RadoH.
12.06.08,08:06
Dobrý deň.
Pôsobím na strednom odbornom učilišti vo funkcii hlavného majstra o. v. Zo zamestnávateľom som sa dohodol na rozviazaní pracovného pomeru výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti a rušenia pracovného miesta (par. 63, ods. 1, písm. b – zákonníka práce). Z kolektívnej zmluvy mi vyplývajú štyri odstupné platy. Táto výpoveď bola spísaná a podpísaná obidvoma stranami (aj odbormi). Nebola mi však doručená, lebo sme sa dohodli, že zatiaľ ostane u personalistky, pretože som mal byť „prepustený“ až za tri mesiace na konci prázdnin (viem, že výpoveď musí byť doručená, inak je neplatná).
Medzitým sa však na úseku uvoľnilo miesto majstra o. v. Zamestnávateľ mi teraz ponúkol toto miesto. Pokiaľ ho odmietnem prepustia ma, ale bez odstupných platov.
Právnička na KŠÚ povedala (tak mi to aspoň zdôvodňujú), že medzi pozíciami hlavného majstra o. v. a majstra o. v. nie je žiadny rozdiel. A keby ma prepustili ako hlavného majstra o. v. z nadbytočnosti (a zároveň by zrušili toto miesto), tak by 3 mesiace nemohli prijať nikoho na pozíciu majstra o. v.
Postupuje zamestnávateľ správne?
Môže ma preradiť na nižšiu pracovnú pozíciu (z hlavného majstra o. v. na majstra o. v.) bez toho, aby som s tým súhlasil?
Mám šancu v tejto situácii dosiahnuť pôvodnú dohodu (výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupnými platmi)?
Ďakujem
ZlaticaB
12.06.08,07:01
Začnem od poslednej otázky:
a/ si tu veľká šanca nie je pretože nič nemáš v rukách, nič ti nedoručili...
b/a čo tým získaš keď nebudeš súhlasiť?
c/ak je to rovnocenná funkcia tak potom majú pravdu
Chobot
12.06.08,07:08
Dobrý deň.
Pôsobím na strednom odbornom učilišti vo funkcii hlavného majstra o. v. Zo zamestnávateľom som sa dohodol na rozviazaní pracovného pomeru výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti a rušenia pracovného miesta (par. 63, ods. 1, písm. b – zákonníka práce). Z kolektívnej zmluvy mi vyplývajú štyri odstupné platy. Táto výpoveď bola spísaná a podpísaná obidvoma stranami (aj odbormi). Nebola mi však doručená, lebo sme sa dohodli, že zatiaľ ostane u personalistky, pretože som mal byť „prepustený“ až za tri mesiace na konci prázdnin (viem, že výpoveď musí byť doručená, inak je neplatná).
Medzitým sa však na úseku uvoľnilo miesto majstra o. v. Zamestnávateľ mi teraz ponúkol toto miesto. Pokiaľ ho odmietnem prepustia ma, ale bez odstupných platov.
Právnička na KŠÚ povedala (tak mi to aspoň zdôvodňujú), že medzi pozíciami hlavného majstra o. v. a majstra o. v. nie je žiadny rozdiel. A keby ma prepustili ako hlavného majstra o. v. z nadbytočnosti (a zároveň by zrušili toto miesto), tak by 3 mesiace nemohli prijať nikoho na pozíciu majstra o. v.
Postupuje zamestnávateľ správne?
Môže ma preradiť na nižšiu pracovnú pozíciu (z hlavného majstra o. v. na majstra o. v.) bez toho, aby som s tým súhlasil?
Mám šancu v tejto situácii dosiahnuť pôvodnú dohodu (výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupnými platmi)?
Ďakujem

Ja som trochu iného názoru, ako ZlaticaB.

Pokiaľ zrušili tvoju pozíciu - majstra o.v., tak predtým, ako ti dajú výúpoveď z nadbytočnosti, sú povinní ti ponúknuť inú voľnú pozíciu. Tvojou povinnosťou ale nie je túto pozíciu prijať, je to na tvojom rozhodnutí. Jednostranne ťa preradiť nemôžu, pokiaľ s tým nesúhlasíš.

Takže ak neprijmeš ponúkané miesto, tak buď ťa musia ponechať na pôvodnej pozícii (že by ju nezrušili) alebo ti musia dať výpoveď z nadbytočnosti. A sme zase pri to § 63 ods. 1 psím. b), pri ktorom ti patrí odstupné. Iný dôvod výpovede nemajú. Len robia na teba nátlak, aby si prijal to miesto - tým by si im vyriešil dva problémy naraz - nemuseli by hľadať nového človeka a zároveň by ušetrili na odstupnom.

Nenechaj sa presvedčiť, odstupné ti patrí.
RadoH.
12.06.08,07:19
Rovnocenná funkcia to zrejme nie je. Hlavný majster je vedený ako vedúci pedagogický zamestnanec (je postavený asi na úroveň riaditeľov a zástupcov škôl). Je zároveň priamym nadriadeným majstra o.v.
Takisto nie je rovnaký ani úväzok. Majster má základný úväzok 24-35 hodín týždenne a hlavný majster 6-7 hodín.
Čo tým získam? Ja odchádzam tak, či tak. Len by sa mi určite odchádzalo lepšie z odstupným ako bez neho. To myslím každému. Tobôž, keď mám naň nárok a mne sa zdá, ako by sa len vyhovárali a hľadali cestičky, ako mi ho nevyplatiť.
ZlaticaB
12.06.08,07:28
Ak to nie je rovnocenná funkcia, tak potom to je iná situácia.
Žiadaj aby Ti dali podpísanú výpoveď, ktorú má personalistka a postupuj podľa toho ako Ti radí Chobot.
RadoH.
12.06.08,07:57
Ešte k tej právničke.
Existuje také prepojenie medzi pozíciami hlavného majstra o. v. a majstra o. v. (teda medzi pozíciami nadriadeného a podriadeného) ako tvrdí ona? Skutočne nemôžu prijať na voľnú pozíciu majstra o. v. nikoho pokiaľ dajú mne ako hlavnému majstrovi o. v. výpoveď z nadbytočnosti? Tieto dve pracovné pozície predsa spolu vôbec nesúvisia, aj keď je to na rovnakom úseku. Či áno?


