zando
11.06.08,10:53
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som kúpiť rodinný dom od svojho syna (rodinný dom nikdy nebol v obchodnom majetku). Syn aj ja máme na adrese predmetného rodinného domu trvalé bydlisko asi 10 rokov. Pozrela som si § 9, ods. 1a., zákona o dani z príjmu. Podľa neho je predávajúci (môj syn) oslobodený od dane z príjmu lebo tam má trvalé bydlisko dlhšie ako 2 roky. Pochopila som to správne? A ešte by som sa chcela opýtať ak ja kúpim rodinný dom a predám ho do 2 rokov bude aj pre mňa platiť oslobodenie od dane z príjmu?

Ďakujem a prajem pekný deň
ego.mc
11.06.08,09:00
Na obe otázky je odpoveď Áno.
zando
11.06.08,09:05
VĎAKA
Vladimír Ozimý
11.06.08,09:20
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som kúpiť rodinný dom od svojho syna (rodinný dom nikdy nebol v obchodnom majetku). Syn aj ja máme na adrese predmetného rodinného domu trvalé bydlisko asi 10 rokov. Pozrela som si § 9, ods. 1a., zákona o dani z príjmu. Podľa neho je predávajúci (môj syn) oslobodený od dane z príjmu lebo tam má trvalé bydlisko dlhšie ako 2 roky. Pochopila som to správne? A ešte by som sa chcela opýtať ak ja kúpim rodinný dom a predám ho do 2 rokov bude aj pre mňa platiť oslobodenie od dane z príjmu?

Ďakujem a prajem pekný deň

v tomto prípade nás nezaujima doba vlastníctva ale čas trvania trvalého pobytu. t.j. dva roky spĺňate potom pôjde v oboch prípadoch aj pre syna aj pre vás o príjem oslobodený od dane.
garter
09.11.08,14:36
platí vzťah?
rodinný dom = obytný dom
Zoltán Kovács
10.11.08,07:36
platí vzťah?
rodinný dom = obytný dom

Áno platí.
Johanka
10.11.08,08:00
platí vzťah?
rodinný dom = obytný dom
Pozor na počet bytov!

§9 ZoDP
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem ....