dankaj
10.06.08,19:55
Pracovníčka u nás skončila pracovný pomer dohodou a v ten istý deň dosiahla vek 50 rokov a SAMA písomne požiadala o vyplatenie odmeny pri životnom jubileu. V zmysle § 20 odst. 1 Zákona č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov, je táto odmena nenárokovateľná. Navyše návrh na poskytnutie odmeny dáva príslušný vedúci zamestnanec. V platnej kolektívnej zmluve je upravené vyplatenie odmeny slovami BUDE VYPLATENÁ. Odmena je však uvedená ZA PRACOVNÉ ZÁSLUHY PRI DOSIAHNUTÍ ŽIVOTNÉHO JUBILEA. Táto bývalá zamestnankyňa však bola písomne upozornená na nedôsledné plnenie pracovných povinností (na základe výsledkov finančnej kontroly hlavným kontrolórom obce) a nechala u nás veľa nedokončenej roboty a nedostatkov, ktoré neustále objavujeme. Písomne nás vyzvala na vyplatenie odmeny + penále za mesiac omeškania a vyhráža sa súdom. Musí zamestnávateľ nútiť príslušného vedúceho zamestnanca aby dal návrh na odmenu a MUSÍ odmenu v takomto prípade vyplatiť?
Ďakujem za odpoveď!!!
Chobot
11.06.08,07:02
Pracovníčka u nás skončila pracovný pomer dohodou a v ten istý deň dosiahla vek 50 rokov a SAMA písomne požiadala o vyplatenie odmeny pri životnom jubileu. V zmysle § 20 odst. 1 Zákona č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov, je táto odmena nenárokovateľná. Navyše návrh na poskytnutie odmeny dáva príslušný vedúci zamestnanec. V platnej kolektívnej zmluve je upravené vyplatenie odmeny slovami BUDE VYPLATENÁ. Odmena je však uvedená ZA PRACOVNÉ ZÁSLUHY PRI DOSIAHNUTÍ ŽIVOTNÉHO JUBILEA. Táto bývalá zamestnankyňa však bola písomne upozornená na nedôsledné plnenie pracovných povinností (na základe výsledkov finančnej kontroly hlavným kontrolórom obce) a nechala u nás veľa nedokončenej roboty a nedostatkov, ktoré neustále objavujeme. Písomne nás vyzvala na vyplatenie odmeny + penále za mesiac omeškania a vyhráža sa súdom. Musí zamestnávateľ nútiť príslušného vedúceho zamestnanca aby dal návrh na odmenu a MUSÍ odmenu v takomto prípade vyplatiť?
Ďakujem za odpoveď!!!

Bez toho, aby sme videli vašu kolektívnu zmluvu a interné predpisy ti nevieme presne odpovedať. Pokiaľ z týchto predpisov vyplýva, že zamestnanec má nárok na odmenu, treba jej ju vyplatiť. Pokiaľ z nich vyplýva, že odmenu navrhuje nadriadený zamestnanec a odmena nie je nárokovateľná, tak jej ju nemusíte vyplatiť.
Anežob
11.06.08,08:26
Bez toho, aby sme videli vašu kolektívnu zmluvu a interné predpisy ti nevieme presne odpovedať. Pokiaľ z týchto predpisov vyplýva, že zamestnanec má nárok na odmenu, treba jej ju vyplatiť. Pokiaľ z nich vyplýva, že odmenu navrhuje nadriadený zamestnanec a odmena nie je nárokovateľná, tak jej ju nemusíte vyplatiť.
Podľa mňa zo zákona je to jasné, pretože § 20 odst.1 zákona 553/2003 Z.z. má hneď v prvej vete slovíčko m ô ž e čiže táto odmena nie je nárokovateľná a je na vôly zamestnávateľa či ju vyplatí, alebo nie.
V prípade ak tieto odmeny máte nejako ináč podchytené v kolektívnej zmluve je potrebné kolektívnu zmluvu plniť aj nad zámec zákona a výplatu by ste mali starostlivo zvážiť, lebo takého súdne spory sú nepríjemné a väčšinou ich vyhrávajú zamestnanci, lebo právnici sa vyhrajú s každým slovíčkom.
dankaj
14.06.08,07:20
Ďakujem Vám za odpovede. Len sa mi až nožík vo vrecku otvára, keď si pomyslím, že človek, ktorý spôsobil toľko ťažkostí dostane odmenu za pracovné zásluhy pri životnom jubileu.
Anežob
15.06.08,13:00
Ďakujem Vám za odpovede. Len sa mi až nožík vo vrecku otvára, keď si pomyslím, že človek, ktorý spôsobil toľko ťažkostí dostane odmenu za pracovné zásluhy pri životnom jubileu.
Ak nemáte v KZ stanovené pravidlá na výšku odmeny zákon hovorí " do výšky jedného funkčného platu ". Čiže od 1 Sk do jedného platu. To je podľa mňa napr. 100 Sk, 200 Sk a predpisy ste dodržali. § 20 odst. 1 písm. c a odst.2 zákona o odmeňovaní 553/2003.
Gabhus
29.10.08,12:15
Chcela by som sa spýtať: Je možné v Smernici upraviť výšku odmeny pri životnom jubileu? Ide totiž o to, že vedúci chce zamestnancovi vyplatiť odmenu pri príležitosti 65 rokov vo výške 5-násobku mzdy. Je niekde určená horná hranica takejto odmeny? Ďakujem všetkým múdrejším.:confused:
Chobot
29.10.08,12:36
Chcela by som sa spýtať: Je možné v Smernici upraviť výšku odmeny pri životnom jubileu? Ide totiž o to, že vedúci chce zamestnancovi vyplatiť odmenu pri príležitosti 65 rokov vo výške 5-násobku mzdy. Je niekde určená horná hranica takejto odmeny? Ďakujem všetkým múdrejším.:confused:

