Lenka1979
10.06.08,18:54
Ahojte, mal už niekto z Vás takýto prípad?
Máme zamestnanca, ktorý pri manipulácii s vysokozdvižným vozíkom pri premiestňovaní skiel do výroby (výroba okien) nechtiac praskol 8 kusov skla. Tento zamestnanec má uzatvorenú s poisťovňou zmluvu pre prípad škody, keby sa niečo stalo v zamestnaní, také niečo sa môže stať bežne. Na firmu k nám prišiel poisťovák, ktorý sklá nafotil, dala som mu potrebné dodacie listy od týchto skiel, spísali sme záznam o "nehode" a kázal nám, aby sme vyhotovili zamestnancovi faktúru za to, že nám spôsobil škodu. Tak sme mu vystavili FA za spôsobenú škodu v hodnote 22000 bez DPH + 4180 Sk DPH čiže spolu 26180,-- Sk. On nám túto faktúru zaplatil v hotovosti. Potom sme spísali na poisťovňu formulár my-ako firma-poškodený a zamestnanec-ako škodca, kde sa vyčíslila táto škoda. Neviem ako to mám všetko zaúčtovať. Vyjadrite sa mi prosím, ak už niekto také niečo mal. Ďakujem veľmi pekne.
Lenka:)
Zoltán Kovács
10.06.08,16:59
Ahojte, mal už niekto z Vás takýto prípad?
Máme zamestnanca, ktorý pri manipulácii s vysokozdvižným vozíkom pri premiestňovaní skiel do výroby (výroba okien) nechtiac praskol 8 kusov skla. Tento zamestnanec má uzatvorenú s poisťovňou zmluvu pre prípad škody, keby sa niečo stalo v zamestnaní, také niečo sa môže stať bežne. Na firmu k nám prišiel poisťovák, ktorý sklá nafotil, dala som mu potrebné dodacie listy od týchto skiel, spísali sme záznam o "nehode" a kázal nám, aby sme vyhotovili zamestnancovi faktúru za to, že nám spôsobil škodu. Tak sme mu vystavili FA za spôsobenú škodu v hodnote 22000 bez DPH + 4180 Sk DPH čiže spolu 26180,-- Sk. On nám túto faktúru zaplatil v hotovosti. Potom sme spísali na poisťovňu formulár my-ako firma-poškodený a zamestnanec-ako škodca, kde sa vyčíslila táto škoda. Neviem ako to mám všetko zaúčtovať. Vyjadrite sa mi prosím, ak už niekto také niečo mal. Ďakujem veľmi pekne.
Lenka:)

Osobne si myslím, že vystavenie faktúry nie je v poriadku. Veď tovar ste nepredali. Skôr by som urobil zápis o vzniknutej škode a na základe toho by som nárokoval od zamestnanca náhradu škody. A prečo aj s DPH? Veď k dodaniu nedošlo, teda nevznikla ani povinnosť odviesť DPH.

Na základe zápisu o škode by som preúčtoval ten materiál z 501 na 582.
Lenka1979
10.06.08,17:44
Tú faktúru môžem ešte stále opraviť, lebo bola urobená teraz v júni, vôbec som si neuvedomila, že to má byť bez DPH. Ďakujem Ti Smith. Potom ten materiál môžem preúčtovať z 501 na 582?
Tweety
10.06.08,17:56
Tú faktúru môžem ešte stále opraviť, lebo bola urobená teraz v júni, vôbec som si neuvedomila, že to má byť bez DPH. Ďakujem Ti Smith. Potom ten materiál môžem preúčtovať z 501 na 582?
Škoda nie je predmetom dane, takže faktúru oprav a materiál preúčtuj zo spotreby ( on sa nespotreboval) na škody.
Lenka1979
10.06.08,18:27
Škoda nie je predmetom dane, takže faktúru oprav a materiál preúčtuj zo spotreby ( on sa nespotreboval) na škody.

môžem dať súvsťažný zápis takýto?: 582/501
a potom náhradu od poisťovne a úhradu od zamestnanca?
azla
10.06.08,18:56
môžem dať súvsťažný zápis takýto?: 582/501
a potom náhradu od poisťovne a úhradu od zamestnanca?

Postupovala by som následovne :

1. zaúčtovanie škody 549/501 (112) - podľa spôsobu evidencie zásob
(nepoužívame účet 582 - ten iba pri živelných udalostiach apod.)

2. spôsobenú škodu firma prerokuje so zamestnancom (nejaký zápis zo škodovej komisie) a môže sa rozhodnúť mu predpísať škodku k náhrade (ak je to jeho zavinením)
predpis 335/648

3. zamestnanec je povinný túto škodu uhradiť. V prípade, že má poistné krytie (to je prípad Vášho zamestnanca), sa obráti na poisťovňu a poisťovňa za zamestnanca Vám uhradí nárokovanú škodu mínus spoluúčasť (napr. 10%). Poisťovňa akoby splácala za zamestnanca záväzok -vašu pohľadávku, ktorú máte na účte 335.

