zuzi1
10.06.08,18:16
Čaute, zúčastňuje sa porady o cestovaní aj niekto taký, kto má fóbiu z lietania, ale aj tak chce ísť na dovolenku, kam sa dá dostať iba letecky?
Dajte rady ako túto fóbiu prekonať.
plavčík
10.06.08,16:19
je taká psychoterapia, vraj pomáha aj autogénny tréning, ale asi najlepšie je ísť za lekárom z vypýtať si dáky "cukrík" a prespať to.
Luba
10.06.08,16:25
A zhlboka dýchať alebo si dať frťana ;) - trochu to uvoľní napätie...
zuzi1
10.06.08,16:27
Ja som už letela a bolo to super. Už som sa aj tešila na tohtoročnú dovolenku. No v pondelok odchádzal bratranec do Turecka a vo výške 5000 m nad Maďarskom lietadlu zlyhal 1 motor. Vraj to bolo strašné. Na palube vznikla panika, ktorá trvala 40 min., až kým lietadlo núdzovo nepristalo v BA. Tých 40 min. išlo lietadlo len s jedným motorom a kývalo sa zo strany na stranu, pasažieri mali po ruke kyslíkové masky a nebolo im všetko jedno. Letuška im celý postup pilota opisovala.
Vraj vypol na chvíľu aj druhý motor a znova ho naštartoval, či sa nepreberie ten jeden, čo zlyhal.
Toto vo mne nahlodalo obrovskú pochybnosť a strach.
bepo
10.06.08,16:33
Na CT2 dávajú Vyšetrovanie príčin leteckých neštastí a tam ukazovali ako sa nad Indonéziou stalo že Boeing 747 tzv jumbo jet v noci vletel do prachového kúdoľa zo sopky a upchali sa im všetky štyri motory, len tak plachtili niekoľko minút pokiaľ sa im podarilo naštartovať aspoň jeden motor, to bol iný adrenalín ako keď vypadne len jeden motor ;)
plavčík
10.06.08,16:44
teda bepo.... toto má jej pomôcť prekonať strach z lietania???;)
bepo
10.06.08,17:04
Malo by pomôcť,veď nikomu sa nič nestalo a pristáli, komu sa už len podarí bezhlučne letieť v takej veľkej krave? :)
jozefstefan
10.06.08,17:54
Staci pozriet statistiky a hned pride na to, ze lietanie patri medzi najbezpecnejsie sposoby dopravy.

Na jej mieste by som sa skor bal sadnut si do starsieho auta ako do lietadla.;)

Argument, ze v cestnej premavke si ovela blizsie k zemi a tak mas vacsiu sancu na prezitie by som ani nevyslovil. Pozri si dokument o frontalnom naraze...
vogel
10.06.08,18:44
Je možnosť aj psychorerapie, ale nácvik može byť dosť náročný. Fobia z výšky sa dá "natrénovať" a hlavne overiť pomerne "jednoducho" /napr terapeut sprevádza klienta na okraj balkóna a potom klient ide sám ...atď./
Pri lietadle je to ale naročnejšie ... okrem ineho i finančne.
Je možne robiť aj nacvik vo fantázii, ale výsledok bez overenia v praxi je podla mňa neistý. Psychoanalytické postupy by zase mohli byť dosť zdĺhavé.
Pri fobii z lietania by som určite uprednostnil lieky na upokojenie, prípadne na spanie, ako najjednoduchšie, najrýchlejšie a konec koncov i najlacnejšie riešenie.

P.S- mnohým skutočne stačí spomínaný frťan- jeden, dva, tri.... x+1. Princíp i mechanizmus účinku je prakticky takmer uplne rovnaký ako pri liekoch na upokojenie. ;)
cloe
10.06.08,20:22
Ja lietanie milujem, neviem prečo ale vždy, keď idem na letisko a potom nastupujem do lietadla, pripadám si ako v nejakom filme. Tak je /v mojej fantázii / aspoň na chvíľu zo mňa herečka:D
Melnick
10.06.08,21:05
Ja som už letela a bolo to super. Už som sa aj tešila na tohtoročnú dovolenku. No v pondelok odchádzal bratranec do Turecka a vo výške 5000 m nad Maďarskom lietadlu zlyhal 1 motor. Vraj to bolo strašné. Na palube vznikla panika, ktorá trvala 40 min., až kým lietadlo núdzovo nepristalo v BA. Tých 40 min. išlo lietadlo len s jedným motorom a kývalo sa zo strany na stranu, pasažieri mali po ruke kyslíkové masky a nebolo im všetko jedno. Letuška im celý postup pilota opisovala.
Vraj vypol na chvíľu aj druhý motor a znova ho naštartoval, či sa nepreberie ten jeden, čo zlyhal.
Toto vo mne nahlodalo obrovskú pochybnosť a strach.
Zuzííííííííííííí s týmto príspevkom si mohla počkať po dovolenkovej sezóne. Už mi nepomôžu ani tri frťany , dokonca ani §§§§§ 52.:D
Melnick
10.06.08,21:09
Ja lietanie milujem, neviem prečo ale vždy, keď idem na letisko a potom nastupujem do lietadla, pripadám si ako v nejakom filme. Tak je /v mojej fantázii / aspoň na chvíľu zo mňa herečka:D
A prezradíš ktorá? Aby sme si Ťa vedeli predstaviť. ;):):D
Luba
10.06.08,21:23
Letuška im celý postup pilota opisovala.


No, ja som minulý týždeň letela tam aj späť plná strachu :confused:, ale všetko bolo ok. Ale keď letuška či pilot niečo hovorili, tak som si uvedomila, že im nebolo ani moc dobre rozumieť. Odhliadnuc od toho, že ja po anglicky až tak moc neviem, tak celkove to znelo tak huhňavo a aj moja anglicky dosť dobre rozumejúca spolucestujúca nerozumela všetko poriadne. Tak mi napadlo, ako by pri nejakom probléme asi tak cestujúci rozumeli nejakým pokynom od personálu, súc naviac v panike :( Fakt ale je, že lietadlá nad nami lietajú stále a nejako nám nepadajú každú chvíľu na hlavu, takže asi je to ozaj dosť bezpečné...
VladoaKatka
11.06.08,03:53
No ja bývam od letiska len cca 15 km a hlavne v dovolenkovom období keby som mala spočítať lietadlá pristávajúce a odlietajúce, asi by som sa aj narobila.Niekedy je naozaj minimum medzi jednotlivými odletmi.
Letela som už s rôznými spoločnosťami, lety trvali od 50 minút do 12 hodín. Pre mnoho ľudí je to bežný dopravný prostriedok. Ja by som nedoporučovala "frťana", radšej nejaké tabletky na cestovanie, alebo uvedomiť si, že ak sa má niečo stať tak sa stane,už čo...

...no boli sme nesprávny čas na nesprávnom mieste...

P.S.: prosím Vás nepíšte sem hororové scenáre, s tým jej naozaj nepomôžete.
cloe
11.06.08,06:08
A prezradíš ktorá? Aby sme si Ťa vedeli predstaviť. ;):):D

No, akože ktorá? Veď predsa ja som v hlavnej úlohe.:)
Rozhodla som sa, že v budúcom živote chcem byť letuškou.
Teraz mi napadla tá reklama, čo chodí v TV, neviem presne na akú let. spoločnosť to je, ale hostia tam majú fakt plný komfort:D. Určite ste to už videli. Môj manžel sa bojí lietať, ešte nikdy so mnou neletel. Povedal, že až bude lietanie na takej úrovni ako v tej reklame, tak potom do toho lietadla nastúpi. No potom už by zasa nepotreboval mňa;)
cloe
11.06.08,06:13
No ja bývam od letiska len cca 15 km a hlavne v dovolenkovom období keby som mala spočítať lietadlá pristávajúce a odlietajúce, asi by som sa aj narobila.Niekedy je naozaj minimum medzi jednotlivými odletmi.
Letela som už s rôznými spoločnosťami, lety trvali od 50 minút do 12 hodín. Pre mnoho ľudí je to bežný dopravný prostriedok. Ja by som nedoporučovala "frťana", radšej nejaké tabletky na cestovanie, alebo uvedomiť si, že ak sa má niečo stať tak sa stane,už čo...

...no boli sme nesprávny čas na nesprávnom mieste...

P.S.: prosím Vás nepíšte sem hororové scenáre, s tým jej naozaj nepomôžete.

Zvýraznila som to, čo aj ja si myslím. Nie že by som bola úplný fatalista, ale nedá sa v živote vyhnúť všetkým nebezpečenstvám, ktoré na nás číhajú. To by sme nemohli vyliezť z domu a vlastne aj doma sa ti môže stať tisíc rôznych vecí.
Len si uvedomme, koľko poznáme ľudí, ktorí sa zabili na aute a koľko poznáme takých, ktorí sa zabili v lietadle.
Macka
11.06.08,09:44
No Zuzi1 ,neboj to zvládneš. ja mám tiež fóbiu z lietania.Letela som len raz s manželom a dvoma detmi do Tuniska s tým,že aké to bude perfektné .Môj ocino chodil na montáže po celom svete a takmer celý život ,a lietanie mal v malíčku ,mal toho fakt dost nalietané od Kórei až po Sudán.Nikdy sa mu nič nestalo ,aj ked kolízie boli ,tie zážitky ,ktoré som od neho počúvala boli ohromné , tak napriek tomu ,že som nikdy neletela som sa dala ocinom nahovorit aké to bude báječné.Pripomínam ,že ale ocino bez frtana do lietadla nikdy nenastúpil .A tak som s velkým očakávaním do lietadla nastúpila.deti boli uveličené ,no na mna to v tom lietadle došlo a mala som panický strach.Ani som sa tie dve hodiny nepohla ,aj ked baby sa tešili ,že vidia z výšky more ,ja som nenakukla z okienka ani raz. Sedeli sme pri krídle a vedla mna a manžela sedela jedna pani,ktorá sa velmi z letu vytešovala.Rýchlo ju to prešlo, pretože ja som panikárila ,zdalo sa mi,že počujem vypadávat motor a mala som všelijaké ,len nie dobré predstavy.a ked sme štastne pristáli a všetci v lietadle začali tlieskat pilotovi ,že let bol úspešný, ani nevieš ako mi odlahlo.boli to pre mna najhoršie chvíle v živote.ale bolo to už pred 5 rokmi, a čuduj sa svete ,včera som si s manželom zabookovala 11 hodinový let s jedným prestupom na thajský Koh Samui.vraví sa ,že klin s klinom vybíja,takže ja sa idem takto liečiť z tejto fóbie.Neviem ako to prežijem ,ale idem prekonať samu seba.Ale tabletky to budú istit.Takže želám štastný let.Tých leteckých nehod je v porovnaní s tým,kolko lietadiel denne vzlietne naozaj zanedbatelný. takže sa neboj nejako to zvládneme.
DanielaSL
11.06.08,10:03
Fóbia sa dá zvládnuť len pomocou terapeuta, čo je údajne veľmi ťažké a zdĺhavé. . Nemyslím si, že keď trpíš skutočnou fóboiu , tak naše rady ti tu pomôžu. Mám fóbie dve...z vtákov a z lopty. Bola som aj za psychologičkou...ktorá mi práve toto povedala... Napokon som to nechala tak, u nás holuby našťastie nie sú..ale kto so mnou bol niekde, kde ich je plno..tak vie akú hanbu si všade robím. Ale nikto nevie čo ja prežívam. :confused: Zatiaľ mi žiadna rada od ľudí nepomohla. Dokonca raz som sedela v autobuse , na stanici vzlietli ponad autobus holuby a so mnou cuklo. Stačilo počuť trepot krídel. Darmo si poviem, že to nebudem vnímať...vnímam.
azla
11.06.08,10:22
Ja lietanie milujem, neviem prečo ale vždy, keď idem na letisko a potom nastupujem do lietadla, pripadám si ako v nejakom filme. Tak je /v mojej fantázii / aspoň na chvíľu zo mňa herečka:D

Cloe, pekne si to napísala.
Tiež sa mi to páči. :):D ...a pri čítaní Tvojho príspevku som si zrazu uvedomila akoby si hovorila aj za mňa ...
rickman
11.06.08,15:11
Super téma! :)

Keď sme už pri tých letuškách a letušiakoch :---, prečítajte si tento zaujímavý článok: http://www.etrend.sk/podnikanie/biznis-pribehy/splneny-sen-o-praci-v-oblakoch-/136588.html.
Zaľúbil som sa do posledného odstavčeka :D.
bonita
11.06.08,15:36
Ja mam z lietania tiez strach, hoci ma fascinuje ako sa taky stroj lahko zdvihne. Ale zial vzdy lietam, za dcerou do anglicka a vzdy ked su turbulencie si vravim, ze uz pojdem iba raz za cas autom. Letela som aj 11 hod. do Ria, teraz idem zas na dovolenku, tesim sa ze iba 2 a pol hod. v lietadle.
Vzdy si vravim, ze ked ma clovek zomriet, zomrie aj tak ze sa doma potkne a narazi do rohu stola. Jednoducho ked pride jeho cas, je jedno kde je. Tym sa utesujem, aj tym, ze keby to nebolo bezpecne, tak maju nudzu o letusky.
Fakty zase hovoria, ze kolko dovolenkovych letov padne a kolko dov.autobusov. Velmi velky neprospech autobusy voci letom. Tiez si vravim, ze na zemi som blizsie. Najviac mi vadi ten stres, ten strach pocas turbulencii. Ked nie su, tak sa nebojim. A vsimla som si po dva roky, ze lietadla zacinaju mat problemy na konci dov. sezony.
Mohol by niekto popatrat v statistike, ktore let. spolocnosti su najbezpecnejsie / tzn. aj dobra, pravidelna a svedomita kontrola techn. stavu lietadla , aj vek lietadla. Urcite tie starsie stroje nie su najbezpecnejsie, ale zial najcastejsie nasadene na chartrove lety/
rickman
11.06.08,16:40
Ja mam z lietania tiez strach, hoci ma fascinuje ako sa taky stroj lahko zdvihne. Ale zial vzdy lietam, za dcerou do anglicka a vzdy ked su turbulencie si vravim, ze uz pojdem iba raz za cas autom. Letela som aj 11 hod. do Ria, teraz idem zas na dovolenku, tesim sa ze iba 2 a pol hod. v lietadle.
Vzdy si vravim, ze ked ma clovek zomriet, zomrie aj tak ze sa doma potkne a narazi do rohu stola. Jednoducho ked pride jeho cas, je jedno kde je. Tym sa utesujem, aj tym, ze keby to nebolo bezpecne, tak maju nudzu o letusky.
Fakty zase hovoria, ze kolko dovolenkovych letov padne a kolko dov.autobusov. Velmi velky neprospech autobusy voci letom. Tiez si vravim, ze na zemi som blizsie. Najviac mi vadi ten stres, ten strach pocas turbulencii. Ked nie su, tak sa nebojim. A vsimla som si po dva roky, ze lietadla zacinaju mat problemy na konci dov. sezony.
Mohol by niekto popatrat v statistike, ktore let. spolocnosti su najbezpecnejsie / tzn. aj dobra, pravidelna a svedomita kontrola techn. stavu lietadla , aj vek lietadla. Urcite tie starsie stroje nie su najbezpecnejsie, ale zial najcastejsie nasadene na chartrove lety/

