Lekon
11.06.08,10:24
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ste sa niekto nestretli s takou vecou ako peňažný dar poskytnutý zamestnancovi. Prišla jedna zamestnankyňa z inej firmy a dala nám informáciu, že v bývalej firme dostávala 2 výplatné pásky a že časť mzdy nad min.mzdou im bola vyplácaná ako peňažný dar. Viete mi niekto povedať, či tento podlieha odvodom resp. ako sa to zdaňuje? A či je možné každý mesiac takto doplácať zamestnancovi mzdu formou daru, ktorá nepodlieha odvodom a daniam.
Nezdá sa mi to celé a nenašla som na internete k takémuto prípadu nič. Ďakujem.
Lekon
11.06.08,14:59
Nevie mi k tomu nikto nič poradiť?
Jozef Mihál
11.06.08,15:03
Ehm, ako by som to slušne povedal...
jaja99
11.06.08,15:16
Ak ide o dar súvisiaci so životným jubileom, s odchodom do dôchodku, s pracovným jubileom, tak podľa § 138 ods 2 zákona 461/2003 o soc.poistení nie je súčasťou VZ.
Taktiež ak ide o výplatu prostreidkov zo zisku po zdanení - nie je súčasťou VZ.

Do VZ pre zdravotné poistenie sa nezahŕňa odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, odmena v oblasti priemyselného vlastníctva, odchodné, odmena pri skončení prac.pomeru pri odchode do dôchodku - ostatné § 13 ods. 4 zákona 580/2004.
Ostatné odmeny, ktoré sú predmetom dane z príjmov vstupujú do VZ.

Inak, ak je to za prácu .... nechápem, že si také niečo zamestnávateľ dovolí.
Lekon
11.06.08,15:54
No ved to, a je to dost velka firma, takze ja som ostala v soku, ked ta zamestnankyna vytiahla 2 pasky a vraj v banke to uznavaju....podla mna je to zalepenie oci zamestnancom, akoze dostavaju ofic.plat ale vlastne nedostavaju. Len neviem ako sa to da zauctovat co sa tyka nakladov...resp. ak je to cele pripocitelna polozka, tak dakujem pekne. Preto som prosila o radu, ci sa niekto s niecim takym este nestretol.
Zoltán Kovács
11.06.08,15:58
No ved to, a je to dost velka firma, takze ja som ostala v soku, ked ta zamestnankyna vytiahla 2 pasky a vraj v banke to uznavaju....podla mna je to zalepenie oci zamestnancom, akoze dostavaju ofic.plat ale vlastne nedostavaju. Len neviem ako sa to da zauctovat co sa tyka nakladov...resp. ak je to cele pripocitelna polozka, tak dakujem pekne. Preto som prosila o radu, ci sa niekto s niecim takym este nestretol.

Podľa mňa je to podfuk a podvod. Na daniach a na odvodoch. Účtovať do nákladov v žiadnom prípade.
Lekon
11.06.08,16:02
mimotemy Ja som v podstate dostala za ulohu zistit, ako je to mozne, ze dana firma to takto obist vie a ja som na nieco take este neprisla. Takze sa pokusim asi ziskat tie pasky. Tieto peniaze posielal zamestnavatel na ucet v dvoch varkach, jednu ako normalnu mzdu a druhu ako penazny dar.