4. Vzhľadom k tomu, že firma si uplatňuje voči zamestnancovi škodu napríklad 22 000,- Sk, poisťovňa uhradí 22 000 - 2200,-(spoluúčasť) = 19. 800,- Sk(príde od poisťovne), zamestnancovi by vyplývalo uhradiť zvyšok škody, ktorá mu bola predpísaná k náhrade a poisťovňa ju neuhradila.
Lenka1979
11.06.08,08:09
Ďakujem azla veľmi pekne.
Pekný deň.
Lenka1979
11.06.08,08:11
Ďakujem azla veľmi pekne.
Pekný deň.

Ešte by som snáď doplnila, že poisťovňa nám povedala, aby sme vystavili pre zamestnanca faktúru, na základe ktorej nám ona preplatí škodu. A zamestnanec nám tú faktúru uhradil vo výške 26180 Sk. Túto faktúru mám ako zaúčtovať?
Tweety
11.06.08,08:12
Ešte by som snáď doplnila, že poisťovňa nám povedala, aby sme vystavili pre zamestnanca faktúru, na základe ktorej nám ona preplatí škodu. A zamestnanec nám tú faktúru uhradil vo výške 26180 Sk. Túto faktúru mám ako zaúčtovať?
315/648AE.
Lenka1979
11.06.08,08:26
315/648AE.

Tweety, aby sme to zhrnuli:

1. Zaúčtovanie škody na základe škodového zápisu: 549/501 26.180,--
2. FA vystavená zamestnancovi: 315/648 26.180,--
3. Prijatá úhrada Fa od zamestnanca: 211/315 26.180,--
4. Prijatá náhrada škody z poisťovne: 221/??? napr. 19.800,--
5. účtuje sa aj spoluúčasť? napr. tých 2200 ,-- Sk? ???/???


Veľmi ďakujem za pomoc;)
Lenka1979
11.06.08,08:37
posúvam...
Tweety
11.06.08,08:38
Tweety, aby sme to zhrnuli:

1. Zaúčtovanie škody na základe škodového zápisu: 549/501 26.180,-- OK
2. FA vystavená zamestnancovi: 315/648 26.180,-- OK
3. Prijatá úhrada Fa od zamestnanca: 211/315 26.180,-- OK Prijatá náhrada škody z poisťovne: 221/??? napr. 19.800,-- predpis náhr. 378/648, úhrada 221/378. . účtuje sa aj spoluúčasť? napr. tých 2200 ,-- Sk? ???/??? o nej už neúčtuješ, máš ju už v predpise náhrady od poisťovne

Veľmi ďakujem za pomoc;)
doplnené v texte
Denda
11.06.08,08:42
Tweety, aby sme to zhrnuli:

1. Zaúčtovanie škody na základe škodového zápisu: 549/501 26.180,--
2. FA vystavená zamestnancovi: 315/648 26.180,--
3. Prijatá úhrada Fa od zamestnanca: 211/315 26.180,--
4. Prijatá náhrada škody z poisťovne: 221/??? napr. 19.800,--
5. účtuje sa aj spoluúčasť? napr. tých 2200 ,-- Sk? ???/???


Veľmi ďakujem za pomoc;)

Trošku tu asi pletiete viac prípadov ako Vám v skutočnosti nastanú. Podľa môjho názoru uvažujete s dvojitou úhradou za jednu poistnú udalosť, ale ktorá Vám nikde nenastane.
Nemôžete prijať peniaze aj od poisťovni aj od zamestnanca. Buď Vám zaplatí zamestnanec a poisťovňa hradí zamestnancovi, alebo priamo za zamestnanca uhradí poisťovňa Vám.
Pozrite si ešte raz príspevok č.6 máte tam pekne napísané prípadné situácie, ktorá Vám nastanú.
Lenka1979
11.06.08,09:00
Trošku tu asi pletiete viac prípadov ako Vám v skutočnosti nastanú. Podľa môjho názoru uvažujete s dvojitou úhradou za jednu poistnú udalosť, ale ktorá Vám nikde nenastane.
Nemôžete prijať peniaze aj od poisťovni aj od zamestnanca. Buď Vám zaplatí zamestnanec a poisťovňa hradí zamestnancovi, alebo priamo za zamestnanca uhradí poisťovňa Vám.
Pozrite si ešte raz príspevok č.6 máte tam pekne napísané prípadné situácie, ktorá Vám nastanú.

A som z toho trošku viac popletená,
Dendi, v tomto máš možno aj pravdu, ale prečo mi potom poisťovňa kázala aby som urobila zamestnancovi faktúru a odniesla ju na poisťovňu? Podľa mňa, buď mi ju mal uhradiť zamestnanec a poisťovňa uhradí škodu jemu alebo nám ju na účet uhradí poisťovňa a od zamestnanca som úhradu prijať nemala. Ešte snáď doplním, že som spisovala dva protokoly: a to medzi poisťovňou a nami-ako firmou-"poškodený" a medzi nami-ako firmou "poškodený" a zamestnancom - ako "škodcom", takže teraz neviem ako tie úhrady prebehnú, na jeden z týchto zápisov som písala aj číslo firemného účtu. :rolleyes:
Lenka1979
11.06.08,09:39
posúvam...
azla
11.06.08,09:50
Ešte by som snáď doplnila, že poisťovňa nám povedala, aby sme vystavili pre zamestnanca faktúru, na základe ktorej nám ona preplatí škodu. A zamestnanec nám tú faktúru uhradil vo výške 26180 Sk. Túto faktúru mám ako zaúčtovať?