Ja mam zase pocit, ze castejsie maju problemy lety, ktore maju meskanie uz pri odlete... Vacsina katastrofickych dokumentov o havariach lietadiel zacina prave tak - delayed.

mimotemy bonita: nie si nahodou z KE?
tetrisss
11.06.08,18:09
Najkrajsi zazitok v suvislosti s fobiou z lietania raz rozpravala herecka Halina Pawlovska:velmi sa boji lietat, ale raz musela okamzite sa dostavit na natacanie do Polska a kedze islo o vela, tak musela pouzit lietadlo, ked nastupila, zacala nariekat a nikto ju nemohol zastavit az do chvile, kedy letusky zacali roznasat stravu, vtedy sa sposobne posadila, slusne zjedla vsetko, co jej doniesli, utrela si usta, zakryla oci a pustila sa znova do nareku, az kym nepristali.:D
cloe
11.06.08,18:14
Dustin Hoffman vo filme Rain Man predviedol tiež peknú scénku, keď mal letieť:D
zuzi1
11.06.08,18:40
Dík všetkým za pozitívne rady. Ja som tiež už letela, a bolo to celkom príjemné, no aj tak mám strach (nie panický).
Tiež si myslím, že na chartrové lety sú dávané tie staršie lietadlá, ktoré už majú čo - to za sebou.
A čo sa týka toho odletu lietadla. My sme v Tunisku čakali 6 hodín na odlet. Bolo nám povedané, že lietadlo po dôkladnej prehliadke odletí do BA. Asi tak 25 min po jeho pristaní sme už doňho nasadali, takže veľmi neverím ani tým dôkladným prehliadkam. Asi len dotankovali a šlo sa ďalej.
bepo
12.06.08,05:37
.
Teraz mi napadla tá reklama, čo chodí v TV, neviem presne na akú let. spoločnosť to je, ale hostia tam majú fakt plný komfort:D. Určite ste to už videli. Môj manžel sa bojí lietať, ešte nikdy so mnou neletel. Povedal, že až bude lietanie na takej úrovni ako v tej reklame, tak potom do toho lietadla nastúpi. No potom už by zasa nepotreboval mňa;)
Tu je to :D http://spw.blog.sme.sk/c/151521/TASR-smesk-a-aktualnesk-naleteli-reklame-s-fiktivnou-aerolinkou.html
PS. Proti skutočnej fóbii pomáha len psychológ a niektoré letecké spoločnosti robia kurzy proti fóbii, aj austrian airlines také robí a tam je aj lekár aj piloti vysvetľujú princípy lietania a je v tom aj let ;)
bonita
12.06.08,06:14
rickman - s tym meskanim suhlasim - naposledy meskanie v Ba 1 hod., to sme uz sedeli v lietadle a oznamili to len anglicky, tu rec neovladam a lietadlo malo hodinu turbulencie a cele pukalo. Nie som z KE, ale z DS.

Cloe - hoffman to zahral vyborne, najma ten jeho vypocet.

Zial lietanie je najlahsi a najrychlejsi sposob prepravy, neda sa mu vyhnut / leda ze by clovek cestoval len do miest dosazitelnych autom/, len sa zverit do ruk boha /verim skor v nejaku energiu, no ludia ju nazyvaju bohom/ a do ruk pilotov.

Leteli ste uz bulharskymi aerolinkami? Tie ich cigary sa mi zdaju take nebezpecne - pri silnej turb. uplne vhodne na prelomenie.
SVK
13.06.08,12:48
Fóbia sa dá zvládnuť len pomocou terapeuta, čo je údajne veľmi ťažké a zdĺhavé. . Nemyslím si, že keď trpíš skutočnou fóboiu , tak naše rady ti tu pomôžu. Mám fóbie dve...z vtákov a z lopty. Bola som aj za psychologičkou...ktorá mi práve toto povedala... Napokon som to nechala tak, u nás holuby našťastie nie sú..ale kto so mnou bol niekde, kde ich je plno..tak vie akú hanbu si všade robím. Ale nikto nevie čo ja prežívam. :confused: Zatiaľ mi žiadna rada od ľudí nepomohla. Dokonca raz som sedela v autobuse , na stanici vzlietli ponad autobus holuby a so mnou cuklo. Stačilo počuť trepot krídel. Darmo si poviem, že to nebudem vnímať...vnímam.


Tak ja mam fobiu z vtakov tiez, ale iba ked maju mat koliziu s lietadlom ;-)
rickman
13.06.08,16:30
Tak ja mam fobiu z vtakov tiez, ale iba ked maju mat koliziu s lietadlom ;-)

Suhlasim, stoji za pozretie:
http://www.youtube.com/watch?v=5jN0bqL9cM0

Je fascinujuce, co niekedy stroje dokazu.. Ak by bol plne nalozeny a natankovany, tak s jednym asi nevzlietne.. No ak uz ma rychlost, tak to ide..

Mozno nezvycajne prianie, no raz by som chcel zazit let len s jednym motorom. Najlepsie nad atlantikom. To by bolo riadne vzruso a tiez verim, ze znacka vyrobcu motorov, by sa mi vryla do pamati na cely zivot..a aj mena pilotov, ktory to dokazali "dokopat" k najblizsiemu runway-u..

No nie je to vzrusujuce? :---
bonita
13.06.08,16:54
ak by si sa o tu znacku mal s kym podelit po tomto zazitku:D
rickman
13.06.08,18:02
ak by si sa o tu znacku mal s kym podelit po tomto zazitku:D

No to mas pravdu :)..
tetrisss
13.06.08,18:15
Urcite by bola znacka aj na gatiach.
zuzi1
13.06.08,18:57
Môj bratranec prežil let a núdzové pristátie s jedným motorom. Po pondelku sa má vrátiť domov, tak potom opíšem jeho pocity.
rickman
14.06.08,06:50
Urcite by bola znacka aj na gatiach.

Tak to rozhodne.. Nehovoriac o panike na palube :)..
VladoaKatka
14.06.08,08:53
Leteli sme na Kubu s medzipristátím na dotankovanie v Dublin-e.
Nechali nás v lietadle, že cca za 1,5 hod. odlietame. Odlietali sme po vyšše 5-tich hodinách... ale predtým sa stalo toto: stále sme boli v lietadle, nepodarilo sa natankovať, pod lietadlom bol porozlievaný benzín, všetko zasýpali akousi bielou hmotou aby to pohltilo ten benzín, odsunuli nas na bok, stále nás neinformovali o tom čo sa deje, len sú problémy, okolo lietadla niekoľko hasičských voziddiel, stále nosili vrecia s tým práškom... nakoniec sa k nám prohovoril kapitán, že bol všetko skontrolovať sám osobne, že všetko je očistené, dotankovali nakoniec aj rezervu, lebo nevedel koľko je vôbec natankované v hlavnej nádrži (aspoň tak to povedal) a môžeme si posadať ide sa na štart...
po 11-tich hodinách sme šťastne pristáli na Kube.
Nebola a lietadle nervozita, nikdo nepanikáril, všetci sme v kľude čakali, našťastie nič sa nestalo, ale aj tak som presvedčená o tom, že s tým, že nás nechali celú dobu v lietadle porušili bezpečnostné predpisy.
misomiso
14.06.08,10:07
Ja som sa dnes v "prazdnej" Bratislave zakecal na semafore, a rozbehol som sa, az ked uz riadne dlho svietila zelana. Ked som sa pohynal, zlava ako strela (minimalne 70 km/h) preletelo auto, ten chlapik musel ist davno na cervenu, pravdepodobne ju vobec nevidel, lebo na mafiana nevyzeral, bola to stara Felicia. Ak by som vystartoval "normanle", mame vsetci v aute velky problem. Taketo situacie zazijete v lietadle zriedkavejsie ako v aute.
ludmilla
14.06.08,10:53
Ja som sa dnes v "prazdnej" Bratislave zakecal na semafore, a rozbehol som sa, az ked uz riadne dlho svietila zelana. Ked som sa pohynal, zlava ako strela (minimalne 70 km/h) preletelo auto, ten chlapik musel ist davno na cervenu, pravdepodobne ju vobec nevidel, lebo na mafiana nevyzeral, bola to stara Felicia. Ak by som vystartoval "normanle", mame vsetci v aute velky problem. Taketo situacie zazijete v lietadle zriedkavejsie ako v aute.

Súhlasím s tebou, ale človeku, ktorý má fóbiu z lietania tento argument nestačí, neuvedomuje si totiž, že najnebezpečnejší úsek celého letu je cesta na letisko.
ludmilla
14.06.08,11:31
Osobne si myslím, že odkladanie tohto problému na neskoršie, nič nerieši, len sa fóbia viac prehlbuje. Je pravda ako písal Bepo letecké spoločnosti ako AUA, Lufthansa a iné robia semináre, ale tie sa pohybujú okolo 800 Euro. V každom prípade treba riešiť túto fóbiu s odborníkom - psychológom.
Snáď len pre tých, ktorý letia prvý raz a tento neprekonateľný strach ich zastihne v lietadle je dobré vedieť:
Prečo máme strach z lietania?
Strach je reakcia na nebezpečenstvo, či už psychická alebo fyzická. Je úplne prirodzená, vyplavujú sa pri nej stresové hormóny, naše telo sa snaží bojovať s nebezpečenstvom, alebo uniknúť z neho. U ľudí, ktorí trpia poruchami strachu je ďaleko silnejšia. Spôsobujú ju: strach z výšky, klaustrofóbia, človek má strach, či technický stav lietadla je v poriadku, nedôvera pilotovi a personálu a samozrejme rôzne zlé zážitky z letov predošlých, či zážitky z počutia.
Čo môžem robiť proti strachu?
Keď nastúpi strach, zmení sa naše dýchanie, zrýchli sa a človek vylučuje oveľa viac CO2 toto následne vyvolá svalové napätie, závrať, zrýchlený tep a toto tiež našu pohodu naštrbí a strach zosilnie, tu pomáhajú uvoľňovacie techniky:
Treba skúsiť priviesť dýchanie pod kontrolu. Základom je uvoľňovacie abdominálne - brušné dýchanie. Položiť si ruku asi 2 cm pod pupok na brucho a nadýchnuť sa z hlboka a pomaly, predstavovať si pri tom ako sa vzduch dostáva nosom do hrudníka a odtiaľ prechádza do brucha až k našej ruke a pomaly vydýchnuť a znovu si treba predstavovať ako vzduch vychádza. V závere potom treba na 6 - 10 sekúnd zadržať dych či už pri vdychu alebo výdycu. Pri takomto kontrolovanom dýchaní sa uvolnia svaly a človek sa cíti lepšie.
Dôležité je s niekym sa rozprávať, čítať a stále sa niečim zamestnávať.
misomiso
14.06.08,16:14
Osobne si myslím, že odkladanie tohto problému na neskoršie, nič nerieši, len sa fóbia viac prehlbuje. Je pravda ako písal Bepo letecké spoločnosti ako AUA, Lufthansa a iné robia semináre, ale tie sa pohybujú okolo 800 Euro. V každom prípade treba riešiť túto fóbiu s odborníkom - psychológom.
Snáď len pre tých, ktorý letia prvý raz a tento neprekonateľný strach ich zastihne v lietadle je dobré vedieť:
Prečo máme strach z lietania?
Strach je reakcia na nebezpečenstvo, či už psychická alebo fyzická. Je úplne prirodzená, vyplavujú sa pri nej stresové hormóny, naše telo sa snaží bojovať s nebezpečenstvom, alebo uniknúť z neho. U ľudí, ktorí trpia poruchami strachu je ďaleko silnejšia. Spôsobujú ju: strach z výšky, klaustrofóbia, človek má strach, či technický stav lietadla je v poriadku, nedôvera pilotovi a personálu a samozrejme rôzne zlé zážitky z letov predošlých, či zážitky z počutia.
Čo môžem robiť proti strachu?
Keď nastúpi strach, zmení sa naše dýchanie, zrýchli sa a človek vylučuje oveľa viac CO2 toto následne vyvolá svalové napätie, závrať, zrýchlený tep a toto tiež našu pohodu naštrbí a strach zosilnie, tu pomáhajú uvoľňovacie techniky:
Treba skúsiť priviesť dýchanie pod kontrolu. Základom je uvoľňovacie abdominálne - brušné dýchanie. Položiť si ruku asi 2 cm pod pupok na brucho a nadýchnuť sa z hlboka a pomaly, predstavovať si pri tom ako sa vzduch dostáva nosom do hrudníka a odtiaľ prechádza do brucha až k našej ruke a pomaly vydýchnuť a znovu si treba predstavovať ako vzduch vychádza. V závere potom treba na 6 - 10 sekúnd zadržať dych či už pri vdychu alebo výdycu. Pri takomto kontrolovanom dýchaní sa uvolnia svaly a človek sa cíti lepšie.
Dôležité je s niekym sa rozprávať, čítať a stále sa niečim zamestnávať.

Ja som stravil v lietadle mozno 1000 hodin. Nemyslite si, ze pri mojich prvych letoch som nemal stiahnuty konecnik a ze mi bolo vsetko jedno. Dnes v lietadle spim, pracujem, relaxujem. Ak citim nejake nepohodlie, tak urcite nie kvoli strachu z lietania, ale kvoli obmedzeniam, ktore vo vseobecnosti prinasa castovanie (rovnako ma casto nebavi sediet hodiny vo vlaku alebo autobuse). Ziadnu terapiu na odburanie strachu som pritom nikdy neabsolvoval.

Ja si stale myslim, ze uplne najlepsi (a v podstate jediny) prostriedok na odburanie strachu z lietania (ale mozno aj niektorych inych fobii) je uvedomenie si svojho miesta na svete, svojej docasnosti, smrtelnosti a zmierenie sa so skutocnostou, na ktoru vacsina z nas preventivne radsej nemysli. Tie terapie som videl v telke. Vysvetluju tam ludom, ako sa im nemoze nic stat, ako je lietanie bezpecne. Ale no nemoze spolahlivo fungovat. Lietenie bezpecne NIE JE, moze byt iba relativne bezpecne. Kazde vase nastupenie do lietadla moze znamenat, ze sa nachadzate par minut od vasej smrti a na tom nic ziadem kurz nezmeni. Ja sam som sa dostal parkrat v lietadle do velmi neprijemnych situaci, a to dokonca aj uplne necakane (pri pristavani pocas dna za idealnych poveternostnych podmienok).

