matalenka
10.06.08,18:10
Dobrý deň,

robím účtovnú závierku za rok 2007 (mali sme odklad) a mám nasledujúci problém. Ak mi vie niekto poradiť, budem Vám neskutočne vďačná.

Dala som si vytlačiť súvahu, aby som si odkontrolovala účty, či mi sedia zostatky a prišla som k záveru, že nesedia. Podľa môjho zdravého rozumu, konečné zostatky na účte 321 by mali sedieť s neuhradenými záväzkami k 31.12.2007 a taktiež konečný zostatok na účte 311 by mal sedieť z neuhradenými pohľadávkami. Dala som si vytlačiť knihu záväzkov k 31.12.2007 a od celkovej sumy som odrátala ostatné záväzky, aby mi ostal čisto len zostatok účtu 321. (to isté som robila aj pri pohľadávkach). Mne však tieto stavy nesedia. Vytlačila som si súvahu a neuhradené záväzky a vychádza mi tam rozdiel (v súvahe vyskakuje o cca 1000 Sk viac v konečnom zostatku). Neviem, čo s tým programom môže byť, alebo čo mám zle nahodené ja. Ak mi vie niekto poradiť, čím by to mohlo byť, budem veľmi rada... Už som prekontrolovala oba účty 321 i 311 a žiadne rozdiely som nenašla...


Poraďte mi prosíím...

Všetkým ochotným pomôcť vopred ďakujem.

L
plavčík
10.06.08,16:16
...no moc ti asi nepomôžem, ale asi by som si pozrel počiatočné stavy, či mám dobre prenesený rok z 2006 na 2007 a potom pozrel / ak toho nie je príšerne veľa/ DF a OF a úhrady. Nič lepšie ma nenapadá. Možno ešte pozrieť interné doklady či tam nie sú dáke postúpenia pohľadávok alebo zápočty. Verím , že sa ešte niekto ozve . Veľa zdaru!
Luba
10.06.08,16:22
Nemôže to byť napr. kurzový rozdiel z precenenia pohľadávok / záväzkov v cudzej mene k 31.12.? Záleží na SW, ako to robí, ale možno na účte 321 / 311 to je zahrnuté, ale v knihe faktúr, či záväzkov nie?
matalenka
10.06.08,16:24
Pozrela som úhrady a žiadny rozdiel som nenašla... Ale mám pravdu, že sa tieto stavy musia rovnať, však?? Uz som z toho taka dopletena... ze skoro netusim, ako sa volam... KS na suvahe sa musi rovnat s KS neuhradenych faktúr, vsak??

Ďakujem
matalenka
10.06.08,16:27
No ten kurzový rozdiel by pripadal do úvahy len pri záväzkoch, ako to môžem zistiť?? či to je naozaj ten kurzový rozdiel??? Pri pohľadávkach to ale nehrozí a tiež mi tam vyskakuje rozdiel...

Som už z toho úplne na prášky... Vytlačila som si pohyby na účte pohľadávok (cca 45 strán) a idem jednu po druhej prejsť.... Najhoršie na tom je to, že termín sa kráti...
Luba
10.06.08,16:29
Ale kontroluješ všetky záväzky, ktoré máš nasčítané do daného riadku súvahy? Veď tam nejde iba 321, teda iba faktúry, ale aj iné záväzky, napr. 325 atď. Takže podľa toho, ako máš vedenú evidenciu si skús pozrieť všetky záväzky, ktoré sa ti tam nasčítavajú. Sedieť by to malo...
Tweety
10.06.08,16:31
No ten kurzový rozdiel by pripadal do úvahy len pri záväzkoch, ako to môžem zistiť?? či to je naozaj ten kurzový rozdiel??? Pri pohľadávkach to ale nehrozí a tiež mi tam vyskakuje rozdiel...

Som už z toho úplne na prášky... Vytlačila som si pohyby na účte pohľadávok (cca 45 strán) a idem jednu po druhej prejsť.... Najhoršie na tom je to, že termín sa kráti...
Veď si pozri IUD zaúčtovania KR k záv. a pohľadávkam k 31.12.. A možno ten rozdiel objavíš tam.
matalenka
10.06.08,16:34
Ja som si ale dala zatiaľ len vytlačiť súvahu, kde si môžem odkontrolovať stavy. Je to podobné ako výsledovka, vlastne len tam sú uvedené

Začiatočné stavy, obraty MD, obraty D, Obraty rozdiel, a Konečný stav a ja si vlastne odsúhlasujem ten konečný stav, či mi sedí. Nie je to ešte vyplnené tlačivo súvahy.... len výpis účtov.
matalenka
10.06.08,16:36
Veď si pozri IUD zaúčtovania KR k záv. a pohľadávkam k 31.12.. A možno ten rozdiel objavíš tam.