Tomu nerozumiem. Prečo by Ste mali zamestnancovi vystavovať faktúru za škodu. Je to Váš zamestnanec ?
Ak áno, potom stačí zápis zo škodovej komisie o výške škody, o uplatnení náhrady škody voči zamestnancovi a to je podladom pre poisťovňu na ďalšie konanie.
Predpis na náhradu zaúčtujete 335/648. (bod 2) v prísp. č.6

Potom príde list z poisťovne (tak to zvykne byť) o tom ako budú plniť za poistnu udalosť a na základe tohto listu môžte :
znížiť pohľadávku voči zamestnancovi, naúčtovať pohľadávku voči poisťovni .

Pohľadávka voči poisťovni sa Vá vyrovná úhradou od poisťovne, voči zamestnancovi môže ostať pohľadávka vo výške škody, ktorá mu bola zosobnená avšak nebola poisťovňou uhradená v plnej výške. Ten rozdiel ostáva na úhradu pre zamestnanca (firma predsa chce uhradiť celú zosobnenú škodu).
Denda
11.06.08,09:59
Niektoré poisťovne písomným dokladom o nároku náhrady škody od zamestnanca považujú vystavenú faktúru...čo je na hlavu postavené, ale je to tak, hlavne ak majú vlastné tlačivá na škodovú udalosť - protokoly ako spomínala zadávateľka otázky.

Tento postup je však zriedkavý, pretože sa väčšinou rieši škodovým zápisom a následne dohodou o zrážkach zo mzdy, ktorý slúži ako podklad pre poisťovňu a poisťovňa plní len zamestnancovi.
Lenka1979
11.06.08,10:13
Tomu nerozumiem. Prečo by Ste mali zamestnancovi vystavovať faktúru za škodu. Je to Váš zamestnanec ?
Ak áno, potom stačí zápis zo škodovej komisie o výške škody, o uplatnení náhrady škody voči zamestnancovi a to je podladom pre poisťovňu na ďalšie konanie.
Predpis na náhradu zaúčtujete 335/648. (bod 2) v prísp. č.6

Potom príde list z poisťovne (tak to zvykne byť) o tom ako budú plniť za poistnu udalosť a na základe tohto listu môžte :
znížiť pohľadávku voči zamestnancovi, naúčtovať pohľadávku voči poisťovni .

Pohľadávka voči poisťovni sa Vá vyrovná úhradou od poisťovne, voči zamestnancovi môže ostať pohľadávka vo výške škody, ktorá mu bola zosobnená avšak nebola poisťovňou uhradená v plnej výške. Ten rozdiel ostáva na úhradu pre zamestnanca (firma predsa chce uhradiť celú zosobnenú škodu).