Raz mi "zatuhlo" aj ked som mal vela nalietane a vtedy vobec neslo o ziadnu kriticku situaciu. Iba som sa pocas dlheho letu do Korey hrabal v palubnych casopisoch, a kedze som otvoril nespravny suflik, dostal som sa k manualu pre kriticke situacie, ktory bol urceny iba pre palubny personal. Bolo tam, co ma letuska hlasit cestujucim:

"Vyzujte si topanky, dajte si dole kravaty. Onedlho budeme s nasim lietadlom nudzovo pristavat na mori/na zemi. Zachranne caty sme uz informovali o mieste nasho predpokladaneho pristati a a tie su uz na ceste. Vytiahnite spod sedadiel vesty, ale v ziadnom pripade ich v lietadle nenafukujte..."

Teda - este sa lietadlo ani nedostalo do problemov, (ten manual sa v tom lietadle vozi, odkedy bolo vyrobene) a uz "su zachranne caty na ceste". To su teda dost dlho na ceste. Ako sa vobec da predpokladat, ze bude sanca niekoho informovat, ak nevieme, ci napr. bude fungovat spojenie? Pochopil som, ze cely tento "zachranny" biznis je postaveny na tom, aby nevznikla panika, a nie na realnej snahe niekoho zachranit, alebo mu aspon poskytnut pravdive informacie.

Toto som cital za hlbikej noci v lietadle, ktore bolo niekde nad Indiou. Vtedy mi naozaj neprislo psychicky najlepsie, a vsetka moja prax a radost z lietani abola odrazu prec. Zakyvalo to so mnou viac, ako prezivanie krizovych situacii, ktore vyplyvali z realnych problemov s pocasim a pod. No aj tam ko potom pomohlo iba to, ze som si povedal: "A co cakas? Ze tu budes vecne? Alebo ze si budes moct vybrat kedy a ako? - Zabudni na to, nikdy to nebudes moct ovplyvnit, zbytocne sa tym trapis. Zivot si dostal do daru, mas ho pozicany, raz ho budes musiet aj tak vratit. Aj keby to bolo o 50 rokov, nebude sa ti vracat o nic lahsie, ako teraz"
rickman
14.06.08,16:46
Pôvodne som na posledný príspevok reagovať nechcel, no vrátil som sa práve kvôli tomu...

Myslím si, že si to napísal až príliš otvorene, no o to kvalitnejšie. Viem si aj predstaviť, že tvoja vlastná skúsenosť niekomu môže seriózne pomôcť. No zuzi1 nemá strach z lietania, len vyjadrila istú obavu na základe skúsenosti niekoho iného.

Ten manuál je super :). Mal si si ho odniesť ako suvenír - síce nie, čo ak ho budú potrebovať ;)...

1000 hodín nalietaných ešte nemám, no zažil som aj opitého pilota.. To vtedy pristával na 5-krát.
elaurie
14.06.08,16:52
misomiso
14.06.08,17:32
http://www.aua.com/at/eng/About_Flight/medical/fear/

Prave toto ja povazujem za vytahovanie penazi z vreciek ludi. To, ze vas niekto na chvilu zamestna specialnymi dychacimi technikami sice pomoze na chvilu odviest od strachu pozornost ale nic neriesi. To, ze vas zoznamia s principmi lietania vam moze pomoct iba do chvile ked budete svedkom toho, ako pilot po hrubej a neospravedlnitelnej chybe (frajerstve, lenivosti) pri pristavani za idealnych poveternostnych podmienok nedokaze po pristati urdzat 250 tonove lietadlo na drahe (ako sa to stalo mne v Japonsku).

Ja mam bohate skusenosti aj s tremou, to je nieco podobne. Vela som verejne prednasal, zazil som neprijemne stavy aj u seba aj u inych a nakoniec som sa s tym celkom vyrovnal sam do takej miery, ze si verejne vystupenia vyslovene uzivam. Je popisanych kopec knih - dychacie cvicenie - dychacie techniky, priprava, psychogygiena, a.t.d. Vsetko samy brak, nikdy to neucinkovalo ani nikdy ucinkovat nebude. Ked ma clovek strach, ziadne dychanie nepomoze. Klucom je zmena k svojmu egu. Zmena v postoji k celej situacii. Len to vas moze dovist k tomu, ze to budete "tak easy", a namisto tremy sa na tom naopak budete casto zabavat a budete si to uzivat. Rovnako to plati aj v lietadle.
elaurie
17.06.08,13:06
Prave toto ja povazujem za vytahovanie penazi z vreciek ludi. To, ze vas niekto na chvilu zamestna specialnymi dychacimi technikami sice pomoze na chvilu odviest od strachu pozornost ale nic neriesi. To, ze vas zoznamia s principmi lietania vam moze pomoct iba do chvile ked budete svedkom toho, ako pilot po hrubej a neospravedlnitelnej chybe (frajerstve, lenivosti) pri pristavani za idealnych poveternostnych podmienok nedokaze po pristati urdzat 250 tonove lietadlo na drahe (ako sa to stalo mne v Japonsku).

Ja mam bohate skusenosti aj s tremou, to je nieco podobne. Vela som verejne prednasal, zazil som neprijemne stavy aj u seba aj u inych a nakoniec som sa s tym celkom vyrovnal sam do takej miery, ze si verejne vystupenia vyslovene uzivam. Je popisanych kopec knih - dychacie cvicenie - dychacie techniky, priprava, psychogygiena, a.t.d. Vsetko samy brak, nikdy to neucinkovalo ani nikdy ucinkovat nebude. Ked ma clovek strach, ziadne dychanie nepomoze. Klucom je zmena k svojmu egu. Zmena v postoji k celej situacii. Len to vas moze dovist k tomu, ze to budete "tak easy", a namisto tremy sa na tom naopak budete casto zabavat a budete si to uzivat. Rovnako to plati aj v lietadle.

To, že budete opisovať svoje negatívne zážitky, Zuzi1 určite nepomôže prekonať strach z lietania... Ja mám trochu strach aj z lietania, aj problém s trémou. Napriek tomu, že dobre viem, že nie je pre strach žiadny racionálny dôvod, neviem prikázať sama sebe, aby som sa nebála, alebo aby som nemala trému. Môžem iba "bojovať" sama so sebou a snažiť sa prekonať. A vtedy sa niečo na odpútanie pozornosti hodí...
SVK
17.06.08,13:36
Skuste si nainstalovat nejaky letecky simulator. Po tyzdnovom vecernom treningu presadnete do normalneho lietadla (len nie do kokpitu) a mozno ked budete vediet viac o lietani a ovladani, bude to menej stresujuce. Mozno to niekomu pomoze.

Urobte pokus a dajte vediet :-)
evina
17.06.08,14:33
Prečítala som si pozorne všetky príspevky a verte každý to prežíva individuálne a podľa mňa neexistuje žiadna ale naozaj žiadna rada ako to prekonať... Viem o čom hovorím-mám panický strach z lietania a ten kto ho nemá nemôže to pochopiť, že ani 1000 krát opakované štatistiky ani nič podobné nepomôže...Nechápala som ani ja, lebo spočiatku som mohla lietať aj hlavou dolu a rýchla preprava lietadlom ma nadchýňala, keď som pred x-rokmi musela ísť aj 2x na otočku Blava-Praha až do jedného letu, v ktorom sme mali problémy a vôbec nie veľkého charakteru...Odvtedy zapnutím motora v lietadle prežívam niečo, čo sa nedá popísať.
Zuzi píšeš, že nemáš panický strach, tak to nie je až to najhoršie :D. Do doby odletu sa snažím na to vôbec nemyslieť a tesne pred odletom jednoducho skutočne pomôže frťan, u mňa aj dva a keď vystúpim z lietadla už na to zas nemyslím. Skrátka prežívam to len počas letu. Tabletky sa mi neosvedčili, lebo so mnou húpali a bolo to ešte horšie...:) Veru ako tak mi pomáha správna dávka alkoholu a neanalyzovanie leteckej prepravy :D
misomiso
17.06.08,14:37
To, že budete opisovať svoje negatívne zážitky, Zuzi1 určite nepomôže prekonať strach z lietania... Ja mám trochu strach aj z lietania, aj problém s trémou. Napriek tomu, že dobre viem, že nie je pre strach žiadny racionálny dôvod, neviem prikázať sama sebe, aby som sa nebála, alebo aby som nemala trému. Môžem iba "bojovať" sama so sebou a snažiť sa prekonať. A vtedy sa niečo na odpútanie pozornosti hodí...

Bojovat je uplne to najhorsie. Musis zmenit postoj tak, aby zanikol dovod na strach alebo tremu. Ja mam bohate skusenosti s tremou a prene viem popisat zlomove okamihy, ktore tento problem ovplyvnili. Teraz mi dobre padlo, ked som si precital napr. aj od Garriho Kasparova (v jeho najnovsej knihe) ze to fungovalo aj u neho rovnako. Napriklad pise, ze prvy raz, kedy z neho opadlo vsetko napatie a trema zazil vtedy, ked si tak zhorsil postavenie v turnaji, ze uz ho cakal iba posledny zapas, a vzhladom an jeho doterajsie (nie velmi presvedcive) vysledky sa od neho nic neocakavalo. Prave v tej situacii sa dokazal zbavit napatia, pocitit radost a hry a vyhrat.

Ked ides na podium, alebo k mikrofonu, zvycajne je uz neskoro riesit tremu. To musis pred tym, aj niekolko dni vopred. Treba si uvedomit, co sa najhorsia moze stat a zmierit sa s tou myslienkou (zakoktas sa, totalne sa strapnis, padnu ti saty, zakopnes, vsetci sa ti budu smiat). Treba si uvedomit, ze nic horsie sa nemoze stat. Ked sa s tym vsetkym podvedome zmieris, odrazu toto vsetko ako nebezpecenstvo pre tebe prestane existovat. Konecne si budes moct vycutnavat, ze ta 400 ludi pocuva a ze sa nedeje nic z toho, co si uz (v podstate) prezila.

Rovnake plati aj v lietadle. Ked sa zmieris s tym, ze sa moze aj take (teoreticky) stat, ze zomries, zbavis sa tym strachu. Asi pred dvoma dnami som pozeral taku beznu detektivku a hlavny hrdina (kedze to bol zlodej v USA a planoval po vylupeni banky okamzite zdrhnut do Australie) razil takuto zasadu (vo vztahu k roznym vztahom k zenam pod). "Neviaz sa na nic, coho by si sa nedokazal do 30 sekund vzdat".

V podstate je to jediny navod na to, ako byt slobodny. Samozrejme, ja tuto zivotnu filozofiu nechem teraz obhajovat z pohladu gangstra, ktory sa neviaze ani na babu, pretoze nevie v ktoru sekundu ho budu nahanat policajti. Mame hodnoty, (napr. rodina), ktorych sa urcite nebudeme chciet len tak vzdat. Ale na druhej strane iba tento pristup k zivotu na zbavi neustaleho strachu. Viazat sa prehnane netreba ani na tento pozemsky zivot, uz len preto nie, ze ho aj tak budeme musiet opustit, a to navyse sice mozno o nieco neskor ako "teraz v lietadle" ale aj tak zvycajne v case, ked si to este nezelame.

Ja som napriklad bol mimoriadne nezodpovedny, ked som mal 18 dostal som vodicak. S chalanmi sme sa chodili "smykat" ked naprsalo vtedy nas to viac bavilo. Smykali sme sa v zakrutach ale aj po suchom asfalte vo vyskokych rychlostiach a viackrat sa mi stalo, ze som sa vo vysokej rychlosti dostal do situacie, kedy som ani velmi neveril, ze sa bude dat vyhnut zrazke. V podstate ked sa na to teraz spatne pozeram, statisticky ani velmi nechapem, ako je mozne, ze som sa nezabil. Vsetko mi doslo samozrejme az neskor, ked som aspon ciastocne prisiel k rozumu. Ale na druhej strane teraz mi to pomaha v tom, ze si mozem vzdy povedat, ze od mojich 20 rokov zijem akysi bonusovy zivot, ktory som dostal navyse, teda ako sa hovori "panboh zaplat za kazdy den navyse" a nie je to teda nic, na co by som mal mat automaticky "narok".
Bastian
18.06.08,05:35
Bojovat je uplne to najhorsie. Musis zmenit postoj tak, aby zanikol dovod na strach alebo tremu. Ja mam bohate skusenosti s tremou a prene viem popisat zlomove okamihy, ktore tento problem ovplyvnili. Teraz mi dobre padlo, ked som si precital napr. aj od Garriho Kasparova (v jeho najnovsej knihe) ze to fungovalo aj u neho rovnako. Napriklad pise, ze prvy raz, kedy z neho opadlo vsetko napatie a trema zazil vtedy, ked si tak zhorsil postavenie v turnaji, ze uz ho cakal iba posledny zapas, a vzhladom an jeho doterajsie (nie velmi presvedcive) vysledky sa od neho nic neocakavalo. Prave v tej situacii sa dokazal zbavit napatia, pocitit radost a hry a vyhrat.

Ked ides na podium, alebo k mikrofonu, zvycajne je uz neskoro riesit tremu. To musis pred tym, aj niekolko dni vopred. Treba si uvedomit, co sa najhorsia moze stat a zmierit sa s tou myslienkou (zakoktas sa, totalne sa strapnis, padnu ti saty, zakopnes, vsetci sa ti budu smiat). Treba si uvedomit, ze nic horsie sa nemoze stat. Ked sa s tym vsetkym podvedome zmieris, odrazu toto vsetko ako nebezpecenstvo pre tebe prestane existovat. Konecne si budes moct vycutnavat, ze ta 400 ludi pocuva a ze sa nedeje nic z toho, co si uz (v podstate) prezila.

Rovnake plati aj v lietadle. Ked sa zmieris s tym, ze sa moze aj take (teoreticky) stat, ze zomries, zbavis sa tym strachu. Asi pred dvoma dnami som pozeral taku beznu detektivku a hlavny hrdina (kedze to bol zlodej v USA a planoval po vylupeni banky okamzite zdrhnut do Australie) razil takuto zasadu (vo vztahu k roznym vztahom k zenam pod). "Neviaz sa na nic, coho by si sa nedokazal do 30 sekund vzdat".

V podstate je to jediny navod na to, ako byt slobodny. Samozrejme, ja tuto zivotnu filozofiu nechem teraz obhajovat z pohladu gangstra, ktory sa neviaze ani na babu, pretoze nevie v ktoru sekundu ho budu nahanat policajti. Mame hodnoty, (napr. rodina), ktorych sa urcite nebudeme chciet len tak vzdat. Ale na druhej strane iba tento pristup k zivotu na zbavi neustaleho strachu. Viazat sa prehnane netreba ani na tento pozemsky zivot, uz len preto nie, ze ho aj tak budeme musiet opustit, a to navyse sice mozno o nieco neskor ako "teraz v lietadle" ale aj tak zvycajne v case, ked si to este nezelame.

