lubica2000
10.06.08,22:24
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či faktúry z metra mám zapísovať do záväzkov, ak boli uhradené platobnou kartou, a pri výpise z BU to mám potom účtovať cez priebežné položky ? vdaka za odpoveď.
ondrejvla
10.06.08,20:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či faktúry z metra mám zapísovať do záväzkov, ak boli uhradené platobnou kartou, a pri výpise z BU to mám potom účtovať cez priebežné položky ? vdaka za odpoveď.

Faktúry z Metra účtujem ako hotovostný daňový doklad, ako keď ide o doklad z ERP. Všetky faktúry z Metra sú hotovostné, dokonca aj dobropisy.
ondrejvla
10.06.08,20:34
Až teraz som si všimla, že ide o platbu kartou, účtuješ ako tovar, len namiesto platby hotovosť, účtuješ platba bankou, nakoľko METRO neúveruje, musíš priamo platiť, či už v hotovosti, alebo platobnou kartou. Faktúru z Metra prikladám k BV.
abel
11.06.08,04:54
Presný postup je v Opatrení MF 27076/2007-74, platný pre JÚ od 1. 1. 2008. Pozri § 12 ods. 5 - správne treba aj cez priebežné položky
http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Salkovicova/podnikatelia/Opatrenie_MF_27076_2007_74.pdf
Erika-ežka
07.07.08,09:08
O Metro-dokladoch je tu naozaj všeličo popísané, ale chcem sa opýtať,keď mám doklad, že časť bola uhradená v hotovosti a časť cez platobnú kartu- čiže cez účet?
V takomto prípade by sa mi to viac páčilo cez ostatné záväzky. Ale pravdepodobne to bude potrebné robiť cez ID a priebežné položky.
Ale ako konkrétne to má byť urobené, keď bol úbytok peňazí aj v hotovosti aj cez účet... ??? a doklad bude treba pripnúť k ID .... prosím o radu
Erika-ežka
07.07.08,11:18
No, z toho čo som sa tu všetko možné dočítala, aj tak si to každý robí "svojim" spôsobom.
Ale asi správne by to malo byť:
ID: 100,- Sk VOZD
19,- SK DPH
119,- priebežné položky príjem

