ika11
10.06.08,20:56
Prosím o radu. Ako mám postupovať pri účtovaní služobnej cesty do zahraničia vykonanej konateľmi spoločnosti, ktorí nemajú uzatvorený pracovný pomer vo vlastnej spoločnosti. Cesta sa vykonala za účelom nákupu tovaru, ktorí potom spoločnosť predáva vo vlastných predajňach.
Cesta bola vykonaná letecky do Turecka s odletom z Budapešti.
K vyúčtovaniu pracovnej cesty mám doložené letenky, doklady o parkovaní v zahraničí. Ako sa má vyplniť cestovný príkaz? Ďakujem.
maroskoq
11.06.08,04:27
nevyplnujte ziadne cestaky, kludne to dajte ako naklad napr. na 518 - vydaj z pokladne
Zoltán Kovács
11.06.08,04:55
nevyplnujte ziadne cestaky, kludne to dajte ako naklad napr. na 518 - vydaj z pokladne

NEsúhlasím. Podkladom na vyúčtovanie služobnej cesty je vypísaný cesťák, a k tomu doložené všetky doklady o výdavkoch.
Vladimír Ozimý
11.06.08,04:57
Prosím o radu. Ako mám postupovať pri účtovaní služobnej cesty do zahraničia vykonanej konateľmi spoločnosti, ktorí nemajú uzatvorený pracovný pomer vo vlastnej spoločnosti. Cesta sa vykonala za účelom nákupu tovaru, ktorí potom spoločnosť predáva vo vlastných predajňach.
Cesta bola vykonaná letecky do Turecka s odletom z Budapešti.
K vyúčtovaniu pracovnej cesty mám doložené letenky, doklady o parkovaní v zahraničí. Ako sa má vyplniť cestovný príkaz? Ďakujem.

ale vyplňuje cesťák. Konateľ spoločnosti z pohľadu zákona 283/2002 o cestovných náhradách sa považuje podľa § 2 ods. 6 za zamestnanca. T.j. vzťahujú sa na neho práva a povinnosti, ktoré sa vzťahujú na zamestnanca v zákone o cestovných náhradách. T.j. zamestnávateľ je povinný písomne určiť nástup, miesto atd pracovnej cesty a on ako konateľ je povinný do 10 dní max do 30 dní predložiť cestovný príkaz na schválenie. Súčasťou cestovného príkazu sú aj cestovné výdavky a iné vedľajšie výdavky súvisiace s pracovnou cestou. Ak sú však letenky objednané na meno zamestnávateľa potom budú vstupovať na účet 518. ak si konateľ vybavil letenku na vlastné meno a sám tak takisto predloží letenku k zúčtovaniu ako súčasť cestovného príkazu. Parkovné a ostatné veci by som zúčtoval do cestovného príkazu a účtoval to na 512
Kája.
05.07.08,08:14
Poprosím o radu. Mám konateľa s ČR s pracovnou zmluvou, ktorý sa 5 dní v týždni zdržiava na Slovensku z dôvodu výkonu práce. Firemnou kartou platí za ubytovanie, pri ubytovaní sú mnohokrát zahrnuté aj raňajky a večere. Konateľ mi predkladá každý mesiac vyúčtovanie výdajov a knihu jázd. Vyúčtovanie služobnej cesty mi nepredkladá nakoľko on diéty nechce, prosím Vás ako mám účtovať o raňajkách a večerách, ktoré sú pri ubytovaní? Môžem na 513.
Petra29
05.07.08,10:07
Poprosím o radu. Mám konateľa s ČR s pracovnou zmluvou, ktorý sa 5 dní v týždni zdržiava na Slovensku z dôvodu výkonu práce. Firemnou kartou platí za ubytovanie, pri ubytovaní sú mnohokrát zahrnuté aj raňajky a večere. Konateľ mi predkladá každý mesiac vyúčtovanie výdajov a knihu jázd. Vyúčtovanie služobnej cesty mi nepredkladá nakoľko on diéty nechce, prosím Vás ako mám účtovať o raňajkách a večerách, ktoré sú pri ubytovaní? Môžem na 513.
Suma raňajok a večier účtovaná spolu s ubytovaním bude zúčtovaná na účte 512. Je však potrebné vyhotoviť cestovný príkaz a vyúčtovanie PC.
Kája.
05.07.08,11:15
A keď vyúčtovanie služobnej cesty nepredloží tak čo mám s tým spraviť?
betka
05.07.08,11:28
A keď vyúčtovanie služobnej cesty nepredloží tak čo mám s tým spraviť?

