yaniq
11.06.08,08:29
V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Braňo
11.06.08,06:36
Uvedený systém je spravodlivý - platí pre každého rovnako. Niektoré firmy majú časový fond aj v minútach. Podstatné však je, že výhody aj nevýhody sú aj na strane zamestnanca a aj zamestnávateľa. Máme rovnaký systém. Rozhodne však zmizne zaokrúhľovanie typu, že pracuje do 15.00 a na pracovisku 14.50 v piatok už nikto nie je. :--- Baviť sa o nadčase 1 minúta, mi pripadá skôr úsmevné, ako to, že to myslíš vážne.
Kazu
11.06.08,06:44
V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.

Pracovná doba od 7,00 znamená, že o 7,00 si na pracovisku a začínaš vykonávať svoju prácu a nie, že stihneš pípnuť. Alebo aj to pípanie máš v popise pracovných činností? U nás sa napríklad nepípa, ale najneskorší príchod do práce je 5 minút pred začiatkom pracovnej doby a žiadne štvrťhodiny neexistujú, iba celé.
VladoaKatka
11.06.08,06:54
Pracovná doba od 7,00 znamená, že o 7,00 si na pracovisku a začínaš vykonávať svoju prácu a nie, že stihneš pípnuť. Alebo aj to pípanie máš v popise pracovných činností? U nás sa napríklad nepípa, ale najneskorší príchod do práce je 5 minút pred začiatkom pracovnej doby a žiadne štvrťhodiny neexistujú, iba celé.

Zuzka má pravdu, predsa pracovať sa začína ak si už na svojom pracovisku, ale nie, že 7,15 ešte sa len púšťajú stroje a rovnako o 15,00 začínaš ukončovať svoju činnosť a nie že už stojíš pri "pípačke". Pri fixnom mesačnom plate to nezbadá zamestnanec na výplate ale pri úkolovej je to denne 1/2 hodina a do mesiaca je to aj do 10 hodín čo ten zamestnanec neodrobí a pri výplate sa tvári takto :(alebo :mad:.
Je možné prihliadnúť aj na 0,30 hodín, to sa ešte dá počítať, ale minúty...
robin78
11.06.08,06:55
Uvedený systém je spravodlivý - platí pre každého rovnako. Niektoré firmy majú časový fond aj v minútach. Podstatné však je, že výhody aj nevýhody sú aj na strane zamestnanca a aj zamestnávateľa. Máme rovnaký systém. Rozhodne však zmizne zaokrúhľovanie typu, že pracuje do 15.00 a na pracovisku 14.50 v piatok už nikto nie je. :--- Baviť sa o nadčase 1 minúta, mi pripadá skôr úsmevné, ako to, že to myslíš vážne.

Brano, asi si si ten text v teme zle precital. Pri takomto sposobe zaokruhlovania tento system okrada zamestnanca o cca. 30 minut denne, co podla mna vobec nie je spravodlive.
Jana-MT
11.06.08,07:08
Myslím, že nie je problém v zaokrúhlovaní, ale v prístupe k práci. Ak mám pracovnú dobu od 7,00 tak som na pracovisku najneskôr 6,55 a o siedmej už musím byť v plnom nasadení. Podobne je to aj s odchodom z práce. O 15,00 si vypnem počítač a až vtedy odchádzam. Potom sa nemôže stať, že ma dochádzkový systém "okradne o štvrť hodiny".
Braňo
11.06.08,07:14
Brano, asi si si ten text v teme zle precital. Pri takomto sposobe zaokruhlovania tento system okrada zamestnanca o cca. 30 minut denne, co podla mna vobec nie je spravodlive.

Čítal som v poriadku, rozumiem tomu. Ja neviem, z akého dôvodu Vám neráta polhodinový nadčas. Ja však za nadčas považujem nadčas schválený nadriadeným a nie sedenie pol hodinu na pracovisku kvôli tomu, aby som si mohol pípnuť až 15.31.
Olice
11.06.08,07:15
Podľa mňa, keď je pracovná doba od 7 do 15, tak to znamená, že o 7,00 sedím alebo stojím na svojom pracovisku a pracujem. Keď prídem do práce aj o 6,30, tak je to len moja vec, pretože mám stanovenú pracovnú dobu od 7,00 a nie od 6,30. Okrem toho asi nepoznáme predčasy, ale len nadčasy. A nemôžem stáť pri systéme o 14,59 a čakať, že si odpípnem, keď o 15,00 len mám vstať od svojho pracovného stola. Môj názor je taký, že ten systém je spravodlivý.
Pasztorka
11.06.08,07:18
Ja si zas myslim, ze system trosku nespravodlivy je.
Podla mna na prezlecenie a zapnutie PC staci tych 5 minut, tak to programatori, ak uz museli, mohli riesit aj tak, ze by sa zaokruhlovalo na 5 minut, nie na 15 min.
Pokial niekto meska 10 minut, preco by mal potom ostavat dlhsie viac ako 10 minut????
yaniq
11.06.08,07:22
Argumenty typu: "o 7:00 už máš sedieť pri PC" beriem, ale ide mi o ten počet hodín. Keď v práci strávim 8 hodín a systém mi naráta 7:45........... Keď prídem o 7:01 tak musím byť v práci 8,5 hodiny, aby mi systém narátal 8 hodín?
A to že sa hrám s minútami, tak to je pre názornosť.
Upozorňujem, že moja práca nie je závislá od nejakého stroja a pod.
yaniq
11.06.08,07:23
Čítal som v poriadku, rozumiem tomu. Ja neviem, z akého dôvodu Vám neráta polhodinový nadčas. Ja však za nadčas považujem nadčas schválený nadriadeným a nie sedenie pol hodinu na pracovisku kvôli tomu, aby som si mohol pípnuť až 15.31.