Ja som napriklad bol mimoriadne nezodpovedny, ked som mal 18 dostal som vodicak. S chalanmi sme sa chodili "smykat" ked naprsalo vtedy nas to viac bavilo. Smykali sme sa v zakrutach ale aj po suchom asfalte vo vyskokych rychlostiach a viackrat sa mi stalo, ze som sa vo vysokej rychlosti dostal do situacie, kedy som ani velmi neveril, ze sa bude dat vyhnut zrazke. V podstate ked sa na to teraz spatne pozeram, statisticky ani velmi nechapem, ako je mozne, ze som sa nezabil. Vsetko mi doslo samozrejme az neskor, ked som aspon ciastocne prisiel k rozumu. Ale na druhej strane teraz mi to pomaha v tom, ze si mozem vzdy povedat, ze od mojich 20 rokov zijem akysi bonusovy zivot, ktory som dostal navyse, teda ako sa hovori "panboh zaplat za kazdy den navyse" a nie je to teda nic, na co by som mal mat automaticky "narok".
Táto dievčina to asi neriešila... a stalo sa jej to najhoršie.
http://www.youtube.com/watch?v=6slqFYKiUUg
Barbara
18.06.08,05:50
[quote=misomiso;755842]
V podstate ked sa na to teraz spatne pozeram, statisticky ani velmi nechapem, ako je mozne, ze som sa nezabil.


Miško vôbec sa nečuduj, že si sa vtedy nezabil, proste ešte neprišiel vtedy Tvoj čas. Ver tomu, že nakedy to máš napísané v tej Veľkej knihe, vtedy si pre Teba tá zubatá príde. Neboj nezabudne na Teba. Všetci to máme napísané, že kedy a ako, to vôbec neovplyvníme a ani pred tým neutečeme. Proste máš odísť niekedy inokedy a ináč.
Bastian
18.06.08,06:09
[quote=misomiso;755842]
V podstate ked sa na to teraz spatne pozeram, statisticky ani velmi nechapem, ako je mozne, ze som sa nezabil.


Miško vôbec sa nečuduj, že si sa vtedy nezabil, proste ešte neprišiel vtedy Tvoj čas. Ver tomu, že nakedy to máš napísané v tej Veľkej knihe, vtedy si pre Teba tá zubatá príde. Neboj nezabudne na Teba. Všetci to máme napísané, že kedy a ako, to vôbec neovplyvníme a ani pred tým neutečeme. Proste máš odísť niekedy inokedy a ináč.
..a možno štatisticky dosť málo pravdepodobným spôsobom. Môj dedo padol z bicykla a udrel sa tak nešťastne, že nakoniec zomrel. Ešte šťastie, že tá strémovaná baba prežila ten nechutný pád.
misomiso
18.06.08,06:40
[quote=Barbara;756318]
..a možno štatisticky dosť málo pravdepodobným spôsobom. Môj dedo padol z bicykla a udrel sa tak nešťastne, že nakoniec zomrel. Ešte šťastie, že tá strémovaná baba prežila ten nechutný pád.

Ano. Ja napriklad poznam profesionalenho pilota, ktory cely zivot lietal u CSA a potom na chate spadol zo stromu. Sice sa nezabil, ale tak sa dochramal, ze musel odict do predcasneho dochodku.
misomiso
18.06.08,06:44
Táto dievčina to asi neriešila... a stalo sa jej to najhoršie.
http://www.youtube.com/watch?v=6slqFYKiUUg

No tak toto je naozaj dobre. Ale ked sa nad tym zamyslis, tak co sa vlastne stalo? V podstate dobre pobavila cely stadion. Tak dobre, ako sa to obycajne nepodari ani profesionalnym humoristom. Myslim, ze s odstupom par dni sa ona na tomto videi tiez musi dobre zabavat.

Mozno ona tiez mnohe pochopila, mozno uz teraz ma iny vztah k svojmu egu (aj ked pochopitelne neviem, aky mala pred tym - nepoznam ju) a mozno teraz zije v niecom dokonca stastnejsi zivot. Skratka - ja v tom nevidim ziadnu tragediu.
Bastian
18.06.08,07:28
No tak toto je naozaj dobre. Ale ked sa nad tym zamyslis, tak co sa vlastne stalo? V podstate dobre pobavila cely stadion. Tak dobre, ako sa to obycajne nepodari ani profesionalnym humoristom. Myslim, ze s odstupom par dni sa ona na tomto videi tiez musi dobre zabavat.

Mozno ona tiez mnohe pochopila, mozno uz teraz ma iny vztah k svojmu egu (aj ked pochopitelne neviem, aky mala pred tym - nepoznam ju) a mozno teraz zije v niecom dokonca stastnejsi zivot. Skratka - ja v tom nevidim ziadnu tragediu.
Možno keď si to teraz pozrie tak sa zasmeje a možno sa na tom nebude vedieť nikdy zasmiať. Ale ľudí pobavila... to je isté :D
Ja keď som to videl prvý krát, tak som to s ňou prežíval... mne sa totižto stalo niečo podobné, len nie pred takým obecenstvom. Bol som prváčik a na ĽŠU (teraz ZUŠ) škola usporiadala malí koncert pre rodičov. Ja som mal zahrať kohútik jarabý. Vedel som tú pesničku naspamäť, tak som bol v pohode. Pre istotu mi tam ale dali na stojan noty. Sadol som si a začal hrať. Išlo mi to dobre až kým som sa nepozrel na obecenstvo. Vtedy ako keby ma mechom praštili... zabudol som na všetko a rýchlo som hľadal v notách ako ďalej... pravdaže som nevedel ani kde som skončil... tak som sa postavil a za veľkého potlesku utekal von (so slzami v očiach).
Odvtedy som odohral veľa koncertov bez problémov. Aj keď to bolo väčšinou duo a tam sa menšie chybičky stratia. Veľa sme hrávali postihnutým deťom (nie nepočujúcim:D). Veľmi rád som chodil na takéto akcie, lebo som nemusel trčať v škole a ešte k tomu nás vždy parádne občersvili chlebíčkami so strojovou šunkou a žltou malinovkou :D.
misomiso
18.06.08,10:00
ešte k tomu nás vždy parádne občersvili chlebíčkami so strojovou šunkou a žltou malinovkou :D.

Vidis, uz vtedy vedeli, co sa partri. Dnes sa tomu hovori raut :)
Olice
18.06.08,10:23
Táto dievčina to asi neriešila... a stalo sa jej to najhoršie.
http://www.youtube.com/watch?v=6slqFYKiUUg
Keby sa toto stalo mne, tak verím tomu, že sa strhávam zo sna ešte aj v dôchodku :D. Aj keď na druhej strane mali diváci bonus naviac....:).
evina
18.06.08,12:27
No vidíte, na tomto, keby sa mi to stalo by som sa už po 15 min. nasmiala sama na sebe /spolu s Muškou :D/, ale to lietanie ....:)
Bastian
19.06.08,08:13
No vidíte, na tomto, keby sa mi to stalo by som sa už po 15 min. nasmiala sama na sebe /spolu s Muškou :D/, ale to lietanie ....:)
Jasné človeku už potom nič iné nezostáva len sa nad tým zasmiať...
misomiso
26.06.08,19:30
Tak co, pohojdalo vas fajne? Kto ste teraz leteli? Ja som priletel z Kodane. Sice nie do Blavy, kde som mal, ale aspon do Viedne. :)
elaurie
27.06.08,09:13
Ja budem letieť budúci týždeň aj s 3-mesačným bábom, tak som zvedavá ako to zvládneme...
Kazu
27.06.08,10:40
Ja budem letieť budúci týždeň aj s 3-mesačným bábom, tak som zvedavá ako to zvládneme...

Určite to najlepšie zvládne to bábätko :---
ludmilla
27.06.08,14:24
Tiež mám skúsenosť leteli sme so synčekom, keď mal asi 4 mesiace asi 5 hodín, dnes hodnotím, že let s malým človiečikom je úplne jednoduchý, kojila som ho pri štarte a takisto pri pristávaní - pre vyrovnanie tlaku v uškách. V lietadle nám dokonca pripevnili postielku na prednú stenu, kde malý v klude prespal celý let. Keďže lieta často dnes môžem konštatovať, že čím bol menší tým bol let jednoduchší - myslím časové obdobie do dvoch rokov.
:)
misomiso
27.06.08,15:36
Tiež mám skúsenosť leteli sme so synčekom, keď mal asi 4 mesiace asi 5 hodín, dnes hodnotím, že let s malým človiečikom je úplne jednoduchý, kojila som ho pri štarte a takisto pri pristávaní - pre vyrovnanie tlaku v uškách. V lietadle nám dokonca pripevnili postielku na prednú stenu, kde malý v klude prespal celý let. Keďže lieta často dnes môžem konštatovať, že čím bol menší tým bol let jednoduchší - myslím časové obdobie do dvoch rokov.
:)

Len pozor na kojenie v americkych lietadlach. Mohla by si byt zatknuta a to vobec nemyslim v srande.
Kazu
27.06.08,15:48
Len pozor na kojenie v americkych lietadlach. Mohla by si byt zatknuta a to vobec nemyslim v srande.

Za ohrozovanie mravopočestnosti, lebo ukazuje holé prsia dieťaťu? :eek: Dúfam, že aspoň palec si cucať môže? :---
ludmilla
27.06.08,20:09
Len pozor na kojenie v americkych lietadlach. Mohla by si byt zatknuta a to vobec nemyslim v srande.

No ja už kojiť asi nikoho nebudem:):):) i keď to boli tie najkrajšie pocity:):):) Existuje tam snáď nejaký špeciálny zákon?
Som šťastná, že žijem v Európe;)
Misicka21
20.07.08,17:55
fobia z lietania:rolleyes: hmm, lietanie ma baví, zvykneme lietať na vetroni ale to je trošku asi iné ako na "velkom lietadle" som ešte neletela, máme letieť v Januáry do číny a senegalu na poznávací zájazd, už teraz mám fóbiu:(, keď som pozerala že sa letí okolo 23 hodín len do číny mám dosť už teraz, niekto dá tipy??
rickman
20.07.08,18:11
fobia z lietania:rolleyes: hmm, lietanie ma baví, zvykneme lietať na vetroni ale to je trošku asi iné ako na "velkom lietadle" som ešte neletela, máme letieť v Januáry do číny a senegalu na poznávací zájazd, už teraz mám fóbiu:(, keď som pozerala že sa letí okolo 23 hodín len do číny mám dosť už teraz, niekto dá tipy??

Pokial lietas na vetroni, tak vo "velkom" lietadle ani nezbadas, ze letis :).
ludmilla
21.07.08,05:29
fobia z lietania:rolleyes: hmm, lietanie ma baví, zvykneme lietať na vetroni ale to je trošku asi iné ako na "velkom lietadle" som ešte neletela, máme letieť v Januáry do číny a senegalu na poznávací zájazd, už teraz mám fóbiu:(, keď som pozerala že sa letí okolo 23 hodín len do číny mám dosť už teraz, niekto dá tipy??

Fuuuu a to kadial letíš do Číny, veď za nejakých 24 hod. môžš doletieť až do Austrálie?!
Misicka21
21.07.08,08:55
ešte nevieme z kade budeme letieť, ale čo som si zatiaľ pozerala lety, tak mi vyhľadalo taký dlhý let aj s medzipristátím, takže nieje to veľký rozdiel?? fuha ale strach je;)
bonita
25.07.08,18:48
My sme leteli do Brazilie 11 hodin, tiez som mala strach byt tak dlho vo vzduchu a velke lietadlo, ale fakt je , ze turbulencie boli slabsie nez v malom boeingu. A proti strachu a nude som si dala tbl. na spanie - Zopiclon, odporucam dat si predpisat lekarke. Posobi asi takto: od uzitia som bola v polospanku a cca kazde dve hodiny som pootvorila oci a zase isla do polospanku - v ktorom som sice slabo vnimala veci okolo, ale co je hlavne som vobec nevnimala cas. Od otvorenia oci po druhe otvorenie to bola pre mna iba chvila, a pritom ubehli 2 hod. Ked davali jedlo, bola som normalne cula, ziadne omamenie a po jedle som pokracovala v spani. Po pristati som bola tiez cula - let mi uebhol fantasticky a posobi aj na stres. Jedina nevyhoda - maj po ruke zuvacky alebo cukriky, lebo este par hodin slinne zlazy vylucuju horkost.
leonq
25.07.08,19:43
lietanie je fajn a je pri tom sradna

pamatam sa ked sme sedeli vedla seba traja 130 az 150 kilovy chlapci (az potom mi doslo preco chlapik na checkine tak blbo usmieva) a bavili sme polovicu lietadla tym ci to pilotovy netaha doprava...tazko to zvladali aj letusky...

alebo ked som letel lietadlom velkym ako autobus a zo zadneho sedadla som videl pilotovy na budiky-to su potom fajne turbolencie

najhorsie je ked clovek nevie ci to co sa deje je este stale normalne, alebo ked po velmi nekludnom pristati ludia zatileskaju a pilot zahlasi dakujem dnes bolo za co tlieskat...

ozaj neviet kde vsade je zvykom zatlieskat posadke, ja som to zazil iba na slovenku

isty cas som mal konicek spolusediacim pred odletom rozpravat obsah dokumentov o leteckych katastrovach, niektori to niesli tazko tak som s tym prestal...

a urcite mame najkrasie letusky...
bepo
26.07.08,17:37
Normálne nie je zvykom tlieskať ale teraz letel Jumbo Jet od Qantasu z Hongkonku do Melbourne a vytrhlo mu kúsok plechu do batožinového priestoru, vznikala diera a spadli asi o 2000m, núdzovo pristáli v Manile a tam tlieskali všetci,možno niektorí mali aj mokré gate - Qantasu ešte nespadlo ani jedno lietadlo http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/7524733.stm
Rozalka
26.07.08,18:06
Normálne nie je zvykom tlieskať ....
... v letoch amerických spoločností je zvykom tlieskať - VŽDY.
bepo
27.07.08,08:06
Vždy ako vždy, letel som aj v USA a nikto tam netlieskal, možno lietaš so spoločnosťami kde sú pasažieri radi že vôbec doleteli a od štastia tlieskajú ale nie je to pravidlo. ;)
Rozalka
27.07.08,08:16
Letela som s veľkými AM spoločnosťami a veru tlieskali, pritom cestujúci mi pripadali celkom normálni.
rickman
27.07.08,10:04
Tlieskanie z mojho pohladu:
Asi pred 10 rokmi sa tlieskalo vzdy (aj na chartroch). Dnes je to bud/alebo. Stalo sa mi, ze sa netlieskalo vobec. Na inom lete zase zacal tlieskat jeden a k nemu sa pripojila mala skupinka dalsich, no trvalo to mozno 3-4 sek. A potom aj take, ze zacal jeden a pripojilo sa cele lietadlo.

Zalezi to od viacmenej od jednej veci - nalady pasazierov. A ta je ovplyvnena tym, ci im meskal let 5 hodin alebo ci leteli cez obrovske turbulencie, pocasie, ...