úhrada BU: 50,- Sk ..... priebežné položky výdaj (výpis z účtu)
úhrada pokladňa: 69,- Sk ..... priebežné položky výdaj (VPD)
Je to takto dobre? Potom tú faktúru z Metra priložím k ID a k výpisu a VPD nič?
Ale aj tak sa mi to viac páčilo cez ostatné záväzky :cool:.
A uvažujem, že vlastne Metro vydáva faktúry - tak by sa to možno predsa len dalo cez tie ostatné záväzky. :confused:
Prosím Vás, kto má z tým skúsenosti, vyjadrite sa mi k tomu.
Erika-ežka
11.07.08,05:54
Vrátim sa ešte k tomuto problému.
Je mi jasné, že :
§ 12 Zákon o účt. hovorí:
(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom
denníku odberateľa účtuje priebežná položka
na strane výdavku v sume uhradenej platby
a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe
výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania
platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka
na strane príjmu.
Ale pri Metro-dokladoch sa doklad volá "faktúra", preto si myslím, že by mohla byť zaevidovaná v ostatných záväzkoch a k nej by sa vypárovala hotovostná úhrada (VPD) i bezhotovostná úhrada (ID karta - výpis z BÚ).
Lepšie povedané, že sa rozhodujem, či to takto idem nechať, alebo to všetko idem prerobiť na interné doklady a priebežné položky :mee:.
Prosím Vás, kto má s tým nejaké skúsenosti vyjadrite sa mi k tomu . Vopred Vám ďakujem.
Jana Acsová
11.07.08,06:03
Prosím Vás, kto má s tým nejaké skúsenosti vyjadrite sa mi k tomu . Možno každý, možno každý druhý účtovník. Predpokladám, že veľmi veľa, nakoľko platba kartou je veľmi praktická forma úhrady a využíva ju veľa podnikateľov, ktorí sú účtovnými jednotkami. Takže skúsenosti máme. A máme aj postupy. Účtovanie pri platbe a inkase platobnou kartou je novou problematikou zapracovanou do postupov od 1.1.2008. A tomu je potrebné sa prispôsobiť. Či už so skúsenosťami alebo bez nich. Tie znenie postupov nezmenia.
Jana Acsová
11.07.08,06:14
Príklad účtovania platieb kartou podľa postupov účtovania platných od 1.1.2008:
Erika-ežka
11.07.08,07:01
Príklad účtovania platieb kartou podľa postupov účtovania platných od 1.1.2008:
Ďakujem za odpoveď, ja tomuto rozumiem, len neviem čo v takom prípade, keď je časť dokladu hradená v hotovosti a časť cez ID kartu, čo sa mi stáva dosť často. Preto sa mi zdá prehľadnejšie účtovať cez ostatné záväzky, pretože tam úhrady skôr skontrolujem. Ale viem, že by som porušovala predpisy :(.
Napr. Mám Metro doklad - Faktúru na 10.000 + 1900 DPH
Vystavím ID kde zaúčtujem VOZD + DPH a priebežné položky v MPR je to kód 42
Z výpisu z účtu naúčtujem - výdavok peňazí z účtu a priebežné položky kód 41
a čiastočnú hotovostnú platbu na základe VPD - výdavok peňazí z pokladni a priebežné položky 41 ? A k VPD si priložím fotokópiu dokladu z Metra.
Je to takto správne?
Erika-ežka
11.07.08,08:03
Ďakujem za odpoveď, ja tomuto rozumiem, len neviem čo v takom prípade, keď je časť dokladu hradená v hotovosti a časť cez ID kartu, čo sa mi stáva dosť často. Preto sa mi zdá prehľadnejšie účtovať cez ostatné záväzky, pretože tam úhrady skôr skontrolujem. Ale viem, že by som porušovala predpisy :(.
Napr. Mám Metro doklad - Faktúru na 10.000 + 1900 DPH
Vystavím ID kde zaúčtujem VOZD + DPH a priebežné položky v MPR je to kód 42
Z výpisu z účtu naúčtujem - výdavok peňazí z účtu a priebežné položky kód 41
a čiastočnú hotovostnú platbu na základe VPD - výdavok peňazí z pokladni a priebežné položky 41 ? A k VPD si priložím fotokópiu dokladu z Metra.
Je to takto správne?
Prosím Vás vyjadrite sa mi k tomu ako to robíte :mee:.
Lebo zase na druhej strane neviem, či by to bolo dobre účtované ten VPD, lebo zákon hovorí o účtovaní cez priebežné položky len pri platbe kartou nie hotovosťou. Ale nikde som sa nedočítala ako to má byť v takom prípade, keď je jeden doklad platený: časť cez ID kartu a časť hotovosťou.
Jana Acsová
11.07.08,08:19
Vždy je rozhodujúce, aký účtovný prípad vznikol:
- výdaj peňažných prostriedkov v hotovosti - plus výdavok v príslušnom druhovom členení,
- priebežné položky výdaj - plus výdavok v príslušnom druhovom členení.

Obe účtovné operácie majú byť dokladované podľa § 10 zákona o účtovníctve. Účtovné operácie sa týkajú rovnakého nákupu ale sú to dve nezávislé účtovné operácie.
Jana Acsová
11.07.08,08:27
Je to takto správne?K tomuto len toľko. Využite možnosti programu. Áno aj kódy priebežných položiek, ale nezabudnite aj na výdavok v príslušnom druhovom členení. Ako budete účtovať, záleží na Vás. lenkak uvádzala postup v programe MRP. Ňou uvádzaný spôsob je plne v súlade s postupmi a využíva možnosti programu. Skúste vyhľadať.
A čo sa týka priloženia originálu a kópie. Bude správne akokoľvek budete postupovať. Ak použijete aj kópiu dokladu ako prílohu, odvolajte sa prípadne na doklad, kde ste priložili originál faktúry.
Erika-ežka
11.07.08,08:29
Vždy je rozhodujúce, aký účtovný prípad vznikol:
- výdaj peňažných prostriedkov v hotovosti - plus výdavok v príslušnom druhovom členení,
- priebežné položky výdaj - plus výdavok v príslušnom druhovom členení.

Obe účtovné operácie majú byť dokladované podľa § 10 zákona o účtovníctve. Účtovné operácie sa týkajú rovnakého nákupu ale sú to dve nezávislé účtovné operácie.
Ale v praxi to mám ako vlastne urobiť?
Mám Fakútru z Metra napr. na 10.000 + 1900 DPH.
Platba ID kartou 3.000
Platba hotovosťou: 8900.
Ako mám vyriešiť tú platbu hotovosťou? Prosím Vás o konkrétne riešenie.
Erika-ežka
11.07.08,08:36
K tomuto len toľko. Využite možnosti programu. Áno aj kódy priebežných položiek, ale nezabudnite aj na výdavok v príslušnom druhovom členení. Ako budete účtovať, záleží na Vás. lenkak uvádzala postup v programe MRP. Ňou uvádzaný spôsob je plne v súlade s postupmi a využíva možnosti programu. Skúste vyhľadať.
A čo sa týka priloženia originálu a kópie. Bude správne akokoľvek budete postupovať. Ak použijete aj kópiu dokladu ako prílohu, odvolajte sa prípadne na doklad, kde ste priložili originál faktúry.
Čítala som ten postup od lenkak, aj to chápem, že keď je len doklad a k tomu celá suma platba kartou. Ale neviem, keď je prípad, keď je len časť hradená kartou a časť hotovosťou :mee:. Lebo v takom prípade si myslím, že VPD by nemal byť účtovaný cez priebežné položky, len by to zase nesedelo zo sumou interného dokladu. Vopred ďakujem.
Jana Acsová
11.07.08,08:57
Ale v praxi to mám ako vlastne urobiť?
Mám Fakútru z Metra napr. na 10.000 + 1900 DPH.
Platba ID kartou 3.000
Platba hotovosťou: 5900.
Ako mám vyriešiť tú platbu hotovosťou? Prosím Vás o konkrétne riešenie.Nakoľko k výdavku v príslušnom druhovom členení dochádza v rovnakom čase - pri dodávke, nejedná sa podľa môjho názoru o čiastočnú úhradu v tom zmysle, ako je zadefinovaná v postupoch. Ale aj napriek tomu odporúčam postupovať podľa toho, akým spôsobom účtujete oostatných čiastočných úhradách DPH. Od 1.1.2008 si túto oblasť upravuje účtovná jednotka vnútorným predpisom. Uvažujem o nákupe tovaru (pre zjednodušenie). Vaše sumy som upravila lebo nesedia na uvádzaný základ a DPH 11.900,00 Sk.

Ak účtujete o DPH ako o prvej účtujte napríklad:
- hotovosť 5900 z toho 4000 tovar, 1900 DPH,
- priebežné položky 6000 z toho 6000 tovar.

Ak účtujete o DPH pomerne účtujte:
- hotovosť 5900 z toho 4958 tovar a 942 DPH,
- priebežné položky 6000 z toho 5042 a 958 DPH.

Ak účtujete o DPH nakoniec účtujte:
- hotovosť 5900 z toho 5900 tovar,
- priebežné položky 6000 z toho 4100 tovar a 1900 DPH.