áno, je to náš zamestnanec, je v riadnom pracovnom pomere už veľmi dlhý čas a stalo sa mu to, jednoducho manipuláciou mu tie sklá praskli. S poisťovňou sme spísali protokol aj medzi nami a zamestnancom sme spísali ďalší protokol tak ja neviem na čo chceli ešte aj tú faktúru, potom by som mala duplicitnú úhradu nie? Alebo o tej faktúre nebudem účtovať a nech si ju na poisťovni majú ak ju chceli. Alebo tam mám osobne zájsť a opýtať sa na prípradný postup? Neurobím zo seba hlúpaňu?:confused::eek:
Denda
11.06.08,10:17
áno, je to náš zamestnanec, je v riadnom pracovnom pomere už veľmi dlhý čas a stalo sa mu to, jednoducho manipuláciou mu tie sklá praskli. S poisťovňou sme spísali protokol aj medzi nami a zamestnancom sme spísali ďalší protokol tak ja neviem na čo chceli ešte aj tú faktúru, potom by som mala duplicitnú úhradu nie? Alebo o tej faktúre nebudem účtovať a nech si ju na poisťovni majú ak ju chceli. Alebo tam mám osobne zájsť a opýtať sa na prípradný postup? Neurobím zo seba hlúpaňu?:confused::eek:
Zamestnanec Vám fyzicky peniaze uhradil?
Lenka1979
11.06.08,10:24
Zamestnanec Vám fyzicky peniaze uhradil?
Teraz je na služobke, ale povedal, že uhradí aj keď mu to chudákovi nie je jedno. Podľa mňa to je na hlavu postavené keď má uzatvorenú poistnú zmluvu s poisťovňou.
Denda
11.06.08,10:31
Teraz je na služobke, ale povedal, že uhradí aj keď mu to chudákovi nie je jedno. Podľa mňa to je na hlavu postavené keď má uzatvorenú poistnú zmluvu s poisťovňou.
Lenka ak ešte nemáte úhradu od nikoho, zatiaľ účtujete o predpise škody voči zamestnancovi tak ako je uvedené v príspevku č.6 od azly.
Ďalej čakáte na vyrozumenie od poisťovne o postupe úhrady ( možno ho už aj máte - skúste si lepšie pozrieť podklady). Buď Vám ako firme uhradí priamo škodu zamestnanec, alebo Vám ju uhradí poisťovňa za neho.
Všetky účtovné aj neúčtovné prípady, ktoré Vám môžu nastať už máte popísané v príspevku č. 6 a 16.
azla
11.06.08,11:01
áno, je to náš zamestnanec, je v riadnom pracovnom pomere už veľmi dlhý čas a stalo sa mu to, jednoducho manipuláciou mu tie sklá praskli. S poisťovňou sme spísali protokol aj medzi nami a zamestnancom sme spísali ďalší protokol tak ja neviem na čo chceli ešte aj tú faktúru, potom by som mala duplicitnú úhradu nie? Alebo o tej faktúre nebudem účtovať a nech si ju na poisťovni majú ak ju chceli. Alebo tam mám osobne zájsť a opýtať sa na prípradný postup? Neurobím zo seba hlúpaňu?:confused::eek:
Zápis škodovej komisie rieší vzťah zamestnávateľ a zamestnanec. Popis škody, jej zosobnenie zamestnancovi a uznanie škody zamestnancom, prípadne spôsob úhrady.
Tu vzniká pohľadávky firmy voči zamestnancovi. Buď ju zaplatí zamestnanec, alebo v lepšom prípade, ak má poistné krytie pre takýto prípad, zaplatí zosobnenú škodu do určitej výšky za neho jeho zmluvná poisťovňa, v ktorej má uzatvorenú poistnú zmluvu Zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnávateľovi.

Zápis - protokol o škode medzi poisťovňou a zamestnancom rieši to, že poisťovňa zistí, spíše skutočnosti, ktoré nastali a bude plniť za zamestnanca v zmysle zmluvy- Zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnávateľovi.

Poisťovni ako podklad na likvidáciu slúži zápis zo škodovej komisie. Nestačí, že sa škoda stala, ale, že bola aj zosobnená.
Nestretla som sa s prípadom, aby sa škoda faktúrovala zamestnancovi. (?!)

Zamestnanec sa môže dohodnúť s poisťovňou, že plnenie nepôjde na účet zamestnanca, ale priamo na účet zámestnávateľa, ktorý utrpel škodu.

Už akýkoľvek podklad dáte poisťovni, tak ten je aj podkladom na zaúčtovanie pohľadávky voči zamestnancovi. 335/648.
Ale naozaj si myslím, že faktúra nie je namieste.
Iba ak Ste mali iba protokol o škode a nemali zosobnenie škody zamestnancovi, tak poisťovni možno chýbalo uplatnenie škody voči zamestnancovi, ale to sa rieši zápisom o uznaní a zosobnení škody a nie faktúrou. (tak to vidím ja)
Lenka1979
11.06.08,11:14
Zápis škodovej komisie rieší vzťah zamestnávateľ a zamestnanec. Popis škody, jej zosobnenie zamestnancovi a uznanie škody zamestnancom, prípadne spôsob úhrady.
Tu vzniká pohľadávky firmy voči zamestnancovi. Buď ju zaplatí zamestnanec, alebo v lepšom prípade, ak má poistné krytie pre takýto prípad, zaplatí zosobnenú škodu do určitej výšky za neho jeho zmluvná poisťovňa, v ktorej má uzatvorenú poistnú zmluvu Zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnávateľovi.

Zápis - protokol o škode medzi poisťovňou a zamestnancom rieši to, že poisťovňa zistí, spíše skutočnosti, ktoré nastali a bude plniť za zamestnanca v zmysle zmluvy- Zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnávateľovi.

Poisťovni ako podklad na likvidáciu slúži zápis zo škodovej komisie. Nestačí, že sa škoda stala, ale, že bola aj zosobnená.
Nestretla som sa s prípadom, aby sa škoda faktúrovala zamestnancovi. (?!)

Zamestnanec sa môže dohodnúť s poisťovňou, že plnenie nepôjde na účet zamestnanca, ale priamo na účet zámestnávateľa, ktorý utrpel škodu.

