mato
13.04.05,13:02
ahojte,
vie mi niekto poradit, ako sa z uctovneho hladiska riesi predaj tovaru na dobierku? od vystavenia dokladu (faktury, resp. nieco ine?), cez prijmanie penazi a vsetko okolo toho... ako sa taketo predaje uctuju?
dakujem
mato
Slava2
13.04.05,11:24
My robíme internetový obchod. Vystavíme faktúru na meno zákazníka (hodnota tovaru + prepravné), v kolonke spôsob úhrady zadáme "dobierkou". Tovar posielame cez kuriera, ktorý prevezme peniaze od zákazníka a následne ich zašle na náš účet, takže zúčtovanie robíme na základe bankového výpisu. V prípade zasielanie tovaru poštou na dobierku, obdržíme od pošty cca do troch dní odo dňa zaplatenie dobierkovej sumy zákazníkom dobierkovú poukážku, na základe ktorej nám pošta vyplatí príslušnú čiastku.Ústrižok prikladám k faktúre a PPD.
babenko1
13.04.05,22:06
Nenapísal si, či vedieš JÚ, či PÚ. Musíš vystaviť na dobierkový tovar faktúru, najčastejšie sa dobierka zasiela poštou, prípadne kuriérom. Ak bude dobierka uhrádzaná v hotovosti, tj. že si peniaze pôjdeš vyzdvihnúť na pošte, tak príjem je dňom prevzatia. Ak by bola uhrádzaná na bankový účet, tak dňom pripísania úhrady na účet. Stáva sa, že sa ti dobierka vráti. My vtedy už druhý krát nedoposielame, ale faktúru stornujeme.
andreaS
14.04.05,06:47
babenko: tiez tak robim

Ked budes posielat postou tak sa nezlakni nizsej pripisanej sumy na ucet. Posta si totiz strhne 5,- za postovne a na tuto sumu ti posle aj nieco ako fakturu. Ty vsak musis sparovat danu sumu ktoru si fakturoval, aby ti nevznikol nedoplatok tych 5 sk a potom este zauctujes ako vydavok z banky /prevadzkova rezia v JU alebo 518 v PU/ tych 5,-. A fakturu od Posty pripnes k bankovemu vypisu. Rovnako aj na vypise nebude spravny VS, ten zistis na spominanej fakture od posty.

PS: neni to nic zlozite. Drzim palce.
Susan
14.04.05,06:51
K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.
juko
26.07.05,14:48
Ja som sa teraz po prvý krát stretol s dobierkovou faktúrou z ČR a som z toho paf.

Vediem JÚ, nie som plátca DPH. Fa za odbornú publikáciu vystavená 8.7.2005, deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia uvedený na fa je 8.7.2005.Dobierku som prevzal 15.7.2005.
Na fa sú uvedené tieto sumy v Kč.
publikácia 253,33 + 5% DPH
poštovné 153,00
balné 10,00 + 19% DPH
zaokrúhlenie 0,10
------------------------------
celkom 416,43
čiastka k úhrade 431,00

Po prevzatí dobierky som zaplatil 805,-Sk, na čo som dostal len potvrdenie s vyznačením dobierka ČR + poplatok. Ak by som to prepočítal kurzom, tak mi vznikne rozdiel okolo 250,-Sk, čo si pošta ľubovoľne stiahla, že vraj musí tú dobierku do Česka zaplatiť.

V peňažnom denníku zaúčtujem sumu 805,-Sk ako výdavok v hotovosti so súvsťažným zápisom prevádzková réžia? Musím nejako tú faktúru prepočítavať kurzami NBS? A ak áno, tak dátumom vystavenia fa alebo dátumom prevzatia dobierky? Dúfam, že DPH sa ma nijako nedotkne, nakoľko som neplátca.
Skrátka, mám v tom guláš. Dik za Vaše odpovede.
zuhl
26.07.05,14:59
V peňažnom denníku si to zaúčtoval dobre. Ďalej by som postupovala, že do záväzkov by som nahrala FA s kurzom 8.7. a potom ešte urobíš kurzový rozdiel.
juko
26.07.05,15:27
Nerozumiem tomu kurzovému rozdielu.

V poriadku, v KZ si zapíšem došlú fa na sumu 431,00 Kč x 1,283 (čo je kurz NBS pre CZK zo dňa 8.7.2005)=552,973 , po zaokrúhlení to bude suma 553,-Sk.

A čo s tým zvyškom do 805,-Sk, čo si pošta zaúčtovala ako poplatok? Ja osobne by som sa s kurzovými rozdielmi nezaoberal. Alebo mal by som?
zuhl
26.07.05,15:30
V JÚ je to vlastne jedno, lebo aj tak dávaš do výdajov len skutočnosť, ktorú si zaplatil.
misurka
22.08.05,07:13
Prosím súrne o pomoc:

V juli som dodala tovar odberateľovi cez zásielk.službu DPD. Tá mi pri preberaní mojho tovaru vyúčtovala poplatok za prepravu na základe faktúry. Tento poplatok bol vyúčtovaný s DPH, kt. som si uplatnila na vstupe. Avšak v tom istom mesiaci mi bol tento poplatok vrátený na môj bank. účet ale bez akehokoľvek sprievodného listu. Nemala by som z tohto prijatého poplatku zaplatiť DPH na výstupe??????
liba2
22.08.05,08:37
Prosím súrne o pomoc:

V juli som dodala tovar odberateľovi cez zásielk.službu DPD. Tá mi pri preberaní mojho tovaru vyúčtovala poplatok za prepravu na základe faktúry. Tento poplatok bol vyúčtovaný s DPH, kt. som si uplatnila na vstupe. Avšak v tom istom mesiaci mi bol tento poplatok vrátený na môj bank. účet ale bez akehokoľvek sprievodného listu. Nemala by som z tohto prijatého poplatku zaplatiť DPH na výstupe??????Najskôr by som si zistila u zásielkovej služby dôvod vrátenia peňazí. Ak bol opodstatnený, žiadala by som dobropis aj s vyčíslenou DPH. Až potom - podľa dátumu na dobropise - by som sa rozhodovala pre obdobie, v ktorom vrátim daň štátu.
zuki
22.08.05,16:01
K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.Môžem alebo musím?
Naša firma znáša všetky poštovné náklady za dobierky vo vlastnej réžii a nefakturuje ich odberateľovi.Niektoré dobierky ani nefakturuje ale predaj tovaru eviduje len cez registračnú pokladňu. Neviem či je to správne. Ďakujem za rady.
addaa
02.09.05,09:17
K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.prosím o upresnenie, vo vystavenej fa s poštovným sa berie príjem zaplatenej dobierky ako príjem za tovar alebo sa vyčlenuje príjem za poštovné.
ďakujem .
Zdena
14.09.05,10:35
Chcela by som sa este vratit k uctovaniu prijatej platby na dobierku ak mi Slovenska posta strhne resp. pripise platbu o 5 Sk mensiu ako mam pohladavku.

vie mi niekto poradit uctovanie v PU ? niekto radil:
prijata platba na ucet 221/311 v plnej sume,
poplatok Slov. posty 518/221?
dakujem
IvanaK
19.09.05,07:41
Chcela by som sa spytat ohladom dobierky. Vystavim fa na 1000,- Na bankovy ucet mi pride uhrada 995,- a nasledne este fa od posty na 5,-, tych 5 sk uctujete priamo vo vypise do nakladov na 518 a parujete na fakturu?

221/- 995,-
- /311 1000,-
518/- 5,-
Tweety
19.09.05,07:55
Chcela by som sa spytat ohladom dobierky. Vystavim fa na 1000,- Na bankovy ucet mi pride uhrada 995,- a nasledne este fa od posty na 5,-, tych 5 sk uctujete priamo vo vypise do nakladov na 518 a parujete na fakturu?

221/- 995,-
- /311 1000,-
518/- 5,-Ano, tých 5,-Sk je poplatok teda 518/221
Mária M
IvanaK
19.09.05,07:59
Dakujem:-)
Beata
19.09.05,08:02
Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221
sway
19.09.05,08:07
Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221
Aj ja to účtujem takto, ak nemám fa od pošty(také je?) uhradím si celú pohľadávku 1000,- na 221/311 a tých 5,- dám 518/221 - výpis sedí - hoci je na ňom len jedna suma 995 (mám 2 zápisy +1000 a -5) a pohľadávka mi ostane uhradená celá.
IvanaK
19.09.05,08:07
Len ja tych 5 sk potrebujem sparovat s tou odberatelskou fa, ktora je na 1000,- a ked nahram fa od posty na 5,- tak to nesparujem a vznikne mi pri ODBFA nedoplatok. a este jedna vec, z posty nechodi faktura ale len dajaka informacia, ci oznamenie, nieco take...ked mate skusenosti, prosim poradte mi.
dakujem
Tweety
19.09.05,08:13
Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221V príspevku 20 uvádza, ze nemá fa, iba oznámenie o zrážke z úhrady, vtedy je účtovanie OK
MM
Tweety
19.09.05,08:20
Viď príspevok č. 16
Tak to naúčtuj, je to správne
MM
Beata
19.09.05,08:21
V príspevku 20 uvádza, ze nemá fa, iba oznámenie o zrážke z úhrady, vtedy je účtovanie OK
MM
V príspevku č. 15 uvádza, že jej príde aj fa z pošty. Musí sa jej spárovať aj dodaný tovar, aj fa za poštu, takže tak...
Toť môj názor.
Tweety
19.09.05,08:27
V príspevku č. 15 uvádza, že jej príde aj fa z pošty. Musí sa jej spárovať aj dodaný tovar, aj fa za poštu, takže tak...
Toť môj názor.Prosím, pozri sa na príspevok 20,tam uvádza, že žiadna fa k tomu poplatku nie je, tak preto som jej takto poradila, lebo v praxi som sa ešte s fa pri týchto zrážkach z úhrad cez poštu nestretla. Tak preto som tak odpovedala. A ona mi to potvrdila, že nemá žiadnu fa.
Myslím, že som jej odpovedala správne.
MM
Palino
19.09.05,08:36
Nám posiela pošta bežne raz za mesiac k úhrade zloženkou trojstranový list. 1. strana je len adresa, 2. strana je oznámenie (fotokópia údajov zo zloženky) a 3. strana je Faktúra - Doklad o úhrade za službu (tam je tých 5,-- Sk).
Tak potom prijatú úhradu zaúčtujem celou sumou teda napr. 1000,-- na 221/311 a platbu za poštovú službu 321/221.
Tak je všetko vypárované.
Beata
19.09.05,08:37
Tweety, vôbec sa nechcem hádať, len čítam príspevky a reagujem. To neznamená a nenapísala som, že nesúhlasím s Tebou, len som skrátka odpovedala na príspevok č. 15.
Však sama pisateľka musí vedieť, aký doklad od pošty má, či nemá a tu má riešenia pre oba prípady - v Tvojom príspevku bez fa od pošty, v mojom príspevku s fa od pošty.
Tweety
19.09.05,08:40
[QUOTE=Palino] Faktúra - Doklad o úhrade za službu (tam je tých 5,-- Sk).

