sissullka
10.06.08,21:50
Chcela by som začať poskytovať prepravné služby dodávkovým vozidlom.Vie mi niekto poradiť, ako mám začať ? Čo k tomu potrebujem ?
zalobaba
10.06.08,20:15
Chcela by som začať poskytovať prepravné služby dodávkovým vozidlom.Vie mi niekto poradiť, ako mám začať ? Čo k tomu potrebujem ?


Treba požiadať o vydanie ŽL, preprava motorovým vozidlom do 3,5 t je voľným predmetom podnikania.
ilona
11.06.08,03:54
Daj si vyhľadať tému preprava služieb,doprava a pod.Je tu toho na túto tému popísané dosť.
majernikova
16.10.08,06:01
Ahojte poradníci, viete mi niekto poradiť čo je "CMR". Začala som účtovať / lepšie povedané / chcela by som účtovať prepravnú firmu a mám FA a pri nej je aj list s názvom CMR.Ak by bolo možné tak by som poprosila aj o nejaké rady čo sa týka prepravy. Ďakujem za vysvetlenie
Pekný deň
lenlenka
16.10.08,06:16
Zásielky sú poistené v zmysle ustanovení Dohovoru CMR (Medzinárodný nákladný list)

Dohovor CMR
1. rozsah platnosti
Určuje podmienky prepravy v medzinárodnej cestnej doprave a to:
- upravuje medzinárodný nákladný list
- zodpovednosť dopravcu za tovar
- postup pri uplatňovaní náhrady za škodu na tovare

Dohovor CMR sa vzťahuje na každú prepravnú zmluvu a platí na celú trasu prepravy.

2. Medzinárodný nákladný list (CMRka)
Je dokladom o uzavretí prepravnej zmluvy, vyhotovuje sa v trojfarebnej odlíšených origináloch.

3. Povinnosti dopravcu
- odborne prevziať zásielku - zabezpečiť ju na nákladnom priestore, kontrolovať prekročenie max. hmotnosti pri nakládke, kontroluje správnosť údajov, vzhľad a stav obalu,
- dopravca zodpovedá za činnosť svojich pracovníkov, za zásielku od jej prevzatia až po odovzdanie, za stratu, poškodenie, za prekročenie dodacej lehoty

4. náhrada škody
Ak má dopravca povinnosť nahradiť škodu, výška náhrady sa vypočíta z ceny tovaru pri nakládke.