jaahodna
11.06.08,08:02
ahoj, ked je zamestnanec na polovicny uvazok a nedosiahol ani tu polovicu z pracovneho casu, cize mu nepatri cela mes.mzda - ktora je minimalna, cize 4050 na mesiac a odpracoval iba 15 hodin, tak mu mam vyratat prislusnu mzdu vzhladom k odprac.hodinam ? dakujem.
VERONIKA6
11.06.08,06:03
ahoj, ked je zamestnanec na polovicny uvazok a nedosiahol ani tu polovicu z pracovneho casu, cize mu nepatri cela mes.mzda - ktora je minimalna, cize 4050 na mesiac a odpracoval iba 15 hodin, tak mu mam vyratat prislusnu mzdu vzhladom k odprac.hodinam ? dakujem.
A čo mal tie ostatné hodiny?
jaahodna
11.06.08,06:30
prave ze nic, ani pn, ani dovolenku, ale nebola praca, tak volno.
VERONIKA6
11.06.08,06:42
prave ze nic, ani pn, ani dovolenku, ale nebola praca, tak volno.
Ale aké mal voľno. Keď má dohodnutý polovičný uväzok a nie je v práci, musí mať nejako to voľno omluvené. Inak Ti tam budú chýbať hodiny. To, že mu zaplatíš iba 15 odrobených hodín je v poriadku ale program Ti bude oznamovať, že mu chýbajú hodiny. Treba mu tam dať dovolenku alebo neplatené voľno , atď.
jankasm
11.06.08,08:24
prave ze nic, ani pn, ani dovolenku, ale nebola praca, tak volno.

Ak pracuje na polovičný úväzok a je odmeňovaný mesačnou mzdou, jeho mzda musí byť vo výške 4050,-, ak je nižšia, musíš mať tú chýbajúcu časť vykrytú napr. neplateným voľnom alebo PN.
Ak odpracoval v mesiaci len 15 hodín, a stáva sa Vám to častejšie, tak potom by bol vhodnejší kratší úväzok a hodinové odmeňovanie. ;)
Zoltán Kovács
11.06.08,09:35
prave ze nic, ani pn, ani dovolenku, ale nebola praca, tak volno.

Ja by som to považoval za prekážku v práci zo strany zamestnávateľa. Nezabezpečil prácu. Zamestnancovi patrí náhrada v zmysle § 142 Zákonníka práce.

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
simonka1
11.06.08,11:35
Možno sa opakujem, ale ja by som potrebovala vedieť, či môžem uzavreť druhý PP na 8 hod., keď v prvom som tiež ešte zamestnaná, ale čerpám dovolenku? Jedná sa o nejakých 5 dní v mesiaci, ktoré by sa prekrývali. A od nasledovného mesiaca je lepšie v jednom PP zostať na polovičný PP, alebo dohodu o PČ?
Zoltán Kovács
11.06.08,11:36
Možno sa opakujem, ale ja by som potrebovala vedieť, či môžem uzavreť druhý PP na 8 hod., keď v prvom som tiež ešte zamestnaná, ale čerpám dovolenku? Jedná sa o nejakých 5 dní v mesiaci, ktoré by sa prekrývali. A od nasledovného mesiaca je lepšie v jednom PP zostať na polovičný PP, alebo dohodu o PČ?

Môžeš mať súbežne viac HPP.
simonka1
11.06.08,11:46
A ako je to potom s hodinami? V jednom mesiaci budem mať napr:168 hod + 40? A prosím o radu: skrátený PP al. DoPČ? Aký to má v konečnom dôsledku dopad pre mňa?
KvetkaK
11.06.08,11:55
A ako je to potom s hodinami? V jednom mesiaci budem mať napr:168 hod + 40? A prosím o radu: skrátený PP al. DoPČ? Aký to má v konečnom dôsledku dopad pre mňa?
V konečnom dôsledku asi taký, že pri polovičnom úväzku sa platia odvody do všetkých poisťovní a pri dohode platí za Teba len zamestnávateľ úrazové+garančné do sociálnej poisťovne.
A ako už písal smith, súbežne môžeš mať aj viac prac.pomerov.
simonka1
11.06.08,12:00
Takže ak to chápem správne, pre mňa je lepší ako druhý úväzok na pol.PP?
A ročné daňové mi výjde ako? musím si ho spraviť sama?
Zoltán Kovács
11.06.08,12:06
Takže ak to chápem správne, pre mňa je lepší ako druhý úväzok na pol.PP?
A ročné daňové mi výjde ako? musím si ho spraviť sama?