Fa a doklad o úhrade za služby sú dve rozdielne veci.
MM
Tweety
19.09.05,08:43
Tweety, vôbec sa nechcem hádať, len čítam príspevky a reagujem. To neznamená a nenapísala som, že nesúhlasím s Tebou, len som skrátka odpovedala na príspevok č. 15.
Však sama pisateľka musí vedieť, aký doklad od pošty má, či nemá a tu má riešenia pre oba prípady - v Tvojom príspevku bez fa od pošty, v mojom príspevku s fa od pošty.Nechcem sa hádať ani Ja, ale predpokladala som, že nemá na to poštovné fa, preto som tak odpovedala.Ak to tak vyznelo, tak sa ospravedlňujem.
Mária M
IvanaK
19.09.05,08:55
Chcela by som sa spytat ohladom dobierky. Vystavim fa na 1000,- Na bankovy ucet mi pride uhrada 995,- a nasledne este fa od posty na 5,-, tych 5 sk uctujete priamo vo vypise do nakladov na 518 a parujete na fakturu?

221/- 995,-
- /311 1000,-
518/- 5,-

ospravedlnujem sa, napisala som do prispevku, ze mi pride fa od posty, nie je to fa, je to len doklad, ze nam strhli 5 sk za kazdu dobierku...takze to bude, tak ako ste pisali 518/221.
Dakujem Vam.
Palino
19.09.05,09:16
[QUOTE=Palino] Faktúra - Doklad o úhrade za službu (tam je tých 5,-- Sk).

Fa a doklad o úhrade za služby sú dve rozdielne veci.
MM
V našom prípade je to Faktúra, lebo je presne napísané tak, ako som uviedol "Faktúra - Doklad o úhrade za službu". Nie je tam DPH, takže podľa mňa, je to O.K.
Jana Acsová
19.09.05,09:20
V našom prípade je to Faktúra, lebo je presne napísané tak, ako som uviedol "Faktúra - Doklad o úhrade za službu". Nie je tam DPH, takže podľa mňa, je to O.K.Akú službu Vám fakturujú (prosím ak je možné presne uviesť názov služby).
Palino
19.09.05,09:38
Akú službu Vám fakturujú (prosím ak je možné presne uviesť názov služby).Tak, keď presne, tak presne:
"Faktúra - Doklad o úhrade sadzby za službu
PP. 6.1.4
Sprac. a odovzdanie kompletných údajov v papier. forme 2. triedy"
Jana Acsová
19.09.05,09:44
Tak, keď presne, tak presne:
"Faktúra - Doklad o úhrade sadzby za službu
PP. 6.1.4
Sprac. a odovzdanie kompletných údajov v papier. forme 2. triedy":eek:
Super. V živote som to nepočula.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

O.K. moja otázka smerovala k tomu, či to nie je finančná služba, t.j. 568 nakoľko sa mi to javilo, že sa môže viazať k úhrade prostriedkov na účet.

P.S.:
Ak tomu dobre rozumiem, tak spracovanie a odovzdanie kompletných údajov v papierovej forme, je vlastne ohromne odborne povedané "POŠTOVNĚ", takže platí účet 518, tak ako ste uvádzali predo mnou.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Sany
19.09.05,09:51
:eek:
Super. V živote som to nepočula.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

O.K. moja otázka smerovala k tomu, či to nie je finančná služba, t.j. 568 nakoľko sa mi to javilo, že sa môže viazať k úhrade prostriedkov na účet.

P.S.:
Ak tomu dobre rozumiem, tak spracovanie a odovzdanie kompletných údajov v papierovej forme, je vlastne ohromne odborne povedané "POŠTOVNĚ", takže platí účet 518, tak ako ste uvádzali predo mnou.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifFakt peknééééééééééé, tiež to počujem prvý raz.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Tweety
19.09.05,09:53
:eek:
Super. V živote som to nepočula.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

P.S.:
Ak tomu dobre rozumiem, tak spracovanie a odovzdanie kompletných údajov v papierovej forme, je vlastne ohromne odborne povedané "POŠTOVNĚ", takže platí účet 518, tak ako ste uvádzali predo mnou.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifTo sú ale výmyselníci, čo ?, za odborné služby ?!odborné názvy!?
Ako keby nemohlo byť obyčajné poštovné, pretože o to ide. NO ale je moderná doba, tak čo už.
Mária M
Hanka
08.12.05,11:32
Dodavatel mi poslal tovar na dobierku. Zaplatila som dorucovatelovi balika - poste napr.1100.- Sk. Dosatala som fa od dodavatela na 1000.- Sk.
Myslite si, ze mi dodavatel vystavil spravne fakturu?
Ja si myslim, ze mala byt faktura vystavena na tovar
1/zakl. + dph
2/postovne + dph spolu 1100.- Sk,
alebo to postovne uz mohlo byt zahrnute v cene tovaru.
Mylim sa?
kaktusy
08.12.05,14:46
nie, nemýliš sa. Poštovné tam malo byť uvedené a celková suma mala byť 1100 Sk:mee: :mee: :mee:
emily 2
24.03.06,12:45
Nám dnes doručili tovar na dobierku.Šéf zaplatil sumu, ktorá je aj uvedená na faktúre.
Na faktúre je napísané - forma úhrady : dobierka.

Potrebujem ešte nejaký doklad, aby sme si faktúru mohli dať do nákladov ?


ďakujem.
emily 2.
Tweety
24.03.06,12:56
Nám dnes doručili tovar na dobierku.Šéf zaplatil sumu, ktorá je aj uvedená na faktúre.
Na faktúre je napísané - forma úhrady : dobierka.

Potrebujem ešte nejaký doklad, aby sme si faktúru mohli dať do nákladov ?


ďakujem.
emily 2.
Na to aby si si mohla dať fa do nákladov, potrebuješ samotnú faktúru, dobierka, je iba doklad o spôsobe jej úhrady.
sway
24.03.06,13:00
Nám dnes doručili tovar na dobierku.Šéf zaplatil sumu, ktorá je aj uvedená na faktúre.
Na faktúre je napísané - forma úhrady : dobierka.

Potrebujem ešte nejaký doklad, aby sme si faktúru mohli dať do nákladov ?


ďakujem.
emily 2.

ano, treba mať z pošty doklad o zaplatení. Ja to podobný doklad ako za poštovné, len je tam uvedené Dobierky. Ak ho nemá, na pošte ho určite vybaviš - mala som takých prípadov viac a vždy mi na pošte dali doklad, ak som priniesla faktúru.;)
sway
24.03.06,13:02
Na to aby si si mohla dať fa do nákladov, potrebuješ samotnú faktúru, dobierka, je iba doklad o spôsobe jej úhrady.

súhlasím v PÚ, v JÚ - treba doklad o zaplatení.
A v PÚ aby jej nevisela ako neuhradená tiež.;)
emily 2
25.03.06,12:38
Ďakujem za odpovede.

Poštárka nám žiadny doklad nedala , budem musieť ísť na poštu .

Nemala drobné , tak sme medzi sebou rozmieňali a až keď odišla sme zbadali , že nám žiadny doklad nenechala.

