dara
13.04.05,11:55
Prečítala som si toho na porada už veľa.

Máte niekto konkrétne skúsenosti s vystavovaním príkazných zmlúv na aké činnosti ?
dara
13.04.05,10:40
nikto sa nenájde pleasssssssssssssssse
Qera
13.04.05,11:40
Ahoj Dara,
je to v Mzdovom ucte a personalistike, tema Prihlasovanie a odhlasovanie, tam o tom pisali dobri ludkovia.
Qera
dara
13.04.05,11:48
tá téma sa volá prihlasovanie a odhlasovanie ?
Qera
14.04.05,04:14
Daj si hladat "prikazna zmluva " a najde ti temy, ktore sa tykaju prikaznej zmluvy. Hladanie je hore vpravo na liste.
Zuzka
14.04.05,05:36
Tu máš témy, kde sa spomínala príkazná zmluva. Máš čo čítať .

http://www.porada.sk/search.php?searchid=196937
dara
14.04.05,08:40
ja som prečítala tu všetko už o tom.
Ale názory sa rôznia, skôr ma zaujímajú konkrétne príklady a či má niekto skúsenosti s tým, a či mu to na DÚ prešlo.
akhost
14.04.05,10:26
Príkazná zmluva je upravená v Občianskom zákonníku, v Obchodnom je mandátna zmluva . Pre jednoduchosť, ajobyčajné poverenie sa považuje za príkaznú zmuvu . Vzory je možné hľadať v každej publikácii - ako vzry právnychpodaní pre občanov a pod.
dara
15.04.05,05:44
ale mňa zaujímajú konkrétne príklady z praxe.
lebo sa tu toho popísalo dosť a názory sa rôznia tak čo z toho si vybrať ?
dara
15.04.05,06:01
Poraď čo napr. z dôchodkyňou či sa niečo nedá do výšky cca 80 tis.
Liva
18.04.05,06:17
Mam podobný problem, ako dara s prikazovou zmluvou v paxi.Nie som si ista, či sa postupuje pri PZ ako aj pri mandátnej zmluve, čo sa týka dane a odvody do ZP.Príkazník si musí dať daň.priznanie a čo s preddavkom do ZP? Keď uzavriem príkaznú zmluvu,môžem mu odmenu vyplatiť cez výplatnú pásku, ako zamestnancovi? Nemám s týmto žiadnu skúsenosť.Prosím...Každá rada je nad zlato.Liva
dara
18.04.05,08:11
No, čo sa týka PZ asi nám nik nepomôže.
V piatok som podobný problém konzultovala s audítorkou a tá mi potvrdila, že je možné jednorázový príjem, na ktorý druhá strana však nemôže mať živnosť dať do nákladov.
Ja mám konkrétne tento problém, rušili sme prevádzku reštauračného zariadenia.
A mali sme tam chlapov, ktorí boli vyplatený na základe PZ. Len potrebujem vedieť aká má byť jasná formulácia aby nešlo o pracovný pomer. Aby mi to spätne nedali dodaniť.
Pre našu firmu to bolo iba jedenkrát čo pre nás takto pracovali. Mali na starosti vypratať toto zariadenie pretože to bolo odpredané novému nájomcovi.
Takže poradí mi niekto ?
Janca
18.04.05,11:06
Dara vsetko sa odvija od dohodnutej prace alebo vykonani nejakej cinnosti. Čo znamená - rušili sme prevadzku, pre našu firmu to bolo iba jedenkrt co pre nas takto pracovali. Co vlastne robili, potom sa mozme bavit dalej. Ak to bolo napr. vypratanie prevadzky, mohlo to byt aj na DOVP, preco sa to riesilo PZ, aby sa nemusela odviest preddavkovo dan?
Shaman
18.04.05,11:16
Podla mojho nazoru na PZ je mozne vykonavat dokonca sirsi okruh cinnosti ako na DoVP. DoVP ma viac obmedzeni.
Janca
18.04.05,11:19
Pokusam sa od Dary len zistit, o aku robotu to vlastne islo, napisala to v sirokom pojme. Ze ak si nevedia dat rady s PZ, preco nevyuzili DOVP. PZ sa moze uzatvarat aj podla Obch. aj Obc. zakonnika a jej info su nedostatocne, lebo nevieme, ci slo o obcanom, zivnostnikov, este zamestnancov + cudzich ludi a pod.
dara
18.04.05,12:41
Pokusam sa od Dary len zistit, o aku robotu to vlastne islo, napisala to v sirokom pojme. Ze ak si nevedia dat rady s PZ, preco nevyuzili DOVP. PZ sa moze uzatvarat aj podla Obch. aj Obc. zakonnika a jej info su nedostatocne, lebo nevieme, ci slo o obcanom, zivnostnikov, este zamestnancov + cudzich ludi a pod.
išlo o občanov, ktorí majú uzatvorený TPP a jedného živnostínka, ktorý ale nemá takéto práce v živnosti.
Takže prečo by som to mala riešiť dohodou o vykonaní práce, keď šlo o jednorázovú akciu, ktorú urobili ?
Nevykonávala nič iné len vypratovali priestory pre nového nájomníka. Nešlo o nič čo by robili pomocou našich strojov alebo tak.
Zita5
18.04.05,12:55
No, čo sa týka PZ asi nám nik nepomôže.
V piatok som podobný problém konzultovala s audítorkou a tá mi potvrdila, že je možné jednorázový príjem, na ktorý druhá strana však nemôže mať živnosť dať do nákladov.
Ja mám konkrétne tento problém, rušili sme prevádzku reštauračného zariadenia.
A mali sme tam chlapov, ktorí boli vyplatený na základe PZ. Len potrebujem vedieť aká má byť jasná formulácia aby nešlo o pracovný pomer. Aby mi to spätne nedali dodaniť.
Pre našu firmu to bolo iba jedenkrát čo pre nás takto pracovali. Mali na starosti vypratať toto zariadenie pretože to bolo odpredané novému nájomcovi.
Takže poradí mi niekto ?
No neviem , či netrafím mimo , ale prečo ste to neriešili svojimi zamestnacami ?
A napokon prečo teda nedáš tú PZ , keď to máš odkonzultované s audítorkou .
Myslím si , že tento problém čo sa týka PZ , je stále problémom , ale v konečnom dôsledku si to bude zodpovedať aj tak sám majiteľ firmy . Myslím , že 100%- nú odpoveď nedostaneš od nikoho ,ohľadne zamestnávania na príkaznú zmluvu , pretože na jednej strane zákon to povoľuje, ale na druhej strane , mám pocit , že obhájiť PZ nie je jednoduché a daňovákov musí presvedčiť sám podnikateľ .
dara
18.04.05,13:05
No neviem , či netrafím mimo , ale prečo ste to neriešili svojimi zamestnacami ?
A napokon prečo teda nedáš tú PZ , keď to máš odkonzultované s audítorkou .
Myslím si , že tento problém čo sa týka PZ , je stále problémom , ale v konečnom dôsledku si to bude zodpovedať aj tak sám majiteľ firmy . Myslím , že 100%- nú odpoveď nedostaneš od nikoho ,ohľadne zamestnávania na príkaznú zmluvu , pretože na jednej strane zákon to povoľuje, ale na druhej strane , mám pocit , že obhájiť PZ nie je jednoduché a daňovákov musí presvedčiť sám podnikateľ .Súhlasím s tebou.
Podnikateľ mal zamestnanca jedného a ten bol prepustený, pretože sa prevádzka rušila.
Ako takže preto to bolo riešené takouto formou.
Audítorka nám tento postup navrhla sama.
Takže neviem.
Zita5
18.04.05,13:12
Vieš dara , niekedy treba veci , ktoré si myslíš , že sú v rozpore zo zákonom a audítorka Ti povie , že môžeš navrhovanú aplikáciu PZ použiť , tak potom je dobré keby si to mala na papieri .