Už akýkoľvek podklad dáte poisťovni, tak ten je aj podkladom na zaúčtovanie pohľadávky voči zamestnancovi. 335/648.
Ale naozaj si myslím, že faktúra nie je namieste.
Iba ak Ste mali iba protokol o škode a nemali zosobnenie škody zamestnancovi, tak poisťovni možno chýbalo uplatnenie škody voči zamestnancovi, ale to sa rieši zápisom o uznaní a zosobnení škody a nie faktúrou. (tak to vidím ja)

Azli, tak takýto zápis o uznaní a zosobnení škody som nevidela, resp. sme ho nespisovali, preto asi tá faktúra. Z poisťovne sme zatiaľ nedostali žiadne vyrozumenie, tak asi počkám čo sa bude diať ďalej a potom vám to tu napíšem aby sme boli "všetky" v obraze. ok?;)
preboha
12.06.08,10:54
výška škody: vaša výška škody = NÁKUPNÁ cena tovaru bez DPH.
zamestnanec sklo iba poškodil, nie je klasickým klientom, pre ktorého použijete PREDAJNÚ cenu + DPH
Monika Nováková
26.06.08,08:01
Zaujal ma Váš príspevok, pretože sa momentálne nad tým trápim aj ja. Ale nechápem prvotné zaúčtovanie škody 549/501 - prečo 501? :confused: Veď ak sa jedná o škodu na aute - keď aj rozbité sklo - tak prácu väčšinou vykonáva servis, preto keď príde faktúra zo servisu, účtuje sa na 511 - opravy a údržba. Preto by som to zaúčtovala
predpis škody 549 / 511
pohľadávku voči zamestnancovi 335/648
plnenie od poisťovne - znížim pohľadávku 221/335
a rozdiel, ktorý hradí zamestnanec 221 alebo 211/335.

poradíte mi, či som to správne pochopila?

monika
Lenka1979
27.06.08,19:15
Zaujal ma Váš príspevok, pretože sa momentálne nad tým trápim aj ja. Ale nechápem prvotné zaúčtovanie škody 549/501 - prečo 501? :confused: Veď ak sa jedná o škodu na aute - keď aj rozbité sklo - tak prácu väčšinou vykonáva servis, preto keď príde faktúra zo servisu, účtuje sa na 511 - opravy a údržba. Preto by som to zaúčtovala
predpis škody 549 / 511
pohľadávku voči zamestnancovi 335/648
plnenie od poisťovne - znížim pohľadávku 221/335
a rozdiel, ktorý hradí zamestnanec 221 alebo 211/335.

poradíte mi, či som to správne pochopila?

monika


Moni, 501 preto, lebo my sme nemali škodu na aute, ale na skle - ako materiál, z ktorého vyrábame okná, preto tá 501 na strane Dal.
Dnes nám prišlo z poisťovne oznámenie, že z tých 22.000 nám poisťovňa uhradí 13000, ktoré poslala na náš (firemný) účet. V pondelok napíšem podrobnosti,lebo nemám to oznámenie pred sebou.
Pekný večer.:)
Lenka1979
07.07.08,11:33
Dobrý deň,
chcela by som doplniť niektoré skutočnosti k hore uvedenej téme, ktoré nastali keď nám došlo oznámenie o poistnom plnení, ak budete môcť niekto reagovať,prosím napíšte.
V oznámení je výpočet výšky plnenia následovný:
- popis položiek izol.dvojskla
Poistné plnenie 15.331,51 Sk
dojednaná spoluúčasť 10% -1.533,-- Sk

Poistné plnenie/doplatok 13.799,-- Sk (táto suma nám prišla na účet)

Môžem zaúčtovať túto náhradu ako sme písali vo vyššie uvedených príspevkoch? a čo spoluúčasť a faktúra, ktorú sme vystavili zamestnancovi za spôsobenú škodu? Ďakujem...;)
azla
07.07.08,13:49
Postupovala by som následovne :

1. zaúčtovanie škody 549/501 (112) - podľa spôsobu evidencie zásob
(nepoužívame účet 582 - ten iba pri živelných udalostiach apod.)
22 000,-
2. spôsobenú škodu firma prerokuje so zamestnancom (nejaký zápis zo škodovej komisie) a môže sa rozhodnúť mu predpísať škodu k náhrade (ak je to jeho zavinením)
predpis 335/648
22 000,-
3. zamestnanec je povinný túto škodu uhradiť. V prípade, že má poistné krytie (to je prípad Vášho zamestnanca), sa obráti na poisťovňu a poisťovňa za zamestnanca Vám uhradí nárokovanú škodu mínus spoluúčasť (napr. 10%). Poisťovňa akoby splácala za zamestnanca záväzok -vašu pohľadávku, ktorú máte na účte 335.
a/ časť záväzku za zamestnanca platí poisťovňa ;preučtovala by som pohľadávku na poisťovňu v tej výške, ktorú za zamestnanca mate obdržať podľa listu, čiže 13 799,-;
378 / 335
b)
došla úhrada od poisťovne
221 / 378
4. Vzhľadom k tomu, že firma si uplatňuje voči zamestnancovi škodu napríklad 22 000,- Sk, poisťovňa uhradí 22 000 - 2200,-(spoluúčasť) = 19. 800,- Sk(príde od poisťovne), zamestnancovi by vyplývalo uhradiť zvyšok škody, ktorá mu bola predpísaná k náhrade a poisťovňa ju neuhradila.
keďže poisťovňa Vám uhradila iba časť škody, ktorú Ste si ako firma uplatnili voči zamestnancovi, tak rozdiel, ktorý Vám ostal na účte 335
vo výške 8 201,- by Vám zamestnanec mal uhradiť
211,221 / 335


