Alena 18
11.06.08,08:26
nakoľko sa mi moja otázka nezobrazila medzi novými príspevkami, poprosím Vás ešte raz o radu :
firma, ktorú účtujem má cestovnú agentúru, ktorá začala poriadať pre podnikateľské subjekty (sro, a.s.) a ich zamestnancov školenia, kurzy, rekvalifikačné kurzy (workschopy, ISO, jazykové) v rámci štátov EÚ, ale aj mimo EÚ. Zaujímalo by ma ako postupovať pri vystavovaní faktúr za uvedené služby či s DPH alebo bez DPH. Ďakujem a reagujte niekto
Vladimír Ozimý
11.06.08,06:41
nakoľko sa mi moja otázka nezobrazila medzi novými príspevkami, poprosím Vás ešte raz o radu :
firma, ktorú účtujem má cestovnú agentúru, ktorá začala poriadať pre podnikateľské subjekty (sro, a.s.) a ich zamestnancov školenia, kurzy, rekvalifikačné kurzy (workschopy, ISO, jazykové) v rámci štátov EÚ, ale aj mimo EÚ. Zaujímalo by ma ako postupovať pri vystavovaní faktúr za uvedené služby či s DPH alebo bez DPH. Ďakujem a reagujte niekto

Budem reagovať :rolleyes:. V takomto prípade platí pre vás par. 65 ods. 10. Dodávate služby na podnikateľské účely t.j. idete klasickým režim DPH. Treba si určiť miesto dodania atď...takže ak napríklad zorganizujete školenie pre platiteľa dane v tuzemsku vo francúzsku, miesto dodania je tam kde sa školenie vykoná t.j. vo FR. Potom vám vznikne povinnosť sa tam registrovať keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a vystavovať faktúru s fráncúzskou DPH (samozrejme povinnosť registrácie treba riešiť s úradmi vo francúzsku). Dodanie takejto služby by nemalo predmet dane v tuzemsku, t.j. v SR.
vjejka
16.07.08,20:19
dobrý deň, účtovaniu ck asi nech sa ako snažím,tak niekdy nepochopím, ale skúsim sa opäť pýtať...sme ck, zabezpecujeme najma zajazdy na kluc(podľa požiadaviek klientov),bud pre individualov,alebo ca a ck, firmy...stane sa, že hľadáme ubytovanie pre ca, reps. firmy (predpokladajme, že sú platci dph), čiže postupujem bežným režimom zdanenia - my máme právo si odpočítať dph, resp.požiadať o vrátenie a zároveň povinnosť odviesť dph..a teraz ja neviem, že podľa čoho mám vedieť či sa na zahraničnom du musím zaregistrovať? treba tam spĺnať nejaký obrat, a ako budem vedieť termíny podania priznania? ja uz som raz ohladne tohto problemu volala aj metodicke do tn a oni mi vtedy iba spominala, ide o plnenie, ktore nie je predmetom dane, ale vtedy mi nic nepovedala o registracii..a teraz dalsia otazka, ked ja ako ck kupujem od inej ck jej produkt, tak by oni mali pristupovat, ze mi poskytujú sluzby na firmene ucely (pretože konečným spotrebiteľom nebudem ja, ale môj klient, tak som tomu pochopila ja) a pouzit bezny rezim zdanenia....ale preco to ine ck tak nerobia? napriklad objednala som zajazd od inej cestovky, ktora rozpisala mi, kolko si mame fakturovat proviziu...ja som si myslela, ze aj oni k nam ako k platcom budu postupovat, beznym rezimom, ale oni a podotykam, ze to su zname cestovky, ale oni nevystavujú fakturu klasickým rezimom...alebo v tomto pripade, ked je uzatvorena komisionarska zmluva, tak sa ma postupovat osobitou upravou??? viete mi pls objasnit toto???
Vladimír Ozimý
17.07.08,05:31
treba trošku rozlišovať ak poskytujete službu ako CK alebo CA na účet a v mene iného t.j. klasické sprostredkovanie. Napr. vypíšete s klientom zmluvu o zajazde napr. za Satur a vy máte z toho províziu nemáte vy ani CK, ktorej službu poskytujete, dôvod ísť režimom § 65 ods. 10. Ak by ste však nakúpili od CK napr. vlastní hotel a vy si od nich objednate ubytovanie ale službu poskytnete ako CK vy vo vlastnom mene a na vlastný účet potom CK čo vám poskytne ubytovanie použijete § 65 ods. 10 a idete klasickým režimom a vy už pokračujete podľa toho či to poskytnete na podnikateľské účely klienta alebo nie. T.j. ak máte uzavreté komisionárske zmluvy mám za to že pôjde o klasické sprostredovanie služieb CR a ak služba je poskytnutá osobe na súkromné účely nie je dôvod aby ste vy a aj CK ktorej službu poskytujete išli režimom § 65 ods. 10 naopak mám za to že pôjdete podľa § 65. Čo sa týka takýchto služieb bližšie nešpecifikujete čo sa týka služieb poskytnutých v zahraničí ale ak je to služba podľa § 65 potom miesto dodania je tam kde má CK alebo CA sídlo nech je to poskytnuté kdekoľvek na svete. Ak idete klasickým režimom potom posudzujeme predmet dane poskytnutej služby podľa § 15 a následne určenie predmetu dane a povinnosti registrácie. A neviem či máte usmernenie DRSR ale tam je to docela dobre popísané
vjejka
17.07.08,11:52
ďakujem za radu, celý ten problém je možno v tom,že neviem si presne zadefinovať túto vec. My zabezpečíme,nie vo vlasnom zariadení väčšinou ubytovanie a následne sprostredkujeme inej ck celý zájazd, voucher ide od nás, čiže teoreticky ck, ktorá od nás to kupuje je náš predajca, takže to by mohlo znamenať, že ide len o sprostredkovanie?? napr. konkrétny príklad - ca si objednala ubytovanie pre jej klientom na korzike, my sme to ubytovanie tam nasli, oni zaplatili nám, na základe komision.zmluvy majú určitú províziu...ich klienti mali tam nejaký turnaj, alebo školenie...ako sa správte teraz postupuje??veľmi, veľmi pekne dakujem za odpoved..
vjejka
20.07.08,18:45
Prosím Vás, mám to správne?? sprostredkovanie vyššie? A už len kontrolná otázka, keď zabezpečujem pre nejakú firmu ubytovanie, resp. nejaky teambuilingovy zajazd, vtedy určite postupujem klasickým režimom, však? Nie vždy ma na to firmu upozornia dopredu, ale väčšinou im takého veci slúžia na podnikateľké účely..prosím o odpoved:), dakujem