.poistenia, ak presiahne stanovený príjem, podáva ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a musí doplatiť rozdiel.
dara
27.03.09,09:13
Prosim na priklade, mala mesacny prijem 3500 sk neplatila odvody, mal za ju platit ZAm. Dan ci nie?
veronikasad
27.03.09,09:16
Prosim na priklade, mala mesacny prijem 3500 sk neplatila odvody, mal za ju platit ZAm. Dan ci nie?
To už teraz nerieš, ak mala podpísané vyhlásenie, daň neplatila.
Ak nemala podpísané vyhlásenie, zamestnávateľ jej zrazil daň 19 %.
Ak jej celkový príjem presiahol 1/2 NČZD, je povinná podať daňové priznanie, bez oladu na to, či jej zamestnávateľ zrazil daň alebo nie.
dara
27.03.09,09:17
Rocne viem, mesacne sa pytam ci sa to pocita rocna nzd/12?
gabriela2579
27.03.09,09:17
Prosim na priklade, mala mesacny prijem 3500 sk neplatila odvody, mal za ju platit ZAm. Dan ci nie?

to je príjem z dohody alebo z pracovného pomeru?

ak DOHODA - odvody neplatí, daň neplatí v prípade, že si uplatňuje NČZD, zamestnávateľ za ňu platí úrazové poistenie a garančné poistenie

ak PRACOVNÝ POMER - platí odvody vo výške 13,4%, daň neplatí v prípade, že si uplatňuje NČZD, zamestnávateľ za ňu tiež platí odvody vo výške 35,2%
veronikasad
27.03.09,09:23
Rocne viem, mesacne sa pytam ci sa to pocita rocna nzd/12?
Riešiš rok 2008 alebo 2009 ?
dara
27.03.09,09:34
2008. A pomer je dohoda, vyhlasenie ide spatna podpisat, plati za nu urazove, teda platil
gabriela2579
27.03.09,10:12
2008. A pomer je dohoda, vyhlasenie ide spatna podpisat, plati za nu urazove, teda platil

ak dohoda:
- tak odvádza len daň za predpokladu, že neuplatňuje NČZD
- neodvádza daň, v prípade, že uplatňuje NČZD

zamestnávateľ platí za ňu ÚP

NČZD za rok 2008 = 8208,- Sk/mesačne
dara
27.03.09,14:58
Takže takto, podklady mám už doručené riadne a všetky

z 1 dohody príjem 40700 daň nevyberaná podpísané vyhláseni
z 2 dohody príjem 8500 daň vybratá podľa par. 35 vo výške 1615 Sk.

DP výsledok = vrátiť daň 1615 t.j. preplatok pre dohodára

vypočítala som to správne?
Farks
27.03.09,15:08
Takže takto, podklady mám už doručené riadne a všetky

z 1 dohody príjem 40700 daň nevyberaná podpísané vyhláseni
z 2 dohody príjem 8500 daň vybratá podľa par. 35 vo výške 1615 Sk.

DP výsledok = vrátiť daň 1615 t.j. preplatok pre dohodára

vypočítala som to správne?

V prípade, že sú to všetky jej príjmy, zrazená daň sa jej vráti. Máš to správne vypočítané
dara
27.03.09,15:19
Všetky, ďakujem moc, ste mi pomohli sa v tom zorientovať.
jana32
30.03.09,12:18
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Syn našej zamestnankyne - študent mal minulého roku príjem z dohody o vykonaní práce, kde súhrná suma jeho výplaty bola 3200 Sk z toho mal zrazenú zrážkovú daň. On teraz chce aby táto zrážková daň mu bola vrátená. Môžem mu urobiť daňové priznanie typ A ? Ja som bola na tom, že zrážková daň je vyrovnaná a že teda je zbytočné mu nejaké daňové podávať. Ďakujem
mzdarka renca
30.03.09,12:20
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Syn našej zamestnankyne - študent mal minulého roku príjem z dohody o vykonaní práce, kde súhrná suma jeho výplaty bola 3200 Sk z toho mal zrazenú zrážkovú daň. On teraz chce aby táto zrážková daň mu bola vrátená. Môžem mu urobiť daňové priznanie typ A ? Ja som bola na tom, že zrážková daň je vyrovnaná a že teda je zbytočné mu nejaké daňové podávať. Ďakujem

áno, urob mu DP typ A a daň sa mu vráti
jana32
30.03.09,12:51
Ďakujem, teda ten ríjem z dohody zapíšem riadne do 5. oddielu, len teraz neviem, zrazenú daň zapíšem do r.62 DP ( to je úhr zrazených preddavkov na daň - zrazených podľa par.35 ) alebo do r. 63 ( par.43 odst 7 zákona ) ? Úprimná vďaka.
mzdarka renca
30.03.09,13:46
Ďakujem, teda ten ríjem z dohody zapíšem riadne do 5. oddielu áno , len teraz neviem, zrazenú daň zapíšem do r.62 DP ( to je úhr zrazených preddavkov na daň - zrazených podľa par.35 ) alebo do r. 63 áno( par.43 odst 7 zákona ) ? Úprimná vďaka.

odpoveď v texte
domácnosť
02.02.10,14:15
Dobrý deň, prosím o radu:
1/2 bytu som nadobudla 1. 2. 2003 do podielového vlastníctva s druhom. Druh mi darovacou zmluvou svoju 1/2 daroval
19. 12. 2007. Od 1. 2. 2003 do 28.7.2009 som mala v byte trvalý pobyt. V súčastnosti v byte trvalý pobyt nemám. Byt chcem predať v máji 2010. Bude predaj oslobodený od dane z príjmu?
1. Nespĺňam podmienku 2- ročného trvalého pobytu bezprostredne pred predajom.
2. Spĺňam podmienku 5-ročného vlastníctva, ale len 1/2 a 1/2 mám vo vlastníctve iba 2,5 roka.
Budem platiť z 1/2 daň z príjmu?
Ďakujem
johney
23.02.10,12:05
tiez by som sa rad spytal,,, ze ci musim davat danove priznanie...ak som student...pracoval som na dohodu... a vyplacana ciastka mi nebola zdanovana... ci to musim aj napriek tomu podat.. alebo nie... dakujem