Stretla som sa s prípadom , keď žiadali o radu daňového poradcu , samozrejme že za určitý oficiálny poplatok a odpoveď DP bola písomná. Ten si za to ručí , že poradil správne a dal si to aj zaplatiť . Mala si to aj Ty tak spraviť .
dara
18.04.05,13:13
No peniaze je FO dala ale doklad o zaplatení nedala.
Takže asi sa tam bude musieť vrátiť. Tiež som mu to spomínala.
Zita5
18.04.05,13:19
Ak ste zaplatili za poradenstvo mali by ste mať doklad . Prečo dávate peniaze len tak a účel Vášho výdavku nemá žiadny výsledok ...stále nemáš istotu , či je PZ správna voľba . No a teraz čo ? Prišli ste o dáku sumičku a nemá to žiadny efekt .
eviketa
18.04.05,13:30
Podľa mňa sa dá využiť v tomto prípade PZ na konkrétne práce. Vyšpecif., že to bolo bez vzťahu nadradenosti a podradenosti. Feši to bude mať ako jednorázový náhodilý príjem podľa § 8 odst. 1 a využije § 9 odst.1 písm.h a porieši si tak daňové priznanie (t.j. ak bude odmena do cca 20000 má to osobodené a nerieši nič)
dara
19.04.05,04:45
Áno však o to sa aj jedná. Ďakujem pekne za rady Eviketa.
Čo sa týka platby bez bločku, bežne sa to takto robí, ak Vám dá niekto lepšiu cenu ako na doklad. A to FO nemôžem prikazovať. Takže ak sa takto rozhodol je to jeho vec, je mu jasné, že tento náklad si nemôže dať do účtovníctva.
dara
19.04.05,04:46
A potrebovala som skôr poradiť konkrétne príklady, lebo táto téma je tu rozoberaná na všetky strany a nikto jasne nepovedal ako to je.

Z praxe ma zaujímalo. Otázky, prečo nemá doklad o zaplatení a podobne som riešiť nechcela.
Zita5
19.04.05,05:24
A potrebovala som skôr poradiť konkrétne príklady, lebo táto téma je tu rozoberaná na všetky strany a nikto jasne nepovedal ako to je.

Z praxe ma zaujímalo. Otázky, prečo nemá doklad o zaplatení a podobne som riešiť nechcela.
Dara , já som Ti naznačila , že keď to odklepla audítorka , tak to sprav tak, a neriešila som bločky - to bolo len okrajovo ,prečítaj si dobre príspevky .

Nakoniec , kto Ti napíše niečo z praxe , keď všetci sme na jednej lodi a naše rozhodnutie tak alebo onak po pár rokoch nemusí byť práve to najsprávnejšie .

Veď už konečne sprav aj Ty dáke rozhodnutie .
dara
03.05.05,07:52
Ďakujem Zitka, myslím, že účtovník je niekedy veĺmi bezbranný čo sa týka rozhodnutí
sklenkova
03.05.05,14:25
Neviem či ťa to ešte zaujíma,ale mám osobnú skúsenosť s PZ,pri nej si každý platí odvody aj daň sám a nie je určená na zamestnávanie zamestnancov. KeĎ chceš vyhľadaj si otázku s názvom POLNOHOSPODÁRI!!!
Vevey
03.05.05,15:40
Poraď čo napr. z dôchodkyňou či sa niečo nedá do výšky cca 80 tis.
Dochodkyna nema narok na 87 tisicovu nezdanitelnu cast zakladu dane, takze by to tiez musela zdanit. Moze do 25 tisic ako mimoriadny prijem, ale to moze hocikto, nielen dochodkyna. ALe to vsetko uz je v tych prispevkoch.
Vevey
03.05.05,15:48
Jediny rozpor je so Zakonnikom prace ktory tvrdi ze treba prednostne zamestnancov pouzit. Ak ziadny zamestnanec uz nebol, je to ok. PZ sa pouzije, ked sa danova povinnost prenasa na prikazneho z prikazcu, pri DoVP to tak nie je, dohodar dan neodvadza ani za nu neruci. Len si ju moze alebo musi vysporiadat vo svojom danovom priznani.
dara
04.05.05,04:24
No zamestnancov nemala FO už dva mesiace, presne toľko už prebiehalo odstúpenie podniku. Takže keď je vystavené PZ na osobu do výšky 21 tis. nie je povinný zdaňovať, ani odvádzať odvody. Hovorím o roku 2004, je to tak správne ?
Vevey
04.05.05,04:44
Ano, uz len na to zozen papier.
dara
04.05.05,05:17
ako to myslíš , to bude PZ a VPD.
Vevey
04.05.05,05:42
ako to myslíš , to bude PZ a VPD.Ano, presne tieto doklady a nim podpisane, vysvetli mu, ake mu z toho plynu povinnosti (ze ziadne a preco). V PZ musi byt jasne uvedene, ze si ma uvedenu sumu 19-timi %ami zdanit on. Ale mu teda vysvetli, ze je to do hranice 21.050 a teda nemusi, lebo je to jednorazovy mimoriadny prijem prenho. Len dufam, ze takych nemal viac.
dara
04.05.05,06:22
Ano, presne tieto doklady a nim podpisane, vysvetli mu, ake mu z toho plynu povinnosti (ze ziadne a preco). V PZ musi byt jasne uvedene, ze si ma uvedenu sumu 19-timi %ami zdanit on. Ale mu teda vysvetli, ze je to do hranice 21.050 a teda nemusi, lebo je to jednorazovy mimoriadny prijem prenho. Len dufam, ze takych nemal viac.
Ďakujem Ti pekne, presne takto to urobím. A už je na ňom potom aby si to ustriehol.
Bionke
06.05.05,06:49
A ako to je vprípade ke beriem na PZ nezamestnaného prihláseného na ÚP? Musí si ten príjem z PZ zdaniť? Musí sa odhlásiť z ÚP??? Ako to je??? Prosím poradte mi.
dara
06.05.05,07:42
A ako to je vprípade ke beriem na PZ nezamestnaného prihláseného na ÚP? Musí si ten príjem z PZ zdaniť? Musí sa odhlásiť z ÚP??? Ako to je??? Prosím poradte mi.
Nikto nevie poradiť ?
Vevey
06.05.05,08:06
A ako to je vprípade ke beriem na PZ nezamestnaného prihláseného na ÚP? Musí si ten príjem z PZ zdaniť? Musí sa odhlásiť z ÚP??? Ako to je??? Prosím poradte mi.
Nemusi, je to prenho jednorazovy mimoriadny prijem.
dara
06.05.05,08:18
Nemusi, je to prenho jednorazovy mimoriadny prijem.Ale neexistuje tam nijaké obmedzenie ? Napr. ak je odhlásený z ÚP a poberá príjem z DOVP, firma za neho riadne odvádza daň. Ale poberal príjem na PZ. musí tento započítať do svojho DP ? Na DOVP robí nasledovnú činnosť: kontroluje páliaci stroj, dohliada naň. A na PZ, vypratával nábytok.

