pyton
13.04.05,10:41
Ľudia, dnes je v Sme článok, ktorý sa spomína už v téme novela ZP.../posledné príspevky/... pod názvom hore uvedeným a je tam k tomu už okolo 80 reakcií ľudí nadšene oslavujúcich tento nápad. Tešme sa:rolleyes:

http://www.sme.sk/c/2008836/Zajac-navrhuje-zvysit-poistne.html
Bionda
13.04.05,09:23
"Vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby sa má podľa novely vypočítať z príjmu, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie." z článku
To je riadna blbosť, však prečo by tí úbožiaci nemohli byť ešte viac zdieraní!
durisovad
13.04.05,09:33
Pan minister by asi bol najradsej, aby ti, ktori sa k prijmu priznaju, platili co najviac, pretoze ti, ktori pracuju na cierno, neovedu nic, ale ak ochoreju, je povinnost lekarov ich osetrit a aj liecit. A este aj minister financii by bol asi najradsej, keby ludia platili dan sice rovnu, ale bez akychkolvek odpocitatelnych poloziek a opravnenych nakladov. No, mame sa na co tesit!
Jozef Mihál
13.04.05,09:47
Žiadna novinka, v téme

http://www.porada.sk/showthread.php?t=6703

sa o tom už dávno bavíme - viď tam príspevok č.7 zo 7.3.2005.


Navštívte i môj blog:

http://mihal.blog.sme.sk/c/7528/Ad-Zajac-navrhuje-zvysit-poistne.html

v tomto príspevku sa vyjadrujem k danej veci.

A protestujte. Hlasno ale nie pri pive.
Jozef Mihál
13.04.05,09:49
Ešte tu dodám pre zaujímavosť, že zamestnanci a zamestnávatelia odvádzajú na zdravotnom poistení cca 45 miliárd ročne, SZČO asi 3 miliardy ročne. Zamestnancov je asi 6x viac ako SZČO. Tak si urobte objektívny názor.
Jozef Mihál
13.04.05,09:56
..alebo inak - je zaujímavé, že ani na Porade ani v diskusií (ako obvykle veľmi inteligentnej) na SME nikto zo zamestnancov a zamestnávateľov nežiada o zníženie vymeriavacieho základu na úroveň polovice základu dane a hoci aj zvýšeného o poistné...
EFA
13.04.05,10:58
Myslím, že pre zamestnancov a zamestnávateľov je to príliž vysoká matematika. Pokiaľ sa o tom v médiach málo diskutuje, prevláda predstava, že všade sa odvádza rovnakých 14%. Ozývať by sa mali predovšetkým zamestnávatelia. Pre zamestnanca sú 4% z celého vymeriavacieho základu stále menej ako 14% z polovičky.
rosemary
13.04.05,11:10
O percentách to nieje. Treba si rozmeniť na drobné, čo za svoje zrazené zdravotné poistenie dostanem. Kam prídete, všade majú otrčenú ruku, ešte aj to čo má byť bezplatné inak pomenujú. Toto ma štve. Mne ako zamestnancovi strhnú z max.vymeriavacieho základu, a nikto so mnou nediskutuje. SZČO si to vie /nechcem sa tým nikoho dotknúť/ sama akotak regulovať.
pyton
13.04.05,11:40
rosemary, "SZČO si to vie sama ako tak regulovať", rosemary, moc tam toho nenareguluješ, daň na konci roka ti vyjde OK, si spokojný ale to poistné!!!aj pri "malej" dani 31.3. ti vyjde poistné ako hrom a čo bude teraz...to už je fakt neúnosné
Jozef Mihál
13.04.05,12:01
Pri priemernom plate ročnom plate zamestnanca vo výške 180000 Sk odvedie zamestnanec+zamestnávateľ sumu 25200 Sk.

SZČO, ktorá vykáže stratu alebo len mierny zisk, odvedie 12x910 Sk=10920 Sk.

A umelci - autori, a dohodári to budú mať najlepšie, bez ohľadu na výšku príjmu zaplatia 12x575 Sk = 6900 Sk.

Skutočne je to na pováženie.

Mimochodom, pre SZČO, ktorá je v strate alebo miernom zisku, zmena definície VZ nič neznamená - aj tak bude platiť poistné z minimálneho základu.
brm
13.04.05,12:06
smutné je, že keď prídeš na pohotovosť, tak najprv ošetria radšej všetkých bezdomovcov imigrantov cigánov načierno pracujúcich ukrajincov a činčov...veď čo keby to náhodou dakto rozmazal dakde na TV že sú diskriminovaní riadne platiacimi poistencami...ak platím z maxima tak mám práve také isté na hov...ošetrenie ako hore menovaní....o denných doktoroch ani nevravím...všade mám pocit že som neželaný parazit...
pyton
13.04.05,12:23
..alebo inak - je zaujímavé, že ani na Porade ani v diskusií (ako obvykle veľmi inteligentnej) na SME nikto zo zamestnancov a zamestnávateľov nežiada o zníženie vymeriavacieho základu na úroveň polovice základu dane a hoci aj zvýšeného o poistné...
Pán Mihál v tom článku je, že "z príjmu, ktorý nie je znížený o poistné". Ja som si to predstavila tak, že tak ako doteraz + navýšim o poistné.
V tom článku sa kladie dôraz len na to poistné. To, že už to nebude zo ZD:12:2 .....ale potom čo, ZD/upravený o poistné/:12 ale v tom článku je že z príjmu, nie že zo základu dane.
/Takže sa mohlo stať, že ľudia proti tomu neprotestujú z neznalosti a vadí im aj to poistné navrch, tak ako aj mne./
pyton
13.04.05,12:33
karkulka aj ja mám všade u doktorov pocit, že som neželaný parazit, dokonca aj u detskej /tam prísť pol hodinu pred koncom jej hodín je podľa nej asi obrovská drzosť, lebo už nemá ani biely plášť vtedy! a na spôsobe komunikácie ti dá jasne najavo, čo si o tebe myslí a odbije ťa za minútu, choroba nechoroba, ideš od nej ako nepochopený zbitý pes alebo sa sňou chytíš a je to to isté./ A u iných doktorov je to to isté len v ružovom. Niekedy im aj nahlas poviem, koľko platím poistné, že by teda mohli.....-obrovský nezáujem.
EFA
13.04.05,12:36
Jozef, musím priznať, že si prvý, kto ma inšpiroval zamyslieť sa nad tým. Pri tých číslach, ktoré uvádzaš, ide však zo strany zamestnancov a zamestnávateľov o takú závažnú časť prostriedkov odvádzaných do zdravotných poisťovní, že by to mohla upraviť len reforma reformy. V každom prípade by však bolo vhodné, aby sa takéto informácie dostali do povedomia ľudí, aby bol obraz jasnejší.
Jozef Mihál
13.04.05,12:39
Tak si ešte raz vyjasnime o čom je ten návrh.


Vymeriavací základ = 1/2 zo sumy danej ako (príjmy - všetky náklady s výnimkou odvodov).

Napr. za rok 2005:
Príjmy mám 200000 Sk
Náklady uplatňujem paušálom 25% = 50000 Sk
Okrem toho som zaplatil do Sociálnej poisťovne a na preddavkoch na zdravotné 40000 Sk.

Vymeriavací základ = 1/2 z (200000 - 50000) = 1/2 zo 150000 = 75000 Sk,
...čiže v zátvorke som od príjmov neodpočítal zaplatené odvody.