Pokúste sa mu ho spraviť vy, keď máte od neho doklady ako je kniha jázd a výdavkové doklady, na nich sú rozpísané i raňajky..
yvica
26.07.12,09:01
prosím Vás pomohol by mi niekto s vypísaním cesťáku, konateľ bol na služobke v zahraničí, cesta začala 01.00 h v noci 28.6. a domov prišiel o 19.00 29.6., mám doklad z hotela o ubytovaní, teraz neviem či mám vypisovať cesták ako za konateľa nemá PP v s.r.o. ale je v s.r.o. ako zamestnanec, či to je jedno? Ešte som cesťák nevypisovala, takže neviem vôbec čo by tam malo byť ani v akej sume, budem rada keď mi niekto poradí, ďakujem.
KEJKA
26.07.12,09:09
bol ako zamestnanec, ale predsa má PP, ked je zam-ec, či ako to mylsíš?
Máš tlačivo vyúčtovanie ZSC? - ak nie, na Poradde sú dokumenty a tlačivo tam nájdeš, alebo vygúgliš.
stravné - máš z o CN, aj na porade,nájdeš si časové pásmo, 29.6. je to 100%
ale 28.6. neviem, či išiel v noci z 28 na 29
alebo z 27 na 28-to by bolo tiež 100%
ubytovanie áno - treba pozrieť, či boli raňajky /viď účet/, tiež treba pozrieť, či platil v hotovosti, kartou ak kartou, či firemnou........
Cesťák si má podľa správnosti vypíssať on!!!!!!!!!!!!
cestovné - ako šiel? lietadlom?
Tweety
26.07.12,09:10
prosím Vás pomohol by mi niekto s vypísaním cesťáku, konateľ bol na služobke v zahraničí, cesta začala 01.00 h v noci 28.6. a domov prišiel o 19.00 29.6., mám doklad z hotela o ubytovaní, teraz neviem či mám vypisovať cesták ako za konateľa nemá PP v s.r.o. ale je v s.r.o. ako zamestnanec, či to je jedno? Ešte som cesťák nevypisovala, takže neviem vôbec čo by tam malo byť ani v akej sume, budem rada keď mi niekto poradí, ďakujem.
Konateľ sa z pohľadu Zákona o CN považuje za zamestnanca. Takže vypíšeš klasický cesťák, a diéty podľa času trvania PC a ost. náhrady.
yvica
26.07.12,09:27
no veď s tým potrebujem pomôc, nakoľko som ešte nikdy cesťák nevypisovala. doklad mám len za ubytovanie v nemecku 56 eur.
Tweety
26.07.12,09:36
no veď s tým potrebujem pomôc, nakoľko som ešte nikdy cesťák nevypisovala. doklad mám len za ubytovanie v nemecku 56 eur.
A pozerala si do Zákona o CN?Tam máš pekne všetko povysvetľované. Tak, že Ti tu niekto rovno napíše, čo a ako, sa ani nikdy vypisovať cesťák nenaučíš. Treba si naštudovať základné vecí, a potom môžeme polemizovať, či je to správne, alebo nie. Neber to v zlom, ale inak sa naučíť ani nedá., len čítať zákony,.....
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-do-31-12-2008-a.html
Dík.
avalik
26.07.12,09:41
tu je aktualny zakon o CN http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283
v suvislostiach su aj odkazy na platne opatrenia vztahujuce sa k zakonu
yvica
26.07.12,16:52
ďakujem idem naštudovať.