Platina
10.06.08,09:21
Dobry den, chcela by som poprosit surne poradit v nasledovnej veci. Manzel dlhe roky pracoval ako predajca , na hlavny pracovny pomer. CCA dva roky dozadu chceli majitelia aby si zalozil zivnost a nadalej pracoval pre nich na zivnost. Teraz dostal z jedneho dna na druhy padaka. Ako dovod uviedli ze v predajni niekto ukradol tovar v hodnote cca. 90 tisic korun. Majitel mu len oznamil ze viac nema chodit do prace s tym ze posledne dve faktury ani nema posielat ze ich nepreplati. ( Na smene bol este jeden pracovnik ) takze sumu rozdelili medzi oboch.
Ja som momentalne na materskej s malinkym babetkom a je to pre nas neunosna situacia. Manzel chce preto zrusit zivnost a co najskor sa zamestnat na hlavny pracovny pomer. Ako postupovat pri zruseni zivnosti ? Ma narok na davky v nezamestnanosti kym si najde pracu ma sa hlasit na urade prace ? Nemocenske poistenie a socialne poistenie si zo zivnosti platil v minimalnej sume.
Chobot
10.06.08,07:31
Dobry den, chcela by som poprosit surne poradit v nasledovnej veci. Manzel dlhe roky pracoval ako predajca , na hlavny pracovny pomer. CCA dva roky dozadu chceli majitelia aby si zalozil zivnost a nadalej pracoval pre nich na zivnost. Teraz dostal z jedneho dna na druhy padaka. Ako dovod uviedli ze v predajni niekto ukradol tovar v hodnote cca. 90 tisic korun. Majitel mu len oznamil ze viac nema chodit do prace s tym ze posledne dve faktury ani nema posielat ze ich nepreplati. ( Na smene bol este jeden pracovnik ) takze sumu rozdelili medzi oboch.
Ja som momentalne na materskej s malinkym babetkom a je to pre nas neunosna situacia. Manzel chce preto zrusit zivnost a co najskor sa zamestnat na hlavny pracovny pomer. Ako postupovat pri zruseni zivnosti ? Ma narok na davky v nezamestnanosti kym si najde pracu ma sa hlasit na urade prace ? Nemocenske poistenie a socialne poistenie si zo zivnosti platil v minimalnej sume.

Myslím, že živnosť môže zrušiť kedykoľvek. Musí len obehať pár úradov - živnostenský úrad, daňový úrad, sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu.

Po zrušení živnosti s môže prihlásiť na úrad práce, ale podporu bude mať len minimálnu, keďže si platil len minimálne odvody.
Hepi
10.06.08,07:36
Možno, že nebude mať žiadnu, lebo živnostníci si väčšinou platia len to, čo musia a na podporu v nezamestnanosti zabúdajú, takže skús pozrieť, či si vôbec odvádzal aj na PvN.
Platina
10.06.08,07:50
Dakujem. Neviem ci si platil aj Pvn. Socialke odchadzala len jedna suma vo vyske 3000,- a na zdravotne poistenie platil 1300,-.
Nechcem moc spekulovat ale co ak by isiel na PN zatial a popri tom si hladal pracu ? Neviete v akej vyske by mohla byt PNka pri odvode 1300,- mesacne ?
Hepi
10.06.08,07:56
PN sa neráta z 1 300,- to je platba na zdravotné poistenie. PN sa ráta z vymeriavacieho základu, z ktorého sa odvádzalo nemocenské poistenie, t.j. pravdepodobne minimum a to znamená, že môžete z toho minima dostať aj nemocenské dávky.
Platina
10.06.08,08:03
Aha vlastne hej to je zdravotne ..uz som z toho zmagorena, bol to pre nas riadny sok v najnevhodnejsom obdobi.
Mam v ruke danove priznanie za rok 2007 kde tam vycitam vymeriavaci zaklad prosim ?