Pepa
13.04.05,12:05
Ahojte poraďáci. Máte niekto skúsenosti s rekonštrukciou účtovníctva? Dnes sa mi dostalo do rúk nasledovné: Podnikateľ, platca DPH, ktorému robila účtovníctvo nejaká pani, dostal daňovú kontrolu na DPH a daň z príjmu za roky 2002 a 2003 /v roku 2003 ukončil živnosť/. Priznanie k DPH bolo podané a na priznaní k dani z príjmu sa príjmy vôbec neobjavili. Zrejme bolo podané nulové. Podľa mňa prišli na neho na základe "boznáckeho paragrafu" a rozdielu v číslach na DP k DPH a DP k dani z príjmu. Najhlavnejšie: predpokladaný dorub dane vo výške cca 2 mil. Sk. Máte skúsenosti s niečím podobným? Teda konkrétne s rekonštrukciou účtovníctva, ktoré sa stratilo? Tá "pani účtovníčka" je v zahraničí a SZČO v "svrabe". Poradíte?
Zita5
13.04.05,10:07
Ahojte poraďáci. Máte niekto skúsenosti s rekonštrukciou účtovníctva? Dnes sa mi dostalo do rúk nasledovné: Podnikateľ, platca DPH, ktorému robila účtovníctvo nejaká pani, dostal daňovú kontrolu na DPH a daň z príjmu za roky 2002 a 2003 /v roku 2003 ukončil živnosť/. Priznanie k DPH bolo podané a na priznaní k dani z príjmu sa príjmy vôbec neobjavili. Zrejme bolo podané nulové. Podľa mňa prišli na neho na základe "boznáckeho paragrafu" a rozdielu v číslach na DP k DPH a DP k dani z príjmu. Najhlavnejšie: predpokladaný dorub dane vo výške cca 2 mil. Sk. Máte skúsenosti s niečím podobným? Teda konkrétne s rekonštrukciou účtovníctva, ktoré sa stratilo? Tá "pani účtovníčka" je v zahraničí a SZČO v "svrabe". Poradíte?

Nezdá sa Ti , že to daňové príznanie musel podpisovať dotyčný ? Čiže on by v prvom rade musel vedieť , že čo podpisoval a akú daň mal platiť ??
evina
13.04.05,10:16
Ahojte poraďáci. Máte niekto skúsenosti s rekonštrukciou účtovníctva? Dnes sa mi dostalo do rúk nasledovné: Podnikateľ, platca DPH, ktorému robila účtovníctvo nejaká pani, dostal daňovú kontrolu na DPH a daň z príjmu za roky 2002 a 2003 /v roku 2003 ukončil živnosť/. Priznanie k DPH bolo podané a na priznaní k dani z príjmu sa príjmy vôbec neobjavili. Zrejme bolo podané nulové. Podľa mňa prišli na neho na základe "boznáckeho paragrafu" a rozdielu v číslach na DP k DPH a DP k dani z príjmu. Najhlavnejšie: predpokladaný dorub dane vo výške cca 2 mil. Sk. Máte skúsenosti s niečím podobným? Teda konkrétne s rekonštrukciou účtovníctva, ktoré sa stratilo? Tá "pani účtovníčka" je v zahraničí a SZČO v "svrabe". Poradíte?
Myslím, že je naozaj vo veľkom svrabe aj bez úvodzoviek. Pojem rekonštrukcia účtovníctva zo strany DU znamená, že všetko dá do pôvodného stavu ako pred "stratou". vysvetlím bližšie. Je tomu už asi aj 8 rokov jedna s.r.o vyhorela. 2/3 dokladov bolo nepoužiteľných. Volali sme na daňový úrad, kde sme túto situáciu oznámili a dozvedeli sme sa, že nám dajú termín dokedy spravíme "rekonštrukciu" účtovníctva, rozumej pozháňame si všetky doklady prostredníctvom našich partnerov atď. V tomto prípade sa jednalo o haváriu , ale v prípade takejto straty on ťažko uspeje, že si nezabezpečil archiváciu dokladov a to len tri roky dozadu. Naozaj každá rada draháhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Zita5
13.04.05,10:33
Súhlasím s Evinou , mala som zákazníka , ktorému ukradli údajne účto z auta , tak všetkých obehával a spätne sa mu robili faktúry za celý rok .