emily 2.
OľgaH
21.12.06,08:06
Dobrý deň,
Vedel by mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať v podvojnom účtovníctve kúpu kávovaru na dobierku? 501/321 kávovar a 518/321 poštovné, alebo sa celá cena kávovaru vrátane poštovného dáva na 501/321?
Vopred ďakujem za odpovede.
petra:-)
21.12.06,08:14
Náklady na obstaranie sú súčasťou obstarávacej ceny. Poštovné pri dobierke účtujem ako súčasť vstupnej cene, teda celé na 501
Tweety
21.12.06,08:16
Dobrý deň,
Vedel by mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať v podvojnom účtovníctve kúpu kávovaru na dobierku? 501/321 kávovar a 518/321 poštovné, alebo sa celá cena kávovaru vrátane poštovného dáva na 501/321?
Vopred ďakujem za odpovede. Poštovné vstupuje do OC kávovaru- účet 501AE.
OľgaH
21.12.06,09:24
Ďakujem Vám veľm pekne za odpovede.
Prajem príjemný deň.:)
Lydka R
14.10.07,07:18
Neviem sa správne rozhodnúť (a či sa dá správne?)
Klient zasielal tovar na dobierku. Mám doklady: Vystavenú fa - napr. 1000,- s DPH (vo fa nebolo pripočítané poštovné), doklad z pošty o zaplatení za balík 81,- (na sprievodke je uvedená dobierková suma 1081 Sk), potvrdenie o prijatí sumy za dobierku 1081,-
Tých 1081 zaúčtujem: 1000 úhrada fa, ale čo s 81 Sk? Na 604 alebo 648? A čo s DPH? Hlavne o to DPH mi ide. Správne mali do fa naúčtovať aj poštovné a hodiť na to DPH, nie?
sway
14.10.07,07:59
Neviem sa správne rozhodnúť (a či sa dá správne?)
Klient zasielal tovar na dobierku. Mám doklady: Vystavenú fa - napr. 1000,- s DPH (vo fa nebolo pripočítané poštovné), doklad z pošty o zaplatení za balík 81,- (na sprievodke je uvedená dobierková suma 1081 Sk), potvrdenie o prijatí sumy za dobierku 1081,-
Tých 1081 zaúčtujem: 1000 úhrada fa, ale čo s 81 Sk? Na 604 alebo 648? A čo s DPH? Hlavne o to DPH mi ide. Správne mali do fa naúčtovať aj poštovné a hodiť na to DPH, nie?

Ja by som Ti poradila:
1 000,- ako hovoríš úhrada OF
81,- museli dobierku zaplatiť tak by som dala zaplatenie dobierky v hotovosti na účet MD 395 xxx a potom pri úhrade na banku tých 81,- DAL 395 xxx a 395 sa Ti vyrovná.
Jednoducho nedávať poštovné v tomto prípade do nákladov ani do výnosov.
poštovné je bez DPH .

Ak si dala prvotný doklad za dobierku do nákladov MD 518 tak potom ako píšeš DAL do výnosov - ale toto nie je až tak prehľadné, ak máš dobierok viac.

myslím, že obe možnosti budú OK, ale ja používam tú prvú.;)
slabikar
24.11.08,11:13
ak poslem objednavatelovi tovar na dobierku, tak v baliku mu staci poslat len fakturu so sposobom uhrady Dobierka, bez prijmoveho dokladu nie? kedze prijmovy doklad mu da postarka pri zaplateni dobierky nie?
chapem to spravne?
sway
24.11.08,15:26
ak poslem objednavatelovi tovar na dobierku, tak v baliku mu staci poslat len fakturu so sposobom uhrady Dobierka, bez prijmoveho dokladu nie? kedze prijmovy doklad mu da postarka pri zaplateni dobierky nie?
chapem to spravne?


Myslím, že je to správne, avšak mnohé firmy posielajú aj príjmový s popisom "Dobierka" v texte, nakoľko aj tak si ho do účtovníctva vystaviť treba .;)
Dáša_
24.11.08,15:56
Myslím, že je to správne, avšak mnohé firmy posielajú aj príjmový s popisom "Dobierka" v texte, nakoľko aj tak si ho do účtovníctva vystaviť treba .;)

No ale do účtovníctva si ten doklad vystavím až vtedy, ked mi naozaj prídu peniaze z pošty. Lebo niekedy sa môže aj dobierka vrátiť.
A naviac, dobierka môže byť smerovaná aj na účet. A tam tuším príjmový doklad stráca opodstatnenie.
slabikar
01.12.08,19:57
ake % vratenych zasielok mate? a co s tovarom, ktory sa Vam vrati. to sa moze predavat dalej nie? no samozrejme, ak ho zakaznik posle poskodeny, tak to je jeho smola, peniaze sa mu nevratia, len tovar. a ak platil tovar dobierkou a v cene mal aj postovne, vracia sa mu aj postovne, alebo len cena za tovar?
AJKA12
03.02.09,21:50
DObry vecer, prisla mi dobierka z Cieh. Na fakture je udana suma za postovne a dobierku 150 CZK. Na poste som musela zaplatit este plus 8,5 Euro za to, ze posta im pripise peniaze na ucet.