Tweety prosím ťa nerozumiem tým skratkám.

IUD ???
KR??

Napíš mi tiež prosím, kde to môžem nájsť, ak sa vyznáš v pohode...
Napíš mi to prosím celým slovom... /je to tajné, ale som blondína :D/

Ďakujem
apo
10.06.08,16:42
V Pohode postupujem takto:
ad 1
V účtovníctve denník v kontrolných zostavách preverím či sú všetky účtovné zápisy korektné, neviem, ručne a bez môžu byť len tam kde to nič neovplyvní.
ad 2
Dám vypočítať SALDO, vytlačím tlač Súčet salda a ku tomu neuhradené záväzky a pohľadávky. Obvykle 2 z týchto 3 veličín majú zhodu a je nutné dohľadávať zhodu u tretej veličiny.

Keď to zistíš tak potom daj o sebe viac vedieť.

Podmienky pre možnosť kontrolovať SALDOM:
1. Je nutné mať v účtovnej osnove príslušné účty odfajknuté ako saldokontné.
2. Ak sú z roku 2006 nejaké záväzky a pohľadávky musia byť uvedené v počiatočných stavoch SALDA.
3. Účtovať na saldokontných účtoch musíš vždy ako vznik Záv/Pohľ alebo ich likvidáciu v evidencii záv/pohľ.

Ak dodržíš všetky tri zásady potom nemôže nastať problém.
Predchádzajúci prispievatelia Ťa upozornili na to, že kurzové rozdiely môžu robiť neporiadok. Tak v Pohode si na to daj extra pozor.

apo
matalenka
10.06.08,16:46
Ďakujem Apo,

hneď zajtra sa na to pozriem. A ak nemám odškrnuté kontrolovať Saldokonto, môžem to urobiť dodatočne??? Prekontroluje mi to už zaúčtované účtovné operácie??
Tweety
10.06.08,16:52
Tweety prosím ťa nerozumiem tým skratkám.

IUD ???
KR??

Napíš mi tiež prosím, kde to môžem nájsť, ak sa vyznáš v pohode...
Napíš mi to prosím celým slovom... /je to tajné, ale som blondína :D/

Ďakujem
IUD-interný účtovný doklad
KR-kurzový rozdiel
apo
10.06.08,16:55
Áno aj dodatočne v jednom účtovnom roku to pekne zafunguje.

apo
Llívia
10.06.08,17:24
mimotemy Motalenka, normálne ti závidím, že tam máš rozdiel len 1.000 Sk. Mne po predchádzajúcej účtovníčke zostal rozdiel medzi KZ na 321 a neuhradenými faktúrami v sume cca 1.500.000 :mee: Takže to znamená pozrieť od r. 2005 za každý rok XYZ strán účtovania na 321 :mee::mee:
apo
10.06.08,19:35
Hľadať chyby v salde je alchímia, neexistuje žiadny "recept" ako chyby dohľadávať, často chyba napríklad 2,56 vyskočí len tak, ale inokedy je to chodenie kolom dokola. Celkom určite sa ale chyby nehľadajú tak, že sa vytlačí účet a "fajká" sa od začiatku do konca.

Treba využiť možnosť otvoriť denník, evidenciu faktúr a podobne v exeli a ísť na to logicky. V mojej obľúbenej firme som prvý krát v roku 2008 dával saldo do poriadku. Robil som to 3 dni a to by sa nemali vyskytnúť žiadne chyby, ale vždy je v tom náš ľudský faktor, okrem kurzových rozdielov aj keď aj to je ľudský faktor lebo už viem ako zabezpečiť aby chyby nevznikli. Program POHODA nemá doriešené účtovanie kurzových rozdielov a potom malá nepozornosť (zazvoní telefón) a hneď je chyba na dvoch účtoch, a TAK PEKNE KOLOM DO KOLA.

apo
matalenka
11.06.08,14:06
Dakujem vsetkym za rady... nakoniec som tu chybu nasla pomocou saldokonta...

ALE mám ďalší problém: Dala som si vytlacit vysledovku, a na ucte, kde isto viem, ze mam minimalne 3 zapisy mi vyhadzuje len jeden zapis.... Doporucujete mi tie dva zapisy vymazat a zase nahodit od znova??? Ako je mozne, ze sa to na tom ucte nezobrazuje?? Ide konktretne o ucet 688.

A este jeden problem... Ide o kurzove rozdiely na neuhradenych fakturach... ked dam v pohode, pri konecnych upravach pocitat kurzove rozdiely, napise mi tabulku, ze ziadne kurzove rozdiely nenasiel.... znamena to, ze su zostatky prepocitane k 31.12.2007, ked robim suvahu???

Ďakujem vsetkym za rady...