Tetajaja
10.06.08,11:08
Dobrý den, prosim poradte mi, pocas živnosti som si neplatila riadne a vcas odvody do soc. poistovni, tak mi vznikol dlh, ktorý teraz splacam. Som na PN už 10 mesiac,kvoli dlhu mi teda nepriznali nemocenske davky. Otazka znie, teoreticky: ak by som splatila celý dlh do soc. poist, nemocenske davky si možem alebo mam spatne žiadat za cele obdobie PN? A prosim ako je to so mnou z Ročným zuctovanim poistneho? kedže 10 mesiacov som PN? nejako to ovplyvni?
Tetajaja
10.06.08,10:40
NIKTO mi neporadi??? PROSÍM!
karpis
10.06.08,10:49
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

Môj názor nie je nárok na nemocenské - snáď sa ešte niekto vyjadrí
Tetajaja
10.06.08,11:05
Ja rozumiem, že ked som si neplatila, že nemam narok, ale co v takom pripade ak si dlh vyrovnam a budem stale na PN, to mi potom doplatia spatne?vsak som potom vyrovnala zavazky, ci nie?:confused:
Pisica
10.06.08,11:14
záväzky voči SP musia byt vyrovnané najpozdejsie do konca mesiaca, v ktorom PN vznikla
Tetajaja
10.06.08,11:20
Dakujem, už je mi to jasne, ciže aj ked urychlene vyrovnam dlh, aj tak mi to nepomože. A ako to potom bude ak by som žiadala o invalidný dochodok, mam sa vobec do toho púštat? po predbežnej lek posudk.komisii mi priznali 55% postih. Ako by to bolo v pripadnom novom zamestnani z ciastocným invalid,dochodkom? Možem pracovat ?
Jara
10.06.08,11:58
Pri poberaní inv. dôchodku môžeš aj pracovať.
hanelie
10.06.08,12:33
jediný deň omeškania - chybou banky - malo za následok nevyplatenie PN /vlastná skúsenosť/
Katy a R
10.06.08,12:41
Ja rozumiem, že ked som si neplatila, že nemam narok, ale co v takom pripade ak si dlh vyrovnam a budem stale na PN, to mi potom doplatia spatne?vsak som potom vyrovnala zavazky, ci nie?:confused:

Ak si dlh vyrovnáš a potom by si nanovo žiadala o dávky (nová PNka), tak nárok budeš mať. Ak je možné ukončiť PNku a dať sa vypísať znovu :confused: .... ale predpokladám, že sa jedná o dlhodobú záležitosť
Zoltán Kovács
10.06.08,12:43
jediný deň omeškania - chybou banky - malo za následok nevyplatenie PN /vlastná skúsenosť/

V tomto prípade by som žiadal od banky ušlú náhradu. Mal som podobný prípad, že chybou banky mi odpísali z účtu DPH oneskorene. Samozrejme bola z toho pokuta, tak som pekne zašiel do banky aj so žiadosťou o náhradu pokuty, nakoľko som mal dôkaz, že chyba bola na ich strane (zle natypované číslo účtu). A zaplatili. :D
Tetajaja
10.06.08,13:36
Poradte mi este ako si mam urobit rožne zuctovanie poistneho ked živnost som pozastavila 12.10.2007 a na PN som o 17.9.2007?
Dana7
11.11.09,10:11
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

Môj názor nie je nárok na nemocenské - snáď sa ešte niekto vyjadrí

Pripájam sa s otázkou, lebo mi nie je celkom jasná formulácia tej druhej podmienky, mám na mysli to, že sa sleduje tých 10 rokov spätne. Ak som DNPO 5 rokov, budúci mesiac idem na PN-ku. Všetky záväzky voči SP mám vyrovnané, ale stalo sa mi asi 2x počas tých 5 rokov, že som splátku nezaplatila do termínu, ale napr. o 3 dni neskôr. Ale ku dňu nástupu na PN-ku tam dlh nemám. Aj v takomto pripade nebudem mať nárok na nemocenské, keď som prešvihla len tých pár dní?
Ďakujem
jasminka!!!
11.11.09,10:28
Všetky nedoplatky treba mať uhradené do konca mesiaca v ktorom bola začatá PN - ka. / október uhradiť najneskôr do 30.11.2009 / Vôbec nevadí, že si niekedy zaplatila trochu neskoršie, dôležité je, že nemáš nedoplatky. / mám to odskúšané/
veronikasad
11.11.09,10:30
Pripájam sa s otázkou, lebo mi nie je celkom jasná formulácia tej druhej podmienky, mám na mysli to, že sa sleduje tých 10 rokov spätne. Ak som DNPO 5 rokov, budúci mesiac idem na PN-ku. Všetky záväzky voči SP mám vyrovnané, ale stalo sa mi asi 2x počas tých 5 rokov, že som splátku nezaplatila do termínu, ale napr. o 3 dni neskôr. Ale ku dňu nástupu na PN-ku tam dlh nemám. Aj v takomto pripade nebudem mať nárok na nemocenské, keď som prešvihla len tých pár dní?
Ďakujem
Nárok na nemocenské mať budeš.

Ak by si však takto neskôr zaplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tento mesiac sa ti nezapočíta do doby poistenia.