Aby som sa neopakovala, tak som len svoj pôvodný príspevok č.6 doplnila o sumy z listu.
Väčšinou zvykne byť, ak poisťovňa uzná celú škodu a pracovník ma dojednané dostatočné poistné krytie, že pracovník by mal uhradiť iba spoluúčasť.
Z informácií, ktoré som si prečítala, mi vychádza, že Vaša škoda bola 22 000 avšak poistné plnenie je iba 15 331; znížené o spoluúčasť je 13 799,- , preto vychádza zamestnancovi vyšší doplatok.
Laura1
09.07.08,12:21
Prajem Vám pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc:

Konateľ spôsobil škodu u zákazníka – rozbil novú lampu v hodnote 21.000,- vrátane DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)– oprava nie je možná.
Naša s.r.o. na základe poskytnutej faktúry od zákazníka uhradila celú čiastku. Prípad sme postúpili na poisťovňu, kde žiadali aj tú pôvodnú faktúru, hoci nebola vystavená na našu firmu.
Poisťovňa vyčíslila spoluúčasť na 2.000,- Sk. Uhradila však iba 15.647,-Sk, spoluúčasť odpočítali zo sumy bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakoľko my sme platcami. Vraj, keby sme poškodenému ešte neuhradili škodu, dostali by sme 19.000,- Sk, čiže celková suma – spoluúčasť. Darmo sme im vysvetľovali, že sme si nemohli odpočítať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), - faktúra nie je naša.....už to necháme tak.


….a teraz účtovanie:


vzniknutá škoda: 549 (http://www.porada.sk/t59568-549-manka-a-skody.html)/379 21.000,-Sk
uhradili sme zákazníkovi z BÚ: 379 (http://www.porada.sk/t59504-379-ine-zavazky.html)/221 21.000,- Sk


poistná udalosť: 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html)/648: 21.000,- Sk
úhrada z poisťovne: 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html)/378: 15.647,- Sk
konateľ uhradí: 211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/378: 5.353,- Sk


alebo namiesto 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html) účtujem všade radšej 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)?

neviem, či to bude v poriadku - je to dosť domotané. Ďakujem za pomoc.
preboha
10.07.08,11:49
Vaša faktúra ( 22 000 Sk) predstavuje čo? Nákupnú cenu bez dane, alebo predajnú cenu bez dane?
Ak ste použili predajnú cenu znamená to, že od zamestnanca chcete svoju obchodnú prirážku + zisk? Ak áno, prečo? Zaujíma ma ani nie tak účtovný predpis, ale skôr logika a spravodlivosť voči zamestnancovi. Ď.
Lenka1979
10.07.08,13:11
Vaša faktúra ( 22 000 Sk) predstavuje čo? Nákupnú cenu bez dane, alebo predajnú cenu bez dane?
Ak ste použili predajnú cenu znamená to, že od zamestnanca chcete svoju obchodnú prirážku + zisk? Ak áno, prečo? Zaujíma ma ani nie tak účtovný predpis, ale skôr logika a spravodlivosť voči zamestnancovi. Ď.

preboha, je to otázka na mňa? Ak áno, tak odpovedám, že suma 22.000 Sk je nákupná cena!!! nie predajná!!! Keby to bola predajná, tak logiku by som Vám aj tak nevysvetlila, tú by ste museli žiadať od konateľa a spol. Ja som len zamestnanec a účtujem to, čo mám na papieri, nič nepridávam ani neuberám.
Pekný zvyšok dňa.
Lenka:)
Laura1
10.07.08,17:58
Prajem Vám pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc:

Konateľ spôsobil škodu u zákazníka – rozbil novú lampu v hodnote 21.000,- vrátane DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)– oprava nie je možná.
Naša s.r.o. na základe poskytnutej faktúry od zákazníka uhradila celú čiastku. Prípad sme postúpili na poisťovňu, kde žiadali aj tú pôvodnú faktúru, hoci nebola vystavená na našu firmu.
Poisťovňa vyčíslila spoluúčasť na 2.000,- Sk. Uhradila však iba 15.647,-Sk, spoluúčasť odpočítali zo sumy bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakoľko my sme platcami. Vraj, keby sme poškodenému ešte neuhradili škodu, dostali by sme 19.000,- Sk, čiže celková suma – spoluúčasť. Darmo sme im vysvetľovali, že sme si nemohli odpočítať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), - faktúra nie je naša.....už to necháme tak.