Ale iné mi vlastne neostáva, keď chcem mať započítaných 8 hodín.
anklar
11.06.08,07:26
Keď som chodila do zamestnania na 7,00 spravidla som si pípla najneskôr o 6,30, prevažne však ešte skôr. Bleskovo som si uvarila kávičku a s cigaretkou som si ju vychutnávala do 6,50.
Vtedy som si už začala rozkladať "svoje papiere".
Prekvapuje ma Tvoj príspevok.
Zuzka
11.06.08,07:27
... a čo obedňajšia prestávka, ako ju máte riešenú? Obedujete na pracovisku?
yaniq
11.06.08,07:34
... a čo obedňajšia prestávka, ako ju máte riešenú? Obedujete na pracovisku?

To je ďalšia etapa. Máme 7,5 hodín prac. dobu a 0,5 h na prestávku. Mnoho krát sa stane, že celý deň odtiaľto nevypadnem, ale tú polhodinu nemám k dobru..... Ale keď pretiahnem o minútu, tak si to musím nadrobiť ..... nie jednou minútou, ale vyššie uvedeným spôsobom.
Tento systém mi pripadá chorý...........:eek:
Braňo
11.06.08,07:35
Vidíš, a znovu je to o prístupe k práci. Jana MT spomínala, že začiatok práce o 7.00 znamená, že pred siedmou si už na pracovisku a nie že si pípaš 7.01. Takže problém nie je v dochádzkovom systéme, ale niekde inde :rolleyes:.
Pasztorka
11.06.08,07:36
Yaniq: ja s tebou suhlasim.
Anklar: tak ja som Ta asi trosku nepochopila. Mne zas prekvapuje Tvoj prispevok.
Leila2006
11.06.08,07:41
Je to nie len o prístupe k práci, ale aj o výplatnej páske. A prečo by mal byť človek v práci povedzme 8,5 hodín denne, keď mu platia len za 8? ja to úplne chápem. Keď je človek zamestnaný, díva sa na to úplne inak, ako keď je v pozícii zamestnávateľa alebo na voľnej nohe.
yaniq
11.06.08,07:43
Vidíš, a znovu je to o prístupe k práci. Jana MT spomínala, že začiatok práce o 7.00 znamená, že pred siedmou si už na pracovisku a nie že si pípaš 7.01. Takže problém nie je v dochádzkovom systéme, ale niekde inde :rolleyes:.

Mne nerobí problém odrobiť si 8 hodín ..... Mnoho krát som dlhšie a bez nároku na preplatenie nadčasu/náhradného voľna. Mne ide iba o spravodlivosť systému, ktorú som dokumentoval na príkladoch vyššie. Ja nebudem 1/2 hodinu dlhšie v robote (keď nie je nejaká nárazovka) len kvôli tomu, že som prišiel o minútu neskôr. Ten čas strávim omnoho lepšie, ako hľadením do steny.
yaniq
11.06.08,07:49
Je to nie len o prístupe k práci, ale aj o výplatnej páske. A prečo by mal byť človek v práci povedzme 8,5 hodín denne, keď mu platia len za 8? ja to úplne chápem. Keď je človek zamestnaný, díva sa na to úplne inak, ako keď je v pozícii zamestnávateľa alebo na voľnej nohe.
Presne ako vravíš.... ja to na výplate asi nepocítim, ale aby ma nejaky systém buzeroval........:mee:.
zuzrus
11.06.08,07:50
yaniq, ale dostávaš... Ber si príklad z ostatných musíš ráno skôr vstať a svižným krokom ísť do práce a tešiť sa z toho, že o 7,00 si už obklopený svojimi prácechtivými kolegami, ktorí sú tam možno už od 6,30 a dávajú si svojú rannú kávu s cigaretkou...Len rozdiel je v tom, že ty aj keď nestíhaš prísť načas, spravíš tú istú robotu, možno aj viac, ako tí, ktorým dochádzkový systém ukáže dokonalé dodržiavanie pracovnej doby, ale to už je o inom. Maj sa...
bendži
11.06.08,07:52
Mne nerobí problém odrobiť si 8 hodín ..... Mnoho krát som dlhšie a bez nároku na preplatenie nadčasu/náhradného voľna. Mne ide iba o spravodlivosť systému, ktorú som dokumentoval na príkladoch vyššie. Ja nebudem 1/2 hodinu dlhšie v robote (keď nie je nejaká nárazovka) len kvôli tomu, že som prišiel o minútu neskôr. Ten čas strávim omnoho lepšie, ako hľadením do steny.

Možno je ten systém postavený týmto spôsobom aj preto, aby zamestnanci nechodili ani o tú minútu neskôr.. Prídeš o siedmej a môžeš 1/2 hodinu po práci tráviť ako len chceš..
Je to len systém, prijmeš jeho pravidlá a nebude pre teba nespravodlivý.
yaniq
11.06.08,07:52
Vedel som, že sa zapojíš..... ale ty dobre vieš o čo mi ide.
A dík za podporu.
robin78
11.06.08,07:52
Myslim ze tu vela ludom uplne unika pointa, spominaju tu stale nejake nadcasy, predcasy, pristup k praci, ale pritom tu ide uplne nieco ine. Clovek si odpracuje v praci napr. 8 hodin, ale ked si to "odpipa" rano a pri odchode v "nevhodnej" minute, tak mu system zarata o 15 alebo 30 minut menej, toto povazujete za spravodlive? :eek:
Braňo
11.06.08,07:59
áno, pokiaľ je každý zamestnanec oboznámený so systémom započítavania minút považujem to za spravodlivé.
yaniq
11.06.08,08:03
Považuješ za spravodlivé to, že viem, že je to nespravodlivé. :)
robin78
11.06.08,08:09
áno, pokiaľ je každý zamestnanec oboznámený so systémom započítavania minút považujem to za spravodlivé.

