ADA
13.04.05,11:28
Dobrý deň PORAĎÁCI.

Rada by som poprosila o radu, pretože nemám s úverom žiadnu skúsenosť. Poiaľ Vám banka poskytne úver na Vás BU ako mám tento prírastok peňažných prostiedkov zaúčtovať v JU. Ako potom následne účtovať splátky tohoto úveru a úroky vzniknuté z úveru. Predpokladám, že jednoduchšie je, ak Vám banka poskytne kontokorent a vy sa dostanete do mínusu vykazujeje v peňažnom denníku mínus na BU a ako prichádzajú platby tak sa znižuje. Ak sa však správne zaúčtuje následný úrok za "požičanie peňazí", ktorý banka vyčíslí na konci kažného mesiaca. Možno je to pre niekoho jednoduché ja však prosím o radu. Vďaka
Zita5
13.04.05,10:11
Uver - účtuj príjem neovplyvňujúci ZD , úroky výdaj ovplyvňujúci ZD prevádzková réžia . Vrátenie úveru - výdavok neovplyvňujúci ZD . Na účet pokiaľ je to kontokorent môžeš vykazovať zostatok na účte mínusom .

Já mám tiež KTK osobne .
andrej_rv
13.04.05,10:35
Poskytnutý úver by sa mal zároveň zaúčtovať ako záväzok, ktorý sa jednotlivými splátkami bude postupne znižovať.
Zita5
13.04.05,10:36
Poskytnutý úver by sa mal zároveň zaúčtovať ako záväzok, ktorý sa jednotlivými splátkami bude postupne znižovať.
jo jo, jo ,
ormika
13.04.05,11:29
Presne tak, súhlasím so všetkými a na konci roka zostatok úveru sa ti premietne aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.
ADA
13.04.05,13:29
Ďakujem za pomoc.
Janca
01.05.05,13:23
Chcela by som nadviazat. Mam ucet v OTP - biznis konto a dalsi tzv. kontokorentny. Ked na biznise nemam dostatok penazi, z kontokorentu sa mi tam docasne presunu a ked mam kladny zostatok na BU, vrati sa urcita ciastka na ten kontokorent. Medzi uctami to robim cez priebezne polozky, ale neviem si dat rady na tom vypise kontokorentu, lebo ked sa mi tam nevrati z BU do konca mesiaca cela pozicana ciastka, tzn. cerpanie úveru, na ucte kontokorentu idem do minusu, ale neviem, kde dat ten minus (ci zostava visiet na priebeznych polozkach), alebo sa tento vypis vobec neuctuje, len ten minusovy zostatok kontokorentu dam do PD? Uz od rana blbnem, tak prosim, kto je na nete, pomozte. Dakujem Janca
Janca
01.05.05,13:45
Ja som ale tuto, otravovat 1. maja a v nedelu otazkami o kontokorente. Asi ste vsetci vonku, nuz co, skusim pozriet niekde v knizkach. Prajem pekny zvysok dna.
andrej_rv
01.05.05,15:23
Janca,
na ten kontokorent je samostatný výpis ? A je to čiste len ako úverový účet, alebo bežný účet s povoleným mínusovým zostatkom ? Ak je kontokorent len "evidenčný" účet na sledovanie požičaných peňazí, ja by som ho asi v JÚ samostatne neúčtoval, a potom ani pohyb medzi účtami cez priebežné položky, ako je to ináč obvyklé. Dotáciu na bežný účet z kontokorentu by som dal ako príjem krátkodobého úveru a vrátenie ako splátku úveru. Ak by som to chcel robiť veľmi poriadne, tak mínusový zostatok by som zaevidoval do ostatných záväzkov vždy až do doby splatenia, ak menej poriadne, v priebehu roka by som sa tým nezaťažoval, len ak by bol ten mínus na konci roka, zaevidoval by som ho medzi záväzky z úverov (a samozrejme aj do výkazu o majetku).
ondrejvla
01.05.05,16:25
Chcela by som nadviazat. Mam ucet v OTP - biznis konto a dalsi tzv. kontokorentny. Ked na biznise nemam dostatok penazi, z kontokorentu sa mi tam docasne presunu a ked mam kladny zostatok na BU, vrati sa urcita ciastka na ten kontokorent. Medzi uctami to robim cez priebezne polozky, ale neviem si dat rady na tom vypise kontokorentu, lebo ked sa mi tam nevrati z BU do konca mesiaca cela pozicana ciastka, tzn. cerpanie úveru, na ucte kontokorentu idem do minusu, ale neviem, kde dat ten minus (ci zostava visiet na priebeznych polozkach), alebo sa tento vypis vobec neuctuje, len ten minusovy zostatok kontokorentu dam do PD? Uz od rana blbnem, tak prosim, kto je na nete, pomozte. Dakujem Janca
Áno Janca, zostáva ti visieť na priebežných položkách. Niektoré banky aj keď sú u nej všetky účty, prevody na jednom vykonajú 31.dňa v mesiaci a na druhom 1-5 v mesiaci. Proste nemajú vypárovaný systém, čo nám podstatne zťažuje prácu.
Janca
02.05.05,04:56
Už som zakaznikovi papiere musela odovzdat, ale oprava sa da urobit aj dodatocne. Len na upresnenie mam vlastne 2 vypisy z OTP a jeden v TATRE. Tatra - BU, OTP-1 biznis konto a OTP-2 kontokorentny ucet.
Ked zakaznik zaplati na OTP-1 fa a nema tam dostatok penazi, presunu sa mu z uctu OTP-2 a ked na OTP-1 pride napr. uhrada fa, presunie sa presne ta ista, ale casto aj ina suma naspat na ten kontokorent OTP-2. Tym, ze tato suma sa naspat nevracia v presne "zapozicanej" sumy sa mi stalo na konci kvartalu, ze OPT-1 je plusovy zostatok (lebo z neho napr. presunula aj na druhy BU v Tatre) a na OPT-2 je minusovy zostatok. Ked si zratam zostatky stlpcov za vsetky uctov + rozdiel priebeznych poloziek, sedi mi to na sucet vsetkych troch vypisov. Metie ma ten zostatok na prieb. polozkach a co s nim napr. na konci roka (hoci je este daleko), ale presne ako pise andrej_rv, ci to mesacne nemam evidovat. V priebehu mesiaca si ani neviem predstavit do davat do knihy zavazkov, lebo teraz ine neuctujem len pohyby na prieb. polozkach. Ked uvidi tu fakturu zakaznik, asi sa zjezi.
Dakujem moc pekne za odpovede.
ZuzanaP
16.05.05,09:37
Máme tiež úver od VÚB, chodí nám aj nejaký výpis z účtu - strednodobý úver, podnikateľský úver. Myslíte, že by som mala naňom v účtovníctve normálne účtovať? Úver platíme z iného účtu a tam to je všetko zachytené, na účte úveru sa mi záväzok znižuje. Je to robota naviac.