Ale nechcem nikoho urážať , takéto niečo podľa mňa serióznemu a zodpovednému podnikateľovi sa stať nemôže / To tipujem už len z hľadiska výšky dane , ktorú akože nepriznal a nie že sa príjmy v DP stratili /. Však už by som nemohla ani spávať , keby som takéto niečo vedela , že sa stratilo DP, doklady a ostatné .
dara
13.04.05,10:44
a on nemá to účtovníctvo vôbec ? ja len, že by si mu to napočítala nanovo
Pepa
13.04.05,10:46
Súhlasím s Vami. Dorub dane bol vyrátaný z faktúr, ktoré boli nahlásené DU zo strany tretích osôb. Ale určite existovali faktúry aj za nákup. Neviem pochopiť, prečo bolo /podľa môjho názoru/ podané nulové DP z dani z príjmu a z čoho brali údaje na DP k DPH. Zrejme tu je problém - iné čísla DP k dani z príjmu, iné čísla na DP k DPH + oznamovacia povinnosť = veľký problém. Ale asi ho pošlem skadiaľ prišiel
dara
13.04.05,10:48
Stále mi nie je jasné, či máš jeho predchádzajúce účtovníctvo. Alebo prišiel len s papierom DÚ?
Pepa
13.04.05,10:52
On nemá to účtovníctvo vôbec, dnes tu bol hneď ráno od siedmej a to už od šiestej chudák čakal na tú paniu pred jej bytom, tej panej niet ani účtovníctva niet. Chcela by som mu pomôcť, ale neviem. To by som potrebovala kópie všetkých DP /k DPH a k dani z príjmu/ napasovať to na čísla /aby si vedel pozháňať všetky vydané aj prijaté fa/. Ak by aj bol dorub dane, určite nie taký hrozivý. /A prišiel len s papierom s DÚ./
Zita5
13.04.05,10:54
Súhlasím s Vami. Dorub dane bol vyrátaný z faktúr, ktoré boli nahlásené DU zo strany tretích osôb. Ale určite existovali faktúry aj za nákup. Neviem pochopiť, prečo bolo /podľa môjho názoru/ podané nulové DP z dani z príjmu a z čoho brali údaje na DP k DPH. Zrejme tu je problém - iné čísla DP k dani z príjmu, iné čísla na DP k DPH + oznamovacia povinnosť = veľký problém. Ale asi ho pošlem skadiaľ prišiel

Pepa je mi to nepríjemné , ale já stále o sebe hovorím , že mám ten siedmy zmyseľ / asi ako každá normálna žienka /, na čo sa môj manžel na mňa hnevá , ale viem aj o takých prípadoch ako máš Ty a nebolo to čisté .Ešte raz sa ospravedlňujem dopredu , nechcem nikoho urážať , ale medzi určitou vrstvou podnikateľou je bežné , že sa stratia doklady atď atď ...
Zuzka
13.04.05,10:59
SZČO podľa mňa dobre vedel, keď podpisoval nulové DP a naivne si myslel, že to nikto neskontroluje. Ak niekto podáva výkazy DPH a vykáže tam DPH z výstupu, tak ani bonzáky nepotrebujú. Bohužiaľ, asi sa chytil do "vlastnej pasce".
dara
13.04.05,11:00
No moje nervy to je hrozné. Nedá sa s ňou neako skontaktovať ?
Alebo začnite spisovať firmy s korými podnikal a skúste vypýtať kópie dokladov.
Pepa
13.04.05,11:23
No moje nervy to je hrozné. Nedá sa s ňou neako skontaktovať ?
Alebo začnite spisovať firmy s korými podnikal a skúste vypýtať kópie dokladov.
Podľa informácií susedov, tá pani je v Anglicku, telefonicky sa s ňou skontaktovať údajne nedá. Poradila som mu, nech si pozháňa doklady a uvidím. DÚ mu dal čas do mája, aby urobil rekonštrukciu.
Pepa
13.04.05,11:25
SZČO podľa mňa dobre vedel, keď podpisoval nulové DP a naivne si myslel, že to nikto neskontroluje. Ak niekto podáva výkazy DPH a vykáže tam DPH z výstupu, tak ani bonzáky nepotrebujú. Bohužiaľ, asi sa chytil do "vlastnej pasce".
Aj ja to tak nejak vidím, ale nemusel vedieť čo podpisuje. Nie každý tomu rozumie. Asi ho ospravedlňujem, že? Možno sa chytil do vlastnej pasce, možno je to naozaj "chudák"
Zita5
13.04.05,11:30
Aj ja to tak nejak vidím, ale nemusel vedieť čo podpisuje. Nie každý tomu rozumie. Asi ho ospravedlňujem, že? Možno sa chytil do vlastnej pasce, možno je to naozaj "chudák"

Pepa , ak by mal niekto platiť takú vysokú daň z príjmu ako si písala , tak je to rozumný človek , ktorý sa vie obracať . Kto vie možno mala problémy aj účtovníčka s tým účtom ." Chudáci " veľa nezarábajú , tí len platia .
dara
13.04.05,11:40
No snáď doma niekoho má tá pani, tak sa skúste opýtať jej rodiny.
Ak to robila na PC mala by to mať doma archivované nie ?
Výkazy podľa mňa na požiadanie možno môžeš získať aj na DÚ a spraviť si kópie aspoň aby si získala aký taký obraz. Daň si ale nárokovať vedel ? Vtedy nebol sprostý ? hm ?
Pepa
13.04.05,11:52
No snáď doma niekoho má tá pani, tak sa skúste opýtať jej rodiny.
Ak to robila na PC mala by to mať doma archivované nie ?
Výkazy podľa mňa na požiadanie možno môžeš získať aj na DÚ a spraviť si kópie aspoň aby si získala aký taký obraz. Daň si ale nárokovať vedel ? Vtedy nebol sprostý ? hm ?
Zo zápisnice o ústnom pojednávaní som vyčítala, že rozdiel na vstupe a výstupe bol minimálny, možno nejaké 2 tisícky nadmerný odpočet. A neviem či je sprostý a mám taký dojem, že z toho osprostiem ja a vôbec neviem čo mám robiť a ľutujem, že vôbec za mnou prišiel..... Keď ja som taká "duša dobrá", rada by som pomohla - ide mu o dom.
dara
13.04.05,12:21
Chápem ťa. Je mi to ľúto stať sa to môže každému.
Možno keby teda niekde na polícii nahlásil, že sa nemôže kontaktovať s tou pani a má jeho doklady, nepomohli by ?
A je poistený pre prípad škody ? Že mu teda dorubia niečo platiť ?
Ja myslím, že potom aj príjmy aj výdavky mal asi strážené a ku konca roka by platil minimálnu daň z príjmov ale to sa takto nedá.
Aký mal predmet podnikania ?
Pepa
13.04.05,12:42
Chápem ťa. Je mi to ľúto stať sa to môže každému.
Možno keby teda niekde na polícii nahlásil, že sa nemôže kontaktovať s tou pani a má jeho doklady, nepomohli by ?
A je poistený pre prípad škody ? Že mu teda dorubia niečo platiť ?
Ja myslím, že potom aj príjmy aj výdavky mal asi strážené a ku konca roka by platil minimálnu daň z príjmov ale to sa takto nedá.
Aký mal predmet podnikania ?
Veď práve aj mne to tak vychádza s tou daňou - mal strážené príjmy a výdavky. Poistenie pre prípad škody? "Silne" pochybujem. Nevidela som ŽL ale podľa informácií, ktoré mi dnes poskytol to bolo: stavebná činnosť, sprostredkovanie predaja tovaru a služieb - maloobchod .... také čosi. Tá polícia - no neviem.