Ked si napr. v obchode stanovia, ze predaj vsetkych nakupov sa bude zaokruhlovat na stokoruny smerom hore. Cize ked bude cena kupovaneho tovaru v hodnote 101Sk, tak ti za nakup zauctuju 200Sk. Ved si bol oboznameny, ze sa vsetko zaokruhluje na stokoruny. A kedze si bol o tom oboznameny, tak to mozes povazovat spravodlive. :eek:

Spravodlivost a informovanost su dve rozdielne veci. :confused:
Pasztorka
11.06.08,08:10
Podla mna nezijeme v case diktatury, ak niekto pride o 7.01, tak nech si nadraba pekne 1 minutu, ktoru zmeskal, a nie 15 minut. Toto je buzeracia zamestnancov.
Ak na tom zavisi spustenie nejakeho stroja, tak chapem, ze prichod je nesmierne dolezity, ale pokial ide o prichod do kancliku, kde sa prave "rozbieha" jeden dalsi den... tak sa mi to zda byt nespravodlive.
Jana-MT
11.06.08,08:11
Rozprúdil si búrlivú diskusiu o tom čo je spravodlivé a čo nie. Myslím si, že zrejme zamestnávateľ mal nejaký dôvod, prečo Vám vo firme zaviedol takýto systém a predpokladám, že Vás o dostatočne informoval. Jednoducho treba prijať pravidlá, alebo si dojednať pružný pracovný čas.
pogy
11.06.08,08:15
No a predstavte si že je tam zamestnaných napr.100 ľudí a všetci musia prísť do 7,00. t.j pred siedmou sa tam vytvorí taká rada ako na kapre pred vianocami. Darmo prídeš skorej keď všetci chcú "pipnúť" do 7,00. To len pre lepšie pochopenie, čo chcel autor na začiatku povedať. Dajte názor aj podľa nejakého zákona... Lebo už len princíp, že si tam musíš "odsedieť" niečo"nadčas" kvôli blbému systému, aj keď nemáš robotu, tak sa zdá choré. "Je to papier pre papier".
zuzrus
11.06.08,08:16
A určite sme všetci tí, ktorí tu debatujeme, v práci a minúty bežia a bežia a čas uteká...Hlavne, že máme všetci "cviknuté" a už je jedno ako ten čas vyplníme...Je čas na predobedňajšiu kávu...Dnes som mala zatiaľ len rannú o 6,30:---;):):D.
yaniq
11.06.08,08:16
Informovaný sme neboli.... A ja si už mesiac a pol kontrolujem príchod a odchod (na minúty), ale takáto hovadina ma vôbec nenapadla.
A pružný čas sa tiež ráta na štvrťhodiny :)
anklar
11.06.08,08:17
Yaniq: ja s tebou suhlasim.
Anklar: tak ja som Ta asi trosku nepochopila. Mne zas prekvapuje Tvoj prispevok.
Chápem.
Každý však máme svoj systém. Ak riadny začiatok práce je stanovený na 7,00 tak, pípnuť si v tom istom čase alebo neskôr - na to musí mať zamestnanec svoje odôvodnenie.
Čo sa týka môjho systému: zapla som si PC, rozbalila som si prácu a psychicky som bola na pracovný deň pripravená dávno pred tým, ako prišiel môj nadriadený. Takto som ho vždy predbehla a, niekedy, keď mal práve chuť vládnuť a rozkazovať celému svetu, aj "dobehla".
Asi jediným prijateľným argumentom pre Teba bude, že som milovala svoju prácu.
anklar
11.06.08,08:23
Yanig, nerozčuľuj sa nad dochádzkovým systémom. Každé čudo tri dni trvá. Po čase aj tak zistíš Ty, aj ostatní zamestnanci, že písmo sväté je písané niekde inde a nie v nejakom dochádzkovom systéme.
zuzrus
11.06.08,08:23
Mne to hneď nešlo do hlavy "anklar", že si taká snaživá. Ono je to asi fakt na uváženie, či veľa nezaváži aj to, či sa do práce tešíš alebo nie. Lenže na to sa ťa mzdová účtovníčka a šéf nepýta. Je to asi o tom, že keď chceš pracovať, musíš dodržiavať určité pravidlá.
yaniq
11.06.08,08:24
Ja tiež nechodím s odporom do práce, ale načo tu vysedávať, keď zrovna nie je do čoho pichnúť. Ráno bolo do čoho pichnúť..... 132x :) , a teraz už nie.
zuzrus
11.06.08,08:28
Z toho prvotného nahnevaného, prísneho a rázneho diskusného príspevku sa stáva celkom fajn téma...:---
Gabi03
11.06.08,08:30
Čo tak spraviť to, že ak vieš, že budeš meškať minútu, prídeš cca o 25 min. neskôr, teda pípneš si o 7,25 a budeš odchádzať o 15,31, čiže budeš mať odrobených tých 8 hodín s pár minútami navyše. :D
Chobot
11.06.08,08:32
V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.

Myslím, že je bezpredmetné polemizovať o tom, ako má yaniq chodiť do práce. To je dané presne systémom.

Pokiaľ to zamestnávateľ takto určil, tak je to platné. Bohužiaľ v zákonoch takéto niečo nenájdeš - či to môže alebo nie. V podstate to neodporuje ZP, preto môže takýto systém zaviesť.

