plastelinka
10.06.08,20:58
Dobrý deň,
viem že podobných príspevkov je neúrekom ale potrebujem poradiť s mojím špecifickým prípadom:

Som zamestnancom a zároveň SZČO, avšak z podnikania som mal príjem iba okolo 50 000 SKK. Tu sú moje otázky:

1. Keď mi vyšiel upravený nedoplatok zamestnávateľa 116SKK, mám to zamestnávateľovi oznámiť tlačivom?

2. Keď mi vyšiel preddavok na poistné ako SZČO 170,50 SKK, akú sumu mám doplniť do poľa "Upravený preddavok na poistné", - mám tam dať 0? (pretože môj obrat nepresiahol 12násobok minimálnej mzdy)?

3. Pri oddiele V. - Výpočet poistného mi vyšiel nedoplatok 2090 SKK (ako rozdiel medzi "Poistným celkom" a "Úhrn preddavkov"). Znamená to, že zdravotnej poisťovni musím na účet poslať tieto peniaze? Dostanem od nich nejakú výzvu?

Vďaka za pomoc!!!!!!
Jana Motyčková
10.06.08,19:48
1. áno
2. preddavok sa zaokrúhľuje nahor, takže nebude tam 170,50,ale 171 Sk, upravený - ak si stále zamestnancom - bude rovnako 171 Sk.
3. Ak je tam nedoplatok (100 Sk a viac), treba ho do 31.10.2008 uhradiť do ZP bez výzvy.
plastelinka
11.06.08,05:40
Vďaka za odpoveď. Tu sú moje reakcie na Vaše odpovede:

1. Tu je to jasné

2. Ak mi teda vyšiel preddavok vyšší ako 100SKK (teda 171SKK), znamená to že budem musieť platiť od 1.7.2008 preddavky v minimálnej výške (myslím okolo 1000SKK) do ZP? Alebo je to ešte stále všetko "po starom", kedy ak je osoba súčasne zamestnanec aj SZČO, a ak nepresiahla ako SZČO obrat vyšší ako 12xminimálna mzda, znamená to že nemusí platiť preddavky do ZP a SP?

3. Toto mi je tiež jasné, znamená to, že ak je osoba súčasne zamestnanec aj SZČO, a pri RZZP mu vyjde nedoplatok, tento musí uhradiť, hoc nedosiahol obrat ako SZČO 12xminimálnej mzdy. Je to pravda?

Vďaka za odpovede, veľmi mi to pomôže. Priznám sa, že nemám moc času sledovať všetky zákony, preto je porada tá najlepšia vec :o)
Jana Motyčková
11.06.08,06:38
Vďaka za odpoveď. Tu sú moje reakcie na Vaše odpovede:

1. Tu je to jasné

2. Ak mi teda vyšiel preddavok vyšší ako 100SKK (teda 171SKK), znamená to že budem musieť platiť od 1.7.2008 preddavky v minimálnej výške (myslím okolo 1000SKK) do ZP? Alebo je to ešte stále všetko "po starom", kedy ak je osoba súčasne zamestnanec aj SZČO, a ak nepresiahla ako SZČO obrat vyšší ako 12xminimálna mzda, znamená to že nemusí platiť preddavky do ZP a SP?

3. Toto mi je tiež jasné, znamená to, že ak je osoba súčasne zamestnanec aj SZČO, a pri RZZP mu vyjde nedoplatok, tento musí uhradiť, hoc nedosiahol obrat ako SZČO 12xminimálnej mzdy. Je to pravda?

Vďaka za odpovede, veľmi mi to pomôže. Priznám sa, že nemám moc času sledovať všetky zákony, preto je porada tá najlepšia vec :o)
2. Je to stále ako "po starom", ale nie tak, ako si napísal - ak je niekto SZČO popri zamestnaní, platí preddavky, aké mu vyšli, neupravujú sa na minimum, v tomto prípade teda 171 Sk. Iba ak by to bola začínajúca SZČO alebo by vyšli preddavky menej ako 100 Sk, preddavky neplatí.

3. áno.
plastelinka
11.06.08,07:10
2. Aha, takže to je po prvý krát, čo budem musieť platiť preddavky na ZP. Príde mi nejaké oznámenie, kam a koľko musím platiť? Takže z toho vyplíva, že od 1.7.2008 do 30.06.2009 budem mesačne platiť 171 SKK do ZP, pravda?

Ešte podotázka: Ak by som mal náhodou nejaký nezaplatený nedoplatok z minulého obdobia (za rok 2006 - 500SKK), čo z toho môže vyplynúť (dajú mi vedieť alebo pokuta)?

Vďakááááá!
Jana Motyčková
11.06.08,07:30
2. Aha, takže to je po prvý krát, čo budem musieť platiť preddavky na ZP. Príde mi nejaké oznámenie, kam a koľko musím platiť? Takže z toho vyplíva, že od 1.7.2008 do 30.06.2009 budem mesačne platiť 171 SKK do ZP, pravda?

Ešte podotázka: Ak by som mal náhodou nejaký nezaplatený nedoplatok z minulého obdobia (za rok 2006 - 500SKK), čo z toho môže vyplynúť (dajú mi vedieť alebo pokuta)?

Vďakááááá!
Oznámenie nepríde, koľko - si si vypočítal v RZZP, kam - bude niekde na výveske v ZP alebo na internetovej stránke poisťovne.

Ak sa neozveš sám, ozvú sa oni, s možným penále, penále narastá za každý kalendárny deň.
Gabhus
12.06.08,05:02
Dobrý deň, poprosím múdrejších o radu:
- od 1.1.2007 do 31.1.2007 zamestnanec
- od 1.2.2007 do 31.8.2007 úrad práce
- od 1.9.2007 do 31.12.2007 SZČO, ale:

Za obdobie januára 2007 nemá potvrdenie o príjme a zamestnávateľ neodviedol žiadne poistné. Medzitým zanikol, majiteľ firmy je niekde v zahraničí - nie je predpoklad, že SZČO od neho nejaké potvrdenie niekedy aj dostane. Bol by ochotný minimálne poistné aj sám zaplatiť, ale nie je schopný zohnať potrebné potvrdenia. Chcel by to celé riešiť nejak v dobrom /je tam ešte nejaká nevyplatená mzda a nechce o ňu prísť - no viete... Dá sa to nejako takto vysporiadať aby to bolo O.K.? Lebo ja neviem.
Ešte chcem povedať, že tento pán nemá žiadne podĺžnosti, všetko riadne platí a nakoniec takto dopadne.

Ak by niekto vedel poradiť, veľmi by pomohol. Ďakujeme
Jana Motyčková
12.06.08,06:46
Zamestnávateľ si nesplnil povinnosť pri zániku vystaviť doklady o výške príjmu. Zamestnanec má 3 možnosti :
1. zájsť na ZP a pokúsiť sa získať "náhradný" doklad od zdravotnej poisťovne.
2. ak má výplatnú paśku, urobiť RZ podľa nej
3. ak nemá výplatnú pásku urobiť RZ s tým, že tam uvedie sumu, ktoru má na potvrdení k dani, alebo aspoň cca, ak si pamätá, koľko zarobil (aby si splnil povinnosť podať RZZP)
V prípade 2. a 3. nemôźe priložiť oficiálny doklad o príjme, nech priloží kópiu dokladu aký má, s poznámkou, že zamestnávateľ neexistuje a nevystavil doklad o výške príjmu a preddavkoch. A nech podá podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.