:)
ludmilla
28.07.08,10:06
Normálne nie je zvykom tlieskať ale teraz letel Jumbo Jet od Qantasu z Hongkonku do Melbourne a vytrhlo mu kúsok plechu do batožinového priestoru, vznikala diera a spadli asi o 2000m, núdzovo pristáli v Manile a tam tlieskali všetci,možno niektorí mali aj mokré gate - Qantasu ešte nespadlo ani jedno lietadlo http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/7524733.stm


Je pravda, ze vtedy clovek tlieska uplne inak. Leteli sme pred 2 -omi rokmi zo Zakyntosu a nad greckymi ostrovmi za jasneho krasneho pocasia bez mracika sme zrazu padali voľným pádom dolu, ludia kricali, bol to neuveritelny strach o zivot. Ked sa to zastavilo a nabrali sme znovu stabilitu vsetci sme boli v panike a asi o 10 minut sa ozval druhy pilot s ospravedlnenim, ze to bola jedina moznost ako sa vyhnut stretu s druhym lietadlom. Asi nemusim opisovat ten obrovsky strach. V tom lietadle sme sledovali kazdy pohyb, zvuk motorov, kridla a ich skrutky a pod. Keď sme pristali tlieskali sme ako o dusu - vsetci a dlho.
Vtedy som si povedala, ze do lietadla uz nikdy nesadnem a o dva mesiace som vyhrala letenku a letela som do Pariza. Odvtedy som letela 8x a strach je zazrakom prec ostal len respekt.
leonq
28.07.08,13:10
aj ked lietam casto a v podstate namam s tym problem ako som pisal vyssie

aj mne sa vsak stalo ze som zrusil sluzobku, pretoze som mal zle tusenie. mal som ist pre vianocami na balkan a dva tyzdne pred tym mi stale nieco vrtalo v hlave, tak som to nakoniec zrusil...

nic sa nestalo, vsetko bolo OK, ala jeden nikdy nevie

myslim ze strach z lietania je prirodzeny, pretoze clovek nie je stavany na lietanie, ani potapanie, je stavany na chodenie po zemi...

len niekto to vnima silnejsie iny sa tomu vie lepsie postavit

ale neverim ze existuje niekto, kto ostane chladny ked lietadlo zacne triast alebo sa turbolenciou zrazu prepadne o niekolko desiatok metrov dole, ale sa stane cokolvek ine co je este normalne pre pilotou ale uz nie pre pasazierov

vela stastia a vela kludne nalietanych hodin
(v piatok sa vraciam na slovensko, uvidime ake to bude tentoraz...)
VladoaKatka
29.07.08,04:19
Normálne nie je zvykom tlieskať ale teraz letel Jumbo Jet od Qantasu z Hongkonku do Melbourne a vytrhlo mu kúsok plechu do batožinového priestoru, vznikala diera a spadli asi o 2000m, núdzovo pristáli v Manile a tam tlieskali všetci,možno niektorí mali aj mokré gate - Qantasu ešte nespadlo ani jedno lietadlo http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/7524733.stm

Toto určite by sme nechceli zažiť, určite by sme tlieskali všetci, dlho a o dušu.

Môj pohľad na tlieskanie:
Letela som aj s pravidelnými linkami aj na chartroch. Mne sa zdá, že tlieskajú viacmenej asi dovolenkári, bežná linka - služobné cesty z kociktorého mesta Europy do Viedne alebo Prahy, či Bratislavy, ani ich nenapadne aby tlieskali.

Myslíte si, že poslanci EU parlamentu, keď letia domov tlieskajú?

Veď práca pilota je rovnaká práca ako každá iná, ako práca vodiča autobusu a na ktorej zastávke diaľkového autobusu sa tlieska? Nikde.
Tiež má problémy vyhnúť sa kolízii a môžno, že tiež zabránil svojou zručnosťou katastrofe.

Je to vždy na jedincovi a závisí asi aj od dlžky letu, že keď už je na zemi a od radosti zatlieska alebo nie, s tým prejaví vďaku, alebo to berie ako samozrejmosť.

Zakázané to neni, tak nech sa tlieska.
Neni to ani povinnosť, ak mám náladu tak zatlieskam, ak nie tak nie.
misomiso
29.07.08,12:19
To tlieskanie je tradicia z dob, kedy byvali poces pristavania dvere pilotnej kabiny otvorene. Dnes to nema zmysel.

Navyse pilot nezahranuje vase zivoty, ale predovsetkym svoj. To je ostatne dnes uz jediny dovod, preco tam sedi - aby sa ludia nebali nastupit, pretoze dnes je uz technika na takom stupni, ze by nebol ziaden problem lietadlo vypravit bez pilotov. Na letiskach uz jazdia tie vlaciky medzi terminalmi uplne bez strojvodcu, ale do lietadla by sa ludia bali, ak by tam nebol niekto, kto tiez nasadzuje svoj zivot.
ALDA
30.07.08,08:45
Doloľte, aby som vyjadrila aj názor troch pilotov k tlieskaniu po pristati, ktorých poznám osobne. Lietali aj na vnútrozemských linkách v iných krajinách.

Títo tvrdia, že je to dobrý pocit pre pilota, ak zosadnú a počujú potlesk pasažierov. Oni svoje povolanie berú ako každé iné povolanie, ale u nich je to neporovnateľné s autobusom, vlakom ako sa tu uvádzalo, pretože tieto prostriedky používame od detstva všetci a to denno denne, ale lietanie je pre veľa z nás zážitok na celý život. Niektorí letíme iba 1x,2x a pod. Takže kritizovanie /bepo/, že potlesk je pod úroveň /ako z tvojich príspevkov pre mňa vyznieva/ neobstojí. Ja som letela už veľa krát, aj ako malá a veru aj ja zatlieskam.
PS: bepo jeden z pilotov lietal aj do USA aj v USA a tiež pasažieri tlieskali.
bepo
30.07.08,09:57
Ja som sa nevyjadril že tlieskanie je pod úroveň len že sa to normálne nerobí a to som už zažil aj keď si černosi v lietadle zahrali a zatancovali ale na záver netlieskali,len na chartroch na dovolenku je to bežné. Do USA lietajú zväčša veľké lietadlá a ktoré majú business triedu za kokpitom takže ja pochybujem že vôbec nejaké tlieskanie počujú. A k slovenským pilotom- som letel so Sky a vedľa mňa sedel pilot zo Slovenských aerolínii, zavolal si letušku a jej povedal že je tiež pilot na boeingu a vyzvedal sa kto pilotuje a podobné veci a na záver sa ho letuška opýtala či pozná pilota zo Sky a on že vôbec nikoho v Sky nepozná a tým to skončilo.
misomiso
30.07.08,10:00
Doloľte, aby som vyjadrila aj názor troch pilotov k tlieskaniu po pristati, ktorých poznám osobne. Lietali aj na vnútrozemských linkách v iných krajinách.

Títo tvrdia, že je to dobrý pocit pre pilota, ak zosadnú a počujú potlesk pasažierov. Oni svoje povolanie berú ako každé iné povolanie, ale u nich je to neporovnateľné s autobusom, vlakom ako sa tu uvádzalo, pretože tieto prostriedky používame od detstva všetci a to denno denne, ale lietanie je pre veľa z nás zážitok na celý život. Niektorí letíme iba 1x,2x a pod. Takže kritizovanie /bepo/, že potlesk je pod úroveň /ako z tvojich príspevkov pre mňa vyznieva/ neobstojí. Ja som letela už veľa krát, aj ako malá a veru aj ja zatlieskam.
PS: bepo jeden z pilotov lietal aj do USA aj v USA a tiež pasažieri tlieskali.

Len taka drobnost - dnes uz vacsinou tlieskate pocitacu, nakolko velmi casto pristava automat.
ALDA
30.07.08,10:54
Len taka drobnost - dnes uz vacsinou tlieskate pocitacu, nakolko velmi casto pristava automat.

Ale veď to lietadlo bez pilota iba s automatom nelieta, niekto ho musí zapnúť.:eek:
Škoda debaty a hrania sa so slovíčkami.:mee: Tu sú členovia, ktorí sa iba vysmievajú a kritizujú a všade boli a všetko videli, ale tá človečina ešte predsa u väčšiny ešte existuje a to ma teší. Sú to ľudia väčšinou skromní a múdri a hlavne so srdiečkom.:)
leonq
30.07.08,11:24
no nedovolil by som si tvrdit ze to je uz len zalezitostou automatov

a rad by som niekoho videl ako si sadne do lietadla bez pilota...

mal som moznost sa viset vo vlakoch bez vodicou a vzdy to bol divny pocit.

aj ked na druhej strande havaria su vacsinou sposobene chybou pilota alebo tech zavadou

ale na druhej strane, ked ma niekto potrebu tlieskat tak nech tlieska, preco nie, vobec to nieje pod uroven, skor je pod uroven ked sa niekto v lietadle zotne ako zviera a potom ma este s toho srandu, tak isto ako v autobuse alebo v ktorom kolvek dopravnom prostriedku

ja sa vzdy pri odchode z lietadla podakujem posadke, ktora tam stoji aj ked so to vacsinou stewardky, pretoze ma bezpecne doviezla tam kde som potreboval, tak isto ako aj v autobuse soferovi, ktory priznajme si mozno nepotrebuje take technicke znalosti ako pilot, ale riskuje minimalne tolko isto ako oni. Lebo je urcite mensia pravdepodobnost ze pilot stretne pocas letu lietadlo s opitym pilotom, alebo pilotom ktory ide rychlejsie ako jeho zmysly...
misomiso
30.07.08,11:37
Ale veď to lietadlo bez pilota iba s automatom nelieta, niekto ho musí zapnúť.:eek:
Škoda debaty a hrania sa so slovíčkami.:mee: Tu sú členovia, ktorí sa iba vysmievajú a kritizujú a všade boli a všetko videli, ale tá človečina ešte predsa u väčšiny ešte existuje a to ma teší. Sú to ľudia väčšinou skromní a múdri a hlavne so srdiečkom.:)

No jasne, ja nemam nic proti tlieskaniu. Ja len - ako sa to vsetko za par rokov zmenilo. Pred par rokmi sme pozerali ulickou pilotovi na ruky a cez jeho okno sme sa snazili dovidiet na drahu. Potom sme mu zatlieskali. Dnes su zamknuti ako v trezore, vyhlad na drahu nam sprostredkuje kamera a monitor pred kazdym sedadlom, a pristava pocitac. Takze to tlieskanie sice mozno ostalo, no ta clovecina s z toho prave vytratila...
satet
04.08.08,17:40
Skus odblom matodou One Bein, Kineziologia, Tri v jednom, Jednotny mozog. Je to jednoducha a ucinna metoda.:o
Lienkovo
06.08.08,13:25
pokial viem, vzdy pristava pilot a nie automat :) a tlieskanie je bezne na dovolenkovych - charterovych - linkach. Menej na pravidelnych linkach kde lietaju aj business cestujuci.
machlastka
06.08.08,13:37
Ahoj ,kto chce nech tlieska ,kto nechce nech netlieska .Ja tiez pravidelne lietam a to kazdy mesiac 2x[domov,naspat]a nikdy som sa nestrela s tym aby niekto tlieskal,ale ked som isla na dovolenku tak sme v lietadle tlieskali snad vsatci.Takze robte ako myslite...pekny den
machlastka
06.08.08,16:12
Aj v sobotu poletim a dufam ze to bude o.k ,aj ked nemam ziaden strach ale ak citam tieto vase prispevky tak si zacinam predstavovat rozne katasrofy.No diky snad to bude v pohode a doma si nam dobre pivo ...
Lienkovo
07.08.08,07:20
Netreba sa bat. :) Ja mam skor problem s tym, ze sa v lietadle nudim a chcela by som co najskor pristat, ale cas sa neda predbehnut :D
misomiso
09.08.08,08:26
pokial viem, vzdy pristava pilot a nie automat :) a tlieskanie je bezne na dovolenkovych - charterovych - linkach. Menej na pravidelnych linkach kde lietaju aj business cestujuci.

Uz 20 rokov nie. Inak by sa nedalo pristavat za hustej hmly, co sa bezne robi. Jedinou podmeinkou je, ze letisko musi byt vybavene specialnym navadzacim systemom, ale to uz dnes prakticky vsetky letiska su, vratane Bratislavy. Pilot sa potom nicoho nedotyka, system riady aj manevrovacie vychylenia klapiek tak, aby eliminoval poryvy vetra a stabilizoval lietadlo do idealneho smeru. Preto je liatanie pre pilotov coraz vacsia nuda.

Dobre poznam jedneho pilota Lufthansy. Dva roky potom co zacal lietat si zacal robit dalsiu VS s tym, ze necakal, ze to tam bude taka nuda. A to lieta iba trasy v ramci Europy, denne aj tri starty a pristatia.
ALDA
09.08.08,08:54
Uz 20 rokov nie. Inak by sa nedalo pristavat za hustej hmly, co sa bezne robi. Jedinou podmeinkou je, ze letisko musi byt vybavene specialnym navadzacim systemom, ale to uz dnes prakticky vsetky letiska su, vratane Bratislavy. Pilot sa potom nicoho nedotyka, system riady aj manevrovacie vychylenia klapiek tak, aby eliminoval poryvy vetra a stabilizoval lietadlo do idealneho smeru. Preto je liatanie pre pilotov coraz vacsia nuda.

Dobre poznam jedneho pilota Lufthansy. Dva roky potom co zacal lietat si zacal robit dalsiu VS s tym, ze necakal, ze to tam bude taka nuda. A to lieta iba trasy v ramci Europy, denne aj tri starty a pristatia.

Nechcem sa už v tejto téme vyjadrovať, ale nuda pre pilota:eek:... ak VS myslíš vysokú školu...piloti robia skúšky na jednotlivé typy lietadiel a to teda nuda nie je. Pripadá mi to ako chválenie sa pubertiaka:D a nie zodpovedného človeka, ktorý ma zverený majetok, ale hlavne životy a bezpečnosť ľudí. Toť môj názor.
misomiso
09.08.08,11:58
Nechcem sa už v tejto téme vyjadrovať, ale nuda pre pilota:eek:... ak VS myslíš vysokú školu...piloti robia skúšky na jednotlivé typy lietadiel a to teda nuda nie je. Pripadá mi to ako chválenie sa pubertiaka:D a nie zodpovedného človeka, ktorý ma zverený majetok, ale hlavne životy a bezpečnosť ľudí. Toť môj názor.

Ano, to viem, prave si robi aj na velke lietadla, aby mohol mimo Europu, mozno to ma uz aj hotove. Zodpovednejsieho cloveka ako je on nepoznam. Inak lieta teraz na pol uvazku a po dokonceni VS chce ostat u Lufthansy, inak by mu dali preplatit studium, ktore nebolo lacne. Co je na tom nezodpovedne?
mila79
14.08.08,16:27
Lietania sa netreba bat, ved nelietate kazdy den, ale zase autom frcite skoro kazdy den bud do prace alebo na ine miesto, alebo autobusom a tu nemate fobiu? Nie,lebo skoro kazdy pouziva auto a beriete to za samozrejmu vec. Ako sa hovori:''zvyk je zelezna kosela'' a tak je to aj pri lietani..Nelietate casto a tak sa vam zda, ze je to cosi nove a mate strach. A aka je pravdepodobnost, ze prave vase lietadlo sa zruti,minimalna tak si to zoberte z tej druhej stranky: povezte si -jej, poletim, uz tak davno som neletela, to bude uzas opat si poziet oblaky, jazera, hory a krajinu z takej vysky, ved je to parada; hm nema kazducka osoba taku sancu ako vi, vychutnat si takuto nadheru z lietadla.
DanielaSL
14.08.08,16:50
To mi pripomína ako mi každý povie, že sa nemám báť holubov, lebo mi nič neurobia... človeku , ktorý má ale fóbiu takéto rady nepomôžu.:)
ALDA
15.08.08,09:01
Ano, to viem, prave si robi aj na velke lietadla, aby mohol mimo Europu, mozno to ma uz aj hotove. Zodpovednejsieho cloveka ako je on nepoznam. Inak lieta teraz na pol uvazku a po dokonceni VS chce ostat u Lufthansy, inak by mu dali preplatit studium, ktore nebolo lacne. Co je na tom nezodpovedne?


výrok pilota-nuda...
misomiso
15.08.08,11:59
výrok pilota-nuda...