Alebo ak je študent a poberá príjem z PZ?
Vevey
08.05.05,18:58
Vsetko co si obhaji ako mimoriadny prijem. Ak je to do 25 tisic tohto roku a 21 minuleho. Ak je nezamestnany ma mozno problem, ci nepride o podporu, teraz chcu vratenie podpory a jej pozastavenie i pri takych prijmoch akymi je vyplatenie alimentov vo vysokych sumach, teda napr. pri oneskorenom suhrnnom plateni.
dara
09.05.05,04:47
Vsetko co si obhaji ako mimoriadny prijem. Ak je to do 25 tisic tohto roku a 21 minuleho. Ak je nezamestnany ma mozno problem, ci nepride o podporu, teraz chcu vratenie podpory a jej pozastavenie i pri takych prijmoch akymi je vyplatenie alimentov vo vysokych sumach, teda napr. pri oneskorenom suhrnnom plateni.
Uhm, takže najlepšie je študent, pracovník na TPP (ak je jednorázový príjem iba jeden)?
Bionke
09.05.05,05:48
No takže milé dámy...
Ak by som ja bola nezamestnaná prihlásená na ÚP a niekto ma chce zamestnať na PZ a odmena by bola max. 25000,-Sk. Nemusím ísť nikde? Len do tej práce? A na konci roka si to nemusím priznať? A taktiež môj zamestnávateľ nebude mať somnou žiaden problém, len ten aby ma vyplatil. A ako si to zaúčtuje ten moj zamestnávateľ?
Dumám dumás vypytujem sa... ale aj tak v tom nemám jasno.
???
Katka
dara
09.05.05,07:39
No takže milé dámy...
Ak by som ja bola nezamestnaná prihlásená na ÚP a niekto ma chce zamestnať na PZ a odmena by bola max. 25000,-Sk. Nemusím ísť nikde? Len do tej práce? A na konci roka si to nemusím priznať? A taktiež môj zamestnávateľ nebude mať somnou žiaden problém, len ten aby ma vyplatil. A ako si to zaúčtuje ten moj zamestnávateľ?
Dumám dumás vypytujem sa... ale aj tak v tom nemám jasno.
???
KatkaZaúčtuje si to ako výdavok za neakú službu alebo vec čo pre neho zhotovíš podľa toho čo to bude. Musí sa však jednať o príležitostný príjem. Hlásiť sa nemusíš ak tvoj príjem z PZ bol do výšky 5 násobku minimálnej mzdy čo je 21.050 Sk. Vtedy povinnosť neplynie žiadna, v prípade, že by bol nad 100 tis je potrebné sa hlásiť ale potom neviem ako je to už z odvodmi do poisťovní.
No a čo sa týka toho ÚP neviem, túto otázku som položila do pléna aj ja. Pozri príspevok č. 39
Vevey
08.06.05,03:56
Ospravedlnujem sa za chybne uvedenu susmu, na tento rok to nie je 25.000,- ale len 22.900,- cize 5-nasobok ziv.minima k 1.1.2005.
Co sa tyka nezamestnaneho, mimoriadny prijem by mu nemal ovplyvnit poberanie podpory a uz vobec nie pobyt v evidencii nezamestnanych bez podpory, z toho dovodu, ze ide o neopakovany, nepravidelny prijem.
Zamestnani si musia dat pozor na to, aby ak maju prilezitostny prijem, nebol to prijem z takej cinnosti ako vykonavaju zo zavislej cinnosti alebo na zivnost.
Zuziana
08.06.05,04:07
Evidovaný nezamestnaný môže mať príjem len 800,- sk týždenne. Za 22000 by chodil 28 týždňov. Je to jednorázový príjem?
Vevey
08.06.05,04:11
Evidovaný nezamestnaný môže mať príjem len 800,- sk týždenne. Za 22000 by chodil 28 týždňov. Je to jednorázový príjem?
Dakujem za upozornenie, tak to by musel mat zaplatene naraz za dlhsie obdobie, alebo mensiu sumu, ci postupne, zase pri tom postupnom plateni to strati prilezitostny charakter a bude to musiet zdanit ako zav.cinnost.