Trisha22
17.05.04,13:57
Máte niekto ideu ako správne chápať § 19 ods. 3 zakona o DPH ohľadne vzniku daňovej povinnosti v prípade čiastkových - a síce daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, t.j. dňom kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované/čiastkové plnenie. Teraz si predstavte, že spoločnosť má uzatvorenú obyčajnú kúpnu zmluvu s čiastkovými dodávkami jednotlivých súčastí zariadenia so špecifikáciou najneskoršieho termínu dodania jednotlivých častí - jedná sa v tomto prípade o čiastkové plnenie (kúpna zmluva je uzatvorená na dodanie celého zariadenia)? Keď je v zmluve, uvedené že kupujúci uhradí cenu jednotlivej časti do 30 dní odo dňa jej dodávky ... kedy vzniká daňová povinnosť? Dňom dodávky + 30 dní, vtedy vystavujem faktúru? Alebo úplne vôbec nechápem pojem čiastkové plnenie.... Je to troštičku aj účtovný problém, veď pohľadávka/výnos mi vzniká v deň čiastkovej dodávky (ale keď faktúru vystavujem až o 30 dní neskôr..... tak potom sa musí zmeniť doklad na základe ktorého vôbec vznik pohľadávky účtujem a po vystavení faktúry iba účtujem o povinnosti platiť DPH).
porfin
18.05.04,07:25
Môj názor je, že je to ako pri dodávke napr. elektriny - tú tiež dostávame "po časiach " a fa nám elektrárne pošlú raz za učité UKONČENÉ obdobie -dodanie.
Podľa mňa by fa mala byť Fa vyhotovená do 15 dní od vzniku daň.pov.. Inak pozri §71 ods.1
Beata
18.05.04,11:04
Myslím si, že je dôležité, ako máš postavenú zmluvu. Ak hovoríš, že v zmluve je uvedené, že zariadenie bude dodané čiastkovo a platby za jednotlivé - čiastkové dodávky budú uhradené najneskôr do 30 dní odo dňa dodania, potom by som postupovala nasledovne: Faktúru za čiastkové plnenie by som vystavila s dátumom najneskôr 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, deň zdaniteľného plnenia je v tomto prípade, podľa zmluvy, 30. deň po dodaní a tento je aj dňom dodania.
Ingrid
18.05.04,12:08
Zo zákona o DPH už vypadlo, že faktúra môže byť vystavená najskôr v deň uskutočnenia zdaniteľného plnenie, čiže ju môžeš vystaviť aj 30 dní pred tým.
Len treba aby bol dátum dodania ten istý ako dátum splatnosti na zmluve.
Ešte by som uvažovala nad tým, či sa tejto zmluvy naozaj týka §19 odst.3. Myslím tým hlavne časť " dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby".
Beata
19.05.04,04:54
Ingrid - hovoríme o čiastkovom dodaní tovaru, citujem "Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva."
Pokiaľ by išlo o dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách, bolo by to opakované dodanie tovaru alebo služby.
Ingrid
19.05.04,05:11
Prepáč máš pravdu s tým opakovaným dodaním.
Trisha22
21.05.04,06:57
Možnosť vystaviť faktúru v deň čiastovej dodávky s uvedením dátumu vzniku daňovej povinnosti = dňu kedy má byť podľa zmluvy zaplatené + dátum splatnosti, by riešilo problém aj z hľadiska účtovného/reportingového (kedy účtovať vôbec o výnose a kedy vystavovať faktúru). Čo však v prípade, že zákazník faktúru za čiastkové plnenie uhradí náhodou skorej (nieže by to bol jav obvyklý...), nebude sa to posudzovať ako prijatie platby pred vznikom daňovej povinnosti (=deň dodania tovaru=pri čiastkových plneniach deň kedy má byť za čiastkové plnenie zaplatené)? Čo sa týka dôsledku, asi sa úplne zacyklím, najmä keď čiastkové plnenie má byť zaplatené trebárs 15.8.04 a zákazník to uhradí 31.7.04.... Alebo v prípade čiastkových plnení sa proste na prijatie platby pred vznikom daňovej povinnosti vôbec pozerať nebude (veď v zmluve žiadna platba vopred špecifikovaná nebola...)?
Beata
23.05.04,11:44
Ja si myslím, až sa stane, že odberateľ zaplatí skôr, je potrebné vystaviť faktúru s tým dňom zdanit. plnenia, kedy nám došla platba na účet.
jessica
08.06.04,11:49
Ako faktúrujete napr. svoje účtovné služby za každý mesiac? Je správne postupovať podľa dohodnutej splatnosti v zmluve?
Napr. faktúra za máj:
Deň vystavenia: 8.6.,
Deň dodania: v zmluve mám "7-dňovú splatnosť odo dňa vystavenia faktúry" čiže 8+7=15.6. a
Deň splatnosti: 15.6.
Je to tak správne?