...by som ta chcel vidiet, keby si mala 8 hodin sediet v tej uzkej spici a robit len zivy stit. Nic ine nerobia, lietadla lietaju vacsinou same. Na druhej strane musia dodrzat mnozstvo predpisov a niekedy vyplnit mnozstvo papierov. Teda sucasne stres a nuda.

To dodrziavanie predpisov nemusi byt az take jednoduche, ako sa zda. Napriklad ten znamy zatial lieta ako 2. pilot, nad sebou ma vzdy kapitana. Vzdy ineho, naschval ich rotuju. Jeden si odisiel na WC zapalit a nic mu nepovedal. Aktivoval sa poziarny alarm. Podla reguli, mal okamzite zahlasit Mayday a poziadat o pristatie na najblizsom letisku. Lenze on tusil, ze asi kapitan na WC fajci. Odist nemohol, aby sa ho isiel spytat, lebo ked je kapitan prec, musi sediet na mieste. Teraz nevedel, ci robit paniku, alebo nie. On chudak nevedel, ci horia kable, alebo kapitan fajci na WC. Nakoniec cakal, ako sa to vyvrbi, cim samozrejme porusil predpisy. Teda taketo ma obcas stresy - okrem toho vraj sama a neskutocne nuda.
Bastian
17.08.08,18:56
...by som ta chcel vidiet, keby si mala 8 hodin sediet v tej uzkej spici a robit len zivy stit. Nic ine nerobia, lietadla lietaju vacsinou same. Na druhej strane musia dodrzat mnozstvo predpisov a niekedy vyplnit mnozstvo papierov. Teda sucasne stres a nuda.

To dodrziavanie predpisov nemusi byt az take jednoduche, ako sa zda. Napriklad ten znamy zatial lieta ako 2. pilot, nad sebou ma vzdy kapitana. Vzdy ineho, naschval ich rotuju. Jeden si odisiel na WC zapalit a nic mu nepovedal. Aktivoval sa poziarny alarm. Podla reguli, mal okamzite zahlasit Mayday a poziadat o pristatie na najblizsom letisku. Lenze on tusil, ze asi kapitan na WC fajci. Odist nemohol, aby sa ho isiel spytat, lebo ked je kapitan prec, musi sediet na mieste. Teraz nevedel, ci robit paniku, alebo nie. On chudak nevedel, ci horia kable, alebo kapitan fajci na WC. Nakoniec cakal, ako sa to vyvrbi, cim samozrejme porusil predpisy. Teda taketo ma obcas stresy - okrem toho vraj sama a neskutocne nuda.
Ten kapitán je teda riadny profesionál... A ten Tvoj kamarát dosť riskoval - ale aspoň nemal nudu.
Lienkovo
19.08.08,11:49
takyto clovek hazarduje so zivotmi ostatnych..cakal ako sa to vyvrbi. :eek:

jedna znama robila letusku a vravela, ze keby k niecomu doslo tak ona uteka prva.. :confused: takze no comment...
lulu74
19.08.08,12:34
Zuzi takúto fobiu ti teda nezávidím, mne sa lietanie vzdy zdalo vzrusujuce,ale teraz vazne - fobie treba riesit s odbornikmi, ci uz psychologmi alebo sllusne uspechy maju aj kineziologovia - tzv. odbloky a taka ludova metoda ktoru ludia v hojnej miere vyuzivaju je alkohol, nie si jedina, vela ludi na letisku hojne popija a do lietadla nastupuju silne pod vplyvom, ja som sice takmer abstinent takze mne by bolo zle od zaludka a pokazila by som si krasny zazitok z letu ale ak dobre znasas alkohol tak si daj par deci niecoho co ti chuti a hlavne sa niecim zabavaj napr. pozoruj ludi a predsavuj si kto by bol zaujimavy pre teba a podobne hluposti, na odvedenie pozornosti je to nápomocne. drzim palce.
leonq
21.08.08,05:33
takyto clovek hazarduje so zivotmi ostatnych..cakal ako sa to vyvrbi. :eek:

jedna znama robila letusku a vravela, ze keby k niecomu doslo tak ona uteka prva.. :confused: takze no comment...

...by ma zaujmalo, ze kde by utekala...
Lienkovo
21.08.08,12:20
jasne, ze keby boli hore tak nikde, ale keby nudzovo pristavali, tak by bola prva vonku :confused: ze vraj by islo o jej zivot a nie o firmu..tak ale to je jej nazor :rolleyes:
bonita
27.08.08,20:22
Ked clovek sleduje letecke nestastia v auguste, asi nie je tiez daleko od strachu z lietania. Dnes by to mal Dustin Hoffman z filamu Rain Man asi tazke, ked uz aj jeho spolahliva australska spolocnost Qantas mala v auguste 3 nudzove pristatia. Tesila som sa, ze idem koncom sept. za dcerou do anglicka, ale kedze aj Ryanair mal v nedelu problemy, asi navstevu odsuniem, kym sa cierne dni v letectve neskoncia.
Najdem tu niekoho, kto lietava Ryanairom? Mate tiez skusenosti, ze obcas stoji na letisku aj s ludmi a riesi nejake problemy? Ze takmer pri kazdom lete ma turbulencie? Vie mi niekto povedat ako velmi su turbulencie nebezpecne?
focus3ccd
30.08.08,07:02
Ja som už letela a bolo to super. Už som sa aj tešila na tohtoročnú dovolenku. No v pondelok odchádzal bratranec do Turecka a vo výške 5000 m nad Maďarskom lietadlu zlyhal 1 motor. Vraj to bolo strašné. Na palube vznikla panika, ktorá trvala 40 min., až kým lietadlo núdzovo nepristalo v BA. Tých 40 min. išlo lietadlo len s jedným motorom a kývalo sa zo strany na stranu, pasažieri mali po ruke kyslíkové masky a nebolo im všetko jedno. Letuška im celý postup pilota opisovala.
Vraj vypol na chvíľu aj druhý motor a znova ho naštartoval, či sa nepreberie ten jeden, čo zlyhal.
Toto vo mne nahlodalo obrovskú pochybnosť a strach.
A akou spolocnostou letel? My mame job v turecku a lietame turkish a zatial si nemozem stazovat. Letime aj medzinarodne a potom este z istanbulu do antalie domesticom.
Maju vraj styri hviezdicky, tak nech sa snazia, az si to este doma uzijem....;)
Ale seru ma tie informacie v poslednom case okolo lietadiel.
misomiso
30.08.08,07:44
Ked clovek sleduje letecke nestastia v auguste, asi nie je tiez daleko od strachu z lietania. Dnes by to mal Dustin Hoffman z filamu Rain Man asi tazke, ked uz aj jeho spolahliva australska spolocnost Qantas mala v auguste 3 nudzove pristatia. Tesila som sa, ze idem koncom sept. za dcerou do anglicka, ale kedze aj Ryanair mal v nedelu problemy, asi navstevu odsuniem, kym sa cierne dni v letectve neskoncia.
Najdem tu niekoho, kto lietava Ryanairom? Mate tiez skusenosti, ze obcas stoji na letisku aj s ludmi a riesi nejake problemy? Ze takmer pri kazdom lete ma turbulencie? Vie mi niekto povedat ako velmi su turbulencie nebezpecne?

Turbulencie hore nie su vobec nebezpecne, problemom moze byt extremne silny vietor pri pristavani. Ked sa ale vyberie spravny smer pristavania, nemusi to byt problem, ja som uz pristaval aj za vichrice 140 km/h, ktore lamala stromy, prevracala kamiony a strhaval astrechy. Silne turbulencie pocas letu sice uz zranili par ludi, ktori si otrieskali hlavu o plafon, ale spolahlovou ochranou proti tomu je bezpecnostny pas, zapnuty pocas celeho letu, takze netreba mat obavy.

Co sa tyka tech. problemov, uz je to horsie. Je to sice pomerne bezny jav, ale nikdy nevies, ci ide o banalnu poruchu, alebo ci nakonic bude osudna. Problemom je to, ze nam sa zda, ze oni robia pre bezpecnost maximum, (podobne ako lekari, zachranari, pekari, masiari a pod). lebo predsa ide o ludi, ale skutocnost je taka, aerolinky su nicim inym, ako sukromnou spolocnostou, so svojimi ekonomickymi zakonitostami, limitmi a zufalou snahou nedosiahnut stratu, takze bezpecnost je vzdy az na druhom mieste, ci sa nam to paci alebo nie.
Lienkovo
03.09.08,12:51
Problemom je to, ze nam sa zda, ze oni robia pre bezpecnost maximum, (podobne ako lekari, zachranari, pekari, masiari a pod). lebo predsa ide o ludi, ale skutocnost je taka, aerolinky su nicim inym, ako sukromnou spolocnostou, so svojimi ekonomickymi zakonitostami, limitmi a zufalou snahou nedosiahnut stratu, takze bezpecnost je vzdy az na druhom mieste, ci sa nam to paci alebo nie.

Nesuhlasim s touto vetou, lebo to neplati pre kazdu letecku spolocnost. Bezpecnost je prvorada pre väcsinu aeroliniek. Skor sa mi zda, ze ked aerolinka rusi let kvoli technickej poruche, vela cestujucich to nechape a su nahnevani, ze nemozu letiet. Podla mna sa treba na tieto veci pozerat aj z druhej stranky, aerolinky rusia let kvoli bezpecnosti pasazierov. Pasazier si vela krat neuvedomuje, ze mu vlastne ide o zivot a preto je lepsie ak sa let zrusi. Mala som moznost robit pre 2 aerolinky. Prva rusila lety kvoli nevytazenosti, tam to naozaj bolo diskutabilne, co deklarovali a co bola pravda. V druhej doteraz verim tomu, ze bezpecnost bola na prvom mieste. Netvrdim, ze je to v kazdej tak, ale malo by byt.
misomiso
03.09.08,15:33
Nesuhlasim s touto vetou, lebo to neplati pre kazdu letecku spolocnost. Bezpecnost je prvorada pre väcsinu aeroliniek. Skor sa mi zda, ze ked aerolinka rusi let kvoli technickej poruche, vela cestujucich to nechape a su nahnevani, ze nemozu letiet. Podla mna sa treba na tieto veci pozerat aj z druhej stranky, aerolinky rusia let kvoli bezpecnosti pasazierov. Pasazier si vela krat neuvedomuje, ze mu vlastne ide o zivot a preto je lepsie ak sa let zrusi. Mala som moznost robit pre 2 aerolinky. Prva rusila lety kvoli nevytazenosti, tam to naozaj bolo diskutabilne, co deklarovali a co bola pravda. V druhej doteraz verim tomu, ze bezpecnost bola na prvom mieste. Netvrdim, ze je to v kazdej tak, ale malo by byt.

Prepac, ja viem, ze by ste vsetci chceli pocut, ze bezpecnost je na prvom mieste, lenze to, ze nejaka letecka spolocnost zrusi let (alebo odlozi) z dovodu, ze lietadlo sa stane prakticky nepojazdne, alebo ma naozaj vaznu zavadu este neznamena, ze je pre nich bezpecnost prvorada, a robia pre nu maximum, alebo aspon tolko, kolko nariaduju predpisy.

To, ze nepustim do vzduchu lietadlo, ktore je evidentne vadne je predovsetkym ekonomicke rozhodnutie (aj ked spravne). Je to odvratenie hroziacej obrovskej ekonomickej straty. Nic to nehovori o vztahu k bezpecnosti.
bonita
03.09.08,19:46
Ja mam z pocutia, z tretej ruky, ze cez sezony nemaju let. spolocnosti vela casu na techn. prehliadky lietadiel. Desive su tie augustove nudzove pristatia, ktore sa pretiahli az do sept., naposledy v pondelok, v spanielsku, kde 5 cestujucich odmietlo nastupit do nahradneho lietadla - a ja sa im necudujem.
Kazdopadne ma dokopali k tomu, ze si idem uzatvorit ziv. poistku, nech raz nenecham detom moje pohladavky. A vazne som uvazovala ci dalej lietat ryanairom za tisicku alebo drahsie z viedne inou spolocnostou. Ale vyberiem si ktorou? Moje prve lety boli strach a nadsenie zo silneho stroja, no zostal iba strach. No ked cchem lietat za dcerou do anglicka, tak musim zamierit obvodnej a vypytat si lieky na ukludnenie. Radsej otapena nez v panike.
misomiso
03.09.08,20:01
J A vazne som uvazovala ci dalej lietat ryanairom za tisicku alebo drahsie z viedne inou spolocnostou. Ale vyberiem si ktorou?

Tazko povedat, ci ma clovek sancu posudit, kde je vacsie a kde mensie riziko. To az ked sa to stane, tak je kazdy mudry, vopred ti nikto nepovie, ktorou spolocnostou letiet.
Lienkovo
04.09.08,06:02
Prepac, ja viem, ze by ste vsetci chceli pocut, ze bezpecnost je na prvom mieste, lenze to, ze nejaka letecka spolocnost zrusi let (alebo odlozi) z dovodu, ze lietadlo sa stane prakticky nepojazdne, alebo ma naozaj vaznu zavadu este neznamena, ze je pre nich bezpecnost prvorada, a robia pre nu maximum, alebo aspon tolko, kolko nariaduju predpisy.

To, ze nepustim do vzduchu lietadlo, ktore je evidentne vadne je predovsetkym ekonomicke rozhodnutie (aj ked spravne). Je to odvratenie hroziacej obrovskej ekonomickej straty. Nic to nehovori o vztahu k bezpecnosti.