Ako to mam spravne zauctovat do penazneho dennika? Firma vedie PU a nie sme platci DPH. 150 CZK a 8,5 Euro mam dat ako naklady na dopravne a dobierku? A aky datum mam udat, den vystenia alebo dodania?

Na poste mi nedali ziadny doklad o uhrade 8,5 Euro. Iba celkovu sumu za dobierku, kde nie je ale nikde udane za co to bolo zaplatene tych 8,5 Euro naviac.

Prosim poradte mi. Dik za Vaše odpovede.
SERVIS
02.07.09,05:49
Dobrý deň, ako by som mala správne naložiť s príkladom ak nám poslali tovar na dobierku, na faktúre je dátum vystavenia a uskutočnenia 30.06., mne to prišlo 1.7., keď mám aj vystavený doklad od UPS o zaplatení. Takéto dobierkové faktúry som dávala vždy len do VPD, a nie medzi FA a VPD. Teraz mi ide o DPH, či si ho mám uplatniť ešte v 6. mesiaci, alebo až v 7.
Ďakujem.
liba2
02.07.09,06:11
Dobrý deň, ako by som mala správne naložiť s príkladom ak nám poslali tovar na dobierku, na faktúre je dátum vystavenia a uskutočnenia 30.06., mne to prišlo 1.7., keď mám aj vystavený doklad od UPS o zaplatení. Takéto dobierkové faktúry som dávala vždy len do VPD, a nie medzi FA a VPD. Teraz mi ide o DPH, či si ho mám uplatniť ešte v 6. mesiaci, alebo až v 7.
Ďakujem.
asi si nepostrehla zmenu: novelu zákona o DPH ; je v príspevku # 11
http://www.porada.sk/t106710-p2-dph-od-01-04-2009-a.html

DPH môžeš uplatniť kedy ti vyhovuje.
11danny99
25.10.10,20:39
Dobrý večer, chcel by som sa spýtať ak mi prišla dobierka poštou, vo vnútri bola faktúra-dobierka a z pošty mám len poštovú sprievodku. Stačí to ako doklad o zaplatení? Lebo na pošte mi iné nedali. Ďakujem pekne za odpoveď.
katarina.j
26.10.10,06:47
Dobrý večer, chcel by som sa spýtať ak mi prišla dobierka poštou, vo vnútri bola faktúra-dobierka a z pošty mám len poštovú sprievodku. Stačí to ako doklad o zaplatení? Lebo na pošte mi iné nedali. Ďakujem pekne za odpoveď.
Pri prevzatí dobierky ti dajú ústrižok o zaplatení (zo šeku), ktorý je pre teba danovým dokladom, iný doklad ti pošta nevystaví navyše. Dobierku uhrádzaš bud na konkretne meno alebo na účet odosielateľa-ale ty to uhradíš formou šeku, ktorý by mal byť pri dobierke.
PaveloSK
14.11.11,11:53
Dobrý deň prajem poraďáci,