V danom príklade aj tak VZ musí byť najmenej 78000 Sk, takže toť príklad pre SZČO, ktorej sa táto zmena vlastne vôbec nedotkne.
Jozef Mihál
13.04.05,12:44
EFA, Ď.
Kedže som v danej veci zaangažovaný tak ako som, snažím sa vec nasmerovať na skutočné zjednotenie základov, zrušenie výnimiek a pod. (zalepenie dier...) a súčasne zníženie sadzieb. Pri zjednotení základov a zrušení výnimiek základ pre výpočet narastie a preto bude možné znížiť sadzby. Pre príklad netreba chodiť ďaleko - viď naša rovná daň. Zrušili sa výnimky, do istej miery "vyrovnali" základy a bolo to. Ľudia sú v podstate spokojní a pritom sa na daniach vyberie dokonca viac - vďaka priznávaniu príjmov a zalepeniu dier v zákone.
Jano1961
13.04.05,12:49
Vláda sa zaviazala znižovať odvody, nie zvyšovať. Rozumnejší by bol nápad
keď sme už pri zdravotníctve od Zajaca zrušiť Ministerstvo zdravotníctva. V niektorých
štátoch nie je. Po reforme aj tak väčšinou nemocníc riadia mestá a VUC-ky.
Zbytočné výdavky na byrokraciu.
pyton
13.04.05,13:11
Pán Mihál, uvidíme ako sa ešte zdvihne počet neplatičov do fondov. Predtým ľudia nevládali platiť vysoké dane, teraz nebudú vládať platiť vysoké poistné, vláda to zaťaženie len presunula z daní na poistné.
eoneon
13.04.05,15:59
uplne suhlasim, nielenze zrusila pausalnu dan, ale este aj zvysuje odvody, celkovo sa zatazenie neustale zvysuje, su to len plane reci. Jediny kto profituje su velke spolocnosti, ktore sem prisli z dovosu nizkych dani a lacnej pracovnej sily.
rosemary
14.04.05,10:27
pytom, úplne s tebou súhlasím, už vlastne to zvýšenie od nového roku prinieslo to, že malí živnostníčci vrátili živnostenské listy a sú dobrovolne nezamestnaní / platí za nich sociálka/ a načierno chodia pracovať, teraz kontrola čiernej práce sa zvýšila, takže väčší počet zasa akýchsi úradníkov a to je dokola začarovaný kruh. Jeden zákon chcú zdokonaliť a tri pokazia.
bea
14.04.05,10:42
Jozef Mihál
14.04.05,12:31
Dôležité - pozrite môj blog, nájdete tam horúcu novinku, ktorá asi poteší.
pyton
14.04.05,15:00
Pán Mihál, pozrela som ten blog - prečo horúca novinka??? Veď už včera v príklade tu píšete to isté.
Jozef Mihál
14.04.05,17:22
pyton, je to iné, ako ten vyššie uvedený príklad. Skúsim ešte raz, ale "po najnovšom":

Vymeriavací základ = 1/2 zo sumy danej ako (príjmy - všetky náklady s výnimkou preddavkov na zdravotné poistenie).

Napr. za rok 2005:

Príjmy mám 200000 Sk
Náklady uplatňujem paušálom 25% = 50000 Sk
Okrem toho som zaplatil do Sociálnej poisťovne 29000 Sk a na preddavkoch na zdravotné 11000 Sk.

Vymeriavací základ = 1/2 z (200000 - 79000) = 1/2 zo 121000 = 60500 Sk,
...čiže v zátvorke som od príjmov neodpočítal zaplatené preddavky na zdravotné.

V danom príklade aj tak VZ musí byť najmenej 78000 Sk, takže znova je to príklad pre SZČO, ktorej sa táto zmena vlastne vôbec nedotkne.
hron
14.04.05,18:31
pyton, je to iné, ako ten vyššie uvedený príklad. Skúsim ešte raz, ale "po najnovšom":


Vymeriavací základ = 1/2 z (200000 - 79000) = 1/2 zo 121000 = 60500 Sk,
...čiže v zátvorke som od príjmov neodpočítal zaplatené preddavky na zdravotné.