Mas svoj nazor a ja tiez. V podstate ano, ekonomicka strata v pripade, ze sa lietadlo vazne poskodi je obrovska. No aj tak tvrdim, ze väcsina spolocnosti dba aj o bezpecnost cestujucich a je pre nich prvorada.
Lienkovo
04.09.08,06:10
Ja mam z pocutia, z tretej ruky, ze cez sezony nemaju let. spolocnosti vela casu na techn. prehliadky lietadiel. Desive su tie augustove nudzove pristatia, ktore sa pretiahli az do sept., naposledy v pondelok, v spanielsku, kde 5 cestujucich odmietlo nastupit do nahradneho lietadla - a ja sa im necudujem.
Kazdopadne ma dokopali k tomu, ze si idem uzatvorit ziv. poistku, nech raz nenecham detom moje pohladavky. A vazne som uvazovala ci dalej lietat ryanairom za tisicku alebo drahsie z viedne inou spolocnostou. Ale vyberiem si ktorou? Moje prve lety boli strach a nadsenie zo silneho stroja, no zostal iba strach. No ked cchem lietat za dcerou do anglicka, tak musim zamierit obvodnej a vypytat si lieky na ukludnenie. Radsej otapena nez v panike.

bonita, letecke spolocnosti su poistne kryte pre pripad nestastia a vyplacaju odskodnenie ( bolo by super keby sa nestastia nestavalli, ale zial opak je pravdou ). Ja by som skor doverovala nejakej renomovanej aerolinke ( nie low cost ), s dlhou historiou. Aj ked sa zda ze maju napohlad drahsie letenky, nie je to vzdy tak. Lietania sa netreba bat. Dufam, ze ma tu zasa niekto nevytrhne z kontextu ;)
Danila
04.09.08,06:12
Mas svoj nazor a ja tiez. V podstate ano, ekonomicka strata v pripade, ze sa lietadlo vazne poskodi je obrovska. No aj tak tvrdim, ze väcsina spolocnosti dba aj o bezpecnost cestujucich a je pre nich prvorada.Nemôžem s Tebou súhlasiť. Názory misomisa v tomto prípade sa opierajú o fakty. Všeobecne známe. Unavené súčiastky sa len veľmi ťažko vymieňajú v správnom, bezpečnosť zabezpečujúcom čase. A je to teda všetko len a len o biznise. V poslednom čase sa len dané fakty potvrdzujú.
misomiso
04.09.08,11:38
Inak nechem tu robit nejaku nepovolenu reklamu, ale ja mam celkom dobry pocit so Sky Europe, pretoze maju fungel nove lietadla. (Aj ked absolutnu istotu to aj tak negarantuje.)
bepo
05.09.08,11:20
Nemôžem s Tebou súhlasiť. Názory misomisa v tomto prípade sa opierajú o fakty. Všeobecne známe. Unavené súčiastky sa len veľmi ťažko vymieňajú v správnom, bezpečnosť zabezpečujúcom čase. A je to teda všetko len a len o biznise. V poslednom čase sa len dané fakty potvrdzujú.
No to by som si rád pozrel tie fakty :) A so Sky si treba polietať pokiaľ to nezavrú-môj názor.
Lienkovo
05.09.08,15:28
Nemôžem s Tebou súhlasiť. Názory misomisa v tomto prípade sa opierajú o fakty. Všeobecne známe. Unavené súčiastky sa len veľmi ťažko vymieňajú v správnom, bezpečnosť zabezpečujúcom čase. A je to teda všetko len a len o biznise. V poslednom čase sa len dané fakty potvrdzujú.

Ako funguje letectvo je tazko vysvetlitelne pre tych, ktori ho vidia z vonka. Vela katastrof sa pripisuje ludskemu zlyhaniu a nie zlyhaniu stroja. To ze spadne niekde niejake lietadlo a vsetky media o tom pisu, zrazu sa vytiahne historia kde, kedy a ako spadlo lietadlo a ludom to zacina nahanat strach.
A zrazu hadzu vsetky splocnosti do jedneho vreca. Pred kazdym startom je lietadlo prezrete technikom, lietadla su pravidelne a povinne servisovane a suciastky vymienane. Myslim, ze sa takto spravaju vo vyspelych leteckych spolocnostiach, ktore razia cestu kvality a sluzieb. No a neverili by ste, ze
sa letecke spolocnosti snazia spravat viac ohladuplne k prirode a k spolocnosti. Jasne, za vsetkym treba hladat zisk. Ale len vidinou zisku nemaju sancu uspiet.
kukučka
05.09.08,16:30
Ako funguje letectvo je tazko vysvetlitelne pre tych, ktori ho vidia z vonka. Vela katastrof sa pripisuje ludskemu zlyhaniu a nie zlyhaniu stroja. To ze spadne niekde niejake lietadlo a vsetky media o tom pisu, zrazu sa vytiahne historia kde, kedy a ako spadlo lietadlo a ludom to zacina nahanat strach.
A zrazu hadzu vsetky splocnosti do jedneho vreca. Pred kazdym startom je lietadlo prezrete technikom, lietadla su pravidelne a povinne servisovane a suciastky vymienane. Myslim, ze sa takto spravaju vo vyspelych leteckych spolocnostiach, ktore razia cestu kvality a sluzieb. No a neverili by ste, ze
sa letecke spolocnosti snazia spravat viac ohladuplne k prirode a k spolocnosti. Jasne, za vsetkym treba hladat zisk. Ale len vidinou zisku nemaju sancu uspiet.


1. to preto niektoré z nich predávajú letenky hlboko pod cenu? Kto im kompenzuje stratu?
2. to preto používajú "práškovací letadlo"?

Predpokladám, že ste už počuli o chemtrails.
Danila
05.09.08,17:06
No to by som si rád pozrel tie fakty :) A so Sky si treba polietať pokiaľ to nezavrú-môj názor.Nestačí počuť? Treba vidieť?:):):). A ja si polietam aj so Sky aj s inými spoločnosťami. Nie som prieberčivá.;)
Danila
05.09.08,17:08
Ako funguje letectvo je tazko vysvetlitelne pre tych, ktori ho vidia z vonka. Vela katastrof sa pripisuje ludskemu zlyhaniu a nie zlyhaniu stroja. To ze spadne niekde niejake lietadlo a vsetky media o tom pisu, zrazu sa vytiahne historia kde, kedy a ako spadlo lietadlo a ludom to zacina nahanat strach.
A zrazu hadzu vsetky splocnosti do jedneho vreca. Pred kazdym startom je lietadlo prezrete technikom, lietadla su pravidelne a povinne servisovane a suciastky vymienane. Myslim, ze sa takto spravaju vo vyspelych leteckych spolocnostiach, ktore razia cestu kvality a sluzieb. No a neverili by ste, ze
sa letecke spolocnosti snazia spravat viac ohladuplne k prirode a k spolocnosti. Jasne, za vsetkym treba hladat zisk. Ale len vidinou zisku nemaju sancu uspiet.Argumentačne zabetónované k neuvereniu.;)
Leggy
05.09.08,17:14
Ked clovek sleduje letecke nestastia v auguste, asi nie je tiez daleko od strachu z lietania. Dnes by to mal Dustin Hoffman z filamu Rain Man asi tazke, ked uz aj jeho spolahliva australska spolocnost Qantas mala v auguste 3 nudzove pristatia. Tesila som sa, ze idem koncom sept. za dcerou do anglicka, ale kedze aj Ryanair mal v nedelu problemy, asi navstevu odsuniem, kym sa cierne dni v letectve neskoncia.
Najdem tu niekoho, kto lietava Ryanairom? Mate tiez skusenosti, ze obcas stoji na letisku aj s ludmi a riesi nejake problemy? Ze takmer pri kazdom lete ma turbulencie? Vie mi niekto povedat ako velmi su turbulencie nebezpecne?
Turbulencie niesu nebezpecne,je to len dost zly pocit ked trasie lietadlom 10km nad zemou.
bepo
05.09.08,17:52
Nestačí počuť? Treba vidieť?:):):). A ja si polietam aj so Sky aj s inými spoločnosťami. Nie som prieberčivá.;)
No tak povedz tých pár faktov a pár spoločností ktoré tak robia.A prieberčivosť nemá nič spoločné so Sky len je otázne dokedy budú schopný znášať miliardové straty.

Turbulencie niesu nebezpecne,je to len dost zly pocit ked trasie lietadlom 10km nad zemou.
Turbulencia nielen potrasie lietadlom ale spôsobuje stratu vztlaku takže lietadlo sa môže prepadnúť o pár sto metrov dolu ak sa to stane počas letu a keby turbulencie boli brnkačka pre lietadlá tak by sa nezaviedli minimálne rozostupy medzi lietadlami pri štartoch ;)
Danila
06.09.08,04:45
No tak povedz tých pár faktov a pár spoločností ktoré tak robia.A prieberčivosť nemá nič spoločné so Sky len je otázne dokedy budú schopný znášať miliardové straty.

Turbulencia nielen potrasie lietadlom ale spôsobuje stratu vztlaku takže lietadlo sa môže prepadnúť o pár sto metrov dolu ak sa to stane počas letu a keby turbulencie boli brnkačka pre lietadlá tak by sa nezaviedli minimálne rozostupy medzi lietadlami pri štartoch ;)bepo, prosím Ťa, netvár sa, že si ešte nepočul o spôsobe obstarávania a výmeny opotrebovaných súčiastok. A toto platí takmer vo všeobecnosti. Ak nie, tak Ti unikli len všeobecne zverejňované a známe informácie. Nebezpečenstvo týchto faktov a turbulencií je v tom prípade výrazne odlišné.;) Ale názory na túto skutočnosť sa rôznia práve tak, ako názory na čokoľvek iné. Je potrebné len rešpektovať iný názor. Ja ten Tvoj beriem na vedomie. To je všetko.:);)
bepo
06.09.08,07:16
No nepočul som,ak nevieš dať linky tak to povedz aspoň vlastnými slovami ako to je,rád sa poučím.
misomiso
06.09.08,08:07
Vela katastrof sa pripisuje ludskemu zlyhaniu a nie zlyhaniu stroja.

Skoro uplne vsetky letecke nehody su sposobene zlyhanim ludi (a velmi casto uplatnovanim prave ekonomickych kriterii). Dokonca aj vyse 90% "technickych poruch" ni je nic ine, ako zlyhanie ludi pri udrzbe. Kedze udrzbu casto vykonava zle kvalifikovany personal v strese (kazdu hodinu, co lietadlo stoji narastaju straty), casto sa aj "pravidelnou udrzbou" narobi vic skody ako uzitku.

Ak ste pozerali na CT serial o leteckych nehodach, tak priciny boli nasledovne:

- zle zaskoleny personal chybne namotoval palivove hadice k palivovemu cerpadlu motora.
- mechanik pouzil mensie skrutky pri vymene celneho skla v pilotnej kabine
- pomocny pracovnik umyval Wapkou spodok lietadla a nasledne zabudol odstranit lepiacu pasku s prieduchov vyskomera.
-a.t.d.

Ked to vysetrovali, argumenty vinnikov vzdy rovnake:

- "prislo nove cerpadlo v krabici, ale prilozena dokumentacia bola k starsiemu typu. keby sme mali zhanat aktualnu dokumentaciu od vyrobcu, nestihli by sme to vymenit v termine, lietadlo muselo ist do prevadzky.

- "vzdy to robim tak, ze iba opticky porovnavam nove skrutky so starymi, ked ich vyberam zo skladu. Keby som mal hladat v dokumentacii vyrobne cisla, nestihal by som a vyhodili by ma."

- "problem bol v tom, ze na cistenie bol zamestnany iba pracovnik so zakladnym vzdelanim. Pred kazdym startom si ma vykonat kontrolu lietadla pilot, ale bola tma"

Stale to iste... A nie len v leteckej doprave. Skutocnym vinnikom sme my zakaznici. o celom svete sa z USA siri akasi utkvela predstava, ze zmyslom zivota je usetrit aspon 0,9 haliera na jednom nakupe. Ten tlak na ceny je tak obrovsky, ze uz sa naozaj setri na kazdej skrutke. Vcera jeden American zavesil na nase odborne forum staznost (s fotodokumentaciou), ze kupil nemecky vyrobok (objednal to cez inerenet z Ciny) a bol to falzifikat. Ulakomil sa na cenu 16 USD, nemisto 25 USD, ktora je v USA bezna. Lenze for je v tom, ze v Europe to stoji 30 EUR. Americania dokazali stlacit cenu na ich trhu na 25 USD, co je neskutocne malo, ale to mu nestacilo, on si nasiel na internete dodavatela za 16 USD a tovar naozaj objednal. Potom sa cudoval, ze iba obal sa na nerozoznanie podobal tomu nemeckemu originalu a vo vnutri bol nepouzitelny brak.

My stale chceme vsetko za korunu (letenky nevynimajuc) ale neuvedomujeme si, ze neuprosne ekonomicke pravidla platia vsade. Je to podobne, ako s populizmom v politike - proti tomu sa neda bojovat, lebo ludia to jednoducho chcu. Ked sa najde politik, ktory povie ludom pravdu, tak nema sancu, ludia chcu byt klamani.

Na trhu je to to iste. Ak sa nejake aerolinky rozhodnu investovat dostatok penazi do bezpecnosti, nebudu mat sancu prezit, pretozo sa najde iba malo ludi, ktori si budu ochotni priplatit za letenku...
Bastian
06.09.08,14:05
Skoro uplne vsetky letecke nehody su sposobene zlyhanim ludi (a velmi casto uplatnovanim prave ekonomickych kriterii). Dokonca aj vyse 90% "technickych poruch" ni je nic ine, ako zlyhanie ludi pri udrzbe. Kedze udrzbu casto vykonava zle kvalifikovany personal v strese (kazdu hodinu, co lietadlo stoji narastaju straty), casto sa aj "pravidelnou udrzbou" narobi vic skody ako uzitku.

Ak ste pozerali na CT serial o leteckych nehodach, tak priciny boli nasledovne:

- zle zaskoleny personal chybne namotoval palivove hadice k palivovemu cerpadlu motora.
- mechanik pouzil mensie skrutky pri vymene celneho skla v pilotnej kabine
- pomocny pracovnik umyval Wapkou spodok lietadla a nasledne zabudol odstranit lepiacu pasku s prieduchov vyskomera.
-a.t.d.

Ked to vysetrovali, argumenty vinnikov vzdy rovnake:

- "prislo nove cerpadlo v krabici, ale prilozena dokumentacia bola k starsiemu typu. keby sme mali zhanat aktualnu dokumentaciu od vyrobcu, nestihli by sme to vymenit v termine, lietadlo muselo ist do prevadzky.

- "vzdy to robim tak, ze iba opticky porovnavam nove skrutky so starymi, ked ich vyberam zo skladu. Keby som mal hladat v dokumentacii vyrobne cisla, nestihal by som a vyhodili by ma."

- "problem bol v tom, ze na cistenie bol zamestnany iba pracovnik so zakladnym vzdelanim. Pred kazdym startom si ma vykonat kontrolu lietadla pilot, ale bola tma"

Stale to iste... A nie len v leteckej doprave. Skutocnym vinnikom sme my zakaznici. o celom svete sa z USA siri akasi utkvela predstava, ze zmyslom zivota je usetrit aspon 0,9 haliera na jednom nakupe. Ten tlak na ceny je tak obrovsky, ze uz sa naozaj setri na kazdej skrutke. Vcera jeden American zavesil na nase odborne forum staznost (s fotodokumentaciou), ze kupil nemecky vyrobok (objednal to cez inerenet z Ciny) a bol to falzifikat. Ulakomil sa na cenu 16 USD, nemisto 25 USD, ktora je v USA bezna. Lenze for je v tom, ze v Europe to stoji 30 EUR. Americania dokazali stlacit cenu na ich trhu na 25 USD, co je neskutocne malo, ale to mu nestacilo, on si nasiel na internete dodavatela za 16 USD a tovar naozaj objednal. Potom sa cudoval, ze iba obal sa na nerozoznanie podobal tomu nemeckemu originalu a vo vnutri bol nepouzitelny brak.