Ako sa brániť? Priamo odvolávkami na zákon nie. Možno máte odborovú organizáciu alebo zástupcu zamestnancov. AK nie, nie je problém zvoliť si zástupcu zamestnancov, ktorý má právo takéto niečo so zamestnávateľom prerokovať. Pokiaľ je to elektronický systém, tak by nemal byť problém nastaviť ho inak - aby počítal presne na minúty. Neskorý príchod, hoci aj o 1 minúty by mohol zamestnávateľ riešiť inak - napr. napomenutím (pokiaľ je dôležité, aby zamestnanci boli v práci už o 7:00 - napr. v nejakej klientskej prevádzke).

Takže záver - možno to nie je spravodlivé, ale nič nezakazuje zamestnávateľovi také niečo zaviesť. V podstate tým on zaviedol sankcie za neskorý príchod do práce, resp. za skorší odchod. AK nie ste s tým systémom spokojní (väčšina zamestnancov), tak to treba riešiť cez odbory alebo zástupcu zamestnancov.
yaniq
11.06.08,08:37
Chobot: Ja som zástupca zamestnancov :) :) :)
yaniq
11.06.08,08:40
Z toho prvotného nahnevaného, prísneho a rázneho diskusného príspevku sa stáva celkom fajn téma...:---
Keď sa ráno dobre začne....... :)
Chobot
11.06.08,08:42
Chobot: Ja som zástupca zamestnancov :) :) :)

Si riadne zvolený v zmysle ZP? Tak máš jedine silu rokovania. Pokiaľ zamestnávateľ neustúpi, tak okrem štrajku nemáte veľkú šancu zmeniť jeho rozhodnutie.

V krajnom prípade súdnou cestou, ale tam si budeš musieť pripraviť riadne argumenty, prečo je to nespravodlivé...:rolleyes:
Braňo
11.06.08,08:58
Nevidím možnosť podania na súd, nakoľko uvedený systém je v súlade so Zákonníkom práce.
yaniq
11.06.08,08:58
Áno. Som riadne zvolený. A či to budem riešiť uvidím, až keď vedenie bude krátiť výplaty, resp. buzerovať za príchody o 7:15 .....
A naviac nám nikto nedal žiadne školenie ako systém obsluhovať, aké sú pravidlá ........ čas ukáže. Naďalej však budem dodržiavať "svoju" pracovnú dobu. A keby mal niekto pochybnosti, tak systém ukazuje presné príchody a odchody. ....... Ale počíta ZLE :)
Braňo
11.06.08,09:02
Podľa môjho názoru systém počíta podľa toho, ako je nastavený. V prípade, že vedenie schválilo uvedený systém počítania, je tak nastavený a Tvoje výklad, že ráta zle je nesprávny.
7.01-15.01 neznamená, že máš odpracovaných 8 hodín.
yaniq
11.06.08,09:17
Jasné, že počíta dobre, ale s pochybnými parametrami. To bola irónia.
A 7.01-15.01 znamená, že mám odpracovaných 8 hodín. Len systém mi zaráta 7:45.........
zlatica76
11.06.08,09:30
nič v zlom - u nas je podobný systém, a veru, nie raz som videla stáť ľudí pri "pípačkách" kým počkali na tú správnu minútu (a potom doslova klusali k autobusu).

Ruku na srdce - posledných 15 minút aj tak už nerobíš, prvých 15 minút ešte nerobíš (zapneš/vypneš počítač, dáš si kávičku, upraceš na stole a pod). Ja osobne tento systém chápem, aj keď sa ti nemusí páčiť, a to nie som zamestnávateľ. Len jednoducho vidím, ako to funguje.
jojom
11.06.08,09:50
Ruku na srdce - posledných 15 minút aj tak už nerobíš, prvých 15 minút ešte nerobíš (zapneš/vypneš počítač, dáš si kávičku, upraceš na stole a pod). Ja osobne tento systém chápem, aj keď sa ti nemusí páčiť, a to nie som zamestnávateľ. Len jednoducho vidím, ako to funguje.
Ten systém je dobrý. Ja by som ho v práci bral a dúfam že ho firma jedného dňa zavedie. Keby nebolo ludí ktorý zneužívajú príchody a odchody do a z práce tak by nebol ako taký potrebný. Iná vec je že mnoho ludí ako píše zlatica nepohnú v práci z ničím či to bude posledných 15 minút alebo prvých 15 minút. Ale to je už asi otázka prístupu k práci.:)
Barbara
11.06.08,09:56
Prosím Vás to je jasné, že ako sa pracuje vo firmách, ale tu sa jedná o to, že prečo ten systém ráta 7.45 hod. a nie 8 hod.. no bohužiaľ ani ja som nato neprišla a veru rozmýšľam ostošesť. podľa mňa je to ten systém zle nastavený. Treba sa nato opýtať v tej firme, ktorá Vám to montovala .


p.s. áno , aj ja si to pamätám, že v 80 tých rokoch sme stáli v šore pri hodinách, a čakali :--- kedy odbije 15:00.;) a mohli utekať domov, ale však sa tomu čudujete?:confused: za ten malý plat........