V danom príklade aj tak VZ musí byť najmenej 78000 Sk, takže znova je to príklad pre SZČO, ktorej sa táto zmena vlastne vôbec nedotkne.
Je vseobecne zname, ze tych, ktorych sa to "nedotkne" platia daleko viac, ako 14% a nie len odvodov do ZP.
Ale zaujimalo by ma, kolkoze to vlastne bude v korunach doplatkov pre tych uspesnejsich.
Po "najnovsom" je 14% z polovice minimalneho vymeriavacieho zakladu t.j. 405 Sk 32 Sk mesacne naviac.
Kolko to bude korun, ked to nebude po "najnovsom", ale po tom menej "novsom", alebo este "novsom".
Nejako tipujem, ze do bude len okolo 14 % z 3065 (teda, polovice), cize
podla vyssie uvedeneho prepoctu by to malo byt menej ako 100Sk. Mesacne. To sa spocitat neda, to treba vytipovat...
Jana Motyčková
15.04.05,06:05
Vymeriavací základ = 1/2 zo sumy danej ako (príjmy - všetky náklady s výnimkou preddavkov na zdravotné poistenie).
Takže v ďalšom roku si SZČO dá do nákladov iba nedoplatok na poistné na ZP (alebo do príjmov preplatok) ?
EFA
15.04.05,06:18
Ja to chápem tak, že do nákladov (pre výpočet dane) sa môžu dávať preddavky aj vyučtovanie nedoplatkov na ZP. Len pre výpočet odvodov do ZP sa vymeriavací základ upraví o pripočítanie zaplatených preddavkov na ZP.
Jana Motyčková
15.04.05,06:22
Myslela som pre výpočet odvodov, nie daň.
EFA
15.04.05,06:30
Ak by bola novela presne v znení tvojho citátu z príspevku č.26, mohlo by sa to tak chápať. Podľa včerajšieho Zajacovho vyjadrenia v médiách si však myslím, že autor mal na mysli, že platby na zdravotné poistenie sa vylúčia z výpočtu odvodov celkovo. Zvýšené odvody sa potom majú čiastočne vrátiť vo forme nižšej dane.
hron
15.04.05,08:39
Najnovsiu interpretaciu celeho tohoto cirkusu som pochopil tak, ze je to kvoliva tupym uctovnikom, ktori nebudu vediet urobit vyuctovanie zdravotneho poistenia.
Muška
15.04.05,09:46
Hron, a prečo sa my inteligentní účtovníci máme prispôsobovať menej inteligentným:rolleyes: Ale vlastne u nás je VSIO MOŽNO:D
Jozef Mihál
15.04.05,11:31
Aktualita z MZ - je veľmi veľmi pravdepodobné, že odvody SZČO na zdravotné poistenie sa nepohnú ani o korunu. Pracuje sa na riešení, aby to tak bolo. Kto chce vedieť viac a má moju knihu, nech si nalistuje stranu 149.
hron
15.04.05,11:58
Hron, a prečo sa my inteligentní účtovníci máme prispôsobovať menej inteligentným:rolleyes:
No...eeee...tiez sa divim. Mimochodom, preco som diskriminovany a na moj prispevok nie je tlacitko na udavanie zleho prispevku?
Muška
15.04.05,12:01
No...eeee...tiez sa divim. Mimochodom, preco som diskriminovany a na moj prispevok nie je tlacitko na udavanie zleho prispevku?Hron, ak myslíš tlačítko "NAHLÁS", tak to nikto nemá na svojom, keď je prihlásený. Veď sám seba predsa nebudeš udávať :D
Jano1961
15.04.05,12:26
Aktualita z MZ- je veľmi pravdepodobné, že odvody SZČO na zdravotné poistenie sa
nepohnú ani o korunu...
Pýtam sa ... K čomu bol dobrý celý ten "cirkus"?
hron
15.04.05,12:48
Aktualita z MZ- je veľmi pravdepodobné, že odvody SZČO na zdravotné poistenie sa
nepohnú ani o korunu...
Pýtam sa ... K čomu bol dobrý celý ten "cirkus"?
Aj ked su spravy rozporuplne, ten cirkus je to najlepsie, co sa udialo za poslednych 6 rokov. Lebo cirkus nerobi minister, ale ti , co by jeho chore vymysly mali platit...prial by som si aj dvadsat takychto cirkusov za rok. Sice by to bola kvapka v mori, ale aspon nieco. Klepat na prsty kradnucim sa nie len ze patri, ale je to doslova nevyhnutnost.
hron
15.04.05,12:54
Hron, ak myslíš tlačítko "NAHLÁS", tak to nikto nemá na svojom, keď je prihlásený. Veď sám seba predsa nebudeš udávať :D
No, sem tam sa mi to stane, ze mi vznikne taka potreba, ale to sa radsej oznamim priamo na mieste cinu
Jozef Mihál
15.04.05,13:01
hron and nespokojná company:

Klídek, pohoda, novinári majú o čom písať, podstatné je, že všetko je OK, odvody sa zvyšovať nebudú, práve naopak, napríklad:

- aj ľudia s preukazom ZŤP budú mať nárok na znížené sadzby
- študenti, dôchodcovia - zamestnanci, pri príjme do polovice min.mzdy nebudú platiť (a dalo sa vydobyť pre nich aj viac, nebyť jedného pána vo vláde, ktorý tak vehementne obhajuje živnostíkov, až im niektoré "nami" navrhované zvýhodnenia zrušil...ale s tým sa v médiach nechváli)
- spravodlivo budú vyriešení umelci a autori
- "znormalizuje" sa postavenie konateľov
- nepracujúci "zbohatlíci" budú platič sami, nie za nich štát, atď.
Jana Motyčková
15.04.05,13:11
Jožko, mám ešte vôbec čítať to, čo si mi poslal naposledy, ale bo je zase niečo celkom nové ?
Jozef Mihál
15.04.05,13:16
Janka, je toho dosť nového, stále sa to prepisuje, upresňuje atď. Význam bude mať študovať znenie prijaté vo vláde, tj. budúcu stredu. Inak ešte raz ďakujem, pár Tvojich konštruktívnych pripomienok si v novele zákona nájdeš.
jaro.jaro
15.04.05,14:05
http://mihal.blog.sme.sk/
"Vďaka zmene, ktorú si do novely presadilo....(nebudem menovať, ale touto cestou pripomínam, že nie všetko "čudné a zlé" čo je a bude v zákone o zdravotnom poistení pochádza z dielní MZ SR), sa umelec a autor, ktorý sa neprihlási ako SZČO a bude v pozícií tzv. dobrovoľne nezamestnanej osoby, bude platiť poistné vo výške 575 Sk mesačne, bez ohľadu na to, koľko v skutočnosti zarobí. Takže v konečnom dôsledku nielenže nedôjde k zdvojnásobeniu poistného umelcov a autorov, ale..."

-1.)opytam sa-Kanik? Staci mi pripadna odpoved v style "nemozem poptvrdit ani vyvratit"...
2.) odkial sa vzala ta suma 575 miesto 910? a co sa stalo, ze motyka vystrelila?
Jozef Mihál
15.04.05,14:18
jaro.jaro, zmena je život, a tzv. legislatívny proces je celkom zábava...dnes je všetko inak, a to takto (a bohvie dokedy)
- autor sa môže dobrovoľne prihlásiť ako SZČO
- ak tak urobí, platí ako iná SZČO 14% z polovice základu dane
- ale ak tak neurobí, bude z honorárov, nezdanených zrážkovou daňou platiť 14% - z hrubej sumy
- takže oplatí sa mu prihlásiť a platiť ako SZČO
- opakujem, že poistnému nebude podliehať príjem autora za príspevky do novín a iných médií, ktoré sú zdanené zrážkou.

575 Sk je suma, ktorú budú platiť dobrovoľne nezamestnané osoby, ak nebudú mať príjem (napr. z dohôd).

...a k ostatnému sa netreba vyjadrovať.
luba3
17.04.05,08:40
Ja aj manžel sme SZČO,lebo to tak vyhovuje našim zamestnávateľom.Ja robím účtovníctvo 4 firmám a manžel na zim.štadióne strojníka,brúsi korčule hokejistom,opravuje im výstroj.Mne platia firmy načas ale jemu meškajú s platením aj dva mesiace.Ja ako SZČo musím už 8.deň mesiaca uhradiť odvody /2155 + 910/x2 a to aj za manžela,ktorý čaká na preplatenie faktúry aj dva-tri mesiace.Zamestnávateľ má výplatný termín napr.30.deň,to si určí sám,ale SZČO musí odvody zaplatiť už 8.deň aj keby si mal na to požičať.
Je to diskriminácia SZČo.Úľavu na starobné poistenie si môže SZČo dať až od 1.1.2005.Platíme odvody každý mesiac z VZ 6.500 Sk,či máme taký príjem,či nie,ale nárok na daňový bonus na deti si môžeme uplatniť až po podaní DP.
Mám známeho SZČO,ktorý bol Pn celý január 2005.SP mu vyplatila maródku,nejakých 2.500 Sk za celý mesiac PN a z tej sumy musel do zdravotnej poisťovne odovzdať 910 Sk ako preddavok na ZP.Zostalo mu nejakých 1.600 Sk z maródky.
Jozef Mihál
17.04.05,10:52
luba3 - v prvom rade by som sa zamyslel nad tým "...lebo to vyhovuje našim zamestnávateľom". SERIÓZNY zamestnávateľ by v prípade, že "pošle" zamestnanca na živnosť, MAL zvýšiť jeho príjmy fakturované (oproti príjmom zamestnanca) o podiel na úspore odvodov zamestnávateľa. Hovorí Vám a tomu "zamestnávateľovi" niečo pojem Cena práce?