….a teraz účtovanie:


vzniknutá škoda: 549 (http://www.porada.sk/t59568-549-manka-a-skody.html)/379 21.000,-Sk
uhradili sme zákazníkovi z BÚ: 379 (http://www.porada.sk/t59504-379-ine-zavazky.html)/221 21.000,- Sk


poistná udalosť: 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html)/648: 21.000,- Sk
úhrada z poisťovne: 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html)/378: 15.647,- Sk
konateľ uhradí: 211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/378: 5.353,- Sk


alebo namiesto 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html) účtujem všade radšej 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)?

neviem, či to bude v poriadku - je to dosť domotané. Ďakujem za pomoc.
moja otáza Vás nezaujala? bola by som rada, keby ste mi pomohli,
Ďakujem pekne
azla
11.07.08,07:48
Konateľ spôsobil škodu u zákazníka – rozbil novú lampu v hodnote 21.000,- vrátane DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)– oprava nie je možná.
Naša s.r.o. na základe poskytnutej faktúry od zákazníka uhradila celú čiastku. Prípad sme postúpili na poisťovňu, kde žiadali aj tú pôvodnú faktúru, hoci nebola vystavená na našu firmu.
Poisťovňa vyčíslila spoluúčasť na 2.000,- Sk. Uhradila však iba 15.647,-Sk, spoluúčasť odpočítali zo sumy bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakoľko my sme platcami. Vraj, keby sme poškodenému ešte neuhradili škodu, dostali by sme 19.000,- Sk, čiže celková suma – spoluúčasť. Darmo sme im vysvetľovali, že sme si nemohli odpočítať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), - faktúra nie je naša.....už to necháme tak.

Škoda spôsobená u zákazníka je 21 000,-.
Tak k tomu ma pristúpiť aj poisťovňa. Zákazník si mohol nárokovať výšku škody spôsobenú Vašim zamestnancom na základe nejakého krátkeho listu, ktorého prílohu tvorila aj faktúra za predmetnú lampu. Na základe týchto podkladov a pri takej výške škody (21) poisťovňa je povinná (ak poistnú udalosť uznala) plniť vo výške škody zníženej o spoluúčasť.
Myslím, že stojí za to, napísať list (poistený zamestnanec) o prehodnotenie plnenia a nárokovať si riadne plnenie poistnej udalosti. Netreba iba mávnuť rukou. Ide o princíp a nakoniec aj o peniaze zamestnanca.



….a teraz účtovanie:

vzniknutá škoda: 549 (http://www.porada.sk/t59568-549-manka-a-skody.html)/379 21.000,-Sk áno
uhradili sme zákazníkovi z BÚ: 379 (http://www.porada.sk/t59504-379-ine-zavazky.html)/221 21.000,- Sk áno

toto by som trochu poopravila
poistná udalosť: 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html)/648: 21.000,- Sk
úhrada z poisťovne: 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html)/378: 15.647,- Sk
konateľ uhradí: 211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/378: 5.353,- Sk

alebo namiesto 378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html) účtujem všade radšej 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)?

na základe terajších podkladov, keď už máš aj výsledok plnenia a poisťovňa plnila tak ako píšeš...

výnos zo zosobnenia škody ............................. /648 .....21 000,-
predpis nároku voči poisťovni.......................378/............15 647,-
predpis nároku voči zamestnancovi...............335/..............3 353,-

úhrada od poisťovne .................................221/378.......15 647,-
úhrada od zamestnanca .............................211/335.........3 353,-

účet 355 by sa použil, ak by to bola pohľadávka voči spoločníkovi (v zadaní to nepíšeš)
Laura1
11.07.08,08:14
Ďakujem pekne, ja som list na poisťovňu napísala a dostala som odpoveď:

Vasu poziadavku sme prekonzultovali aj s danovym poradcom,
a zial, musime zotrvat na nasom povodnom rozhodnuti, ze Vam
nemozeme uhradit DPH.
Keby Vasa firma neuhradila skodu poskodenej, museli by sme
jej ako fyzickej osobe-neplatcovi uhradit aj DPH.
Kedze ste jej skodu uhradili, Vasej firme ako platcovi uz
dan uhradit nemozeme.

Na začiatku môjho príspevku som písala, že škodu spôsobil konateľ - takže bude to účet 355.

Ešte raz vďaka.
azla
11.07.08,08:50
Ďakujem pekne, ja som list na poisťovňu napísala a dostala som odpoveď:

Vasu poziadavku sme prekonzultovali aj s danovym poradcom,
a zial, musime zotrvat na nasom povodnom rozhodnuti, ze Vam
nemozeme uhradit DPH.
Keby Vasa firma neuhradila skodu poskodenej, museli by sme
jej ako fyzickej osobe-neplatcovi uhradit aj DPH.
Kedze ste jej skodu uhradili, Vasej firme ako platcovi uz
dan uhradit nemozeme.

Na začiatku môjho príspevku som písala, že škodu spôsobil konateľ - takže bude to účet 355.

Ešte raz vďaka.

V tomto prípade nie je partnerom pri vybavovaní poistnej udalosti Vaša firma, ale partnerom pre poisťovňu je zamestnanec.
Poisťovňa plní jemu, "iba" plnenie zasielajú na Váš firemný účet.
Oni plnia jeho škodu, ktorú spôsobil Vám a tá škoda je vo výške 21 000,- (dph tu je nepodstatné).
To, že poisťovňa zaslala plnenie Vašej spoločnosti je iba to, že ju o to poistený - zamestnanec požiadal.
Aj oznámenie o poukazaní náhrady škody nie je adresované (nemalo by byť) na Vašu spoločnosť, ale na poisteného- zamestnanca. Vaša spoločnosť to dostane iba na vedomie (zvyknu to uviesť na konci listu).
Naďalej sa domnievam, že poisťovňa nepostupovala správne.

Aj tam pracujú ľudia, ktorí sa pomýlia, alebo neskúmajú súvislosti. Ak Vám stojí za tú námahu tak v mene zamestnanca, napíšte ešte raz list a všetko dôkladne im napíšte.
(Veď aj Vy im tiež môžte napísať, tak ako oni, že ste to prerokovali s daňovým poradcom.)
----
Konateľ, nie vždy sa rovná spoločník, takže preto som účet 355 nepovažovala za istý.
rdb
02.05.11,12:09
Mam taky problem.
Zamestnanec sposobil skodu. Bola s nim spisana a podpisana notarska zapisnica, ale nasledne pri vysetrovani celeho pripadu sa zistilo, ze sposobena skoda bola nizsia ako ta uvedena v notarskej zapisnici. Teraz uz je skoda presne vycislena a naozaj je nizsia.
Chcem sa spytat na uctovanie. Ak zauctujem vysku skody podla notarskej zapisnice nebude to spravna vyska, ak zauctujem spravnu vysku skody nemam vlastne ziadny podklad okrem vlastnych, Ako mam postupovat pri uctovani skody?
Dakujem vam.
1gabika1
11.08.11,07:46
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako postupovať v prípade, že naša zamestnankyňa pretelefonovala na audiotextové číslo sumu 200,-- €. Akou formou si to od nej môžeme vymáhať? Treba spísať nejakú zmluvu a sťahovať jej to zo mzdy? Ako to mám zaúčtovať? Prosím poraďte mi ako postupovať.
alusa783
14.12.12,12:54
ahojte, prosím o pomoc s týmto

zamestnanaec nekorektne vypol stroj a poškodil hardver
nový hardver - 501/321 (môžem na 501 či?) 77,76bez dph
výmena HDD technikom 511/321 30,00bez dph
spravil sa škodový zápis so zamestnancom na základe neho učtujem
335/648 suma 140eur
549/511 suma 30,00
549/501 suma 77,76
a ked mi to zamestnanec uhradí tak 211/335
mam učtovanie správne?
zamestnancovi sa škoda vyčíslila o 32,24eur viac to by namalo vadit (je to kôli tomu že stroj stál a nevyrábal výrobky)
možno pre niekoho hlupa otázka ale mohla som si uplatnit dph z toho HDD a servisného zásahu však? lebo ked uvažujem tak to bolo za učelom dosiahnutia zisku, ale z druhej strany som to dala zosobnit zamestnancovi tak neviem..
hronka
18.11.13,07:52
Dobrý deň, mám podobný problém s náhradou škody a potrebujem poradiť ohľadom účtovania.
Zamestnanec pri manipulácii s rebríkom rozbil čelné sklo na firemnom aute. V servise sklo vymenili za 314 Eur s DPH. Zamestnancovi bola predpísaná škoda v tej istej výške, čiže 314,00. Plnilo sa cez poistenie zodpovednosti - poisťovňa preplatila sumu 261,67 (čo je 314 bez DPH) mínus 10% spoluúčasť -26,17 Eur, čiže celkom preplatili 235,50 €.
Účtovanie:
- výmena skla v servise
511 261,67/
343 52,33/ 321 314,00

- predpis náhrady škody
335/648 314,00

- plnenie
221/335 235,50 od poisťovne
211/335 26,17 spoluúčasť zamestnanca
211/335 52,33 ??? to je vlastne výška DPH - má aj túto sumu uhradiť zamestanec, keďže firma si aj tak DPHčku odpočíta, no on dostal k preplateniu sumu 314,00?

Je to vôbec celé správne?
hronka
18.11.13,14:25
Dobrý deň, mám podobný problém s náhradou škody a potrebujem poradiť ohľadom účtovania.
Zamestnanec pri manipulácii s rebríkom rozbil čelné sklo na firemnom aute. V servise sklo vymenili za 314 Eur s DPH. Zamestnancovi bola predpísaná škoda v tej istej výške, čiže 314,00. Plnilo sa cez poistenie zodpovednosti - poisťovňa preplatila sumu 261,67 (čo je 314 bez DPH) mínus 10% spoluúčasť -26,17 Eur, čiže celkom preplatili 235,50 €.
Účtovanie:
- výmena skla v servise
511 261,67/
343 52,33/ 321 314,00

- predpis náhrady škody
335/648 314,00

- plnenie
221/335 235,50 od poisťovne
211/335 26,17 spoluúčasť zamestnanca
211/335 52,33 ??? to je vlastne výška DPH - má aj túto sumu uhradiť zamestanec, keďže firma si aj tak DPHčku odpočíta, no on dostal k preplateniu sumu 314,00?

Je to vôbec celé správne?


Prosím vás, neviete niekto reagovať? Potrebovala by som to... díky