Právnička sa zrejme oháňa § 61 ods.3 zákonníka práce – Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
Ďakujem
Chobot
12.06.08,08:03
Ešte k tej právničke.
Existuje také prepojenie medzi pozíciami hlavného majstra o. v. a majstra o. v. (teda medzi pozíciami nadriadeného a podriadeného) ako tvrdí ona? Skutočne nemôžu prijať na voľnú pozíciu majstra o. v. nikoho pokiaľ dajú mne ako hlavnému majstrovi o. v. výpoveď z nadbytočnosti? Tieto dve pracovné pozície predsa spolu vôbec nesúvisia, aj keď je to na rovnakom úseku. Či áno?


Právnička sa zrejme oháňa § 61 ods.3 zákonníka práce – Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
Ďakujem

Síce nepoznám všetky podrobnosti tvojho prípadu, ale myslím, že právnička nemá pravdu. Resp. vedome zavádza, aby ťa presvedčili.

Pokiaľ zrušia tvoju pozíciu - hlavný majster o.v., tak na túto pozíciu nesmú nikoho prijať. Pozícia majstra o.v. zrušená nebola, tak tam môžu prijať nového zamestnanca. Predpokladám, že to ste boli dvaja zamestnanci - hlavný majster o.v. a majster o.v.? Preto sú to dve nezávislé pozície.
domacnost
18.06.08,05:14
Ľudia prosím Vás poraďte mi. Dostala som výpoveď z nadbytočnosti podľa par. 63, ods. 1, písm. b – zákonníka práce. Včera som podpísala papier, že bol zahájený pohovor v ktorom bol uvedený aj tento §. Dostala som 10 dní na rozmyslenie či ostávam 3 mesiace s tým, že mi nebude vyplatené odstupné ale aj možnosť odísť k 30.6.2008. Dnes zistili, že prácu ktorú som vykonávala nebude nikto vykonávať. :D "Aj takí podnikatelia existujú". Ponúkli mi, že mám zostať 3 mesiace s tým, že po 3 mesiacoch dostanem a budem mať nárok na 3 mesačné odstupné. Povedali mi, že existuje aj takáto možnosť. Ja tomu moc nerozumiem, počuli ste niekto o tom? Ak áno, môhli by ste uviesť §?

Ďakujem za pomoc.
Andyke
18.06.08,05:24
Môžeš pracovať u nich počas výpoveďnej doby a budeš mať nárok aj na odstupné.
§ 62 Zák.práce
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.



76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
domacnost
18.06.08,05:28
Andyke ďakujem za uvedené §. Len ja stále neviem, nerozumiem či ma nechcú pripraviť o 3 mes.odstupné. Nemám problém si nájsť inú prácu, takže radšej by som volila odstupné stým, že by som odišla k 30.6.2008. Lenže ja sa bojím toho, že budem vo výpovednej dobe 3 mesiace a potom nebudem mať nárok na 3 mes.odstupné. Oni mi tvrdia, že ho dostanem.
Chobot
18.06.08,10:38
Andyke ďakujem za uvedené §. Len ja stále neviem, nerozumiem či ma nechcú pripraviť o 3 mes.odstupné. Nemám problém si nájsť inú prácu, takže radšej by som volila odstupné stým, že by som odišla k 30.6.2008. Lenže ja sa bojím toho, že budem vo výpovednej dobe 3 mesiace a potom nebudem mať nárok na 3 mes.odstupné. Oni mi tvrdia, že ho dostanem.

Na 3 mesačné odstupné máš nárok, lebo končíš PP z dôvodu nadbytočnosti (
organizačných zmien). Je jedno, či to bude výpoveďou alebo dohodou. Dohodou sa myslí, že sa dohodnete na skončení k 30.6. a následne dostaneš 3 mesačné odstupné.

Ak by to bolo výpoveďou, tak ešte budeš pracovať 3 mesiace (to je počas výpovednej doby) a potom sa skončí PP a dostaneš 3 mesačné odstupné.

Odstupné dostaneš v každom prípade, len v prípade dohody nebudeš pracovať tie 3 mesiace. Bolo by škoda vzdať sa tých 3 mesiacov, lebo to máš okrem výplaty aj nárok na pomernú časť dovolenky, máš nárok na 1/2 dňa voľna týždenne na hľadanie si nového miesta (je to platené voľno!!) a tiež získaš čas na nájdenie si nového miesta (nemusíš sa registrovať na úrade práce, kým si nájdeš nové miesto).

Takže ber výpoveď s odstupným.
domacnost
18.06.08,13:07
Chobot ďakujem. Už chápem.:D.
emelka
19.06.08,08:49
Zákonník práce hovorí jasne.Máš nárok na výpovednú dobu aj na odstupné.
brčko
19.06.08,10:07
Domácnosť,
aj ked to už vlastne Chobot napísal, predsa zdôrazním, že aby si mala nárok na odstupné, musí byť v dohode o ukončení PP dôvod ukončenia PP- teda "organizačné zmeny" alebo napr. "nadbytočnosť", uvedený (§ 60 ods.2 + § 76 ods.1 ZP).
Ak by v dohode nebol tento dôvod uvedený, tak by si nárok na odstupné nemala.