Jindro
14.04.05,22:32
On nemá to účtovníctvo vôbec, dnes tu bol hneď ráno od siedmej a to už od šiestej chudák čakal na tú paniu pred jej bytom, tej panej niet ani účtovníctva niet. Chcela by som mu pomôcť, ale neviem. To by som potrebovala kópie všetkých DP /k DPH a k dani z príjmu/ napasovať to na čísla /aby si vedel pozháňať všetky vydané aj prijaté fa/. Ak by aj bol dorub dane, určite nie taký hrozivý. /A prišiel len s papierom s DÚ./Ked mu chces pomoct, opytaj sa ho ako uhradzal a prijimal platby za FA. Z bankovych vypisov ba sa dali podla c.uctov a VS zistit konkretni dodavatelia a odberatelia. Ak bola väcsina platieb v hotovosti môze ist o spekulaciu a treba ist od toho prec !!!
Pepa
20.04.05,18:29
Ahojte, hlásim sa znovu s tou rekonštrukciou účtovníctva. Dnes mi priniesol kópie dokladov aj s výpismi z banky, kópie daňových priznaní z DÚ /DPH aj daň z príjmov/. Už na prvý pohľad sú čísla na daňových priznaniach asi z "brucha". Idem sa do toho pustiť. Prosím Vás robili ste to už niekto? Viete mi poradiť, čo všetko mám "zrekonštruovať" - aj výbery z pokladne, vklady do pokladne atď........ Mám vyrátať aj správne DPH za rok 2002 a 2003?
Zuzka
20.04.05,18:35
Pepa, ja som také niečo nerobila, ale zrejme tak, ako keby to bolo teraz, čiže čo najsprávnejšie. Samozrejme aj výkazy DPH. Prajem Ti veľa zdaru. :)
Pepa
20.04.05,18:46
Pepa, ja som také niečo nerobila, ale zrejme tak, ako keby to bolo teraz, čiže čo najsprávnejšie. Samozrejme aj výkazy DPH. Prajem Ti veľa zdaru. :)
Ďakujem,ďakujem,ďakujem. Dobrú noc.
evina
20.04.05,19:31
Ahojte, hlásim sa znovu s tou rekonštrukciou účtovníctva. Dnes mi priniesol kópie dokladov aj s výpismi z banky, kópie daňových priznaní z DÚ /DPH aj daň z príjmov/. Už na prvý pohľad sú čísla na daňových priznaniach asi z "brucha". Idem sa do toho pustiť. Prosím Vás robili ste to už niekto? Viete mi poradiť, čo všetko mám "zrekonštruovať" - aj výbery z pokladne, vklady do pokladne atď........ Mám vyrátať aj správne DPH za rok 2002 a 2003?
Pepo, čo znamená rekonštrukcia účtovníctva z hľadiska DÚ som Ti napísala vyššie. Z hľadiska účtovníka to podľa mňa znamená nahodiť všetko znova a podľa výsledku dávať pekne dodatočné ...
Pepa
11.05.05,05:38
Zdravím Vás všetkých, pomaly končím s tou rekonštrukciou /je to na nervy/, nepamätáte si odpočítateľné položky /nezdaniteľné minimum,deti, manželka/ za roky 2002 a 2003? Ak to máte v hlave, hoďte mi to prosím sem. Vďaka.
anka
11.05.05,06:15
Nezdan.cast je 38.760.-, na dieta 16.800.-Sk a manželka 12.000.-Sk, to je rok 2003
anka
11.05.05,06:21
A rok 2002 tak isto
Pepa
11.05.05,06:33
Ďakujem Anka, nemáš prosím Ťa v hlave ešte DPH 2002 a 2003 - odpočet dane na vstupe - došlé faktúry, bol tam deň úhrady alebo zaevidovanie - hlavne ten rok 2002.
anka
11.05.05,06:55
Rok 2002 to bol deň úhrady faktúry a rok 2003 nastalo zdan.plnenie, ma dan. doklad a je zauctovany, DPH nemusi byt uhradena
Pepa
11.05.05,07:37
Rok 2002 to bol deň úhrady faktúry a rok 2003 nastalo zdan.plnenie, ma dan. doklad a je zauctovany, DPH nemusi byt uhradena
Môžem konkrétne? Na konci roku 2002 mi ostali neuhradené došlé /15.12.2002/ faktúry.