ešteže sa teraz píšeme do zošita:D
Braňo
11.06.08,10:04
Barbara, neprišla si na to, ale je to veľmi jednoduché. Pohľad zamestnanca je, že ke´d príde 7.01 považuje to, že prišiel o siedmej, pre systém to je 7.15. Je to tak nastavené.
Barbara
11.06.08,10:18
aha, no dobre Braňo, ale keď potom pípne o 15:01, prečo neberie 15:15:rolleyes: ale ževraj pípne 15:31:rolleyes:, lebo logicky keď pípne mi o 7.01 a berie 7.15, tak aj o 15.01 by mal brať 15.15, či nie? no už som z toho zmätená, ;)alebo je tam ten postih za tú 1 minutu 14 minút????:rolleyes:
a teraz ma napadlo, keď pípnem 7:10 čo by mi to píplo,??? tiež 7:15:rolleyes::cool:tak mám k dobru 10 minút, lebo nemusím sa nahánať, aby som pípla 7:01

ale už moc filozofujem:D
michelle84
11.06.08,10:23
V jednom príspevku niekto spomenul aj obedňajšiu prestávku a to, že dnes ani nemal obed a má odrátanú polhodinu za obed. Je jedno, či ideš na obed alebo nie, ale je jasné, že za tých 8 hodín práce určite niečo zješ a trošku si oddýchneš. A to je tá polhodina a je jedno, kedy si ju spravíš, ak nejdeš niekam na obed do reštaurácie, jedálne.

Je to spravodlivý systém. U nás sa to ráta na polhodiny a všetci to rešpektujú.
bendo
11.06.08,10:45
V predošlej práci sme mali ten istý dochádzkový systém. A tiež bol spočiatku rovnaký problém. Nakoniec (asi po pol roku) to dopadlo tak, že zástupca odborov dosiahol, aby sa zaokrúhloval na štvrťhodiny až celkový odpracovaný čas. Ako písal Chobot, pokiaľ je to elektronicky systém, nie je problém nastaviť zaokrúhlovanie.... ale to je v rukách zamestnávateľa.:cool:

Nakoľlko sa nejednalo o príliš veľké mesto, bolo veľa dochádzajúcich zamestnancov z príľahlých dedín a nie každý mal také dobré spoje ako ja :), tak viem pochopiť aj tých, ktorým robila problém aj tá 1 min. Keby išli skorším autobusom, boli by v práci už o 5,30. Ani s mestskou dopravou to nemali vždy vyhraté, tá tiež nechodila každých 10 min. To isté platilo aj pri odchodoch domov. Nestihli autobus napr. o 15,10, ďalší išiel až o 17.00. Títo zamestnanci tiež považovali dochádzkový systém za nespravodlivý. Alebo mamičky, ktoré vodili deti do škôlky, až o 6,45h otvárili škôlku a 20 min trvajúcu cestu museli prebehnúť za 15 min... a veľa ďalších dôvodov.
Ani neviem, čo nakoniec zamestnávateľa obmäkčilo, že nám vyšiel v ústrety a zmenil zaokrúhlovanie.
jery
11.06.08,12:34
Akože nič v zlom, ale to čo tu riešite je selanka. Skúste sa pozrieť na môj podobný problém a ten riešte!!!
Takže:

V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na minúty, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7:00:00-15:00:00. Keď si "pípnem" o 7:00:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:01:00. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:00:59, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59:01 do práce a "odpípnem" si o 14:59:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:59:00 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 sekundu neskôr a chcel by som si tú jednu sekundu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:01, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na minúty.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 minút môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Denda
11.06.08,12:39
Akože nič v zlom, ale to čo tu riešite je selanka. Skúste sa pozrieť na môj podobný problém a ten riešte!!!
Takže:

V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na minúty, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7:00:00-15:00:00. Keď si "pípnem" o 7:00:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:01:00. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:00:59, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59:01 do práce a "odpípnem" si o 14:59:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:59:00 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 sekundu neskôr a chcel by som si tú jednu sekundu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:01, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na minúty.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 minút môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Môj skromný názor k tejto téme, že celé je to už len o pípaní.
A Jery aspoň si upravte otázku a neodpisujte.
912
11.06.08,12:45
U nás máme systém nastavený tak, že zaokrúhľuje na celé polhodiny nadol. Takže keď príde zamestnanec do práce 6,01 tak sa mu ráta od 6,30. A to nie sme jediná firma na okolí. U manžela v práci je to ešte horšie. Keď príde 6:01, rátajú mu až od 7:00. Jednoducho sme si na to zvykli.

Sue
Denda
11.06.08,12:47
U nás máme systém nastavený tak, že zaokrúhľuje na celé polhodiny nadol. Takže keď príde zamestnanec do práce 6,01 tak sa mu ráta od 6,30. A to nie sme jediná firma na okolí. U manžela v práci je to ešte horšie. Keď príde 6:01, rátajú mu až od 7:00. Jednoducho sme si na to zvykli.

