matalenka
12.06.08,09:20
Dobrý deň,

prosím o radu, potrebujem urýchlene ukončit danové priznanie za rok 2007 a neviem si rady. Mám tvoriť rezervu z dôvodu, že náš odberateľ nám v roku 2007 neuhradil cca 200.000,- Sk a v roku 2008 sme ho dali na súd?? Alebo sa bude rezerva tvorit az v roku 2008? A ak ju mám vytvoriť teraz, môžem použiť účty: 584/459???

Poraďte mi prosím urýchlene, naozaj to ponáhľa...

Ďakujem.
Vladimír Ozimý
12.06.08,07:47
v tomto prípade sa tvorí opravná položka k pohľadávkam 547/391 - daňovo si to uznáte podľa § 20 ods. 14
matalenka
12.06.08,09:07
A to je vsetko co s tým tento rok urobím?? Len vyčíslim neuhradené faktrúry a zaúčtujem ich?? nepotrebujem k tomu nejaký doklad, že sa začína súdny spor??

Ďakujem veľmi pekne.
Vladimír Ozimý
12.06.08,09:35
A to je vsetko co s tým tento rok urobím?? Len vyčíslim neuhradené faktrúry a zaúčtujem ich?? nepotrebujem k tomu nejaký doklad, že sa začína súdny spor??

Ďakujem veľmi pekne.

vy jediné čo k tomu potrebujete je interná účtovná smernica kde by ste si mali zadefinovať spôsob tvorby opravných položiek. Na základe tohto predpisu máte povinnosť dodržiavať účtovné metódy a zásady, t.j. ak vzniknú podmienky na tvorbru orpavnej položky ste povinní ju tvoriť. Ak sú pohľadávky neuhradené a je riziko že ju odberateľ neuhradí (súdny spor je toho dôkazom) tak účtovná jednotka je povinná vytvoriť opravnú položku k pohľadávkam. ak by ju nevytvorila potom by nevyjadrovala reálny obraz účtovnej jednotky a účtovníctvo by nebolo vedené správne.