mal by som otázku ohladom toho, keď posielam zákazníkovi tovar na dobierku ale používam zloženku typu U (peniaze na účet plus program od TB) tak ako spôsob platby píšem čo? (dobierka, prevod, zloženka U?) A dátum splatnosti uvádzam približne aký? Ďakujem!
KEJKA
14.11.11,12:06
daj "dobierka"
splatnosť neuvedieš, a ak, tak 5-7 dní?
ono to môže byť aj mesiac, ak zákazník nechá balík na pošte.
PaveloSK
14.11.11,12:58
Ďakujem za odpoveď, takto som to doteraz aj robil len ma trocha po čase znepokojilo to, že vlastne peniaze idú hneď prevodom na účet.
PaveloSK
06.12.11,10:42
Ešte by som mal jednu otázku aproppo dobierky cez modrú zloženku tj peniaze v hotovosti. Pokiaľ by som takto prijímal platby, tak potrebujem mať elektronickú pokladnicu? ďakujem!
Mija33
03.03.12,19:43
vrátila sa mi neprevzatá dobierka ako ju zaúčtujem v jÚ? Urobím storno Fa alebo dobropis?
DanielaSL
03.03.12,19:47
Ja som robila storno faktúry.
Dáša_
03.03.12,19:57
ja robím dobropisy a potom ich párujem. Aby mi ostala aj pôvodná faktúra a nebol problém s uplatnením poštovného a ani poplatku, ktorý pošta vyrúbi pri vrátenej dobierke
DanielaSL
03.03.12,20:00
Mne ostane aj pôvodná faktúra..ale je vynulovaná storno faktúrou.
Dáša_
03.03.12,20:06
Mne ostane aj pôvodná faktúra..ale je vynulovaná storno faktúrou.

a tá storno faktúra nei je vlastne dobropis?
DanielaSL
03.03.12,20:10
nie
DanielaSL
03.03.12,20:12
Dobropis je toto , či?

Dobropis

finančná čiastka, ktorú pripisuje dodávateľ odberateľovi napríklad v prípade oprávnenej reklamácie alebo pri fakturácií vyššej ceny ako bola pôvodne dohodnutá.
Dáša_
03.03.12,20:32
Dobropis je toto , či?

Dobropis

finančná čiastka, ktorú pripisuje dodávateľ odberateľovi napríklad v prípade oprávnenej reklamácie alebo pri fakturácií vyššej ceny ako bola pôvodne dohodnutá.


povodná faktúra je na 120€ z toho je 20€ DPH.

Ako podľa teba vyzerá storno faktúra?

Je niekde definované, čo je dobropis, čo je storno faktúry? Aké sú náležitosti?
DanielaSL
03.03.12,20:41
Dáši prečítaj si tu :

http://www.kros.sk/?s-cv-submitted=1&s-cv-contentID=11265&s-cv-product=10921&s-cv-category=Faktur%E1cia&s-cv-date=01.01.2004&s-cv-fulltext=dobropis

Podľa mňa ...dobropis a ťarchopis... menili sumu faktúry. Ale ak sa vráti tovar poslaný na dobierku...tak nie je čo fakturovať. Dávam storno faktúry.
Dáša_
03.03.12,20:47
Dáši prečítaj si tu :

http://www.kros.sk/?s-cv-submitted=1&s-cv-contentID=11265&s-cv-product=10921&s-cv-category=Faktur%E1cia&s-cv-date=01.01.2004&s-cv-fulltext=dobropis

Podľa mňa ...dobropis a ťarchopis... menili sumu faktúry. Ale ak sa vráti tovar poslaný na dobierku...tak nie je čo fakturovať. Dávam storno faktúry.

stále nerozumiem,čo myslíš pod pojmom storno faktúry - ty ju vynuluješ? Alebo dáš druhú faktúru mínusom?

lebo tam potom vznikajú také veci, že dobierku pošleš 31. v mesiaci a vráti sa ti neprevzaná až po 25. v nasledujúcom mesiaci napríklad. Čo potom s DPH?



§ 25
Oprava základu dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
DanielaSL
05.03.12,09:00
Urobím novú faktúru..robím v Alfe. Zadám si, že to je stornovanie faktúry a dám to mínusom. Neviem v čom Dáška robíš, ale Alfa ponúkne v pohľadávkach vybrať si, či sa jedná o faktúru, storno, dobropis..alebo iné.
avalik
09.03.12,14:54
mimotemy

Vaše peniaze si odteraz môžete vybrať na ktorejkoľvek pošte
Peniaze z poštových poukazov na výplatu si už nemusíte vyberať len na svojej pošte. Od 1. 3. 2012 vám ich vyplatíme na ktorejkoľvek pošte na Slovensku.

zdroj: http://www.posta.sk/ .... cast Aktualne