K tej maródke - MZ navrhuje v novele, aby SZČO nemusel platiť preddavky a alikvótne sa mu znižoval povinný minimálny VZ v prípade práceneschopnosti. Ak novela prejde v podobe, navrhovanej zo strany MZ, v danom prípade by Váš manžel preddavok 910 Sk neplatil, a ak má VZ nižší ako minimum, ani v ročnom zúčtovaní nič nedoplácal.
pyton
19.04.05,06:37
Pán Mihál, nájde sa niekto, kto v záujme presadenia sociálnej spravodlivosti navrhne zrušiť strop, ktorý je výhodný iba pre tých, ktorí dosahujú astronomické príjmy, z ktorých takto nemusia platiť odvody? My ostatní platíme odvody z celých dosiahnutých príjmov a niektorí iba dajme tomu z maličkej časti svojich príjmov.
Jozef Mihál
19.04.05,06:51
"Humorne" by som Vám pyton odpovedal, že ja určite nebudem presadzovať zrušenie stropu, keďže je výhodný iba pre...

Vážne však hovorím, že existencia stropu je dobrá na dve veci.... Kto má vysoké príjmy, dnes má jednoduchú možnosť ako sa odvodom vyhnúť - podiely na zisku...

Už sa tu opakujem - je dosť možné, že v budúcnosti dôjde k dosť zásadnej "rekonštrukcii" spôsobu výpočtu dane, odvodov...
Sany
19.04.05,07:12
Pán Mihál, nájde sa niekto, kto v záujme presadenia sociálnej spravodlivosti navrhne zrušiť strop, ktorý je výhodný iba pre tých, ktorí dosahujú astronomické príjmy, z ktorých takto nemusia platiť odvody? My ostatní platíme odvody z celých dosiahnutých príjmov a niektorí iba dajme tomu z maličkej časti svojich príjmov.Teda ja žasnem. Pyton, nie si ty tajný agent Zajaca a Kaníka? To si môže položiť otázku ten, čo platí odvody z toho stropu - prečo ten, čo zaplatí odvody z toho stropu nemá prednostné ošetrenie u lekára pred tým, čo zaplatí "len" z minimálnej mzdy? Veď 6.000,- za mesiac na ZP je viac ako 910,-,. A prečo je denná nemocenská dávka obmedzená? Vždy bude niekto nespokojný, spravodlivosť ťažko dosiahneš...
Jano1961
19.04.05,07:41
Minule hovorca Daňového úradu /dávali to v televízii/, hovoril,že nejaká fyziká
osoba na Slovensku odviedla na daniach vyše 3 miliardy korún. Neviam o koho ide,
za ktorej vlády sa dostal k takémuto majetku, ale som si skoro istý, že ak by
nebol strop na zdravotné poistenie, tak bude špekulovať ako nezaplatiť stovky
miliónov krún ročne na zdravotné poistenie. A efekt by bol opačný. Možno
by štátu neodviedol takúto sumu na daniach. A takto by špekulovali aj tí,teda
väčšina čo odviedli na daniach stovky miliónov.
bodliak
19.04.05,07:54
Pán Mihál, nájde sa niekto, kto v záujme presadenia sociálnej spravodlivosti navrhne zrušiť strop, ktorý je výhodný iba pre tých, ktorí dosahujú astronomické príjmy, z ktorých takto nemusia platiť odvody? My ostatní platíme odvody z celých dosiahnutých príjmov a niektorí iba dajme tomu z maličkej časti svojich príjmov.
Ano, ale potom budem chciet aj dostat davky od ZP a SP bez obmedzeni.
Nebudem chciet pocut od lekarky aby som prisiel o 2 tyzdne, lebo na tento mesiac uz vycerpala limit. Nech manzelka dostane materske 55% z rovnako neobmedzeneho zakladu a ja dochodok tiez bez max limitov.
eoneon
19.04.05,08:10
presne tak, uplne suhlasim.