Predmetné sa dá aj otočiť, keby sme uvažovali s prvou úhradou cez priebežné položky. Takže variant máte viac. Ani jedna z nich nie je v rozpore s postupmi účtovania.
Erika-ežka
11.07.08,09:11
Ale v praxi to mám ako vlastne urobiť?
Mám Fakútru z Metra napr. na 10.000 + 1900 DPH.
Platba ID kartou 3.000
Platba hotovosťou: 8900.
Ako mám vyriešiť tú platbu hotovosťou? Prosím Vás o konkrétne riešenie.
Prepáčte, zle som ťukla sumu 5900 , malo byť 8900 - už som to opravila.
Takže ak by som to zhrnula:
Vystavím ID kde naúčtujem len sumu 3000 VOZD - tovar a priebežné položky výdaj.
Platba hotovosťou: VOZD 7000 + 1900 DPH a úbytok peňazí z pokladne
Výpis z banky: úbytok peňazí z účtu a priebežné položky príjem
Priebežné položky sa vyrovnajú a vlastne cez ID sa účtuje len suma uhradená cez ID kartu.
Správne som to pochopila?
lubica2000
16.09.08,21:03
rada by som sa spýtala k účtovaniu platby platobnou kartou, že ak vystavím ID tak sa má program opýta, či to má uložiť ako uzavierkový doklad, mám dať, že "áno" , ak robím ID príjem na prieb.položku a potom aj na ID napr. réžia.
2. a potom ak podnikateľ vyberá peniaze do pokladne cez bankomat, má sa to evidovať tiež cez ID ?
vďaka za odpoved.
jana007
18.09.08,07:03
rada by som sa spýtala k účtovaniu platby platobnou kartou, že ak vystavím ID tak sa má program opýta, či to má uložiť ako uzavierkový doklad, mám dať, že "áno" , ak robím ID príjem na prieb.položku a potom aj na ID napr. réžia.
2. a potom ak podnikateľ vyberá peniaze do pokladne cez bankomat, má sa to evidovať tiež cez ID ?
vďaka za odpoved.

Aj mňa tento problém zaujíma. Napíše niekto postup ako to učtovať cez MRP JÚ?
Erika-ežka
19.09.08,07:17
Aj mňa tento problém zaujíma. Napíše niekto postup ako to učtovať cez MRP JÚ?
Ja som to urobila takto: (v MRP)
Urobila som si ID, kde som rozúčtovala VOZD, napr. tovar Kód 22 (1000 Sk ) + DPH (190,- Sk) - priložila som doklad
priebežné položky kód 42 (1190,-Sk)
Úhrada : výpis z účtu, alebo VPD : kód 41 priebežné položky (1190,- Sk) a úbytok peňazí - buď účet alebo pokladňa. (priložila som fotokópiu dokladu, kde je vlastne napísané - úhrada platobnou kartou)
Čo sa týka výberov a vkladov peňazí, to sa účtuje len cez priebežné položky, nie cez ID doklad.
lubica2000
19.09.08,09:24
Dakujem za odpoved, ja učtujem v programe Alfa, (JU, neplatca DPH), a ked som si čítala postup učtovania platby PK tak sa tam pisalo o účtovaní cez ID., tak teraz neviem čo je správne. A čo s tym keď sa ma pýta či tie ID má uložiť ako uzavierkovú operáciu, mám dávať "áno" na obidve ID, alebo ako to mám správne urobiť. Veľmi pekne dakujem za pomoc.
sway
19.09.08,09:31
Dakujem za odpoved, ja učtujem v programe Alfa, (JU, neplatca DPH), a ked som si čítala postup učtovania platby PK tak sa tam pisalo o účtovaní cez ID., tak teraz neviem čo je správne. A čo s tym keď sa ma pýta či tie ID má uložiť ako uzavierkovú operáciu, mám dávať "áno" na obidve ID, alebo ako to mám správne urobiť. Veľmi pekne dakujem za pomoc.

No je neviem, kukla som len pár posledných príspevkov.... ale mám pocit, že si to veľmi komplikujete... Platbu kartou máš podloženú aj paragónom, ten by som účtovala ako hotovosť - VPD réžia s rozpisom DPH a pohyb z BU by som účtovala na priebežné položky s tým, že by som si to spárovala s PPD na priebežnú položku v deň výpisu a k tomu by som prípadne doložila kópiu dokladu.
môj názor