Sue
Príchod do práce, odchod z práce a stanovený pracovný čas sú rozdielne veci.
912
11.06.08,12:59
No, to áno. Na upresnenie: výrobní robotníci majú stanovenú pevnú pracovnú dobu od 6:00 do 14:00. Ja som tým chcela len povedať, že keď prídu 6:01, tak sa im ráta až od 6:30 (určite to nie je tak, že prídu 5:55 a môžu odísť 13:55) a sú povinní túto 1/2 hodinu nadpracovať, v opačnom prípade im na konci mesiaca bude chýbať vo fonde pracovného času a bude im z výplatnej pásky strhnutá. Dochádzkový systém, ktorý používame to prenesie do miezd pod kódom "neplatené voľno". THP pracovníci s pohyblivou pracovnou dobou sú riešení iným modelom.
bepo
11.06.08,13:04
Môj skromný názor k tejto téme, že celé je to už len o pípaní.
A Jery aspoň si upravte otázku a neodpisujte.
Jeden pípne o 7.01, druhý pípne o 6.59, tretí zas vtedy a štvrtý inokedy. Gagarin keď lietal okolo zemegule tak pípal každých 90 minút a pípal tri minúty v kuse, ako k tomu prišiel ten chudák Gagarin a jemu sa čo a ako malo počítať? :)
dad111
11.06.08,13:24
Podla mojho nazoru, ak ma niekto pevne stanoveny zaciatok pracovnej doby na 7.00 a pride o 7.01, bez ohladu na to, ci je to cas pipnutia alebo zaciatku vykonu prace, ako to kto chape, je to porusenie pracovnej discipliny a tak to treba aj riesit. Osobne povazujem aj ja taketo pocitanie za okradanie jednej strany. Ak ma niekto pruzny pracovny cas ,tiez si myslim, ze pocitat by sa mal skutocne odpracovany cas, bez nejakeho nelogickeho zaokruhlovania. To, ze niektori ludia v praci len nahanaju hodiny nie je ich chyba, ale chyba cloveka ktory im robotu dava a za nu plati. Neschopnost niektorych manazerov riadit ludi nakoniec vyusti do takych blbosti. Musim vsak uprimne priznat, ze sam neviem, ako to vyriesit. Aj ja sa stretam s takymito manazermi, ktori posudzuju ludi podla "odpracovanych" hodin a nedokazu riadit ich vykon.
yaniq
12.06.08,09:09
aha, no dobre Braňo, ale keď potom pípne o 15:01, prečo neberie 15:15:rolleyes: ale ževraj pípne 15:31:rolleyes:, lebo logicky keď pípne mi o 7.01 a berie 7.15, tak aj o 15.01 by mal brať 15.15, či nie? no už som z toho zmätená, ;)alebo je tam ten postih za tú 1 minutu 14 minút????:rolleyes:
a teraz ma napadlo, keď pípnem 7:10 čo by mi to píplo,??? tiež 7:15:rolleyes::cool:tak mám k dobru 10 minút, lebo nemusím sa nahánať, aby som pípla 7:01

ale už moc filozofujem:D

Nefilozofuješ..... premýšľaš logicky. Tak by to malo byť. Keď sa má zaokrúhľovať, tak jedným systémom. (Ale potom by sa to dalo odrbkávať)
Ideálne riešenie je minútová "tarifikácia". Tak ako operátori telefonických služieb prešli na sekundovú tarifikáciu, lebo tak je to pre klienta spravodlivejšie.
yaniq
12.06.08,09:13
Akože nič v zlom, ale to čo tu riešite je selanka. Skúste sa pozrieť na môj podobný problém a ten riešte!!!
Takže:

V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na minúty, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7:00:00-15:00:00. Keď si "pípnem" o 7:00:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:01:00. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:00:59, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59:01 do práce a "odpípnem" si o 14:59:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:59:00 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 sekundu neskôr a chcel by som si tú jednu sekundu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:01, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na minúty.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 minút môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.

Oceňujem tvoj postreh...... Presne o tom to je ..... :) :) :) a bavím sa
yaniq
12.06.08,09:18
No, to áno. Na upresnenie: výrobní robotníci majú stanovenú pevnú pracovnú dobu od 6:00 do 14:00. Ja som tým chcela len povedať, že keď prídu 6:01, tak sa im ráta až od 6:30 (určite to nie je tak, že prídu 5:55 a môžu odísť 13:55) a sú povinní túto 1/2 hodinu nadpracovať, v opačnom prípade im na konci mesiaca bude chýbať vo fonde pracovného času a bude im z výplatnej pásky strhnutá. Dochádzkový systém, ktorý používame to prenesie do miezd pod kódom "neplatené voľno". THP pracovníci s pohyblivou pracovnou dobou sú riešení iným modelom.

Áno, o tom to je... Na robotníkovi je závislý ďaľší robotník/stroj. To je pochopiteľné, že tam treba začať presne. Ale keď THP (ako ja) príde o minútu neskôr (ako už bolo písané, vodím deti do školy a s deťmi to nie je niekedy tak, ako si vypočítaš) Tak už je "buzerovaný "neplateným voľnom"
Barbara
12.06.08,09:28
[quote=jery;750712]Akože nič v zlom, ale to čo tu riešite je selanka. Skúste sa pozrieť na môj podobný problém a ten riešte!!!
Takže:

Pracovnú dobu máme 7:00:00-15:00:00. Keď si "pípnem" o 7:00:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:01:00. áno zaráta, lebo to berie ako 1 minutu po 7:00:00 Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:00:59, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod. je to správne, lebo to si mal pípnuť o 15:01:00 a nie 15:00:59, vlastne stačilo by pípnuť 15:00:02-;)to ešte nebolo 15:01:00 a ráno si pípol o 7:01:00, takže je to OK. chýba ti tu tá minuta, nie minuta, ale presne 59 sekúnd..
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59:01 do práce a "odpípnem" si o 14:59:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:59:00 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod. toto je toisté tu si mal pípnuť o 14:59:01 a vtedy by to bolo OK,lebo ráno si pípol 6:59:01.

odpoveď červeným
hádam som sa do toho nezamotala ešte viac;):rolleyes:
yaniq
12.06.08,10:34
Barbara ..... Jery ťa chcel zamotať .... :) ;)
Barbara
12.06.08,10:49
:D:D no bráááávoo, človek sa tu snaží a .......:D:D:D
yaniq
12.06.08,11:11
To sa cení viac, ako podpichovanie.......
jery
12.06.08,17:07
Akože nič v zlom, ale to čo tu riešite je selanka. Skúste sa pozrieť na môj podobný problém a ten riešte!!!
Takže:

Pracovnú dobu máme 7:00:00-15:00:00. Keď si "pípnem" o 7:00:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:01:00. áno zaráta, lebo to berie ako 1 minutu po 7:00:00 Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:00:59, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod. je to správne, lebo to si mal pípnuť o 15:01:00 a nie 15:00:59, vlastne stačilo by pípnuť 15:00:02-;)to ešte nebolo 15:01:00 a ráno si pípol o 7:01:00, takže je to OK. chýba ti tu tá minuta, nie minuta, ale presne 59 sekúnd..
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59:01 do práce a "odpípnem" si o 14:59:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:59:00 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:59:00 hod. toto je toisté tu si mal pípnuť o 14:59:01 a vtedy by to bolo OK,lebo ráno si pípol 6:59:01.

odpoveď červeným
hádam som sa do toho nezamotala ešte viac;):rolleyes:

No Barbarka, aspon ze ty ma tu beries vazne :D
Ale ked spocitas presne casy od prichodu do odchodu (samozrejme aj na sekundy), mam to viac ako 8 hodin ;)
Inak, velmi sa ospravedlnujem vsetkym, co to tu beru smrtelne vazne, prosim, nevsimajte si moje prispevky v tejto teme :) V inych temach sa snazim pisat seriozne, ale tu mi to nedalo ;)
A vazne: podla mna sposob pocitania casu je dohoda medzi zamestnancom a zamestnavatelom, v tomto pripade zrejme zamestnavatel predpoklada, ze od prichodu k "pipadlu" pri prichode do prace ubehne asi 15 minut, kym zacne zamestnanec realne vykonavat pracu, a tiez ze 15 minut predtym, ako si pipne odchod, prestal vykonavat pracu.
Bud to zamestnanec akceptuje, alebo nie. V druhom pripade sa bud dohodne so zamestnavatelom na tom, ze sa jemu bude ten cas ratat inak, alebo si najde ineho zamestnavatela. Zakonnik prace ani vyhlaska ani nic ine urcite neosetruje cas, za ktory od "pipnutia" sa musi zacat praca vykonavat...
misomiso
12.06.08,17:20
Ked si napr. v obchode stanovia, ze predaj vsetkych nakupov sa bude zaokruhlovat na stokoruny smerom hore. Cize ked bude cena kupovaneho tovaru v hodnote 101Sk, tak ti za nakup zauctuju 200Sk. Ved si bol oboznameny, ze sa vsetko zaokruhluje na stokoruny. A kedze si bol o tom oboznameny, tak to mozes povazovat spravodlive. :eek:

Spravodlivost a informovanost su dve rozdielne veci. :confused:

A preco nie? Ved napriklad v parkovacich domoch sa plati kazda ZACATA hodina alebo polhodina. Ked chcem zaparkovat, musim akceptovat ich system spoplatnovania. Mam ale aj ine moznosti: zamestnat sofera, ktory bude s autom kruzit, alebo ho odvezie a potom pristavi, pricestovat MHD a podobne. Ty mas tiez ine moznosti. Mozes si zriadnt zivnost alebo inak zacat podnikat. Pracovny cas si budes riadit sam.
misomiso
12.06.08,17:36
Nefilozofuješ..... premýšľaš logicky. Tak by to malo byť. Keď sa má zaokrúhľovať, tak jedným systémom. (Ale potom by sa to dalo odrbkávať)
Ideálne riešenie je minútová "tarifikácia". Tak ako operátori telefonických služieb prešli na sekundovú tarifikáciu, lebo tak je to pre klienta spravodlivejšie.

Ja si myslim, ze ste s takymito nazormi trocha mimo. Samozrejme, ze system zaokruhlovania, ktory si v prvom prispevku popisal je v principe nespravodlivy, no myslim, ze ty vobec nachapes otazku, preco sa meria (kontroluje) pracovny cas. Neviem, aku pracu robis. Ale su v podstate 2 moznosti.

1. Robis pracu, kde je dolezite splnenie nejakych individualnych uloh. Praca ti moze byt zadana aj na viac dni vopred, pri praci nemusis byt kontrolovany, nepotrebujes byt v styku s kolegami ani so zakaznikmi. V tomto pripade je akakolvek kontrola pracovneho casu zbytocna, povahe takejto prace by najviac vyhovovala zmluva o dielo, alebo nieco podobne. Uvahy typu - ci 1 minuta alebo 14 minut su uplne zbytocne, pretoze cela kontrola prac. casu je zbytocna.

2. Robis pracu, ktora suvisi s pracou kolegov na pracovisku. Preto je potrebna koordinacia tvojej pracovnej doby s kolegami. Napriklad sa moze stat, ze 7:01 bude od teba niekto vo firme potrebovat nejaku informaciu nato, aby mohol zacat sam pracovat. Alebo je tvoje tel. cislo uvedene na vasej webstranke a o 7:01 moze volat zakaznik. Vtedy je ziaduce podla moznosti dodrziavat pracovnu dobu. Tento "diskriminacny" system zapocitavania pracovnej doby je asi zamerne stavany ako system, ktory sankcionuje "holubnik" na pracovisku.

Ja sam som velmi slobodomyselny clovek, ak by to bolo v mojej moci, kazdemu by som doprial slobodu, ktoru mam ja sam. Na druhej strane - to je tazko dosiahnut. Ako zamestnavatel tomuto systemu plne rozumiem. Myslim, ze ty mas iba dve moznosti: pochopit ho tiez, alebo sa osamostatnit.
yaniq
13.06.08,04:35
Samozrejme, že chápem, prečo sa kontroluje pracovný čas. Ja ho v princípe dodržujem, dokonca preťahujem. Robím kancelársku prácu. Dostanem úlohu a robím. Občas odo mňa niekto niečo chce. Keď je to nutné prídem o šiestej, keď je to nutné, odídem o 18tej. Keď som hladný, idem sa najesť, keď nie som, tak celý deň sedím pri PC.
Samozrejme, že čas ktorý by som mohol mať k dobru nemám.... a naopak.
Idem sa asi sťažovať do Haagu ..... :cool::)
samo22
20.04.10,15:26
Podla mna nezijeme v case diktatury, ak niekto pride o 7.01, tak nech si nadraba pekne 1 minutu, ktoru zmeskal, a nie 15 minut. Toto je buzeracia zamestnancov.
Ak na tom zavisi spustenie nejakeho stroja, tak chapem, ze prichod je nesmierne dolezity, ale pokial ide o prichod do kancliku, kde sa prave "rozbieha" jeden dalsi den... tak sa mi to zda byt nespravodlive.