To či polovičný alebo celý, musíš vedieť ty. DP, teda ročné zúčtovanie daní ti môže vykonať zamestnávateľ u koho si zamestnaná k 31.12. v roku.
KvetkaK
11.06.08,12:11
Takže ak to chápem správne, pre mňa je lepší ako druhý úväzok na pol.PP?
A ročné daňové mi výjde ako? musím si ho spraviť sama?
Aj pri dohode aj pri polovičnom pracovnom úväzku je to rovnaké, ročné zúčtovanie Ti môže urobiť posledný zamestnávateľ a ty mu doručíš všetky potvrdenia za celý rok alebo si daňové priznanie urobíš ty sama.
simonka1
11.06.08,17:56
To či polovičný alebo celý, musíš vedieť ty. DP, teda ročné zúčtovanie daní ti môže vykonať zamestnávateľ u koho si zamestnaná k 31.12. v roku.

To je jasné, že ja. Ale trebarz mi neni jasné, že keď ako druhý úväzok budem mať PP( i keď skrátený), tak ovplyvní mi to napr. po rokoch výpočet dôchodku? Či aj odvody z druhého - súbežného PP sa mi započítavajú?
Zoltán Kovács
11.06.08,17:59
To je jasné, že ja. Ale trebarz mi neni jasné, že keď ako druhý úväzok budem mať PP( i keď skrátený), tak ovplyvní mi to napr. po rokoch výpočet dôchodku? Či aj odvody z druhého - súbežného PP sa mi započítavajú?

Zárobok z ktorého sa odvádza dôchodkové poistenie sa započítava do dôchodku.
simonka1
11.06.08,18:16
Takže je to určite výhodnejšie pre zamestnanca mať Skrát.PP, ako dohodu. Len som nevedela, či to nie je problém s hodinami mesačne. Tie sa zrejme rátajú pre každý PP zvlášť.
simonka1
11.06.08,18:52
Môžeš byť konkrétnejší? Ja na to pozerám zo strany zamestnanca....
simonka1
12.06.08,06:08
V´daka za názor, myslím, že už som viac v obraze. Pekný deň.
Katy a R
12.06.08,07:01
Chcela by som sa opýtať na výpočet odpracovaných hodín pri kratšom PP (§49)
Týždenný čas 20 hod v priemere (v zmluve)
Ak je pracovný čas rozvrhnutý takto: Od 7.30 do 15.00
pondelok, utorok štvrtok 7,5 hod .... 0,5 hod z toho je čas na obed (teda 7 hod).
Počíta sa v tomto prípade, že odpracuje 21 hodín, alebo len 20 hodín?

Alebo sa má počítať na každý deň v týždni 4,5 hodiny a 0,5 odpočítať na obed?
jankasm
12.06.08,07:40
Chcela by som sa opýtať na výpočet odpracovaných hodín pri kratšom PP (§49)
Týždenný čas 20 hod v priemere (v zmluve)
Ak je pracovný čas rozvrhnutý takto: Od 7.30 do 15.00
pondelok, utorok štvrtok 7,5 hod .... 0,5 hod z toho je čas na obed (teda 7 hod).
Počíta sa v tomto prípade, že odpracuje 21 hodín, alebo len 20 hodín?

Alebo sa má počítať na každý deň v týždni 4,5 hodiny a 0,5 odpočítať na obed?

Je to PP na skrátený úväzok, a je úplne jedno ako mu vy rozvrhnete hodiny, či bude pracovať každý deň po 4 hod, alebo tak ako ty píšeš 3 dni po 7 hod. Len v tom prípade má 21 hod /3*7/ a nie 20. Takže ak ten jeho čas nie je úplne presne každý týždeň 20 hod, tak odporúčam odmeňovanie hodinovou mzdou, pretože on musí dostať mzdu za ten týždeň za 21 hod. ;)
20 hod úväzok sa hovorí vtedy, keď pracuje na polovičný úväzok /bežný zamestnanec robí denne 8 hod, tento by robil 4 hod/. Do týždňa je to teda 20 hod.
Katy a R
12.06.08,15:04
Rozvrhnutie pracovného času musí byť dohodnuté písomne?
simonka1
12.06.08,16:39
Pri ideálnom stave by bolo dobre pre obe strany, aby bol dohodnutý písomne, ale ja myslím, že to len málokde tak funguje.
simonka1
12.06.08,16:41
Ja by som mala tiež ešte jednu otázku. Pri skrátenom PP patrí zamestnancovi tiež 2-mesačná výpovedná doba a aj odstupné?
KvetkaK
13.06.08,05:42
Ja by som mala tiež ešte jednu otázku. Pri skrátenom PP patrí zamestnancovi tiež 2-mesačná výpovedná doba a aj odstupné?
Áno aj pri polovičnom úväzku to platí.
TatianaM
13.06.08,08:12
Ja by som mala tiež ešte jednu otázku. Pri skrátenom PP patrí zamestnancovi tiež 2-mesačná výpovedná doba a aj odstupné?


A má nárok na daňový bonus? Mesačná mzda je 4050,- Sk pri polovičnom pracovnom úväzku a má dve deti a je rozvedená.
Zoltán Kovács
13.06.08,08:15
A má nárok na daňový bonus? Mesačná mzda je 4050,- Sk pri polovičnom pracovnom úväzku a má dve deti a je rozvedená.
Pri príjme 4050,- splňa podmienku na DB.
jankasm
13.06.08,08:43
A má nárok na daňový bonus? Mesačná mzda je 4050,- Sk pri polovičnom pracovnom úväzku a má dve deti a je rozvedená.

Len pripomeniem, že 4050,- je spodná hranica na priznanie DB, ak bude mať náhodou niekedy PN alebo neplatené voľno, a mzda jej klesne pod 4050,- nárok na DB v tom mesiaci nemá. :cool:
simonka1
13.06.08,10:04
Ak sa nemýlim, tak nezdaniteľné minimum zo mzdy si môžem uplatniť iba u jedného zamestnávateľa, aj keď mám dva prac.pomery?
Zoltán Kovács
13.06.08,10:06
Ak sa nemýlim, tak nezdaniteľné minimum zo mzdy si môžem uplatniť iba u jedného zamestnávateľa, aj keď mám dva prac.pomery?

Áno iba u jedného. Tam kde máš podpísané vyhlásenie.
simonka1
13.06.08,10:20
A ako to mám riešiť, keď teraz mám vyhlásenie podpísané u terajšieho zamestnávateľa, ale od 1.7.08 tam zmením PP na polovičný a rovnako od 1.7. sa zamestnám inde na HPP. To zn., že v novom zamestnaní budem mať od 1..7. vyžší príjem, ale v globále za celý rok bude zárobok väčší v tom pôvodnom..
Jara
13.06.08,10:39
Simonka, neni problém, nahlásiš zmenu, že nechceš uplatňovať odp. položku a podpíšeš v tých mesiacoch tam, kde ti to lepšie vyhovuje. Len stále musíš nahlásiť aj jednému aj druhému uknčenie a začiatok. Tu platí len pravidlo, že len u jedného zamestnavateľa, ale nemusíš tam byť celý rok...
KvetkaK
13.06.08,11:03
A tú zmenu platiteľa, u ktorého si začneš uplatňovať nezdaniteľnú časť, uvedieš aj priamo vo vyhlasení, presne od ktorého dátumu.
simonka1
13.06.08,11:10
Takže je to jedno, kde to budem mať podpísané? finančne to nie je výhodnejšie tam, alebo tam?
Zoltán Kovács
13.06.08,11:13
Takže je to jedno, kde to budem mať podpísané? finančne to nie je výhodnejšie tam, alebo tam?

Finančne je to výhodnejšie tam, kde máš vyššiu mesačnú mzdu.
KvetkaK
13.06.08,11:17
Takže je to jedno, kde to budem mať podpísané? finančne to nie je výhodnejšie tam, alebo tam?
Súhlasím so smithom, ale keby si si to nechala náhodou tam kde máš polovičný úväzok, vráti sa Ti to na dani pri ročnom zúčtovaní. ;)
Zoltán Kovács
13.06.08,11:19
Súhlasím so smithom, ale keby si si to nechala náhodou tam kde máš polovičný úväzok, vráti sa Ti to na dani pri ročnom zúčtovaní. ;)

Treba rozhodnúť či chceš mať z toho okamžitý finančný efekt, alebo ti to stačí pri ročnom zúčtovaní prísť k peniažkom, a tešiť sa z toho. :D
Jara
13.06.08,11:19
Nevidím dôvod nemať tie peniaze hneď. Dotovať štát? Veď ho dosť dotujeme. Načo zbytočne platiť väčšiu daň, keď nemusíš?
simonka1
13.06.08,11:35
Takže díky, od 1.7. sa prehlásim.
Musí byť v prac.zmluve na polovičný úv. uvedený aj rozpis presne koľko hodín denne bude odpracovaných, alebo stačí koľko bude mesačne?