My stale chceme vsetko za korunu (letenky nevynimajuc) ale neuvedomujeme si, ze neuprosne ekonomicke pravidla platia vsade. Je to podobne, ako s populizmom v politike - proti tomu sa neda bojovat, lebo ludia to jednoducho chcu. Ked sa najde politik, ktory povie ludom pravdu, tak nema sancu, ludia chcu byt klamani.

Na trhu je to to iste. Ak sa nejake aerolinky rozhodnu investovat dostatok penazi do bezpecnosti, nebudu mat sancu prezit, pretozo sa najde iba malo ludi, ktori si budu ochotni priplatit za letenku...
Veľký súhlas.
focus3ccd
08.09.08,06:00
myslim, misomiso, ze mas velku cast pravdy, ale nemyslim, ze bezpecnost je az na druhom rade, lebo ked sa taketo nieco stane, tak si spolocnost urcite neurobi ddobre meno. A po incidentoch spolocnosti spanair by som do ich lietadla nenastupil, keby let davali za 100,- Ale ludia podobne ako slovaci uprednostia vzdy cenu.....
focus3ccd
17.09.08,19:01
Znova som letel with turk hava yollari, a mozem povedat, ze z antalie do istanbulu OK, ale z istanbulu do Wien bolo uplne novucke lietadlo a namiesto 2h20 letel 1h59, uplne parada.......
bepo
25.09.08,15:44
No o tej bezpečnosti som si to prečítal viackrát, aj som si dal odstup pár dní a stále neviem čo tým chcete povedať? Sú aj nebezpečné spoločnosti ale s tými sa priemerný človek nikdy nestretne nakoľko majú zakázané lietať do Európy a do Sev Ameriky alebo Austrálie sa nedostanú. Letectvo má oproti automobilizmu niekoľko neskutočných výhod ktoré sa pri autách nedodržujú -
ad1 ak sa stane nehoda tak sa dôkladne vyšetrí a zväčša sa urobia opatrenia aby sa neopakovala,
ad2 piloti sú neustále skúšaní na trenažéroch na krízové situácie o čom vodiči MV môžu iba snívať a ak neprejdú tak pilot dolietal,
ad3 pilotný preukaz dostane iba človek čo na to mentálne má a nie ako u áut kde to dajú aj ľudom čo majú problém zvládať všetko čo sa pohybuje rýchlejšie ako voz s hnojom,
ad4 ak pilotovi zoberú preukaz neexistuje aby sa dostal do pilotnej kabíny,nie ako u áut kde pri každej väčšej policajnej akcii zadržia pár vodičov so zadržaným VP
ad5 neexistuje aby ožratý alebo sfetovaný pilot sa dostal do pilotnej kabíny a vzlietol s pasažiermi, u vodičov je to úplne bežne
atd atd atd.
Misomiso- k príčinám nehôd si pridal tvoje výmysly a bludy,ak sa stala nehoda vždy je to súhrn nepriaznivých okolností ale nikdy to nebolo typu"Keby som mal hladat v dokumentacii vyrobne cisla, nestihal by som a vyhodili by ma." Ak by som to mal opísať tak je to na strašne dlhý článok ale napr k tomu prelepeniu vstupov do Pitotovej trubice lepiacou páskov- sú Pitotove trubice ktoré vyčnievajú z trupu a na ne sa dáva ochrana ktorá vyzerá ako "ponožka" len je z nepremokavého materiálu a má to na sebe vlajku s nápisom "Remove before flight" a napriek tomu to sesternica na Cessne prehliadla a dala dolu až keď sme rolovali k runwayi.Si najskôr naštuduj ako a prečo tie nehody vznikli. Známy má predajňu nákladných áut, prišiel tam zákazník vymeniť olej po zábehu motora tak mechanik vypustil olej ale nový už zabudol naliať, zákazník odišiel a aj keď mu svietila kontrolka tlaku oleja tak nezastavil a neskontroloval to a išiel až zadrel motor,tým že je to auto na ceste tak len zastavil ale ako lietadlo by mal docela slušný problém.Takže na seba narazili dvaja "experti"- mechanik a šofér ale mne nenapadne písať že aké je to strašné,ako sa všade šetrí a pod. A k šetreniu- sám si písal že možno kúpiš nové auto, keď ho budeš kupovať tak predajcovi povedz že nechceš žiadnu zľavu, že naopak prihodíš 20% k tomu pretože si bol veľmi spokojný so starým modelom. Potom sem napíš cenníkovú a tvoju skutočnú cenu a uvidíme či si stojíš pevne za názorom alebo si len taká tlčhuba čo kritizuje ostatných keď chcú zľavu a sám robí to isté.
bepo
26.09.08,07:14
Doplním- pri lietadlách nie je možné aby v európe lietal vrak, pri aute sa príde na STK bez zhnilého vraku auta a za 2000SK ten zhnilý vrak je normálne auto splňujúce predpisy. A na záver dve fotky aký umelci to jazdia po našich cestách
misomiso
29.09.08,20:37
Bastian
30.09.08,05:01
http://www.sme.sk/c/4099654/slovenske-lietadlo-kruzilo-nad-letiskom-dispecerka-zaspala.html
No viem si predstaviť, ako sa ten pilot mohol cítiť, keď sa pokúšal spojiť s vežou.
Len nechápem, ako je možné že sa "šichta" na takomto mieste neodovzdáva ako štafeta - predsa neopustím to kreslo, kým nepríde výmena. Ani poctivý SBS-kár neodíde zo služby, kým ho kolega nevymení... Na takomto mieste by som čakal o niečo profesionálnejší prístup a dokonalejší systém. A nabudúce keď zase niekto zaspí, bude znova hroziť to isté? Dúfam že nie...
tina1
30.09.08,05:07
No viem si predstaviť, ako sa ten pilot mohol cítiť, keď sa pokúšal spojiť s vežou.
Len nechápem, ako je možné že sa "šichta" na takomto mieste neodovzdáva ako štafeta - predsa neopustím to kreslo, kým nepríde výmena. Ani poctivý SBS-kár neodíde zo služby, kým ho kolega nevymení... Na takomto mieste by som čakal o niečo profesionálnejší prístup a dokonalejší systém. A nabudúce keď zase niekto zaspí, bude znova hroziť to isté? Dúfam že nie...

pri ich mentalite, vobec sa tomu necudujem
misomiso
30.09.08,08:31
Mozem vas ubezpecit, ze mantalita inych narodov sa v tomto nelisi. Chapem, ze sa Bastian pyta, ako mohol predchadzajuci dispecer odist. Pravdepodobne ide o mensie letisko, kde nie su nocne lety a preto kolega mozno koncil sluzbu niekedy o 22:00.

To len my (verejnost) si navravame, ze letecka preprava je nieco extra, ze tam platie take pravidla, ze bezpecnost je na prvom mieste. Skutocnost je vsak casto uplne zarazajuca. Zavery vysetrovania leteckych nehod sa iba niekedy premietnu do zmeny predpisov alebo konstrukcie lietadiel - konkretne premietnu sa vtedy, ak by zavedenie zmien nepredstavovalo "neunosnu ekonomicku zataz".

Napr. ked pred par rokmi havarovalo pri US pobrezii liatadlo v dosledku poziaru v pilotnej kabine, (myslim, ze to bolo MD), vysetrovatelia s hrozou zistili, ze vsetka tepelna izolacia (nieco ako Nobasil), ktora bola vyrobcom deklarovana ako nehorlava je v skutocnosti vysoko horlava (lietadlo nestihlo doletiet ani k najblizsiemu letisku). Clovek by cakal, ze tento material vo vsetkych lietadlech vymenia, no nestalo sa tak. Predstavovalo by to totiz enormnu ekonomickyu zataz, v podstate by cele vnutro lietadla museli rozobrat, a potom vsetko nanovo poskladat, celu kabelaz, skratka vsetko. Ak ste niekto napr. menili v aute radiator kurenia, a museli ste kvoli tomu demonatovat celu palubnu doskku, tak asi viete, o com hovorim. A to ta (v aute sa jedna o zvukovu) izolacia je este hlboko pod kalblami, ktorych ste sa nemuseli pri vymene radiatora ani dotknut.

Jedine, co robi letecky priemysel dobre je marketingove sirenie informacii o nejakej vynimocnej bezpecnosti. Dokazuje to aj moja prihoda, ktoru som sem na Poradu niekde uz pisal. Pocas letu do Azie som sa nahodou dostal k manualom, urcenym iba posadke. Pre pripad nudze tam bol nasledujuci text, ktory mali letusky precitat: "Dajte si dole kravaty a topanky, budeme nudzovo pristavat na zemi/vode. Vsetko mame pod kontrolou, zachranne caty su uz na ceste na predpokladane miesto pristatia."

Ten manual tam bol zapraseny uz odkedy bolo lietadlo uvedene do prevadzky !! Teda - este sa ani nedostalo do problemov, a uz su zachranne caty na ceste - dobre dlho. Kto vie, ci vobec bude fungovat spojenie so zemou? No nic to, nebojte sa, zachranari su uz na ceste a presne vedia, kde pristaneme. Teda marketing a PR perfektny, pretoze vytlacenie takeho zdrapu papiera nestoji nic...
ALDA
30.09.08,09:49
[quote=misomiso;832863]

To len my (verejnost) si navravame, ze letecka preprava je nieco extra, ze tam platie take pravidla, ze bezpecnost je na prvom mieste.

Aj my /verejnosť/ nie sme naivní! Čo sa mňa týka niečo o tom viem. Priatelkyn syn pracuje na letisku, môj syn má s letiskom niečo do činenia, dokonca druhý syn mal na starosti tankovanie lietadiel /bolo to už dávno/, už si nepamätám, ako sa presne tá funkcia volala, ujo bol pilot atď. S dovolením, by som sa nezapajala do debaty, keby som o tom niečo nevedela, takže asi môžem mať svoj názor ako sa hovorí priamo z "kuchyne" a určite nie som naivka a netvrdím, že som všade bola a všetko videla a všetko viem.
misomiso
30.09.08,10:18
[quote=misomiso;832863]

To len my (verejnost) si navravame, ze letecka preprava je nieco extra, ze tam platie take pravidla, ze bezpecnost je na prvom mieste.

Aj my /verejnosť/ nie sme naivní! Čo sa mňa týka niečo o tom viem. Priatelkyn syn pracuje na letisku, môj syn má s letiskom niečo do činenia, dokonca druhý syn mal na starosti tankovanie lietadiel /bolo to už dávno/, už si nepamätám, ako sa presne tá funkcia volala, ujo bol pilot atď. S dovolením, by som sa nezapajala do debaty, keby som o tom niečo nevedela, takže asi môžem mať svoj názor ako sa hovorí priamo z kuchyne a určite nie som naivka a netvrdím, že som všade bola a všetko videla a všetko viem.

Informacie ktore uvadzam vyssie, su praveze priamo z kuchyne. Manual urceny pre letecky personal je sucastou kuchyne, nic blizsie kuchyni uz neexistuje.
ALDA
30.09.08,15:50
[quote=ALDA;832953]

Informacie ktore uvadzam vyssie, su praveze priamo z kuchyne. Manual urceny pre letecky personal je sucastou kuchyne, nic blizsie kuchyni uz neexistuje.

Prepáč, ja tu nie som inkognito, takže končím debatu a nevsúvaj mi prosím tvoje príspevky, ako to vyznieva tu.
ola
30.09.08,16:20
misomiso, si tu narobil riadny "mrník" s tými citáciami, prehodil si všetko, čo sa dalo :) , och svet je naruby, chi :D
misomiso
30.09.08,17:23
Vsetko zacala ALDA tym, ze zle citovala mna - zmazala ukoncujuci kog QUOTE. Tym padom sa to zobrazilo nie ako citat,ale ako sucast textu a vsetky dalsie vzajomne citacie potom boli pomylene. :)

Nuz pocitacu staci mala chybicka a uz sa z toho nespamata :).
ALDA
01.10.08,08:10
Vsetko zacala ALDA tym, ze zle citovala mna - zmazala ukoncujuci kog QUOTE. Tym padom sa to zobrazilo nie ako citat,ale ako sucast textu a vsetky dalsie vzajomne citacie potom boli pomylene. :)

Nuz pocitacu staci mala chybicka a uz sa z toho nespamata :).

mimotemyEšte že tak, pri citácii príspevku nečítaš?:---:D Takže som dodiskutovala.
PS. mrník ako lusk:D
bonita
16.10.08,20:00
Moj posledny zazitok z letu s rynairom : utorok, teraz uz viem, ze u nas boli hmly. Uz sme isli pristavat na BTS - spomalenie letu a nejaky hukot - neviem ci klapky alebo podvozok / nevyznam sa/, ked zrazu na ostre svetla. Hovorim sestre pri okne - pozri sa ci su to svetla alebo hori motor. Boli to svetla, ale na to hned prudky obrat smerom hore - ako ked lietadlo odlieta, tak sikmo hore sme zacali letiet a motory zabrali viac. Nikto nic nechapal, az ked sme sa vyrovnali, oznamil pilot, ze pre technicke problemy sme nemohli dokoncit pristanie. Ale za 5 min. ze budeme dolu. Este ze dodal Bezpecne, inak neviem co by nas napadlo. No leteli sme asi dalsich 5 min., kym sa otocil a cca 10 min. letel naspat a zase zacal pristavat. Zase prudke svetla, to sme si uz aj vsimli hustu hmlu. Za chvilu sme dosadli , ludia aj zacali tlieskat, ale dost rychlo skoncili / mozno si spomenuli na nedavne nemecko, ze ludia tlieskali a lietadlo narazilo do ineho/. Ako sme sa blizili po drahe, videla som ist od jedneho lietadla autobus - tak asi preto sme sa zdvihli aby v hmle nepristavali dve lietadla po sebe.

Chcem tym povedat, ze pre panikarov, ako ja by to bol strasny zazitok, nebyt toho, ze mi dala sestra lexaurin - teda pohoda, inak by som asi zinfarktovala. A tiez ma to vedie k dojmu, ze som dobre spravila, ze som si stihla uzavriet urazovu poistku pre pripad smrti.
Ale teda k panike - neverila som, ze ten lexaurin moze tak dobre zabrat. Asi by som aj zomrela s kludom v dusi.:)
misomiso
23.12.08,16:03
misomiso
17.01.09,20:08
Tak co - neletel nahodou niekto z vas tym hydroplanom z New Yorku do New Yourku? :)
bonita
30.06.09,09:02
Este ani poriadne nezacala dovolenkova sezona a lietadla uz padaju. To nam, co sa bojime lietat asi moc dovery neprida.