Ja som zase nazoru, ze ked si meskal, tak dopracuj trest. Mas byt nacas v praci, tak nespekuluj. predpokladam, ze sef nechce, aybs i prisiel do prace o 7:00 este len isiel do kancelarie, zapol si pocitads, zacal varit kavu a o 15 minut sadol praci, ale chce, aby si o 7:00 sedel pri zapnutom PC s kavou na stole pripraveny na vykon prace, preco by si mal pracovny cas vyuzivat na svoje potreby, tie si zabezpec pred.
a este reakcia na to zaokruhlovanie na 100 sk, ked raz to obchod oznami, tak bud tam nebudem chodit, alebo urobim nakup presne na korunu, aby som neprisiel o svoje, tak to vnimam ja!
Ančika
21.04.10,06:59
Aj my máme dochádzku evidovanú elektronicky. Nie kartou ale snímaním vlastnej ruky. A tiež je nastavený tak ako sa uvádza v predchádzajúcich príspevkoch - príchod 7.01 = mínus 15 minút, odchod 14.59 = mínus 15 minút. A tiež si myslím, že je spravodlivý. Zamestnanec má čase od 7.00 do 15.00, resp. do 15.30 vč. obedňajšej prastávky pracovať. Len v našich hlavičkách sú ešte stále naše pracovné povinnosti socialistické, ale nároky (hlavne na mzdu) ako na západe! Skúste sa spýtať tých, čo pracovali, alebo pracujú v zahraničnej firme, ako to tam chodí s dochádzkou. Viem, že v niektorých majú presne určený aj čas na použitie WC!
andreaS
21.04.10,07:06
chvilu som robila v jednej firme, kde maly dochadzkovy system na kartu... prichody, odchody - ok, neriesim... ale dorazilo ma, ked sme si mali blikat aj obedy... a to tak, ze behom polhodiny som musela stihnut odist, najest sa a vratit sa!!! a to neboli obedy v areali, ale mimo asi o 4 budovy dalej... na druhu stranu boli aj take dni, kedy bolo roboty az az a na obed sme ani nestihli ist alebo sme mali obed so sebou a to sa jedlo popri praci a nato zamestnavatel ohlad nebral... uz sme len cakali kedy si budeme blikat aj odbehnutie na wc (kancel na poschodi, pipac na prizemi)... chvalabohu prisla lepsia ponuka a ja som odtial odisla... ;)
PetMet
14.02.12,11:19
Zaokruhlovanie prechodov je vec nastavenia systemu, teda ak je to "normalny" system. U nas funguje aj zaokruhlovanie, ze ked pridem o 5:55 automaticky mi to system zaokruhli na 6:00. Je to standardna vec a podla mna dobry nastroj na dodrziavanie discipliny, myslim, ze bezny clovek s tym nemoze mat problem.
Jozef Mikula
27.10.16,09:03
rad by som dodal k tejto diskusii ak to neikto hlada ze sa pri 15 min zaokruhlovani nebavim o zanedbatelnych 1-2 minutovych rozdieloch ale radovo o hodinach mesacne:

premeirne pri tomto Systeme pride clovek o 10 minut denne a mesacne teda o nieco okolo 3 hodin v Tom lepsom pripade v Tom horsom by to mohlo byt aj 5 hodin co si myslim, ze je celkom vazny Problem. Uvedeim priklad z rpaxe ako to funguje:

Tento System tresta cestujucich ludi ak nemaju moznosti ustrazit si presny prichod a zosuladit sa so systemovym casom napr chodi 1-2 minuty pred zaokruhlenim:

prichod: 8:02 (realny prichod pre System 8:15) - 13 minut strata
odchod: 16:42 (realny odchod pre System 16:30) - 12 minut strata

sumar je za den som realne odpracoval 8:40 (nech som aj dve minuty startoval pc stale mam nadcas + 6-10 minut) v reality som ale systemovo v minuse 15 minut ktore si na dalsi den musim odrobit zasa za rovnakych podmienok. Cize vo vzduchu sa vyparilo 25 minut a toto je ten z horscih scenarov za mesaic by to spravilo 8 hodin minus.

Tento dochadzkovy System nikto v zivote faktami neobhaju a je definitivne zly otazka je ako to vidi zakon lebo toto je urcite na hrane ak to zakon neriesi je to chyba a medzera v zakone ktoru firmy znauzivaju a nutia ludi "dobrovolne" na silu zostavat v praci zadarmo ca 2-7 hodin mesacne. To je takmer jeden pracovny den. Mne to mesacne robi 2,5 hodiny snazim sa to ustrazit ale aj tak sa to neda ked cestujem. Takze som s tmy zacal bojovat a riesit to s personalnym aby sa to vyriesilo. Uricte by som s tym nesuhlasil pri pohovore keby o Tom viem a nesuhlasim s tym ani teraz je to zlodejina a namiesto nadcasov 2 hodiny mam 2 hodiny stratu .. chore