Prechádzajú mi do roku 2003 ako neuhradené záväzky, čo s DPH. Faktúry boli uhradené
20.1.2003. DPH ide do r. IV.Q. 2002 alebo I.Q 2003? Asi do I.Q.2003, myslím dobre?
anka
11.05.05,07:53
V 1Q/03 mozte odpocitat DPH
Pepa
11.05.05,08:26
Ak mám ale čiastkovú úhradu fa v IV.Q,02 /uhradené DPH/ môžem si toto DPH uplatniť v IV.Q?
evina
11.05.05,08:43
Áno môžeš .
Pepa
11.05.05,08:51
Ďakujem Vám veľmi pekne. Evinka, Ty túto "vec" sleduješ od začiatku. Môžem sa spýtať
na Tvoj názor "KOĽKO PÝTAŤ???". Tých zápisov v JU nie je veľa - okolo 500 v pen. denníku. Faktúry došlé, odoslané, bankové výpisy, dodatočné DPH za rok I,II,III,IV.Q 2002 a I.,II.2003, daňové priznanie k príjmu FO, rok 2003 ukončenie živnosti - vysporiadanie DPH a strašne VEĽKÉ nervy /dajú sa aj tie ohodnotiť?/.
evina
11.05.05,09:10
Ďakujem Vám veľmi pekne. Evinka, Ty túto "vec" sleduješ od začiatku. Môžem sa spýtať
na Tvoj názor "KOĽKO PÝTAŤ???". Tých zápisov v JU nie je veľa - okolo 500 v pen. denníku. Faktúry došlé, odoslané, bankové výpisy, dodatočné DPH za rok I,II,III,IV.Q 2002 a I.,II.2003, daňové priznanie k príjmu FO, rok 2003 ukončenie živnosti - vysporiadanie DPH a strašne VEĽKÉ nervy /dajú sa aj tie ohodnotiť?/.
zaúčtovanie položiek v denníku /tých 500 položiek/ min.9000,-:, dodatočné DPH min. 4000,- DP a ukončenie živnosti min. 2500 t.j. spolu cca 19 500,-. Možno niektorí povedia, že veľa ale podľa mojjej mineky je v tej cene min. zohľadnené to, že to je pozadu, že trebalo prihliadať na zákony platné v tom roku, ktorého sa to týkalo a pod. Podľa môjho názoru dosť dôležitú rolu tu hrá aj otázka, či mu táto rekonštrukcia účtovníctva pomôže od dodatočného dodanenia v sume cca 2.mil. Ak áno, tak by som si tie strašne VEĽKÉ nervy dala zaplatiť min. ešte plus sumu 5000,- SK. Tá práca je určite hodná min. takejto úhrady, ale pri jej konečnej úprave musíš už Ty sama zvážiť ďalšie
okolnosti, ktoré vieš len Ty, t.j. solventnosť podnikateľa, možné ďalšie pracovné vzťahy do budúcnosti /t.j. či išlo len o jednorázovku alebo aj ďalšiu možnú prácu pre Teba do budúcnosti zložitopsť účtovných operácií a pod. Držím palce
anita
11.05.05,09:13
Ďakujem Vám veľmi pekne. Evinka, Ty túto "vec" sleduješ od začiatku. Môžem sa spýtať
na Tvoj názor "KOĽKO PÝTAŤ???". Tých zápisov v JU nie je veľa - okolo 500 v pen. denníku. Faktúry došlé, odoslané, bankové výpisy, dodatočné DPH za rok I,II,III,IV.Q 2002 a I.,II.2003, daňové priznanie k príjmu FO, rok 2003 ukončenie živnosti - vysporiadanie DPH a strašne VEĽKÉ nervy /dajú sa aj tie ohodnotiť?/.Že či sa dajú? Musia sa ohodnotiť! Neviem, akú máš predstavu Ty, ale ja by som pod 20 tis. za spracovaný rok nešla. Ak si myslela viac, tak ja som ZA!;)
Pepa
11.05.05,09:15
Ďakujem, pekný deň.