Nie je určená žiadna hranica. Odmena môže byť v akejkoľvek výške, ak na to firma má.
Gabhus
30.10.08,08:19
Ďakujem Chobot ;););)
petkaav
10.09.10,05:42
prosím Vás o radu týkajúcu sa vyplatenia príspevku pri životnom jubileu.
Naša spoločnosť sa 1. 7. 2009 zlúčila s iným podnikom. Do konca roka 2009 si každá spoločnosť viedla svoj sociálny fond sama. Do nášho sociálneho fondu začali prispievať od 1. 1. 2010. V tomto roku pracovníčka z podniku, ktorý bol k nám pridružený, dovŕši 50 rokov, a teda podľa našej kolektívnej zmluvy by mala nárok na vyplatenie príspevku pri životnom jubileu. Má na tento príspevok nárok, aj keď vlastne do nášho sociálneho fondu prispievajú iba od januára 2010? Alebo jej príspevok musíme vyplatiť v plnej výške, keďže sme tento podnik prebrali so všetkými právami a povinnosťami.
Chobot
10.09.10,07:24
prosím Vás o radu týkajúcu sa vyplatenia príspevku pri životnom jubileu.
Naša spoločnosť sa 1. 7. 2009 zlúčila s iným podnikom. Do konca roka 2009 si každá spoločnosť viedla svoj sociálny fond sama. Do nášho sociálneho fondu začali prispievať od 1. 1. 2010. V tomto roku pracovníčka z podniku, ktorý bol k nám pridružený, dovŕši 50 rokov, a teda podľa našej kolektívnej zmluvy by mala nárok na vyplatenie príspevku pri životnom jubileu. Má na tento príspevok nárok, aj keď vlastne do nášho sociálneho fondu prispievajú iba od januára 2010? Alebo jej príspevok musíme vyplatiť v plnej výške, keďže sme tento podnik prebrali so všetkými právami a povinnosťami.

Od 1.1.2010 to nie je "váš" a "ich" sociálny fond. Po zlúčení ste jedna firma, všetci zamestnanci sú "vaši" zamestnanci. Ohľadne nárokov na rôzne benefity treba zjednotiť obe kolektívne zmluvy, takto platia pre nástupnícku firmu obe. Je jedno, do koho soc. fondu prispievali, ak platí tá kolektívna zmluva, na základe ktorej má nárok na odmenu, tak ju dostane zo súčasného SF (zjednoteného).

Uvedené platí, pokiaľ pri zlúčení podnikov neboli dohodnuté nejaké iné, neštandardné podmienky.
malalulu
16.09.10,11:48
Chcela by som sa spýtať: Je možné v Smernici upraviť výšku odmeny pri životnom jubileu? Ide totiž o to, že vedúci chce zamestnancovi vyplatiť odmenu pri príležitosti 65 rokov vo výške 5-násobku mzdy. Je niekde určená horná hranica takejto odmeny? Ďakujem všetkým múdrejším.:confused:

Predpokladám, že ide o prácu vo verejnom záujme (podľa 553/2003), tak vtedy len pri dosiahnutí 50 rokov a horná hranica odmeny je "do výšky mesačného platu".
anna12
14.04.11,18:32
Mám nárok na jubilejné odmeny pri 50-ke ak odídem zo súčasného zamestnania do iného zamestnania a v tom novom dosiahnem v roku 2012 50 rokov?
anna12
14.04.11,18:34
Mám nárok na preplatenie starej dovolenky 38 dní ak odídem zo súčasného zamestnania do nového?
Vincentka
14.04.11,20:01
Mám nárok na preplatenie starej dovolenky 38 dní ak odídem zo súčasného zamestnania do nového?
Pri skončení PP je zamestnávateľ povinný Vám preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Vincentka
14.04.11,20:03
Mám nárok na jubilejné odmeny pri 50-ke ak odídem zo súčasného zamestnania do iného zamestnania a v tom novom dosiahnem v roku 2012 50 rokov?
Keby si šla k nám, tak nie. V kolektívnej zmluve máme zakotvenú minimálnu dĺžku nepretržitého PP.
Chobot
15.04.11,10:38
Mám nárok na jubilejné odmeny pri 50-ke ak odídem zo súčasného zamestnania do iného zamestnania a v tom novom dosiahnem v roku 2012 50 rokov?

To záleží od nového zamestnávateľa, či má v kolektívnej zmluve zakotvené nejaké odmeny pri životnom jubileu.
Anežob
15.04.11,13:58
Mám nárok na jubilejné odmeny pri 50-ke ak odídem zo súčasného zamestnania do iného zamestnania a v tom novom dosiahnem v roku 2012 50 rokov?
Ako už bolo uvedené záleží čo má zamestnávateľ v kolektívnej zmluve.
Zo zákona č. 553/2003 odmena patrí vo výške jedného funkčného platu zamestnancom vo verejnej správe. To znamená, ak sa ideš zamestnať napríklad na obecnom úrade, v rozpočtovej alebo príspevkovej organizácii, v škole a obdobných organizáciách tak odmenu pri 50-tke dostaneš. Pravdepodobne aj zamestnanci štátnej správy majú tieto odmeny, ale ten zákon neovládam.
xyzal1
01.05.19,08:05
Dobrý deň, ak pracujem v súkromnej škole, kde neexistuje žiadna kolektívna zmluva, mám nárok na túto odmenu? Ďakujem